بازار آریا

آخرين مطالب

شاخص‌کل بعد از 6روز منفی پیاپی مثبت شد

بورس به پایان خزان نزدیک است؟ بورس و بانک

بورس به پایان خزان نزدیک است؟
  بزرگنمايي:

بازار آریا - دنیای‌اقتصاد- عاطفه چوپان : روند منفی در هفته اول مهرماه نیز همچنان مهمان بازار سرمایه بود. شاخص‌کل بورس در این هفته 09/ 1‌درصد دیگر ریزش داشت و محدوده حمایتی دو‌میلیون و 100هزار‌واحدی را از دست داد.
عکس: صبا طاهریان
شاخص هموزن که در هفته آخر شهریورماه عملکرد مثبتی داشت نیز در این هفته 44/ 0درصد منفی شد. در اولین روز معاملاتی هفته‌جاری ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس رکورد کمترین مقدار 9ماهه را شکست و به محدوده سه‌هزار و 117‌میلیارد ‌تومان رسید. میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس نیز در این هفته سه‌هزار و 985‌میلیارد‌تومان بود که نسبت به هفته قبل کاهش داشت، با این‌وجود بازار سرمایه آخرین روز معاملاتی هفته‌جاری را با سبز کمرنگ به پایان رساند و توانست بعد از 6روز منفی پیاپی رنگ خوش سبز را مجددا ببیند.
اما آنچه در اولین هفته از پاییزی که قرار بود پایان خزان بورس باشد، به منفی‌‌‌‌‌‌‌های بیشتر دامن زد، اظهارات وزیر راه و شهرسازی بود. او با مقصر دانستن بورس‌کالا در گرانی فولاد و سیمان و در نهایت قیمت‌‌‌‌‌‌‌ تمام‌‌‌‌‌‌‌شده مسکن احتمال خروج این دو کالا از بورس‌کالا را قوت بخشید و همین خبر توانست به بورسی که همچنان از عدم‌اعتماد و کمبود نقدینگی رنج می‌برد، لطمه بزند.
کارشناسان معتقدند در مقطع فعلی بازار سرمایه از اخباری که باعث ابهامات جدی شده، تاثیر گرفته و دچار نوسان رو به پایین شده‌است.
آنها معتقدند شاخص‌کل بعد از دست‌دادن حمایت 1/ 2‌میلیون‌واحدی حمایت دو‌میلیون و 60هزار‌واحدی را در پیش دارد و از دست‌دادن آن بعید به‌نظر می‌رسد. در نهایت همچنان این خوش‌بینی در بین فعالان و تحلیلگران بازار وجود دارد که در ادامه پاییز و احتمالا در اواخر مهرماه با اتمام ارائه گزارش‌های ماهانه و سپس 6ماهه از عملکرد قابل‌قبول شرکت‌های بورسی روند منفی در بازار سرمایه پایان خواهد گرفت.
ریزش بیشتر بعید است
حسن حسین‌نیا، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه بعد از محدوده دو‌میلیون و 100‌هزار واحد برای شاخص‌کل که در هفته‌جاری از دست رفت، محدوده دومیلیون و 60هزار واحد حمایتی قوی است، گفت: باید درنظر داشت احتمال اینکه شاخص‌کل مجددا به زیر کانال دو‌میلیون واحد برگردد، خیلی دور از انتظار است. اتفاق‌هایی که در این هفته پیرامون سیمان و فولاد افتاد و اظهارات وزیر راه و شهرسازی درخصوص حذف سیمان و فولاد از بورس‌کالا گرچه با مخالفت‌هایی حتی در بدنه دولت مواجه شد، اما تاثیر خود را در بازار گذاشت. وی در این‌خصوص افزود: در بررسی کلیت بازارها در چند ماه گذشته می‌بینیم که تمامی آنها یا وارد فاز‌ رکودی شدند یا حالتی ساید به خود گرفتند که یکی از علل اصلی آن نیز درجازدن دلار در محدوده 48 تا 50‌هزار‌تومان است و به‌نظر می‌رسد این مساله توانسته تاحدودی انتظارات تورمی را سرکوب کند و این موضوع باعث‌شده در کلیت بازارها حالتی رکودی را شاهد باشیم، بنابراین اینکه بگوییم قیمت‌ها صرفا به دلیل عرضه در بورس‌کالا افزایش‌یافته، درست نیست. قیمت‌ها در مقاطع مختلف زمانی متاثر از شرایط اقتصادی، رشد یا حتی افت‌هایی داشته‌اند اما بورس‌کالا در مجموع توانسته از بازار سیاه و چالش‌هایی که در زمینه عرضه و تقاضا در بازارهای مختلف از جمله بازارهای کالایی سیمان و فولاد پیش‌می‌آید، جلوگیری کند و به رسالت خود عمل کرده‌است.
حسین‌‌‌‌‌‌‌نیا ادامه داد: شفافیتی که در تالار شیشه‌ای بورس در حال وقوع است باعث می‌شود عرضه و تقاضا، قیمت‌ها و همچنین خریداران و عرضه‌کنندگان قابل‌رصد باشند و مشخص است چه کالایی، به چه میزانی در کجا تولید شده و در کجا عرضه می‌شود و چه کسی خریدار آن است. قبل از بورس‌کالا به‌خاطر داریم که بازارها دچار چه الگوهای رفتاری نابهنجاری شده‌بودند و چه اتفاقات عجیبی در بازارهای سیاهی که تشکیل می‌شد می‌افتاد، بنابراین وزارت صمت و اقتصاد طبیعتا طرفدار عرضه کالاها در بورس‌کالا هستند و به‌نظر می‌رسد وزیر راه و شهرسازی نیز کار سختی برای خارج‌کردن این کالاها از بورس‌کالا دارد. در عین‌حال مصوبات شورای‌عالی بورس نیز مخالف خروج کالاهایی است که در بورس‌کالا عرضه شدند و باید این مساله را نیز درنظر گرفت.
این تحلیلگر افزود: اما بالاخره هر خبر و اتفاقی اثر خود را بر بورس می‌گذارد و در عین‌حال انتظار داریم با توجه به مجموع اتفاق‌هایی که افتاده، شاهد تغییراتی در مکانیزم عرضه سیمان و فولاد باشیم. این اتفاق دور از ذهن نیست چراکه تلاش‌هایی در این راستا صورت می‌گیرد و این مساله می‌تواند حاشیه سود این شرکت‌ها را تحت‌تاثیر قرار دهد. حسین‌‌‌‌‌‌‌نیا گفت: بازار سرمایه طی چند روز گذشته شاهد جذب نقدینگی به سمت سهم‌های کوچک و بازار پایه‌ای بود و این مساله می‌تواند فرصتی باشد تا نقدینگی باقی‌مانده کمتر میل به خروج داشته‌باشد و در عین‌حال چالشی که وجود دارد، این است که وقتی نقدینگی به سمت سهم‌های بازار پایه و سهم‌های کوچک پیش می‌رود، احتمالا شاهد سهم‌‌‌‌‌‌‌های پروژه‌ای خواهیم بود که این موضوع خود در آینده افت خواهد کرد.
وی افزود: در حال‌حاضر قیمت‌های سهام افت زیادی ندارند و در رنجی نوسانات محدودی را تجربه می‌کنند، بنابراین با یک خبر خوب بازار می‌تواند برگردد. محدوده مورد اشاره، بین دو‌میلیون تا دو‌میلیون و 60هزار واحد نیز محدوده حمایتی قوی است و بعید است شاخص به زیر محدوده دو‌میلیون واحد نزول کند.
حسین‌نیا معتقد است با توجه به اینکه بازار سرمایه همچنان از بازارهای رقیب در مساله تورم عقب‌ماندگی دارد، قطعا در ماه‌های آینده شاهد نوسان مثبتی در بازار سرمایه خواهیم بود، در عین‌حال خبرهای خوب سیاسی هم که البته هنوز قطعی‌نشده، می‌تواند به مذاق بازار سرمایه خوش‌بیاید؛ از مذاکرات گرفته تا هرگونه توافق حتی محدود برای بورس اتفاق مثبتی است. این تحلیلگر بیان کرد: در عین‌حال چنانچه شاهد تعیین‌تکلیف وضعیت برنامه هفتم توسعه باشیم می‌توانیم آثار آن را در بورس ببینیم اما فعلا ارزش معاملات خرد بازار سرمایه می‌تواند نکته کلیدی برای رصد بازار سرمایه باشد و چنانچه سهامداران رشد خوبی را در این‌خصوص شاهد باشند، می‌توانند نسبت به ورود و خرید مجدد اقدام کنند، در غیر‌این‌صورت فعلا صبر‌کردن برای مشخص‌شدن برخی از ابهاماتی که در بازار وجود دارد، نکته‌ای کلیدی است.
--> اخبار مرتبط سایه رکود بر سر بازار ادامه روند نزولی در بازار سهام کدام نمادها امروز بر شاخص بازار سهام تأثیرگذار بودند؟ سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در بازار بورس انجماد بورس در نقطه حساس

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/1089368/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

وعده‌های رئیس سازمان برنامه و بودجه برای سال آینده / دیگر تکانه اقتصادی نخواهیم داشت

رشد 7.2 درصدی تولید ناخالص داخلی در تابستان سال جاری

وحیدی: باید برای هر روستا برنامه مشخص توسعه داشته باشیم

فولاد ازنا نیازمند عزم و اراده مسئولان ملی است

اظهاراتی درباره افزایش حقوق بازنشستگان

یک پیش‌بینی جدید از قیمت طلا و سکه

توسعه ابزارهای مالی، راه حل صحیح ورود نقدینگی به بازار سرمایه

روایتی از وضعیت شیرخشک در بازار؛ سهمیه بندی شده با افزایش 40 درصدی قیمت

نگاهی به قیمت آپارتمان‌ها در شمال تهران

اجرای تجدید ارزیابی دارایی، حرکتی هوشمندانه به سمت شفافیت

سرنوشت فولاد ازنا در گرو اراده پایتخت‌نشینان

افتتاح مترو پرند گامی در جهت رفاه جامعه کارگری است

جبران عقب‌ماندگی‌ها با ورود 791 واگن به ظرفیت حمل‌ونقل عمومی

کاهش سرفاصله حرکت مترو در ایستگاه شهرآفتاب با افتتاح ایستگاه پرند

شماری از اعضای اوپک‌پلاس روزانه 2.2 میلیون بشکه از تولید خود می‌کاهند

وزیر نفت: قیمت گاز سه پله اول تغییر نمی کند

مشاور عالی اتاق بازرگانی: فقط از 41 درصد ظرفیت تولید کشور استفاده می‌کنیم

کشف محل ذخیره سوخت قاچاق در غرب تهران

ایران بزرگترین قدرت تجارت دریایی خاورمیانه شناخته شد

نیمه پنهان کسری تجاری؛ سخت گیری های داخلی را کمتر کنید

اقتصاد حوصله محور!

خبر جدید درباره افزایش حقوق بازنشستگان/ زمان افزایش حقوق بازنشستگان مشخص شد

تأمین پایدار و تثبیت تولید گاز در میدان‌های زاگرس جنوبی

رایگان شدن قبض گاز و دریافت پاداش به شرط کاهش 10 تا 35 درصدی مصرف

ترمیم خطوط لوله‌ انتقال گاز با استفاده از توان دانش‌بنیان‌ها

خودکفایی صنعت پتروشیمی با توان متخصصان داخلی/ راویان پیشرفت درباره پیشرفت‌های صنعت نفت تحقیق و روشنگری کنند

چری از آیرودینامیک‌ترین خودروی جهان رونمایی کرد

راویان پیشرفت و خدمت صنعت نفت افتخارهای جوانان را روایت می‌کنند

غرق شدن زوج جوان گلستانی‌ در استخر پرورش ماهی

استاندار مازندران تا پایان امسال می‌ماند

توسعه‌ محصولات بازار سرمایه اسلامی/نقش کلیدی بازار‌های سرمایه در ایجاد یکپارچگی و رشد اقتصادی

کدام کشورها بیشترین سرمایه‌گذاری را در اقتصاد ایران داشته‌اند؟

یک هفته با بورس کالا

نشست خبری “همایش و نمایشگاه نهضت تامین مالی شهر” فردا برگزار می‌شود

برترین‌های هفته در بورس کالا را بشناسید

ارفاق مالیاتی دولت به حقوق‌بگیران

چرا موسسه اعتباری نور به بانک ملی منتقل شد؟

نقش آفرینی دولت و مجلس برای حمایت از بازار سرمایه

موسسه کاسپین، هدف بعدی بانک مرکزی برای تعیین تکلیف

رمز موفقیت از نگاه یک کارآفرین؛ تعامل، خودشناسی، عُرضه داشتن

مهارت آموزی ابزاری برای ایجاد سرمایه انسانی و تقویت رشد اقتصادی

توافق اوپک پلاس برای کاهش بیشتر تولید نفت

عرضه نخستین خودرو هفت نفره ایران‌خودرو

ماینرهای غیرمجاز توسط پلیس امنیت اقتصادی کشف شد

یک تولیدکننده بزرگ به اوپک پلاس پیوست

خبرهای خوش اقتصادی داود منظور/ تکانه اقتصادی دیگر نخواهیم داشت/ ‌یارانه سه دهک اول ‌قطع می‌شود‌

پیش‌بینی وضعیت بازار طلا و سکه در هفته آینده

چرا قانون هوای پاک به طور کامل اجرا نشده است؟

چرا قانون هوای پاک اجرا نشده است؟

موانع نوسازی در بافت فرسوده تهران/ امسال چند مورد وام نوسازی پرداخت شده است؟

© - www.bazarearya.ir . All Rights Reserved.