بازار آریا

آخرين مطالب

هزار تومان؛ سرانه مصرف نان هر ایرانی در روز اقتصاد ايران

  بزرگنمايي:

بازار آریا - شادا : مشاور وزیر اقتصاد با اشاره به اطلاعات آماری اجرای فاز نخست طرح هوشمندسازی یارانه نان، تاکید کرد: در فاز دوم ترمیم جبران 15درصدی هزینه‌های نانوایان و تخصیص سهمیه بر مبنای عملکرد اجرایی خواهد شد.
محمد جلال، مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی، درباره عملکرد اجرای فاز اول طرح هوشمند‌سازی یارانه نان و جزئیات ورود به فاز دوم این طرح توضیحاتی داد. او با اشاره به گذشت بیش از 90 روز از شروع اجرای طرح هوشمند‌سازی یارانه آرد و نان، تاکید کرد: بیش از 70میلیون کارت بانکی یکتا در این 90 روز خرید نان را از بستر کارت‌خوان‌های هوشمند انجام داده‌اند. روزانه حدود 82میلیارد تومان خرید نان توسط مردم انجام می‌شود، یعنی به طور متوسط حدود هزار تومان مبلغ سرانه خرید نان هر ایرانی در روز است. او اضافه کرد: این عدد را برای نخستین‌بار سامانه هوشمند یارانه نان نشان داده است و بر اساس اطلاعات این سامانه تعداد تراکنش‌های مربوط به نان به بیش از 5/ 8میلیون تراکنش روزانه رسیده است و در مجموع تا کنون بیش از 5/ 4میلیون قرص نان با حجم آرد مصرفی بیش از 670هزار تن در سامانه ثبت شده است.
جلال درباره تغییری که بر مبنای این آمار ایجاد شده هم توضیح داد: اطلاعات کارت‌خوان‌های سابقی که بعد از شیوع کرونا در نانوایی‌های کشور فراگیر شد، قبل از شروع طرح 4هزار و 200میلیارد تومان بابت فروش نان در ماه را نشان می‌داد که این داده‌ها دقت کافی را نداشت و بعضا آلودگی تراکنش وجود داشت که امروز با پالایش تراکنش به عدد فروش ماهانه 2هزار و 400میلیارد تومان در سراسر کشور رسیده‌ایم. مشاور وزیر اقتصاد درباره علت کاهش عدد فروش نان را انجام پالایش تراکنش عنوان کرد و افزود: ممکن است از این کارت‌خوان پیش از اجرای این طرح استفاده‌های دیگری هم می‌شد که این موارد پالایش شد. او با اشاره به افزایش حجم تراکنش‌ها در استان‌های مختلف بعد از اجرای طرح هوشمندسازی یارانه نان، اعلام کرد: تا پیش از اجرای طرح تعداد تراکنش نانوایی‌های ما 8/ 6میلیون تراکنش در روز بود که در حال حاضر 5/ 8میلیون تراکنش در روز را داریم که به معنای افزایش 20درصدی خرید الکترونیکی مردم است.
جلال تاکید کرد: تا زمانی که زیرساخت کافی به لحاظ فنی و داده‌ای با دقت قابل‌قبول در اختیار نداشته باشیم، اعمال هر گونه سیاست ممکن است منجر به آسیب به نانوا و مردم شود. لذا این داده‌ها کمک می‌کند سیاستگذاری دقیقی در فاز دوم داشته باشیم. او درباره علت عدم تجهیز برخی نانوایی‌ها در استان تهران به دستگاه کارت‌خوان هوشمند گفت: بخشی از تجهیز نانوایی‌ها از حوزه اختیار ما خارج است، چرا که با مصوبه مجلس، نانوایی‌ها باید از 5 مولفه داده‌ای برخوردار باشند تا امکان نصب کارت‌خوان فراهم باشد و نانوایی‌هایی که هنوز مجهز به دستگاه نشده‌اند ممکن است در یک یا چند مورد از این داده‌ها نقص داشته باشند وگرنه کمبودی برای تجهیز سخت‌افزاری نداریم.
جلال همچنین درباره مجتمع‌های نانوایی و لزوم تجهیز آنها به چند دستگاه کارت‌خوان اظهار کرد: سیاست ابلاغی ما این بود که برای مجتمع‌ها بیش از یک کارت‌خوان داده شود که این موضوع در دستور کار قرار دارد تا سریع‌تر انجام شود. او گفت: برآورد ما این است که 72هزار نانوایی کشور تجهیز شده‌اند و 2500 نانوایی به دلیل نقص یکی از 5مولفه اطلاعاتی هنوز به کارت‌خوان مجهز نشده‌اند. مشاور وزیر اقتصاد درباره لزوم رفع ایرادات طرح در فاز نخست در استان پایلوت یعنی استان زنجان و همچنین عدم تجهیز 1500 نانوایی در استان تهران یادآور شد: در استان زنجان تجهیز نانوایی‌ها به بیش از 100 درصد رسیده است اما استان تهران جزو استان‌های انتهایی شمولیت طرح بوده. البته در شهر تهران فراگیری تجهیز نانوایی‌ها به کارت‌خوان بالاست اما در مجموع استان 1500 نانوایی باقی مانده است.
او همچنین اعلام کرد: فاز دوم طرح هوشمندسازی یارانه نان نیز ابتدا در چند استان به صورت پایلوت انجام می‌شود و بعد از رفع ایرادات و شناسایی شرایط و آمادگی سایر استان‌ها به صورت سراسری اجرا خواهد شد. جلال هدف اول طرح هوشمندسازی یارانه نان را جلوگیری از انحراف در مصارف یارانه آرد و نان عنوان کرد و گفت: تحلیل داده‌هایی که از سامانه هوشمند یارانه آرد و نان به دست می‌آید بسیاری از موارد و مشکلات دیگر را قابل‌شناسایی خواهد کرد. او همچنین درباره تخلفات انجام‌شده از سوی نانوایان اعلام کرد: اگر تخلفات در زمینه جابه‌جایی دستگاه باشد که بلافاصله قابل‌تشخیص است، اما در موضوع تراکنش‌های ساختگی کمتر از 3درصد برای دریافت کمک‌هزینه بیشتر در 90 روز گذشته انجام شده بود که در ابتدا مقداری تسامح می‌کنیم اما به هر حال تخلفات قابل‌رصد و تحلیل است.
اجرای فاز دوم طرح هوشمندسازی یارانه نان و اتفاقاتی که در این فاز خواهد افتاد، گفت: دو اتفاق در مرحله دوم رقم می‌خورد؛ اول ترمیم جبران 15درصد از هزینه‌های نانوایی‌هاست که در فاز اول اجرا می‌شود، و در فاز دوم جبران افزایش هزینه نانوایان که شامل اجاره و دستمزد است و در استان‌های مختلف نیز متفاوت است، واقعی‌تر خواهد شد. او اضافه کرد: اتفاق دیگر این است که تخصیص آرد یارانه‌ای بر مبنای عملکرد انجام می‌شود و امکان تولید بیشتر برای نانوایانی که عملکرد بهتری داشته باشند وجود خواهد داشت. در این زمینه بر مبنای رتبه‌بندی نانوایی‌ها هم براساس نظر مردم و هم بازرسی‌هایی که در حال انجام است، عمل می‌شود و این امتیاز بر ضریب آرد یارانه‌ای و کمک‌هزینه‌ای که دولت به آنها پرداخت می‌کند اثر خواهد داشت. مشاور وزیر اقتصاد تاکید کرد: هیچ تغییری در قیمت نان و برای مردم در زمینه اجرای طرح هوشمند‌سازی یارانه نان نخواهیم داشت. او همچنین گفت: سهمیه آرد گره‌‌خورده به مجوز نانوایی از بین می‌رود و اختصاص سهمیه بر مبنای عملکرد جایگزین آن می‌شود.
در این برنامه همچنین داریوش نجم‌آبادی، مجری طرح هوشمند‌سازی یارانه آرد و نان، درباره عدم تجهیز برخی نانوایی‌ها به کارت‌خوان گفت: قطعا علت این عدم تجهیز نقص در 5 قلم اطلاعاتی است که قانون تعیین کرده و تا اقلام اطلاعاتی کامل نباشد، نانوایی به دستگاه تجهیز نخواهد شد و نانوایان باید نسبت به تکمیل اطلاعات اقدام کنند. او درباره اینکه گفته می‌شود عملکرد دستگاه در دمای بالا مختل می‌شود هم تاکید کرد: اخیرا بازدیدی از استان خوزستان داشتیم و دمای نانوایی 60درجه بود و دستگاه کار می‌کرد و البته سازنده دستگاه هم کارکرد آن را تا 60 درجه تضمین کرده است و بیش از آن اجازه شارژ نمی‌دهد. نجم‌آبادی درباره ارائه خدمات پشتیبانی به دستگاه‌ها نیز تاکید کرد: خدمات و پشتیبانی دستگاه‌ها ظرف دو ساعت انجام خواهد شد.
البته ‌تجهیز نانوایی‌ها به کارت‌خوان دوم بسیاری از مشکلات را حل می‌کند و اکنون در تهران از 8900 خبازی، 4600 مورد به دستگاه دوم مجهز شده‌اند. او درباره زمان رفع نواقص اطلاعات نانوایی‌ها و تجهیز آنها به دستگاه هوشمند با تاکید بر اینکه این کار به سرعت انجام می‌شود، ادامه داد: ظرف 24 ساعت گذشته 300 مورد را اصلاح اطلاعات کرده‌ایم و با همکاری دستگاه‌هایی مثل ثبت احوال و مخابرات تا پایان مرداد‌ماه مشکل تکمیل اطلاعات نانوایی‌های تهران حل خواهد شد.

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/702865/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ایزدخواه، نماینده تهران: بچه های کف خیابان بچه های این کشورند/ کشور در اداره خودش دچار شکاف شده است/ موحدی، استاد دانشگاه: ما خیلی صداها را نمی شنویم/ مسئله اصلا حجاب نیست، عینا مسئله اقتصاد است

زاهدی‌وفا پیگیر مطالبه‌های کارگران و بازنشستگان است

بیانیه سید حسن خمینی درباره حوادث اخیر/ ابراز تأسف از حادثه تلخ دانشگاه شریف

آشوب ثمره‌ای جز حاکمیت افراطی‌گری یا هرج و مرج ندارد

بیانیه مهم سیدحسن خمینی درباره ناآرامی‌ها | رهبر انقلاب از سرآمدان روزگار هستند | مجموعه نظام باید گفت و گو با بخش‌های مختلف ملت را آغاز کند

آخرین جزئیات واردات خودرو به کشور/ دامداران چاره‌ای جز کشتار دام‌های مولد ندارند!

دیدار سفیر ایران در زیمبابوه با امیرعبداللهیان

عرضه ارز در سامانه نیما از یک میلیارد یورو گذشت

سرمایه گذاری بی نتیجه چینی ها در حوزه زغال سنگ

نخست وزیر روسیه، تحریم های غرب را با جنگ همه جانبه اقتصادی برابر دانست

پس از سخنان امروز رهبری منتشر شد / بیانیه شش ماده ای سید حسن خمینی در خصوص حوادث اخیر در کشور

هشدار درباره وقوع بحران مالی و تجزیه در اتحادیه اروپا

پس از سخنان امروز رهبری منتشر شد / بیانیه شش ماده ای سید حسن خمینی درباره حوادث اخیر در کشور

پس از سخنان امروز رهبر انقلاب منتشر شد / بیانیه شش ماده ای سید حسن خمینی درباره حوادث اخیر در کشور

نماینده البرز: برآیند برنامه زاهدی وفا برای تصدی وزارت کار مثبت است

افزایش 3.3درصدی تورم ماهانه قیمت مسکن در تهران

نفت بیش از 4 دلار گران شد

نرخ بیکاری کاهشی شد؟

شناسایی 5 شریک اول تجاری ایران

خبر جدید اروپا برای بازار ارز/ اتحادیه اروپا هم ایران را تحریم کرد؟

قیمت طلا و سکه امروز 11 مهر 1401/ طلا بخریم یا منتظر بمانیم؟

جمع‌آوری بیش از هزار و 500 تن پسماند خشک در منطقه 19

زنگ تحرک در مدرسه استثنایی امام رضا (ع) نواخته شد

طرح اصلاح قانون مجازات اخلالگران اقتصادی به کمیسیون قضایی مجلس اعاده شد

طرحهای عمرانی و اقتصادی، پیوست فرهنگی داشته باشند

فهرست کالا‌های ممنوعه طی امروز یا فردا اعلام می‌شود

رفع معابر خاکی محلات در حال توسعه غرب تهران به درخواست شهروندان

فرار مالیاتی 100 میلیارد تومانی یک شرکت دخانی

رقابت قدیمی‌های فوتبال در محله شوش

رضایت وزیر نفت از بازارهای جذاب برای فروش نفت ایران و تکذیب توقف صادرات

تداوم دادوستد زغال سنگ حرارتی روسیه در آسیا

امکان رصد لحظه‌ای نرخ ارز در بازار متشکل

دادوستد 20 کیلوگرم شمش طلا در بورس کالا

تحلیل تکنیکال پتروشیمی نوری | نوری را کجا بخریم؟

تمدید مهلت واردات ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی به منظور حمایت از تولید داخلی

زاهدی وفا رای اعتماد مجلس را کسب خواهد کرد

نمادها و صنایع تاثیرگذاری بورس در معاملات امروز

صادرات گاز ایران به ترکیه برای انجام تعمیرات دوره‌ای متوقف شد

خودرو گران می‌شود؟

انتقال گاز ایران به ترکیه متوقف شد

امضای تفاهم‌نامه برای مولدسازی ظرفیت‌های معدنی

ترغیب‌کنندگان دشمن برای تحریم، امروز داعیه‌دار حمایت از مردم شده‌اند

بهبود شاخص‌های اقتصادی و رشد 3.8 درصدی در بهار امسال

تامین 2 هزار واحد مسکونی برای آتش‌نشانان؛ به زودی

قیمت طلا، سکه و ارز 11 مهر 1401؛ ریزش قیمت سکه و طلا و در بازار

بازار سهام‌ آسیا قرمز شد

پرداخت 793 هزار فقره وام خرد تا نیمه شهریور/ رشد اقتصادی در بهار سال 1401 به 4.3 درصد رسید

زنگ تحرک در ایستگاه‌های تندرستی مدارس منطقه 19 نواخته شد

نماینده گچساران: زاهدی وفا برنامه و توانایی کافی را برای اداره وزارت کار دارد

جریمه بیش از هشت میلیارد ریالی تولیدکننده کود شیمیایی تقلبی در پارس آباد