بازار آریا

آخرين مطالب

قانون مناطق آزاد ضمانت اجرایی ندارد اقتصاد ايران

  بزرگنمايي:

بازار آریا - دنیای‌اقتصاد : کارشناسان، مدیران و فعالان اقتصادی مدت‌ها است به مشکلات متعدد مناطق آزاد اشاره می‌کنند. معضلاتی نظیر قوانین نامتناسب گمرکی، وضع تعرفه‌‌‌‌‌‌‌ها و مشکلات مالیاتی، معضلات مربوط به تسهیلات و مشکلات متعدد قانونی که موجب‌شده است کارکرد اصلی این مناطق که تسهیل تجارت و سرمایه‌گذاری است کاملا از میان برود و حتی به ضد‌خود تبدیل شود.
بر اساس آمار در 30 سال‌گذشته تراز تجاری این مناطق یکسره منفی بوده است تا اینکه روز 24 مردادماه سعید محمد، دبیرعالی مناطق آزاد کشور اعلام کرد برای نخستین‌بار این تراز در بازه مهرماه تاکنون به میزان 35‌میلیون دلار مثبت‌شده است، اما سعید محمد که پیش از این نیز از وضعیت مدیریتی، تداخل نهادی، وضع قوانین خلق‌‌‌‌‌‌‌الساعه و محدودیت دامنه اختیارات قانونی دبیر این مناطق انتقاداتی داشت، بار دیگر و با لحنی تندتر به بیان این مسائل پرداخت. او در مهم‌ترین بخش از انتقادات خود با اشاره به ‌دستور رئیس‌‌‌‌‌‌‌جمهور مبنی‌بر مسوولیت کامل و مطلق رئیس منطقه آزاد گفت که دستگاه‌های دولتی از دستور رئیس‌جمهور استنکاف می‌کنند.
در حال‌حاضر فرماندار در مناطق آزاد را وزیر کشور منصوب می‌کند، شهردار را شورای‌شهر منصوب می‌کند، بخشدار را استانداران تعیین و منصوب می‌کنند، رئیس گمرک منطقه آزاد از سوی رئیس‌کل گمرک تعیین می‌شود، رئیس مالیات منطقه آزاد با حکم رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی منصوب می‌شود و… او از طرف دیگر به مشکلات مالیاتی اشاره کرد و گفت: «از سوی دیگر مرتبا هم قوانین مزاحم تصویب می‌شود مثلا در 13دی‌ماه سال‌گذشته قانون جدید مالیات ارزش‌افزوده ابلاغ شد که این پایه مالیاتی که در سال‌های گذشته درخصوص مناطق آزاد وجود نداشت و این مناطق از مالیات معاف بودند، در قانون جدید به مناطق آزاد نیز تسری داده شد. این مشکلات و صحت و سقم آنها را مجید صیادنورد، کارشناس مناطق آزاد در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» بررسی کرد.
آقای سعید محمد به تازگی انتقاداتی در زمینه مدیریت مناطق آزاد عنوان کردند. از جمله مشکلات مربوط به قوانین مالیاتی و نیز برخی مشکلات مدیریتی. تا چه حد این سخنان را منطبق بر واقعیت می‌دانید؟
من چندین‌بار این نکته را نوشته‌‌‌‌‌‌‌ام و فکر می‌‌‌‌‌‌‌کنم سخن ایشان ریشه در واقعیت دارد. فلسفه وجودی تاسیس مناطق آزاد اعطای تسهیلات، حذف بوروکراسی و عوارض و مالیات در جهت گسترش تجارت‌های منطقه‌‌‌‌‌‌‌ای و بین‌‌‌‌‌‌‌المللی بوده است، اما در ایران ما کار را برعکس کرده‌‌‌‌‌‌‌ایم. همین ابتدا بگویم پاشنه‌آشیل ما در این مساله نقش وزارت اقتصاد است که اصلا درک او از مساله این نیست. می‌خواهد از طریق مناطق آزاد برای خزانه پول فراهم کند، به سمت نظارت می‌رود و برچسب قاچاق به فعالیت‌های این مناطق می‌زند که از اساس بنا به تعریفی که ذکر شد معنی ندارد.
مگر قوانین این مناطق در این زمینه‌‌‌‌‌‌‌ها مشخص نیست؟
در تبصره‌27 ‌‌‌‌‌‌‌قانون برنامه پنج‌‌‌‌‌‌‌ساله دوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، این موارد تصریح شده است اما اجرایی نشده. در برنامه‌‌‌‌‌‌‌های چهارم و پنجم تاکید بر اقتدار و حاکمیت مناطق آزاد وجود دارد، اما بگذارید مشکل را این‌گونه توضیح بدهم. ما در مناطق آزاد با یک دوگانگی مواجه هستیم، با دو موجودیت در این مناطق سروکار داریم. یکی دبیرخانه است که وظیفه آن ایجاد هماهنگی بین اعضای شورای‌عالی مناطق آزاد است. رئیس این شورا رئیس‌جمهور است و 14نفر از اعضای این شورا، از اعضای هیات‌دولت هستند. موجودیت دیگر سازمان‌عامل است که مربوط به هریک از مناطق آزاد و جداگانه است، در واقع مسوولیت با یک نفر است اما اختیارات لازم به آن یک نفر داده نمی‌شود.
به باور شما موجودیت دوگانه در مناطق آزاد به‌کارکرد صحیح مناطق آزاد ضربه زده است؟
بله مطمئنا. اصل تاسیس مناطق آزاد را برخلاف تصور عموم نه در چارچوب اقتصاد، بلکه در چارچوب روابط بین‌الملل باید ارزیابی کرد که هدف از آن ایجاد روابط منطقه‌‌‌‌‌‌‌ای است. اصل تشکیل این مناطق به بعد از جنگ‌جهانی دوم و استقلال کشورها مربوط می‌شود که نهضت‌‌‌‌‌‌‌ ایجاد مناطق آزاد به‌راه افتاد تا کشورهای مستقل‌شده بتوانند ارتباط‌‌‌‌‌‌‌های تجاری آزاد با یکدیگر داشته باشند.
یعنی در ایران این هدف وجود نداشت یا ندارد؟
وجود دارد؛ اما در اجرا ما کاملا برعکس حرکت کرده‌‌‌‌‌‌‌ایم. مسیر درست این است که در یک منطقه ابتدا زیرساخت ایجاد می‌کنند، تسهیلات فراوان می‌دهند و سپس فراخوان می‌دهند که فعالان برای تجارت به این مکان‌‌‌‌‌‌‌ها بروند که خود آن مکان‌‌‌‌‌‌‌های جغرافیایی باید ویژگی‌هایی داشته باشند. مثلا دسترسی به آب‌های آزاد داشته باشند یا در نزدیک‌‌‌‌‌‌‌ترین فاصله با یک کشور دیگر واقع شده باشند. این کار باعث می‌شود مدلی از همکاری‌‌‌‌‌‌‌های منطقه‌‌‌‌‌‌‌ای ایجاد شود و اصل این فعالیت‌‌‌‌‌‌‌ها نیز بر وجود تسهیلات ترانزیتی، معافیت برای صادرات مجدد، حذف عوارض و گمرک و حذف هرچه بیشتر قوانین تجاری است. ما تمام این مسیر را برعکس رفتیم.
به چه معنا؟
به این معنی که مثلا گفته شد زیرساخت را خود منطقه ایجاد کند. مدیرعامل را با یک دست کت و شلوار به یک بیابان می‌‌‌‌‌‌‌فرستادند و می‌گفتند تامین‌مالی را هم حتی خودت باید انجام بدهی. اصل مشکل را بگویم که مشخص شود. قانون سال‌1372 مناطق آزاد و اصلاحیه‌‌‌‌‌‌‌های بعدی آن در دهه80 ضمانت اجرایی ندارد. اصل مساله این است.
آقای محمد اشاراتی هم به مساله اراضی کردند. این مشکلات چیست؟
ببینید مثلا شما یک طرح آورده‌‌‌‌‌‌‌اید برای یک منطقه آزاد. یک هکتار زمین می‌خواهید. من باید برای تخصیص زمین به شما با مردم طرف بشوم. مثلا اراضی کشاورزی است که بهتر می‌دانید چه مشکلات حادی دارد. برای آن قانونا باید با دهیار وارد گفت‌وگو بشوید که عموما قانون منطقه آزاد موضوعیتی برای او ندارد. برای این کار آمدند این استراتژی را پیاده کردند که استاندار وارد کار شود. ببینید چند نهاد تاکنون در بخشی که اصلش بر یکپارچگی مدیریتی است دخالت دارند. تازه اگر از مشکلاتی که نمایندگان مجلس ایجاد می‌کنند حرفی نزنیم. اتفاقا در این ماجرا همان استاندار و کلا مجموعه وزارت کشور بهترین همکاری‌‌‌‌‌‌‌ها را می‌کنند. در نهایت اما باز ‌حرفم را تکرار می‌‌‌‌‌‌‌کنم؛ اصل مشکل این است که قانون مناطق آزاد ضمانت اجرایی ندارد.

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/702859/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سرمایه گذاری بی نتیجه چینی ها در حوزه زغال سنگ

نخست وزیر روسیه، تحریم های غرب را با جنگ همه جانبه اقتصادی برابر دانست

پس از سخنان امروز رهبری منتشر شد / بیانیه شش ماده ای سید حسن خمینی در خصوص حوادث اخیر در کشور

هشدار درباره وقوع بحران مالی و تجزیه در اتحادیه اروپا

پس از سخنان امروز رهبری منتشر شد / بیانیه شش ماده ای سید حسن خمینی درباره حوادث اخیر در کشور

پس از سخنان امروز رهبر انقلاب منتشر شد / بیانیه شش ماده ای سید حسن خمینی درباره حوادث اخیر در کشور

نماینده البرز: برآیند برنامه زاهدی وفا برای تصدی وزارت کار مثبت است

افزایش 3.3درصدی تورم ماهانه قیمت مسکن در تهران

نفت بیش از 4 دلار گران شد

نرخ بیکاری کاهشی شد؟

شناسایی 5 شریک اول تجاری ایران

خبر جدید اروپا برای بازار ارز/ اتحادیه اروپا هم ایران را تحریم کرد؟

قیمت طلا و سکه امروز 11 مهر 1401/ طلا بخریم یا منتظر بمانیم؟

جمع‌آوری بیش از هزار و 500 تن پسماند خشک در منطقه 19

زنگ تحرک در مدرسه استثنایی امام رضا (ع) نواخته شد

طرح اصلاح قانون مجازات اخلالگران اقتصادی به کمیسیون قضایی مجلس اعاده شد

طرحهای عمرانی و اقتصادی، پیوست فرهنگی داشته باشند

فهرست کالا‌های ممنوعه طی امروز یا فردا اعلام می‌شود

رفع معابر خاکی محلات در حال توسعه غرب تهران به درخواست شهروندان

فرار مالیاتی 100 میلیارد تومانی یک شرکت دخانی

رقابت قدیمی‌های فوتبال در محله شوش

رضایت وزیر نفت از بازارهای جذاب برای فروش نفت ایران و تکذیب توقف صادرات

تداوم دادوستد زغال سنگ حرارتی روسیه در آسیا

امکان رصد لحظه‌ای نرخ ارز در بازار متشکل

دادوستد 20 کیلوگرم شمش طلا در بورس کالا

تحلیل تکنیکال پتروشیمی نوری | نوری را کجا بخریم؟

تمدید مهلت واردات ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی به منظور حمایت از تولید داخلی

زاهدی وفا رای اعتماد مجلس را کسب خواهد کرد

نمادها و صنایع تاثیرگذاری بورس در معاملات امروز

صادرات گاز ایران به ترکیه برای انجام تعمیرات دوره‌ای متوقف شد

خودرو گران می‌شود؟

انتقال گاز ایران به ترکیه متوقف شد

امضای تفاهم‌نامه برای مولدسازی ظرفیت‌های معدنی

ترغیب‌کنندگان دشمن برای تحریم، امروز داعیه‌دار حمایت از مردم شده‌اند

بهبود شاخص‌های اقتصادی و رشد 3.8 درصدی در بهار امسال

تامین 2 هزار واحد مسکونی برای آتش‌نشانان؛ به زودی

قیمت طلا، سکه و ارز 11 مهر 1401؛ ریزش قیمت سکه و طلا و در بازار

بازار سهام‌ آسیا قرمز شد

پرداخت 793 هزار فقره وام خرد تا نیمه شهریور/ رشد اقتصادی در بهار سال 1401 به 4.3 درصد رسید

زنگ تحرک در ایستگاه‌های تندرستی مدارس منطقه 19 نواخته شد

نماینده گچساران: زاهدی وفا برنامه و توانایی کافی را برای اداره وزارت کار دارد

جریمه بیش از هشت میلیارد ریالی تولیدکننده کود شیمیایی تقلبی در پارس آباد

معاون اول رئیس‌جمهوری در دومین همایش اقتصادی دریای خزر شرکت می‌کند

استاندار زنجان: پیری جمعیت و کاهش ازدواج خطری است که کل کشور را تهدید می‌کند

وزیر اقتصاد: رشد اقتصادی کشور به 3.8 درصد رسید

افزایش 5 درصدی قیمت نفت به دنبال کاهش یک میلیون بشکه‌ای تولید اوپک پلاس

سکه وارد کانال 15 شد/ تغییر دوم کانال دلار

نماینده مجلس: وزیر پیشنهادی تعاون فردی دانشگاهی و دست‌پاک است

مخبر به مسکو می‌رود | جزییات سفر معاون اول رییسی به روسیه

تمدید مهلت واردات ماشین‌آلات تولیدی در نشست ستاد هماهنگی اقتصادی دولت