بازار آریا

آخرين مطالب

تزریق پول؛ مسکن بی‌اثر مقالات اقتصادي

تزریق پول؛ مسکن بی‌اثر
  بزرگنمايي:

بازار آریا - دنیای‌اقتصاد- علی قاسمی : بازار‌های مالی به‌خصوص بورس ایران، به‌طور ذاتی با فراز و نشیب‌های فراوانی مواجه شده‌اند. این فراز و نشیب‌ها، گاهی با درس‌های بزرگی، برای اهالی بازار و سرمایه‌گذاران همراه بوده است. همچنین تصمیم‌گیری‌ها و مدیریت مسوولان اقتصادی کشور و نحوه برخورد آنها با دوران رکورد بازار و نگرانی سهامداران، می‌تواند تجربه‌های متفاوتی برای اقتصاددان‌ها و متخصصان در این حوزه به‌وجود آورد تا از این طریق قدرت تصمیم‌گیری خود را افزایش دهند.
نقش نهاد‌ها و صندوق‌های وابسته به بازار سرمایه نیز در این میان کمتر از مسوولان اقتصادی و بورسی نیست، چراکه وعده‌ها و آمار‌های آنها از روند اقداماتشان جهت بهبود وضعیت بازار خصوصا در سال‌های اخیر، تاثیر مهمی بر ذهنیت فعالان بورس گذاشته است. روند صعودی بورس تهران از اواسط سال‌1398، با افزایش نرخ محصولات در بازارهای جهانی تسریع شد. این رشد سرمایه‌گذاران زیادی را جذب و پول نسبتا زیادی را نیز به سمت این بازار گسیل کرد. در ادامه، این رشد در اواخر سال‌1398 و اوایل سال‌1399 با حمایت‌های دولت روند چشمگیری به خود گرفت. دلیل تکانه‌های صعودی در این مدت علاوه‌بر حمایت‌های دولت، کاهش نرخ بهره بین‌بانکی و انتظارات تورمی در آن زمان بود. این رالی صعودی در بورس به‌طوری ادامه یافت که افراد غیرمتخصص زیادی وارد آن شدند و پول‌های خود را با خرید سهام بالاتر از ارزش بنیادی به بازار تقدیم کردند. این اتفاقات با صف‌های طولانی جلوی کار‌گزاری‌ها و پیشخوان‌های دولت همراه شد. تقریبا افراد متخصص و غیر‌متخصص در بازار هر سهمی را خریداری می‌کردند، با سود یا زیان اندک در این بازار باقی می‌ماندند. رونق بازار سهام در مرداد1399 به‌نحوی بود که در فضای‌مجازی افرادی سودجو سرمایه‌گذاران را به خرید بسته‌های آموزشی برای دریافت سود‌های بسیار بالاتر دعوت می‌کردند. سرانجام در اواسط مرداد‌ماه 99، افزایش تدریجی نرخ بهره بین‌بانکی، صعود شدید قیمت‌ها که منجر به اضافه پرش آنها شده بود، در کنار بحث‌های ناامیدکننده دولتمردان و ناکامی صندوق دارایکم آن‌هم در آستانه عرضه صندوق پالایشی از همین جنس موجب شد ورق بازار به سمت کاهش قیمت‌ها برگردد و سقوط بورس در همان زمان شروع شود. حالا در دومین سالگرد ریزش بازار این سوال پیش می‌آید که؛ مقصر این ریزش‌ها را باید چه کسانی بدانیم؟ شاید تصور عموم مردم این باشد که در این مساله دولت مقصر اصلی است. اینکه بگوییم دولت هیچ تقصیری ندارد حرفی کاملا غیرمنطقی و دور از ذهن است، قطعا دولت‌وقت برای جبران کسری‌بودجه سال‌99 دست به دامن بازارسهام شد و از بازار استفاده ابزاری کرد به‌طوری که بازار سهام را که فعالیت صحیح و سودآور در آن تخصص و تجربه فراوان می‌طلبد، بازاری کم‌ریسک برای همه مردم نگاشته شد. انگار که دولت قصد داشت سود آینده بازار را برای مردم تضمین کند، اما مساله مهم، نحوه مواجهه مردم با بورس ایران در آن سال ‌بود. مردمی که با توجه به انتظارات تورمی و وضعیت سخت اقتصادی و معیشتی، شاید به اجبار و نا‌آگاهانه وارد بازار پرریسک سهام شدند.
نقش صندوق تثبیت در این اتفاقات در بازار را قطعا نمی‌توان نادیده گرفت. صندوقی که در آن زمان وعده داده شد تا 200‌میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی به بازار تزریق خواهد کرد. 50‌میلیون دلار این مبلغ در دولت قبلی و در زمان زمامداری رئیس اسبق بانک‌مرکزی، عبدالناصر همتی وارد بازار شد. مطابق وعده‌هایی که داده شد قرار است تا دولت کنونی در ‌ماه‌های باقی‌مانده از سال ‌جمعا رقمی بالغ بر 7‌هزار‌میلیارد ‌تومان را به بازار تزریق کند، از همین‌رو صندوق تثبیت بازار سرمایه در مرداد سال‌جاری ‌هزار‌میلیارد از محل یادشده به بازار سهام تزریق کرده است و انتظار می‌رود که مابقی آن در ادامه سال‌تسویه شود، اما سوالی که ممکن است برای سرمایه‌گذاران این بازار پرحاشیه در این سال‌های اخیر به‌وجود آمده باشد، این است که آیا با تزریق این پول‌ها اتفاقات قابل‌توجهی در آینده بازار مشاهده خواهد شد؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد جواب این سوال منفی است و به‌نظر نمی‌رسد که بازار با این مبالغ ناچیز جان تازه بگیرد. همان‌طور که از آمار معاملات در سه‌،چهار روز اخیر مشخص است، مجموع ارزش معاملات طی این روز‌ها و روز شنبه قطعا از 7‌هزار‌میلیارد‌ تومانی که قرار است وارد بازار سهام شود بیشتر است. مجموع ارزش معاملات از مرداد1400 تا مرداد1401 نیز 773‌هزار و 785‌میلیارد‌تومان بوده است که خود گواه این امر است که با تزریق پول، کاری در چرخه معاملات بورس و فرابورس پیش‌نمی‌رود. از آنجا که تکلیف معاملات و روند خرید سهم در صندوق تثبیت آنچنان شفاف و مشخص نیست و همچنین ادعای مدیران صندوق مبنی‌بر خرید و ورود به سهام بر اساس الگوریتم‌های خودشان، هنوز قابلیت‌اتکا ندارد، در نهایت به‌نظر نمی‌رسد که قرار باشد با تزریق این پول‌ها، معجزه‌ای در بازار سهام روی بدهد. نتیجه این حمایت‌های پولی نیز چندان خوشایند نبوده و میانگین ارزش معاملات در مرداد 1401 نسبت به مرداد 1400 با افت حدود 69‌درصدی مواجه شده است.
بر این اساس به‌نظر می‌آید که بازار سهام کشور، نیاز به محرک‌های بهتر و منطقی‌تری برای شروع حرکت رو به رشد خود دارد. پارامتر‌های بنیادی که بتواند سهام را برای سرمایه‌گذاران جذاب جلوه دهد تا نقدینگی بیش‌تری را وارد بازار کنند. ترس سرمایه‌گذاران و کابوس وحشتناک ریزش‌های 99 و عدم‌اطمینانی که در بازار به واسطه وعده‌های مسوولان دولت قبل حاکم است خود مانع بزرگی برای حرکت رو‌به‌رشد بازار است. از طرفی قیمت‌گذاری‌های دستوری و سلیقه‌ای در بعضی از صنایع، گرانی گاز خوراک پتروشیمی‌ها به‌عنوان ماده‌اولیه، شرایط بازار‌های جهانی و رکود حاکم بر اقتصاد جهان، عدم‌کنترل تورم و بن‌بست‌های سیاسی مانند ابهام در به نتیجه‌رسیدن مذاکرات هسته‌ای و عدم‌ثبات رویه در تصمیم‌گیری‌های کلان در کشور، موجب عدم‌توجه سرمایه‌گذاران به این بازار شده است و نقدینگی را به سمت بازار‌های موازی می‌کشاند. هرچند که در کنار همه این دلایل ثبات در عمل و تصمیم‌گیری‌های درست سیاسی از همه دلایل مهم‌تر است؛ چراکه ثبات سیاسی و اقتصادی در کشور موجب کاهش ریسک‌های سرمایه‌گذاری و در نتیجه ارزشمند‌شدن هرچه بیشتر بازار سرمایه می‌شود.

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/702050/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

عرضه ارز در سامانه نیما از یک میلیارد یورو گذشت

سرمایه گذاری بی نتیجه چینی ها در حوزه زغال سنگ

نخست وزیر روسیه، تحریم های غرب را با جنگ همه جانبه اقتصادی برابر دانست

پس از سخنان امروز رهبری منتشر شد / بیانیه شش ماده ای سید حسن خمینی در خصوص حوادث اخیر در کشور

هشدار درباره وقوع بحران مالی و تجزیه در اتحادیه اروپا

پس از سخنان امروز رهبری منتشر شد / بیانیه شش ماده ای سید حسن خمینی درباره حوادث اخیر در کشور

پس از سخنان امروز رهبر انقلاب منتشر شد / بیانیه شش ماده ای سید حسن خمینی درباره حوادث اخیر در کشور

نماینده البرز: برآیند برنامه زاهدی وفا برای تصدی وزارت کار مثبت است

افزایش 3.3درصدی تورم ماهانه قیمت مسکن در تهران

نفت بیش از 4 دلار گران شد

نرخ بیکاری کاهشی شد؟

شناسایی 5 شریک اول تجاری ایران

خبر جدید اروپا برای بازار ارز/ اتحادیه اروپا هم ایران را تحریم کرد؟

قیمت طلا و سکه امروز 11 مهر 1401/ طلا بخریم یا منتظر بمانیم؟

جمع‌آوری بیش از هزار و 500 تن پسماند خشک در منطقه 19

زنگ تحرک در مدرسه استثنایی امام رضا (ع) نواخته شد

طرح اصلاح قانون مجازات اخلالگران اقتصادی به کمیسیون قضایی مجلس اعاده شد

طرحهای عمرانی و اقتصادی، پیوست فرهنگی داشته باشند

فهرست کالا‌های ممنوعه طی امروز یا فردا اعلام می‌شود

رفع معابر خاکی محلات در حال توسعه غرب تهران به درخواست شهروندان

فرار مالیاتی 100 میلیارد تومانی یک شرکت دخانی

رقابت قدیمی‌های فوتبال در محله شوش

رضایت وزیر نفت از بازارهای جذاب برای فروش نفت ایران و تکذیب توقف صادرات

تداوم دادوستد زغال سنگ حرارتی روسیه در آسیا

امکان رصد لحظه‌ای نرخ ارز در بازار متشکل

دادوستد 20 کیلوگرم شمش طلا در بورس کالا

تحلیل تکنیکال پتروشیمی نوری | نوری را کجا بخریم؟

تمدید مهلت واردات ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی به منظور حمایت از تولید داخلی

زاهدی وفا رای اعتماد مجلس را کسب خواهد کرد

نمادها و صنایع تاثیرگذاری بورس در معاملات امروز

صادرات گاز ایران به ترکیه برای انجام تعمیرات دوره‌ای متوقف شد

خودرو گران می‌شود؟

انتقال گاز ایران به ترکیه متوقف شد

امضای تفاهم‌نامه برای مولدسازی ظرفیت‌های معدنی

ترغیب‌کنندگان دشمن برای تحریم، امروز داعیه‌دار حمایت از مردم شده‌اند

بهبود شاخص‌های اقتصادی و رشد 3.8 درصدی در بهار امسال

تامین 2 هزار واحد مسکونی برای آتش‌نشانان؛ به زودی

قیمت طلا، سکه و ارز 11 مهر 1401؛ ریزش قیمت سکه و طلا و در بازار

بازار سهام‌ آسیا قرمز شد

پرداخت 793 هزار فقره وام خرد تا نیمه شهریور/ رشد اقتصادی در بهار سال 1401 به 4.3 درصد رسید

زنگ تحرک در ایستگاه‌های تندرستی مدارس منطقه 19 نواخته شد

نماینده گچساران: زاهدی وفا برنامه و توانایی کافی را برای اداره وزارت کار دارد

جریمه بیش از هشت میلیارد ریالی تولیدکننده کود شیمیایی تقلبی در پارس آباد

معاون اول رئیس‌جمهوری در دومین همایش اقتصادی دریای خزر شرکت می‌کند

استاندار زنجان: پیری جمعیت و کاهش ازدواج خطری است که کل کشور را تهدید می‌کند

وزیر اقتصاد: رشد اقتصادی کشور به 3.8 درصد رسید

افزایش 5 درصدی قیمت نفت به دنبال کاهش یک میلیون بشکه‌ای تولید اوپک پلاس

سکه وارد کانال 15 شد/ تغییر دوم کانال دلار

نماینده مجلس: وزیر پیشنهادی تعاون فردی دانشگاهی و دست‌پاک است

مخبر به مسکو می‌رود | جزییات سفر معاون اول رییسی به روسیه