بازار آریا

آخرين مطالب

بسته اقتصادی آمریکا رمزگشایی شد

مهار تورم با پول‌پاشی؟ مقالات اقتصاد جهاني

مهار تورم با پول‌پاشی؟
  بزرگنمايي:

بازار آریا - دنیای اقتصاد : اخیرا سنای آمریکا لایحه موسوم به «قانون کاهش تورم» را در رقابتی نفس‌گیر و با رای نهایی معاون رئیس‌جمهور تصویب کرد. بر اساس این قانون دولت آمریکا قرار است در حوزه انرژی، مقابله با تغییرات اقلیمی و مراقبت‌های پزشکی بیش از نیم تریلیون دلار هزینه کند و در عوض با وضع مالیات‌های تازه بر شرکت‌های بزرگ از کسری بودجه دولت آمریکا بکاهد. با این حال کارشناسان بر این باورند این طرح قادر به کاهش نرخ تورم نیست و حتی ممکن است با تزریق پول منجر به افزایش تورم شود.
روز یکشنبه سنای آمریکا در ماراتنی نفس‌گیر قانون مبارزه با تورم را تصویب کرد. این لایحه که به عنوان بسته مهم اقتصادی دولت بایدن شناخته می‌شود، با 51 رای موافق در برابر 50 رای مخالف به تصویب رسید تا چند ماه پیش از آغاز انتخابات میان‌دوره‌ای یک پیروزی سیاسی را نصیب دموکرات‌ها کند.
جزئیات این قانون نشان می‌دهد قرار است دولت آمریکا از محل مالیات‌های جدید حدود 800میلیارد دلار درآمد تازه کسب کند و در عوض 500 میلیارد دلار به مخارج خود بیفزاید؛ این لایحه در نهایت 300میلیارد دلار از کسری بودجه دولت آمریکا می‌کاهد. محورهای اصلی مورد توجه در این قانون، تغییرات آب‌وهوایی، مالیات‌های تازه بر شرکت‌های میلیارد دلاری، مراقبت‌های پزشکی و قیمت‌گذاری دارو است. با این حال کارشناسان معتقدند این لایحه تاثیر چندانی بر تورم نخواهد گذاشت و در کوتاه‌مدت حتی ممکن است آن را بالا ببرد. رئیس‌جمهور آمریکا پس از تصویب این لایحه در بیانیه‌ای گفت: «لایحه مبارزه با تورم با کاهش هزینه داروهای تجویزی، بیمه سلامت و هزینه‌های روزانه انرژی و در عین حال کاهش کسری بودجه، بار دیگر دولت برای خانواده‌های کارگر کار می‌کند». آمارهای تازه تورم آمریکا در ماه ژوئیه حاکی از آن است که نرخ تورم این کشور با 6/ 0درصد کاهش به 5/ 8 درصد رسیده است.
رقابت نفس‌گیر در سنا
روز یکشنبه سنای آمریکا در رقابتی نفس‌گیر با 51 رای موافق بسته تازه اقتصادی دولت بایدن تحت عنوان «قانون کاهش تورم» را تصویب کرد. این تصویب مسیری پر‌فرازونشیب را پشت سر گذاشت و در نهایت با رای موافق 50سناتور دموکرات و رای مخالف 50سناتور جمهوری‌خواه مواجه شد؛ در نهایت این طرح با رای تساوی‌شکن کاملا هریس تصویب شد تا دموکرات‌ها تنها چندماه پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای به یک موفقیت سیاسی دست پیدا کنند. بر اساس این قانون تازه دولت آمریکا در زمینه تغییرات اقلیمی، کاهش‌ هزینه‌های بهداشتی، حدود 500میلیارد دلار هزینه می‌کند و در عوض با افزایش مالیات بر شرکت‌ها و افزایش عوارض تولید کربن حدود 800میلیارد دلار درآمد کسب می‌کند تا در نهایت بیش از 300 میلیارد دلار از کسری بودجه دولت فدرال بکاهد.
جزئیات این بسته
قانون کاهش تورم دربردارنده بزرگترین هزینه‌ای است که دولت آمریکا در تاریخ خود برای مبارزه با تغییرات اقلیمی اختصاص داده است. بر این اساس دولت ایالات متحده تا پایان دهه میلادی حدود 370میلیارد دلار هزینه خواهد کرد تا سطح انتشار گازهای گلخانه‌ای در آمریکا به 60درصد حجم انتشار این گازها در سال 2005 برسد. از سوی دیگر این قانون قرار است با اصلاح قوانین مالیاتی فدرال، از فرارهای مالیاتی جلوگیری کند. بر این اساس قرار است شرکت‌هایی که درآمدی بالاتر از یک میلیارد دلار دارند مالیات 15درصدی تازه‌ای را پرداخت کنند. از سوی دیگر اداره درآمد‌های داخلی آمریکا، که وظیفه جمع‌آوری مالیات در این کشور را برعهده دارد، قرار است طی ده سال 80میلیارد دلار بودجه جدید دریافت کند و 87هزار کارمند تازه به کار بگیرد. هم‌چنین این قانون به دولت آمریکا اجازه می‌دهد درباره قیمت‌های پرداختی افراد برای داروهای تجویزی مذاکره کند و آن‌ها را پایین بیاورد. هر یک از شهروندانی که مشمول این خدمات می‌شوند سالانه می‌توانند 2000 دلار برای داروهای نسخه‌ای دریافت کنند. بخشی از این طرح شامل تمدید پرداخت یارانه به حق ‌بیمه پزشکی است و آن را تا سال 2025 تمدید کرد. بر اساس آمار سه میلیون شهروند آمریکایی ممکن است در صورت عدم تمدید این یارانه پوشش بیمه‌ای خود را از دست بدهند.
واکنش‌ها به بسته تازه
لایحه تازه تصویب شده شرایط خاصی در میان موافقان و مخالفانش داشت. در حالی که هر 50 سناتور جمهوری‌خواه با این لایحه مخالفت کردند، تمام 50 سناتور دموکرات به آن رای مثبت دادند. چارلز شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنا در مصاحبه‌ای قبل از تصویب این لایحه در سنا گفت: «این یکی از مهم‌ترین قوانین تصویب‌شده در یک دهه اخیر است؛ چیزهایی را در بر می‌گیرد که آمریکایی‌ها آرزوی آن را داشتند و تا به حال نتوانسته‌اند آن را انجام دهند.» از سوی دیگر واکنش جمهوری‌خواهان کاملا متفاوت بود. میچ مک کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه سنا پس از تصویب این لایحه در سنا بیانیه‌ای تند منتشر کرد. در این بیانیه آمده است: «دموکرات‌ها بارها و بارها ثابت کرده‌اند که به اولویت‌های خانواده‌های طبقه متوسط اهمیت نمی‌دهند. آنها 18 ماه را صرف اثبات این موضوع کرده‌اند. آنها فقط صدها میلیارد دلار خرج کردند تا دوباره آن را ثابت کنند.»
قانونگذاران جمهوری‌خواه مدعی هستند این اقدام در زمانی که قیمت‌ها با سریع‌ترین نرخ در چهار دهه اخیر در حال افزایش است، تورم را بدتر می‌کند. آن‌ها مقررات مالیاتی تازه را به طور ‌ویژه تهدیدی برای کارگران و دستمزدهایشان توصیف می‌کنند، حتی اگر این لایحه مالیات آن‌ها را افزایش ندهد. سناتور مایک کراپو، عضو جمهوری‌خواه ارشد کمیته مالی سنا، گفت: «این لایحه هیچ کمکی به خروج اقتصاد از رکود نمی‌کند. قانون کاهش تورم 2022 مالیات‌های بالاتر، هزینه‌های بیشتر، قیمت‌های بالاتر و ارتشی از ماموران IRS به ما می‌دهد.» مجلس نمایندگان روز جمعه از تعطیلات باز می‌گردد و انتظار می‌رود این لایحه را به سرعت به امضای رئیس‌جمهور برسانند تا به قانون تبدیل شود. در همین حال کمیته بودجه فدرال جزئیات این قانون تازه را منتشر کرد.
بر این اساس این قانون قرار است 386میلیارد دلار به سیاست‌های آب‌و‌هوایی و انرژی اختصاص دهد. از سوی دیگر سهم بخش مراقبت‌های پزشکی از مخارج به تصویب رسیده به 98میلیارد دلار خواهد رسید تا در نهایت مجموع هزینه‌های در نظر گرفته شده در این قانون به 485میلیارد دلار برسد. از سوی دیگر پیش‌بینی می‌شود درآمدهای مالیاتی تازه به 468میلیارد دلار برسد؛ این عدد در کنار هزینه‌های صرفه‌جویی‌شده بابت لغو برخی از طرح‌های مراقبت پزشکی قبلی به 790میلیارد دلار خواهد رسید. این بدان معناست که در نهایت قرار است دولت 305میلیارد دلار مازاد درآمد داشته باشد و این میزان از کسری بودجه خود را بکاهد.
تاثیر تورمی قانون جدید
با وجود تصویب قانون تازه، کارشناسان اثر آن بر تورم را در کوتاه‌‌مدت اندک می‌دانند. بر اساس مطالعه‌ای که در دانشگاه پنسیلوانیا انجام شده است اثرات این قانون بر تورم ناچیز خواهد بود. «مدل بودجه پن وارتون» Penn Wharton Budget Model سازمانی غیردولتی در دانشگاه پنسیلوانیاست که به مطالعه اثرات سیاست‌های عمومی می‌پردازد.
کاهش نرخ تورم آمریکا
روز گذشته اداره آمار نیروی کار آمریکا، نرخ تورم این کشور در ماه ژوئیه را منتشر کرد. بر این اساس شاخص بهای مصرف‌کننده در آمریکا پس از ماه‌ها روند صعودی، از اوج 1/ 9درصدی خود کاهش یافت و به سطح 5/ 8درصدی رسید. تورم هسته که بدون محاسبه انرژی و مواد غذایی محاسبه می‌شود در ماه ژوئیه به سطح 9/ 5درصدی رسید. با این حال تورم مواد غذایی همچنان بالای 10درصد و تورم انرژی بالای 30درصد باقی ماند. آمارهای منتشر‌شده نشان می‌دهد تورم خوراکی‌ها در ماه ژوئیه به 9/ 10درصد رسیده است. تورم انرژی نیز در این مدت تورم 9/ 32درصدی را از خود برجای گذاشت. در هفته‌های اخیر فدرال رزرو برای مقابله با تورم نرخ بهره سیاستی خود را 75/ 0واحد درصد افزایش داده بود.

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/702043/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

عرضه ارز در سامانه نیما از یک میلیارد یورو گذشت

سرمایه گذاری بی نتیجه چینی ها در حوزه زغال سنگ

نخست وزیر روسیه، تحریم های غرب را با جنگ همه جانبه اقتصادی برابر دانست

پس از سخنان امروز رهبری منتشر شد / بیانیه شش ماده ای سید حسن خمینی در خصوص حوادث اخیر در کشور

هشدار درباره وقوع بحران مالی و تجزیه در اتحادیه اروپا

پس از سخنان امروز رهبری منتشر شد / بیانیه شش ماده ای سید حسن خمینی درباره حوادث اخیر در کشور

پس از سخنان امروز رهبر انقلاب منتشر شد / بیانیه شش ماده ای سید حسن خمینی درباره حوادث اخیر در کشور

نماینده البرز: برآیند برنامه زاهدی وفا برای تصدی وزارت کار مثبت است

افزایش 3.3درصدی تورم ماهانه قیمت مسکن در تهران

نفت بیش از 4 دلار گران شد

نرخ بیکاری کاهشی شد؟

شناسایی 5 شریک اول تجاری ایران

خبر جدید اروپا برای بازار ارز/ اتحادیه اروپا هم ایران را تحریم کرد؟

قیمت طلا و سکه امروز 11 مهر 1401/ طلا بخریم یا منتظر بمانیم؟

جمع‌آوری بیش از هزار و 500 تن پسماند خشک در منطقه 19

زنگ تحرک در مدرسه استثنایی امام رضا (ع) نواخته شد

طرح اصلاح قانون مجازات اخلالگران اقتصادی به کمیسیون قضایی مجلس اعاده شد

طرحهای عمرانی و اقتصادی، پیوست فرهنگی داشته باشند

فهرست کالا‌های ممنوعه طی امروز یا فردا اعلام می‌شود

رفع معابر خاکی محلات در حال توسعه غرب تهران به درخواست شهروندان

فرار مالیاتی 100 میلیارد تومانی یک شرکت دخانی

رقابت قدیمی‌های فوتبال در محله شوش

رضایت وزیر نفت از بازارهای جذاب برای فروش نفت ایران و تکذیب توقف صادرات

تداوم دادوستد زغال سنگ حرارتی روسیه در آسیا

امکان رصد لحظه‌ای نرخ ارز در بازار متشکل

دادوستد 20 کیلوگرم شمش طلا در بورس کالا

تحلیل تکنیکال پتروشیمی نوری | نوری را کجا بخریم؟

تمدید مهلت واردات ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی به منظور حمایت از تولید داخلی

زاهدی وفا رای اعتماد مجلس را کسب خواهد کرد

نمادها و صنایع تاثیرگذاری بورس در معاملات امروز

صادرات گاز ایران به ترکیه برای انجام تعمیرات دوره‌ای متوقف شد

خودرو گران می‌شود؟

انتقال گاز ایران به ترکیه متوقف شد

امضای تفاهم‌نامه برای مولدسازی ظرفیت‌های معدنی

ترغیب‌کنندگان دشمن برای تحریم، امروز داعیه‌دار حمایت از مردم شده‌اند

بهبود شاخص‌های اقتصادی و رشد 3.8 درصدی در بهار امسال

تامین 2 هزار واحد مسکونی برای آتش‌نشانان؛ به زودی

قیمت طلا، سکه و ارز 11 مهر 1401؛ ریزش قیمت سکه و طلا و در بازار

بازار سهام‌ آسیا قرمز شد

پرداخت 793 هزار فقره وام خرد تا نیمه شهریور/ رشد اقتصادی در بهار سال 1401 به 4.3 درصد رسید

زنگ تحرک در ایستگاه‌های تندرستی مدارس منطقه 19 نواخته شد

نماینده گچساران: زاهدی وفا برنامه و توانایی کافی را برای اداره وزارت کار دارد

جریمه بیش از هشت میلیارد ریالی تولیدکننده کود شیمیایی تقلبی در پارس آباد

معاون اول رئیس‌جمهوری در دومین همایش اقتصادی دریای خزر شرکت می‌کند

استاندار زنجان: پیری جمعیت و کاهش ازدواج خطری است که کل کشور را تهدید می‌کند

وزیر اقتصاد: رشد اقتصادی کشور به 3.8 درصد رسید

افزایش 5 درصدی قیمت نفت به دنبال کاهش یک میلیون بشکه‌ای تولید اوپک پلاس

سکه وارد کانال 15 شد/ تغییر دوم کانال دلار

نماینده مجلس: وزیر پیشنهادی تعاون فردی دانشگاهی و دست‌پاک است

مخبر به مسکو می‌رود | جزییات سفر معاون اول رییسی به روسیه