بازار آریا

آخرين مطالب

واگرایی انتظاری ابزارهای طلایی بورس‌کالای ایران در کوتاه و بلندمدت

عقب‏‏‌نشینی کوتاه‌مدت قیمتی بازار مالی اقتصاد ايران

عقب‏‏‌نشینی کوتاه‌مدت قیمتی بازار مالی
  بزرگنمايي:

بازار آریا - دنیای‌اقتصاد - راضیه احقاقی : بازگشت قیمتی در بازار آزاد ارز به قرمزپوشی بازار مالی و مشتقه بورس‌کالای ایران در روز دوشنبه سیزدهم تیرماه انجامید. با وجود این، همچنان جریان ورود نقدینگی به بازار مشتقه بورس‌کالا و صندوق‌های طلا مثبت است و همین موضوع می‌‌‌تواند بیانگر انتظار فعالان این بازار از بازگشت مجدد قیمتی در میان‌مدت و بلندمدت یا حفظ سطوح فعلی نرخ در این بازار باشد. اگرچه جریان ورود نقدینگی به صندوق‌های طلا افزایشی است؛ اما فاصله میان نرخ فروش گواهی‌‌‌های سکه و ارزش بنیادی آن به‌شدت افت داشته که این موضوع بیانگر بازگشت احتیاط به معاملات این بازار است. به این ترتیب می‌‌‌توان گفت، معامله‌‌‌گران بازار مالی بورس‌کالا در خرید کوتاه‌مدت به فاز احتیاطی رفته‌اند؛ اما در میان‌مدت و بلندمدت به این بازار امیدوار هستند.
سقوط آزاد نرخ، مانع جذب نقدینگی به صندوق‌های طلا نشد
کاهش ناگهانی فشار دلار در روز یکشنبه دوازدهم تیرماه، به ایجاد جریان کاهش قیمت در معاملات سکه در بازار فیزیکی و گواهی سکه و صندوق طلا در معاملات بازار مشتقه و مالی بورس‌کالای ایران در روز دوشنبه سیزدهم تیرماه انجامید. بررسی روند معاملات صندوق‌های طلا در بازار آتی بورس‌کالای ایران از عقبگرد قیمتی صندوق‌های طلا ظرف دو روز گذشته، یعنی دوازدهم و سیزدهم تیرماه حکایت دارد. البته عقبگرد قیمتی در روز دوازدهم تیرماه محدود و به‌‌‌طور میانگین کمتر از یک‌درصد بود؛ اما با استمرار روند کاهش نرخ ارز در بازار داخل ظرف ساعات ابتدایی روز دوشنبه، معاملات صندوق در بازار مشتقه بورس‌کالا با افت حدود 5درصدی قیمت مواجه شد. نکته حائز اهمیت در روند معاملات این روز، مثبت‌بودن جریان ورود نقدینگی به صندوق‌های طلا با وجود افت قابل ملاحظه قیمت در این بازار بود. در زمان تنظیم این گزارش، جریان ورود نقدینگی به معاملات آتی صندوق طلا در تمامی سررسیدها (سررسید مرداد، مهر و آذر) مثبت بود. این موضوع می‌‌‌تواند به مفهوم پیش‌بینی انتظار بازگشت قیمت به مسیر رشد در میان‌مدت و بلندمدت از سوی فعالان این بخش باشد.
قرمزپوشی بازار گواهی‌‌‌های کالایی
جریان غالب در بازار گواهی‌‌‌های کالایی در بازار مالی بورس‌کالا کاهشی شد؛ به نحوی که تمامی گواهی‌‌‌های سکه طلا در معاملات روز دوشنبه سیزدهم تیر، با افت نرخ 4 تا 5درصدی قیمت مواجه شدند و صف فروش در معالات این گواهی‌‌‌ها شکل گرفت. با این حال، بخشی از معاملات گواهی زعفران از این قاعده مستثنی بود و این گواهی‌‌‌های کالایی روز گذشته با ترکیبی از رشد و کاهش قیمت مواجه بودند. نوسانات ارزی در بازار داخل ظرف روزهای اخیر شدت بیشتری به خود گرفته و همین موضوع روند نوسان قیمت در بازارهای مالی و کالایی دنیا را دچار التهاب کرده است. نرخ ارز در بازار داخل پس از تجربه 32‌هزار و 700تومانی شدن، متاثر از افزایش عرضه از سوی بازارساز مجددا به کانال 31‌هزار تومان عقب‌‌‌نشینی کرد و همین موضوع باعث شد تا سیگنال کاهشی موثر و قوی به بازار مالی بورس‌کالا ارسال شود و معاملات این بازار قرمزپوش شوند. برخی فعالان بازار ارز بر این باورند که تلاش بانک‌مرکزی برای کاهش فاصله میان نرخ‌های رسمی و غیر‌‌‌رسمی ارز در کشور با افزایش عرضه در بازار آزاد دلیل عقبگرد قیمتی در نرخ ارز است. در شرایط کنونی، نوسان نرخ ارز مهم‌ترین سیگنال جهت‌‌‌دهنده به بازار مالی کشور است و استمرار افت نرخ ارز از اواسط روز یکشنبه تا روز دوشنبه به قرمزپوشی اغلب نمادهای گواهی طلا و زعفران در بازار مالی بورس‌کالا طی روز گذشته انجامید.
تغییر جهت انتظارات قیمتی میان معامله‌گران گواهی سکه
نوسانات ارز باعث تغییر جهت مداوم انتظارات قیمتی میان معامله‌‌‌گران گواهی سکه در بازار مالی بورس‌کالای ایران شده است. صعود نرخ ارز در ابتدای هفته باعث شد تا بهای سکه در بازار فیزیکی و گواهی سکه در بازار مالی بورس‌کالا افزایشی شود؛ در عین حال، معامله‌‌‌گران گواهی سکه با وجود اوج‌‌‌گیری قیمتی حاضر به معامله آن با قیمتی بالاتر از ارزش بنیادی آن نیز شدند که این موضوع بیانگر پیش‌بینی آنها از رشد قیمت بود. در روز یکشنبه دوازدهم تیرماه، میانگین نرخ فروش هر گواهی سکه از بازار مالی بورس‌کالای ایران به 150‌هزار و 600تومان رسید که این رقم حدود 2‌درصد بالاتر از ارزش بنیادی آن بود. به شکل بنیادی ارزش هر واحد گواهی سکه طلا برابر یک‌صدم ارزش نرخ معامله (میانگین قیمت خرید و فروش روز) سکه در بازار فیزیکی است؛ اما بازار گواهی سپرده سکه طلا تابعی از عرضه و تقاضا بوده و از همین‌‌‌رو ذهنیت خریداران و فروشندگان می‌‌‌تواند قیمت‌ها را در این بازار، در نرخی بالاتر یا پایین‌‌‌تر از ارزش بنیادی آن قرار دهد. در حالی که ذهنیت معامله‌‌‌گران گواهی سکه در بازار مالی بورس‌کالا افزایشی بود، بازگرداندن نرخ ارز به کانال 31‌هزار تومانی باعث شد تا این برآورد قیمتی نادرست از آب درآید.
بلاتکلیفی فلز زرد در انتظار تصمیمات فدرالی
طلا هفته جاری را در کانال قیمتی‌ هزار و 800دلار به‌ازای هر اونس آغاز کرد و به این ترتیب از کف کانال قیمتی پنج‌ماه اخیر خود (هزار و 784دلار به‌ازای هر اونس) که برای ساعاتی در روز پنج‌شنبه 30 ژوئن به ثبت رسیده بود، فاصله گرفت. با این حال، همچنان سیگنال‌‌‌های کاهشی و واهمه از سقوط قیمتی میان معامله‌‌‌گران این فلز گرانبها وجود دارد. هفته گذشته، سیاستگذاران فدرال‌رزرو انتظارات برای انقباض بیشتر پولی را تقویت کردند و به این ترتیب، احتمال افزایش 75واحد دیگر در نرخ بهره آمریکا برای ماه جولای مطرح شد که این موضوع، عامل اصلی عقبگرد بهای اونس طلا به کانال 1700دلاری بود. با وجود این، بالا ماندن تورم جهانی، باعث شد تا طلا مجددا به کانال 1800دلاری بازگردد. طلا در دوران تورم دارایی امن تلقی می‌شود. با بهبود جایگاه رمزارزها میان سرمایه‌گذاران در سال‌های اخیر تا حدی جایگاه امن طلا تضعیف شده بود؛ اما با توجه به سقوط قابل‌ملاحظه ارزش رمزارزها در بازارهای جهانی ظرف ماه‌‌‌ها و به‌خصوص هفته‌‌‌های اخیر، اقبال به فلز زرد به‌‌‌عنوان دارایی امن در زمان بحران بازگشته است. جلسه بعدی فدرال‌رزرو در روز چهارشنبه ششم جولای برگزار خواهد شد. فعالان بازارهای مالی و کالایی دنیا اخبار این جلسه را با دقت دنبال می‌کنند؛ چرا که نتیجه آن می‌‌‌تواند در کاهش یا تقویت رکود در بازار موثر باشد و به این ترتیب، نوسان نرخ در بازارهای مالی و کالایی دنیا را جهت‌‌‌دهی کند. در شرایط کنونی، نوسان نرخ طلا در بازار جهانی نسبت به نوسان نرخ دلار در بازار داخل اثرگذاری به‌مراتب کمتری دارد. با این حال، رصد اخبار طلا در بازارهای جهانی لازمه تصمیم‌گیری معامله‌‌‌گران این فلز گرانبها در بازار فیزیکی و بازارهای مالی بورس‌کالاست.

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/696813/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

آیت الله عراقی: ریشه بسیاری از مشکلات باور نداشتن به مردم است

شهروند بدون ماسک 500 روپیه جریمه می شود

برگزاری نخستین نشست خبری نمایشگاه گردشگری فرهنگ ایران زمین

برترین خودروساز جهان همچنان پایبند به هدف

افزایش سالانه 18 درصدی تولید و صرفه‌جویی 8 میلیون دلاری اروندان

فیلم| نماینده مجلس: مردم نگران بدتر شدن وضعیت اقتصادی نباشند

دولت سیزدهم در جراحی اقتصادی به دنبال مبارزه با رانت‌خواری است

چرایی استفاده از ارزهای ملی برای تجارت بین الملل

مقایسه اقتصادی دنا پلاس و تارا

(ویدئو) نماینده مجلس: مردم نگران بدتر شدن وضعیت اقتصادی نباشند

نظام پزشکی: قیمت دارو بطور میانگین ١٢٠ درصد گران شده است

بیت‌کوین موانع رشدش را کنار زد؟

وزیر اقتصاد: رفع محرومیت اصل اساسی سند تحول اقتصادی دولت است

چهارمین مدرسه تابستانه دیپلماسی اقتصادی در منطقه همسایگی خزر برگزار می‌شود

اهانت‌کنندگان به مدافعان حرم بر طبل رسوایی خود می‌کوبند

استاندار ایلام: مهار کرونا و اصلاح ساختار اقتصادی مهم ترین دستاورد دولت سیزدهم است

«تاشکند» میزبان مجمع اقتصادی سازمان همکاری شانگهای

نقاط ضعف و قوت طرح کالا برگ الکترونیکی شناسایی می شود

وزیر اقتصاد: از سال 97 تا 1400 فشار رفاهی جدی به مردم وارد شد

معاون اجرایی رئیس جمهور: کشور از 6 ماهه دوم امسال به ثبات اقتصادی می‌رسد

حذف ارز ترجیحی عاملی برای بازگشت ثبات ارزی و کاهش نرخ تورمی است

رسالت خبرنگاران در جهاد تبیین و جنگ روایت‌ها بسیار سنگین است

بستن گلوگاه‌های فساد یکی از سیاست‌های اصلی سازمان بازرسی کل کشور است

معاون وزیر خارجه: فرصت صادرات از ایران به کشورهای بلوک شرق فراهم شد

وزیر اقتصاد: تصمیم‌گیری درباره کالابرگ الکترونیکی؛ اوایل شهریور

آمار سرمایه‌گذاری خارجی واقعی می‌شود

بخشنامه های موجود بانک مرکزی نیاز به بروزرسانی دارد

تحقق محرومیت زدایی از مسیر تولید می‌گذرد

وحدت موتور محرکه رشد اقتصادی کشورهای اسلامی است

یارانه نقدی مرداد ساعت 24 امشب واریز می‌شود

بازگشت مالیات شهرهایی که صنایع آلاینده دارند به خود آن شهر

خبرهای خوش مالیاتی وزیر اقتصاد

مالیات شرکت‌ها به استان‌ها برمی‌گردد/تفویظ بخشی از اختیارات وزارت دارایی به استان‌ها

حدود نیمی از لوایح تقدیمی دولت به مجلس اقتصادی و معیشتی است

امروز روایت جنگ مهمتر از جنگ در میدان‌ست/ اصلاح اقتصادی با سرعت بیشتری ادامه یابد

ایده های نوآورانه و خلاق محور حوز فرهنگی در کیش حمایت می شود

وزیر اقتصاد: تفویض اختیار به استان‌ها را آغاز کرده‌ایم

کشور از 6 ماهه دوم امسال به ثبات اقتصادی دست می‌یابد

وزیر اقتصاد در شهرک صنعتی سدید کرمان

کشف 800 قبضه سلاح در کرمانشاه/ 936 مجرم اقتصادی و قاچاقچی بازداشت شدند

معاون اجرایی رئیس جمهور: کشور از 6 ماهه دوم امسال به ثبات اقتصادی دست می‌یابد

خبرهای خوش مالیاتی وزیر اقتصاد | مشکلات فعالان اقتصادی برطرف می‌شود

مجلس از مصوبه «کالابرگ»خود، کوتاه نمی آید

تامین هشت هزار دستگاه اتوبوس برای جابجایی مسافران اربعین

متقاضیان مسکن ملی بخوانند/ زمین مجانی به مردم داده می‌شود

ارزش سهام عدالت من چقدر شد؟

ورود سکه بهار آزادی به کانال 13 میلیون تومانی/ نرخ طلا و سکه، 20 مرداد 1401

ریزش قیمت ها در بازار طلا و سکه

سایت حامی برجام: ایران بازنده اصلی برجام بود/ آمریکا مسئول اصلی وضع فعلی است

پذیرفته‌شدگان دانشگاه یزد در 16 رشته بورسیه واحد‌های اقتصادی می‌شوند