بازار آریا

آخرين مطالب

رفت و آمد از 9 شب تا هفت صبح ممنوع شد

وضعیت اضطراری در ازبکستان اقتصاد ايران

وضعیت اضطراری در ازبکستان
  بزرگنمايي:

بازار آریا - دنیای‌اقتصاد : به‌دنبال بروز ناآرامی‌های گسترده در ازبکستان در روزهای اخیر بر سر طرحی که با هدف سلب خودمختاری از یک منطقه این کشور صورت گرفته بود، رئیس‌‌جمهوری ازبکستان روز یکشنبه تایید کرد که این اعتراضات کشته‌هایی برجای گذاشته است. دولت تاشکند از 11تیر به مدت یک ماه وضعیت اضطراری تعیین کرده است. در این یک ماه مردم حق تردد از ساعت 9شب تا هفت بامداد را ندارند.
به‌‌دنبال بروز ناآرامی‌‌های گسترده در جمهوری ازبکستان در روزهای اخیر بر سر طرحی که با هدف سلب خودمختاری از یک منطقه این کشور صورت گرفته بود، رئیس‌‌‌‌جمهوری ازبکستان روز یکشنبه 12تیرماه تایید کرد که این اعتراضات کشته‌هایی برجای گذاشته است. رهبر مخالفان ازبکستان که در تبعید زندگی می‌‌کند، نیز روز یکشنبه گفت دست‌‌کم پنج تن کشته شده‌‌اند.
خبرگزاری‌‌های بین‌‌المللی از زخمی‌‌های زیاد خبر داده‌‌اند. برخی گزارش‌های تاییدنشده شمار مجروحان را «هزاران» تن ذکر کرده است. گزارش بی‌بی‌سی در روز دوشنبه 13 تیرماه نیز حاکی است که مقامات در منطقه خودمختار قره‌‌قالپاقستان در ازبکستان می‌‌گویند که هزاران نفر در پی ناآرامی‌های روز جمعه مجروح شده و در بیمارستان تحت مداوا هستند. وزیر بهداشت منطقه گفت که بیمارستان‌‌های شهر نوکوس، پایتخت منطقه قره‌‌قالپاقستان، مملو از زخمی‌‌هاست. ناآرامی‌‌ها در این منطقه خودمختار زمانی آغاز شد که دولت مرکزی ازبکستان دست به تغییراتی در قانون اساسی زد که حق قره‌‌قالپاقستان را برای جدایی از ازبکستان را از بین می‌‌برد. اما پس از وقوع ناآرامی‌‌ها شوکت میرضیایف، رئیس‌جمهور ازبکستان اعلام کرد که این طرح اجرا نمی‌‌شوند.
با این حال وی روز یکشنبه در دیدار با نمایندگان محلی، نیروهای بدخواه را متهم به تلاش برای بی‌‌ثبات کردن و تضعیف وضعیت در این کشور آسیای مرکزی کرد. او سازمان‌دهندگان تظاهرات را متهم کرد که در تلاش بودند تا با «تسخیر ساختمان‌های ارگان‌های دولتی محلی» به سلاح دست پیدا کنند. میرضیایف گفت که «این افراد با استفاده از برتری در نفرات، به ماموران و مجریان قانون حمله کردند و آنها را به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند و جراحات شدیدی وارد کردند.» او ابراز تاسف کرد که هم «ماموران اجرای قانون» و هم غیرنظامیان تلفات داده‌‌اند. با این حال، میرضیایف به شمار دقیق کشته‌ها و مجروحان اشاره نکرد.
همچنین «پولاد آخونوف» رهبر تبعیدی ازبک که در سوئد زندگی می‌‌کند، به رویترز گفت: گزارش‌های تایید نشده از کشته شدن ده‌ها تن حکایت دارد؛ ولی تا به‌‌حال مرگ پنج نفر تایید شده است. به گفته آخونوف، وضعیت اضطراری که حکومت ازبکستان برقرار کرده، بر تبادل اطلاعات اینترنت اثر منفی گذاشته است. ناآرامی‌‌ها پس از آن رخ داد که حکومت در نظر داشت از طریق تغییراتی در قانون اساسی، شرایط خودمختاری منطقه قره‌‌‎قالپاقستان را در بخش شمال غربی ازبکستان، سلب کند. حکومت تاشکند خواسته بود که اصلاحیه قانون اساسی را به زودی از طریق «همه‌‌پرسی» نهایی کند.
به گزارش خبرگزاری‌‌ها، حکومت شوکت میرضیایف نظر به خیزش مردم، روز 11 تیر اعلام کرد که این طرح را کنار گذاشته است. خود او روز شنبه به محل رسید و قول داد اقداماتی که وضعیت منطقه را تضعیف کند، انجام نشود. دولت تاشکند از 11 تیر به مدت یک ماه وضعیت اضطراری تعیین کرده است تا «امنیت» شهروندان و ثبات و نظم حفظ شود. در این یک ماه مردم دراین خطه حق تردد از ساعت 9شب تا هفت صبح را ندارند. دولت محلی قره‌‌قالپاقستان نیز گفته است که پلیس شماری از رهبران معترضان را شناسایی و بازداشت کرد. گزارش‌های تایید نشده حاکی است که دولت‌‌مراد تاجی‎مرادف، رهبر قره‌‌قالپاق‌‌های خواهان جدایی و استقلال که به تظاهرات در شهر نوکوس، مرکز قره‌‌قالپاقستان، فراخوان داده بود، در میان بازداشتی‌‌ها است.
ناآرامی‌‌های ازبکستان دومین رویداد از این نوع در یکی از نظام‌‌های خودکامه آسیای میانه در ماه‌های گذشته است. حکومت قزاقستان نیز 6ماه پیش اعتراضات مردمی در این کشور را سرکوب کرد. قزاقستان هم مانند ازبکستان، در آستانه برگزاری همه‌‌پرسی اصلاح قانون اساسی، با ناآرامی مردمی روبه‌رو شد. دی ماه پارسال که روسیه هنوز به اوکراین حمله نکرده بود، ولادیمیر پوتین نظامیان روسیه را برای کمک به رژیم قزاقستان، راهی این کشور هم‌‌پیمان خود کرد. در این میان، دولت قزاقستان روز 12تیر در بیانیه‌‌ای از اقدامات حکومت شوکت میرضیایف در برخورد با رویدادهای قره‌‌قالپاقستان حمایت کرد و رژیم او را «دوست راهبردی» نامید. قره‌‌قالپاقستان در چارچوب حکومت شوروی، ابتدا بخشی از قزاقستان بود و سپس قسمتی از قرقیزستان شد. اما از سال1936 که ازبکستان نیز خود هنوز بخشی از شوروی بود، به این جمهوری ضمیمه شد.
در پی فروپاشی شوروی و تشکیل جمهوری‌‌های متعدد، قره‌‌قالپاقستان به‌عنوان یک جمهوری خودمختار در ازبکستان تثبیت شد و در 30 سال گذشته حکومت مستقل و پارلمان خود را داشته است. این منطقه وسیع و کم جمعیت که بخشی از سرزمین تاریخی خوارزم را تشکیل می‌‌دهد، تنها 2میلیون تن از 36 میلیون مردم ازبکستان را در خود جای داده اما منابع غنی دارد. حدود یک‌سوم از اهالی قره‌‌قالپاقستان ازبک هستند؛ اما یک‌سوم نیز که قره‌‌قالپاق نامیده می‌‌شوند، اشتراکات زبانی و فرهنگی زیادی با قزاق‌‌ها دارند. یک‌سوم بقیه ساکنان از قومیت‌‌های دیگر مانند تاتارها، تاجیک‌‌ها و روس‌‌ها هستند. فعالیت استقلال‌‌طلبان قره‌‌قالپاق در دوره اخیر افزایش یافته و آنها در مظان اتهام تلاش برای کسب حمایت کشورها و نهادهای خارجی مانند ترکیه یا یارگیری از میان گروه‌های ملی‌‌گرای قزاق هستند.
ازبکستان به‌عنوان یکی از بسته‌ترین جمهوری‌‌های اتحاد جماهیر شوروی سابق، شهرت دارد که هر شکلی از مخالفان را سرکوب می‌‌کند. قره‌‌قالپاقستان منطقه‌ای عمدتا بیابانی در نزدیکی دریای آرال است که کمتر از 2میلیون نفر جمعیت دارد و به‌صورت خودمختار اداره می‌‌شود. گزارش‌ها حاکی از آن است که پلیس و ارتش پس از اعلام وضعیت فوق‌العاده در قره‌‌قالپاقستان در حال گشت‌زنی در خیابان‌‌های نوکوس هستند. پولاد آخونوف، یک سیاستمدار مخالف ازبکستان در تبعید گفت که مردم به‌دلیل وضعیت اضطراری قادر به جابه‌جایی و کسب آخرین خبرها نیستند. آخونوف که رئیس حزب اپوزیسیون برلیک است، گفت بیم آن وجود دارد که این وضعیت به یک درگیری قومی بین ازبک‌‌ها و قره‌‌قالپاق‌‌ها تبدیل شود. به نوشته خبرگزاری فرانسه، مردم قره‌‌قالپاق یک جامعه اقلیت در ازبکستان هستند که در قره‌‌قالپاقستان ساکن و ترک‌‌تبار هستند که به زبان قره‌‌قالپاقی صحبت می‌‌کنند.
آخونوف که در سوئد زندگی ‌‌می‌‌کند به خبرگزاری رویترز گفت: «هنوز تجمعات در بسیاری از مکان‌‌ها ادامه دارد.» وی ادامه داد: «به‌طور کلی، من فکر می‌‌کنم که اوضاع در حال تثبیت است؛ اما نوع دیگری از خطر وجود دارد. گزارش‌هایی از وقوع درگیری‌‌های قومی بین قره‌‌قالپاق‌‌ها و ازبک‌‌ها وجود دارد.» به گفته وی «وضعیت می‌‌تواند به سرعت از کنترل خارج شود و این دیگر درخصوص وضعیت استقلال قره‌‌قالپاقستان نیست، بلکه درباره درگیری بین قره‌‌قالپاق‌‌ها و ازبک‌‌ها خواهد بود که این اتفاق خطرناک‌‌ترین چیز است.» خبرگزاری فرانسه همچنین گزارش کرد که ویدئوهایی از کشته و مجروح شدن معترضان در ناآرامی‌‌ها دیده شده که احتمال تلفات زیاد معترضان در سرکوب‌‌های دولت مرکزی ازبکستان را افزایش داده است.

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/696789/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

آیت الله عراقی: ریشه بسیاری از مشکلات باور نداشتن به مردم است

شهروند بدون ماسک 500 روپیه جریمه می شود

برگزاری نخستین نشست خبری نمایشگاه گردشگری فرهنگ ایران زمین

برترین خودروساز جهان همچنان پایبند به هدف

افزایش سالانه 18 درصدی تولید و صرفه‌جویی 8 میلیون دلاری اروندان

فیلم| نماینده مجلس: مردم نگران بدتر شدن وضعیت اقتصادی نباشند

دولت سیزدهم در جراحی اقتصادی به دنبال مبارزه با رانت‌خواری است

چرایی استفاده از ارزهای ملی برای تجارت بین الملل

مقایسه اقتصادی دنا پلاس و تارا

(ویدئو) نماینده مجلس: مردم نگران بدتر شدن وضعیت اقتصادی نباشند

نظام پزشکی: قیمت دارو بطور میانگین ١٢٠ درصد گران شده است

بیت‌کوین موانع رشدش را کنار زد؟

وزیر اقتصاد: رفع محرومیت اصل اساسی سند تحول اقتصادی دولت است

چهارمین مدرسه تابستانه دیپلماسی اقتصادی در منطقه همسایگی خزر برگزار می‌شود

اهانت‌کنندگان به مدافعان حرم بر طبل رسوایی خود می‌کوبند

استاندار ایلام: مهار کرونا و اصلاح ساختار اقتصادی مهم ترین دستاورد دولت سیزدهم است

«تاشکند» میزبان مجمع اقتصادی سازمان همکاری شانگهای

نقاط ضعف و قوت طرح کالا برگ الکترونیکی شناسایی می شود

وزیر اقتصاد: از سال 97 تا 1400 فشار رفاهی جدی به مردم وارد شد

معاون اجرایی رئیس جمهور: کشور از 6 ماهه دوم امسال به ثبات اقتصادی می‌رسد

حذف ارز ترجیحی عاملی برای بازگشت ثبات ارزی و کاهش نرخ تورمی است

رسالت خبرنگاران در جهاد تبیین و جنگ روایت‌ها بسیار سنگین است

بستن گلوگاه‌های فساد یکی از سیاست‌های اصلی سازمان بازرسی کل کشور است

معاون وزیر خارجه: فرصت صادرات از ایران به کشورهای بلوک شرق فراهم شد

وزیر اقتصاد: تصمیم‌گیری درباره کالابرگ الکترونیکی؛ اوایل شهریور

آمار سرمایه‌گذاری خارجی واقعی می‌شود

بخشنامه های موجود بانک مرکزی نیاز به بروزرسانی دارد

تحقق محرومیت زدایی از مسیر تولید می‌گذرد

وحدت موتور محرکه رشد اقتصادی کشورهای اسلامی است

یارانه نقدی مرداد ساعت 24 امشب واریز می‌شود

بازگشت مالیات شهرهایی که صنایع آلاینده دارند به خود آن شهر

خبرهای خوش مالیاتی وزیر اقتصاد

مالیات شرکت‌ها به استان‌ها برمی‌گردد/تفویظ بخشی از اختیارات وزارت دارایی به استان‌ها

حدود نیمی از لوایح تقدیمی دولت به مجلس اقتصادی و معیشتی است

امروز روایت جنگ مهمتر از جنگ در میدان‌ست/ اصلاح اقتصادی با سرعت بیشتری ادامه یابد

ایده های نوآورانه و خلاق محور حوز فرهنگی در کیش حمایت می شود

وزیر اقتصاد: تفویض اختیار به استان‌ها را آغاز کرده‌ایم

کشور از 6 ماهه دوم امسال به ثبات اقتصادی دست می‌یابد

وزیر اقتصاد در شهرک صنعتی سدید کرمان

کشف 800 قبضه سلاح در کرمانشاه/ 936 مجرم اقتصادی و قاچاقچی بازداشت شدند

معاون اجرایی رئیس جمهور: کشور از 6 ماهه دوم امسال به ثبات اقتصادی دست می‌یابد

خبرهای خوش مالیاتی وزیر اقتصاد | مشکلات فعالان اقتصادی برطرف می‌شود

مجلس از مصوبه «کالابرگ»خود، کوتاه نمی آید

تامین هشت هزار دستگاه اتوبوس برای جابجایی مسافران اربعین

متقاضیان مسکن ملی بخوانند/ زمین مجانی به مردم داده می‌شود

ارزش سهام عدالت من چقدر شد؟

ورود سکه بهار آزادی به کانال 13 میلیون تومانی/ نرخ طلا و سکه، 20 مرداد 1401

ریزش قیمت ها در بازار طلا و سکه

سایت حامی برجام: ایران بازنده اصلی برجام بود/ آمریکا مسئول اصلی وضع فعلی است

پذیرفته‌شدگان دانشگاه یزد در 16 رشته بورسیه واحد‌های اقتصادی می‌شوند