بازار آریا

آخرين مطالب

انتقاد مشاور هاشمی از نظامیان و اعضای خبرگان اقتصاد ايران

انتقاد مشاور هاشمی از نظامیان و اعضای خبرگان
  بزرگنمايي:

بازار آریا - رجایی گفت: : برخی جریان‌ها طوری رفتار می‌کنند که گویا آقای هاشمی در طی این 8 سال ایران نبوده‌است. سیاستی وجود دارد که مبتنی بر فراموشی او و در برخی موارد هم تخطئه کردن اوست. عمده بهانه‌ای هم که دارند تحمیل قطع‌نامه پایان جنگ به امام است که از آن دسته دروغ‌های شاخدار به شمار می‌آید.
مدآرا: غلامعلی رجایی، مشاور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دوران ریاست بر مجمع تشخصیص مصلحت نظام در واکنش به تلاش برای حذف نام هاشمی از تاریخ جنگ از سوی برخی جریان‌ها گفت: «قاعدتا چون به آقای هاشمی علاقه‌مند هستم و با ایشان نزدیک به 5 سال همکاری نزدیک داشته‌ام و مشاور ایشان بودم، همیشه دغدغه‌ام رصد کردن اخبار مرتبط با آقای هاشمی است. بارها گفته‌ام که با این که آقای هاشمی فرمانده جنگ بوده اما برخی جریان‌ها طوری رفتار می‌کنند که گویا آقای هاشمی در طی این 8 سال ایران نبوده‌است.
وی افزود: سیاستی وجود دارد که مبتنی بر فراموشی او و در برخی موارد هم تخطئه کردن او ست. عمده بهانه‌ای هم که دارند تحمیل قطع‌نامه پایان جنگ به امام است که از آن دسته دروغ‌های شاخدار به شمار می‌آید. مثل این که می‌گویند آقای هاشمی در استخر فرح درگذشته‌است. در کلیپی هم که اخیرا منتشر شده، آقای خامنه‌ای از ایشان به عنوان فاتح جنگ یاد کردند و به ایشان مدال فتح دادند. اگر این جریان‌ها به رهبری معتقد باشند، همین یک کلیپ تاریخی آب پاکی را روی دست‌شان می‌ریزد که از حرف‌های‌شان دست بکشند.»
خاطره‌نویسی آقای هاشمی را مسخره می‌کنند
رجایی همچنین ادامه داد: «حتی خاطره‌نویسی آقای هاشمی را مسخره می‌کنند. در صورتی که همین نوشتن خاطرات خدمت بزرگی به تاریخ شفاهی بود و الان یک منبع دست اول برای برخی حوادث به حساب می‌آید. به نظر من برای برخی هاشمی یک فرد نیست بلکه خط و جریانی ست که می‌خواهند آن را تضعیف کنند. حتی بعضا تضعیف افرادی چون روحانی هم برای انتقام از هاشمی بود. البته آقای روحانی طوری عمل کرد که قابل بحث و نقد است اما برخی جریان‌ها می‌خواهند با کوبیدن امثال آنها خط اعتدال را زیر سوال ببرند.
چون این افراد به آقای هاشمی به عنوان یک جریان فکری نگاه می‌کنند همچنان تخریب آقای هاشمی در دستور قرار خواهد داشت. کسانی که سال‌ها تحت فرماندهی ایشان بودند چون ایشان جانشین فرمانده کل قوا بودند، در این سال‌های آخر فرماندهان به دیدار ایشان نمی‌آمدند. خاطرم هست تنها کسی که به دیدار آقای هاشمی می‌آمد و کاری به حواشی نداشت مرحوم قاسم سلیمانی بود. حتی یک بار با ایشان صحبت کردم و گفتم شما کرمانی هستی حداقل شما سری به آقای هاشمی بزن که آقای سلیمانی هم با آقای هاشمی دیدار کرد.»
او افزود: «بقیه اما در سالگردهای جنگ تحمیلی به دیدار آقای هاشمی نمی‌آمدند. ارتشی‌ها لابد ملاحظاتی داشتند اما سپاهی‌ها که این ملاحظات را نداشتند هم نمی‌آمدند. قدرناشناسی کردند. در 5 سالی که من خدمت آقای هاشمی بودم یک بار خودم به فرماندهان نظامی وقت دادم که آنها هم بیشتر گرایش‌های اصلاح‌طلبی داشتند. از سال 88 بقیه به دلیل ملاحظاتی که داشتند از آقای هاشمی دوری می‌کردند. برخی حتی دست به تخریب آقای هاشمی می‌زدند که ایشان هم بعضی را رندانه پاسخ می‌داد.
اگر کسی حرفی برای تخریب می‌زد، بدون این که نام ببرد می‌گفت برای مثال در ماجرای فاو بحث محاکمه این فرد مطرح بود اما من نگذاشتم محاکمه‌اش کنند و حالا زبان پیدا کردند. آقای هاشمی می‌گفت مثلا فلان شخص عقب‌نشینی کرده‌بود و برخی نیروها را از دست داده‌بود، می‌گفتند باید محاکمه و اعدام شود اما آقای هاشمی می‌گفت چرا وقتی پیروز می‌شوند این حرف‌ها را نمی‌زنید و به هر حال جنگ عقب‌نشینی و پیش‌روی دارد. با همه این اوصاف همین افراد علیه آقای هاشمی در این سال‌های اخیر صحبت می‌کردند.»
برای برخی هاشمی یک فرد نیست بلکه خط و جریانی است که می‌خواهند آن را تضعیف کنند
رجایی با تاکید بر این که هاشمی از شخص به جریان تبدیل شده‌است، گفت: «الان در برخی بحران‌ها همه یاد او می‌کنند و می‌گویند جایش خالی ست. حتی با برخی در کشورهای اطراف صحبت می‌کردم هم می‌گفتند جای این مرد خالی ست. منتها برای برخی که دچار اشتباه محاسباتی هستند، آقای هاشمی یک خطر است و فکر می‌کنند باید شخصیت او را بتراشند و تخریب کنند.
استراتژی فراموشی هاشمی ست که یکی از نمودهای آن فراموشی هاشمی دوران جنگ است که ایشان نقش بسیار مهمی در آن داشته‌است. هاشمی جنگ را به خوبی پایان داد. قطع‌نامه به نفع ایران صادر شد. سازمان ملل صدام را مجرم شناخت و به پرداخت خسارت ملزم کرد. اسرا باز گشتند. حتی صدام چند نامه برای هاشمی نوشت که در یکی از آنها تاکید کرده‌ بود همه آنچه می‌خواستید محقق شد.»
برخی از این‌ها در خبرگان بودند که می‌گفتند ما دل‌مان با آقای هاشمی است اما توصیه شده به او رای ندهید
مشاور فرهنگی هاشمی رفسنجانی در دوران ریاست بر محمع تشخیص مصلحت نظام در مورد سکوت برخی چهره‌های مطرح یا حتی علما و هم‌لباسان هاشمی نیز تصریح کرد: «این‌ها ملاحظات شخصی دارند. آقای هاشمی مثل هر کس دیگری در زندگیش فراز و فرودهایی داشته‌است.
خودش هم گفته است که من خدمت و خطاهایی داشته‌ام. حتی اگر با ایشان خصوصی صحبت می‌کردند به خطاها هم اشاره می‌کرد. ما توقع معصوم بودن از هیچ کس را نداریم. کسانی که امروز در مورد حمله به هاشمی سکوت می‌کنند چند دسته هستند. یک دسته نگران موقعیت‌شان هستند. حتی برخی از این‌ها در خبرگان بودند که می‌گفتند ما دل‌مان با آقای هاشمی ست اما توصیه شده به او رای ندهید. حتی گفته شده‌بود که اگر به هاشمی رای دهید خط‌تان را شناسایی می‌کنید و دفعه دیگر رد صلاحیت‌تان می‌کنیم.»
او همچنین ادامه داد:«این افراد قاعدتا می‌خواهند زندگی سیاسی‌شان ادامه داشته‌باشد، نماینده خبرگان شوند، امام جمعه شوند یا بالاخره مسوولیت داشته‌باشند. طبیعی است که سکوت می‌کند اما آخرت خود را به دنیا می‌فروشند چرا که باید از حق دفاع کرد ولو این که هزینه داشته‌باشد.
این افراد نمی‌خواهند هزینه حمایت از هاشمی را بپردازند اما اگر با برخی‌ از آنها صحبت کنید با آقای هاشمی همراه هستند و خدمات هاشمی را قبول دارند. متروی تهران، دانشگاه آزاد، ختم خوب جنگ،بازسازی کشور بعد از جنگ و با خزانه خالی، بهبود روابط با برخی کشورهای منطقه و اروپا و مسائلی از این دست.با این حال برخی نمی‌خواهند هزینه این حمایت را بپردازند. گروه دیگر هم که از اساس مخالف و منتقد هستند که باید با آنها بحث و گفت‌وگو کرد، دلایل آنها را شنید و پاسخ‌های لازم را مطرح کرد.»
رجایی در پایان تاکید کرد: «مثلا کسی چون مرحوم سید مهدی طباطبایی گفت آقای هاشمی را من شهید می‌دانم. از میان فرماندهان مرحوم قاسم سلیمانی ایشان را تایید کرد و گفت آقای هاشمی همواره یک روند ثابت داشته و به درد کشور خورده‌است. البته برخی دیگر از فرماندهان بعد از فوت آقای هاشمی ساکت شدند.»

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/629158/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تله بودجه 1401؛ دو هشدار درباره سند مالی سال آینده

مالیات خانه‌های خالی و لوکس قرار است کجا برود؟

درآمد ارزی حیرت‌آور ترکیه از فروش خانه به خارجی‌ها

بار مالی رتبه‌بندی معلمان بالاخره چقدر است؟

نگاهی به قیمت انواع یخچال و فریزر در بازار

آغاز پرداخت خسارت نوسانات برق سال 1400؛ ضرر مشترکان چه زمانی جبران می‌شود؟

پیش بینی بورس برای فردا

تحلیلگر معروف رمز ارز: روند صعودی بیت کوین به پایان نرسیده است

خودرو مشترک ایران، ترکیه و روسیه در راه است؟

حدود 40 میلیون نفر از جمعیت ایران نیاز به کمک فوری دارند

کمک اقتصادی فوری به 40 میلیون ایرانی

عصبانیت «فعالین فتنه 88» از سفرهای استانی رئیس جمهور/ اگر دولت رئیسی برجام را احیا کند، مهاجرت نخبگان کاهش می یابد

تراکتور هم راه استقلال را در پیش گرفت !

چقدر خرج کنیم تا در منطقه پیروزی تهران صاحبخانه شویم؟

تراکتور هم به صف مدعیان تبلیغات محیطی پیوست

تراکتور هم خواستار تبلیغات محیطی شد

باشگاه تراکتور هم خواستار دریافت تبلیغات محیطی فوتبال شد

رشد منفی تجارت در دوره روحانی

باشگاه تراکتور خواستار در اختیار گرفتن تبلیغات محیطی شد

اقدام اردوغان در اخراج 10 سفیر برای توجیه بحران اقتصادی است

تراکتور خواستار تبلیغات محیطی شد

فقر مطلق یک سوم ایرانی ها و 7 نکته با مسؤولان جمهوری اسلامی: حواس تان کجاست؟!

احتمال حذف قرعه کشی خودرو

خودروهای تازه وارد بازار چند؟

شرکت های سیمان 29 میلیون دلار از وزارت نفت طلب دارند / قیمت مازوت

قیمت پایه محصولات پتروشیمی هفته جاری بدون تغییر ماند/ مبنا نرخ قبلی

مقایسه سود 8 شرکت فولادی در نیمه اول سال با رشد 27 تا 169 درصدی

عرضه محصول لیدر پالایشگاه ها در بورس کالا 456 درصد بیشتر شد

مجوزهای عرضه اولیه سهام استقلال و پرسپولیس دریافت شد

پیش بینی 10 کارشناس از روند بازار و شاخص بورس در هفته جاری

ادامه تنش بین چین و آمریکا بر سر تایوان

تسلا قیمت خودورهای خود را افزایش داد

ذخایر نفت کشورها به کمترین حد پنج سال اخیر رسیده است

افزایش قیمت‌ها در آمریکا تشدید خواهد شد

افزایش شدید قیمت سوخت در ایالت کالیفرنیا

اختلاف دو جوان منجر به مرگ یکی از آنها شد

«جغد عقاب» پس از 150سال دیده شد!

بنت: پوتین گوش شنوایی برای اسرائیل دارد

خزاعی: زمان یک انقلاب سینمایی فرا رسیده است

انتقاد یک نماینده مجلس از دولت روسیه

شکست وزارت‌خارجه ترکیه در راضی‌کردن اردوغان

ماجرای تک‌خوانی یک بازیگر زن در تئاتر

تاثیر بیماری کووید- 19 بر ریشه‌کنی فلج اطفال

احکام جدید زاکانی در شهرداری تهران

اژه‌ای: نباید ابزار انتقام یک جریان سیاسی باشیم

5 کشته در تصادف رانندگی در طبس

تایلندی‌ها بر سر آمریکا کلاه گذاشتند

تولدت مبارک آقای پیانیست!

تفریح لئوناردو دی‌کاپریو و همسفرش در هاوایی

10 ماه حبس و شلاق برای سرقت 3 بسته بادام!