بازار آریا

آخرين مطالب

فرید زکریا: مسیر بایدن همان مسیر ترامپ است اقتصاد جهان

فرید زکریا: مسیر بایدن همان مسیر ترامپ است
  بزرگنمايي:

بازار آریا - روزنامه واشینگتن‌پست در نقدی به سیاست خارجی دولت جو بایدن نوشته که دولت دموکرات آمریکا عملا دارد در جهت عادی‌سازی سیاست خارجی دونالد ترامپ حرکت می‌کند. این روزنامه با نام بردن از ایران و کوبا به عنوان دو نمونه از تداوم سیاست‌های ترامپ در دولت بایدن نوشته که ادامه تحریم‌های آمریکا درباره این دو کشور تنها و تنها آسیب‌ها و خسارات هولناکی به فقیرترین
شفقنا: روزنامه واشینگتن‌پست در نقدی به سیاست خارجی دولت جو بایدن نوشته که دولت دموکرات آمریکا عملا دارد در جهت عادی‌سازی سیاست خارجی دونالد ترامپ حرکت می‌کند. این روزنامه با نام بردن از ایران و کوبا به عنوان دو نمونه از تداوم سیاست‌های ترامپ در دولت بایدن نوشته که ادامه تحریم‌های آمریکا درباره این دو کشور تنها و تنها آسیب‌ها و خسارات هولناکی به فقیرترین
در این مقاله گزارش به قلم فرید زکریا؛ با تاکید بر «سخنرانی فردای جو بایدن در مجمع عمومی سازمان ملل» آمده که «سخنرانی جو بایدن یک اتفاق ویژه برای دولت آمریکا است و می‌تواند نگاه جهان را به دولت جدید آمریکا تغییر دهد. جهانی که بعد از تماشای حدود هشت ماه لفاظی و ادعا از سوی جو بایدن، حالا از مشاهده سیاست‌های دولت دموکراتی که در این مدت کاملا در راستای سیاست‌های دونالد ترامپ و در نفی جهت و مسیر باراک اوباما حرکت کرده، شگفت‌زده و حتی شوکه شده‌ است».
فرید زکریا با تاکید بر این که «سیاست خارجی بایدن در مناطق گوناگون دنیا عملا در مسیر تداوم وفاداری به سیاست خارجی دونالد ترامپ و نفی سیاست‌های باراک اوباما بوده»؛ این روند را باعث ناامیدی جهان از سیر رخدادهای ماه‌های اخیر از جمله روش ناگهانی و یکجانبه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و البته انعقاد قرارداد زیردریایی با استرالیا عنوان می‌کند.
این کارشناس سیاسی در ادامه می‌نویسد: نگرانی‌های فزاینده جهانی نسبت به آمریکا البته به اقدامات مشخص و خاصی چون خروج از افغانستان و حتی انعقاد قرارداد زیردریایی با استرالیا- که خشم فرانسوی‌ها را برانگیخته- منحصر نمی‌شود و بسیار از این سطح فراتر می‌رود.
در واقع به باور شمار زیادی از دیپلمات‌های اروپایی، منطق سیاست‌های بایدن- صرفنظر از لفاظی‌هایش- در مورد همه چیز، از واکسن کرونا گرفته تا محدودیت‌های سفر و قوانین قرنطینه در همان راستای سیاست و شعار «اول آمریکا»ی دونالد ترامپ بوده است. جالب این که حتی از نظر اقتصادی هم بایدن به رغم انتقادات مکررش از تعرفه‌های ترامپ، تقریباً تمام آن تعرفه‌ها را حفظ کرده است.
واشینگتن‌پست در ادامه، توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام را یکی دیگر از نمونه‌های آشکار سیاست خارجی ترامپی دولت جو بایدن عنوان کرده است.
نویسنده با اشاره به این که «بایدن در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری مدام ادعا می‌کرد که خروج ترامپ از برجام اشتباه بوده»، می‌افزاید:
با این حال بایدن که می‌گفت اگر ایران به تعهدات خود پایبند باشد، آمریکا هم دوباره به آن می‌پیوندد؛ نه تنها هنوز به این توافق که یکی از دستاوردهای مهم دولت اوباما بود، نپیوسته، بلکه همان راه ترامپ و البته همان تحریم‌های حداکثری را هم ادامه داده است. این در حالی است که به عقیده جیک سالیوان مشاور امنیت ملی بایدن، تحریم‌های ثانویه ترامپ علیه تهران «یکجانبه‌گرایی درنده» بودند، ولی حالا دولت بایدن نه تنها بیشتر آن تحریم‌ها را تمدید کرده، که مقامات دولتش هم به صراحت گفته‌اند می‌خواهند مذاکره درباره توافق را «طولانی‌تر و تقویت» کنند. استراتژی شکست‌خورده‌ای که چه در دولت ترامپ و چه در زمان بایدن جواب نداده و عملا ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران را تنها در دو سال از 300 کیلو به بیش از 3000 کیلو رسانده است.
فرید زکریا در ادامه سیاست خارجی دولت جو بایدن در قبال کوبا را نیز مانند سیاست آمریکا درباره ایران در راستای سیاست‌های دونالد ترامپ می‌داند. او با اشاره به این که «سیاست جسورانه دولت اوباما توانسته بود با سیاست خارجی سراسر شکست ایالات متحده در قبال کوبا- که از سال 1960 به این سو در دستور کار تقریبا تمام دولت‌های آمریکا قرار گرفته و عملا دولت کمونیستی کوبا را تقویت کرده بود- مقابله کند»؛ می‌نویسد که «سیاست خارجی ایالات متحده در دولت بایدن، اما دوباره همان رویکرد جداسازی و تحریم کوبا را پی گرفته- که در تمام این سال‌ها به فیدل کاسترو فرصت داده بود با مقصر دانستن محاصره و تحریم کوبا در تمام مشکلات این کشور نوعی تحریک ناسیونالیستی ایجاد کرده و نه تنها با این حربه جلوی سقوط رژیم را بگیرد، بلکه خود نیز بیش از هر رهبر غیر سلطنتی دیگری بر سریر قدرت بماند».
واشینگتن‌پست در سطور بعدی می‌نویسد که «در کوبا نیز مانند ایران، آسیب‌ها و هزینه‌های سیاست‌های آمریکا را مردم عادی متحمل شده‌اند. تحریم‌های ظالمانه‌ای که به میلیون‌ها نفر از فقیرترین و بیچاره‌ترین مردم عادی این کشورها خسارات هولناکی وارد می‌کند؛ ولی چون برای آمریکایی‌ها بدون درد است، و مردمی هم که متحمل هزینه‌های این تحریم‌ها می‌شوند راهی برای اعتراض یا پاسخ دادن ندارند، بنابراین گروه‌های صاحب قدرت را در واشنگتن راضی می‌کند و به سادگی هم‌چنان به کار گرفته می‌شود».
در ادامه گزارش واشینگتن‌پست می‌خوانیم که «بایدن مثل ترامپ، و درست برخلاف باراک اوباما که تصمیم به کاهش تحریم‌ها در قبال کوبا گرفته بود، تحریم‌ها را تشدید کرده است». این یعنی که بایدن برخلاف شعارهایش در زمینه سیاست خارجی سیاست‌های ترامپ را حفظ کرده است. استراتژی عجیبی که در دنیا هواداری هم ندارد و در نهایت به انزوای آمریکا می‌انجامد. همان‌طور که در رای‌گیری مجمع عمومی سازمان ملل دیدیم که 184 کشور مخالف و تنها دو کشور موافق تحریم کوبا توسط آمریکا بودند.
واشینگتن‌پست در ادامه به تناقض حرف و عمل در دولت بایدن می‌پردازد- که می‌تواند در نهایت جایگاه جهانی آمریکا را مخدوش کند:
بایدن که در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ترامپ را به دلیل زیر سوال بردن و هجوم به سیستم بین‌المللی قانون‌محور مورد انتقاد و اعتراض قرار می‌داد، حالا بعد از ورود به کاخ سفید خود با نوعی حمایت‌گرایی سرسختانه، تحریم‌های ظالمانه، مشاوره‌های محدود و البته اتخاذ سیاست‌های مبتنی بر استراتژی «اول آمریکا» به خصوص در مورد واکسن کرونا و قوانین مهاجرتی و مسافرتی عملا در حال بازسازی همان سیاست‌های شکست‌خورده ترامپی است- و بیراه نیست اگر انتظار داشته باشیم با همان فرجام محتومی مواجه شود که دونالد ترامپ را از تمدید مدت‌زمان حضورش در کاخ سفید بازداشت.
در سطور پایانی عقیده فرید زکریا را درباره مسیر و روند حرکت آمریکای جو بایدن می‌خوانیم: روند سیاست خارجی آمریکا نباید این‌گونه باشد. در واقع باید سیاست‌هایی اتخاذ شود که روند خودخواهانه دوران ترامپ مانند یک کژراهه جلوه کند. سخنرانی بایدن در مجمع عمومی سازمان ملل این‌جاست که اهمیت پیدا می‌کند.
در واقع بایدن این فرصت را دارد با استفاده از تربیون سازمان ملل به ریشه‌های عمیق خود به عنوان یک بین‌الملل‌گرا بازگردد. سیاستمدار جهان‌گرایی که می‌داند اتحاد کشورها با آمریکا تنها به‌خاطر ترس، طمع، رشوه یا حتی ترس‌ها و نگرانی‌های امنیتی ممکن نخواهد شد. در حقیقت اتحادهای آمریکا همیشه بر پایه سیاست‌هایی بوده که در عین توجه به منافع ایالات متحده، در جهت پیشرفت و توسعه کشورهای دیگر و البته ایجاد یک نظم بین‌المللی قانون‌محور و باز هم کاربرد داشتند.
رویکرد جو بایدن اما به هیچ وجه در راستای این هدف به نظر نمی‌رسد و اگر رئیس جمهور فعلی آمریکا هم‌چنان با این روند به حرکت خود ادامه دهد، بی‌تردید در آینده از او به عنوان رئیس‌جمهوری یاد خواهد شد که بیشترین تلاش را برای عادی‌سازی سیاست خارجی دونالد ترامپ به انجام رساند.

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/628224/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

روایتی از سیلی سرهنگ علیزاده به استاندار تبریز

تله بودجه 1401؛ دو هشدار درباره سند مالی سال آینده

مالیات خانه‌های خالی و لوکس قرار است کجا برود؟

درآمد ارزی حیرت‌آور ترکیه از فروش خانه به خارجی‌ها

بار مالی رتبه‌بندی معلمان بالاخره چقدر است؟

نگاهی به قیمت انواع یخچال و فریزر در بازار

آغاز پرداخت خسارت نوسانات برق سال 1400؛ ضرر مشترکان چه زمانی جبران می‌شود؟

پیش بینی بورس برای فردا

تحلیلگر معروف رمز ارز: روند صعودی بیت کوین به پایان نرسیده است

خودرو مشترک ایران، ترکیه و روسیه در راه است؟

حدود 40 میلیون نفر از جمعیت ایران نیاز به کمک فوری دارند

کمک اقتصادی فوری به 40 میلیون ایرانی

عصبانیت «فعالین فتنه 88» از سفرهای استانی رئیس جمهور/ اگر دولت رئیسی برجام را احیا کند، مهاجرت نخبگان کاهش می یابد

تراکتور هم راه استقلال را در پیش گرفت !

چقدر خرج کنیم تا در منطقه پیروزی تهران صاحبخانه شویم؟

تراکتور هم به صف مدعیان تبلیغات محیطی پیوست

تراکتور هم خواستار تبلیغات محیطی شد

باشگاه تراکتور هم خواستار دریافت تبلیغات محیطی فوتبال شد

رشد منفی تجارت در دوره روحانی

باشگاه تراکتور خواستار در اختیار گرفتن تبلیغات محیطی شد

اقدام اردوغان در اخراج 10 سفیر برای توجیه بحران اقتصادی است

تراکتور خواستار تبلیغات محیطی شد

فقر مطلق یک سوم ایرانی ها و 7 نکته با مسؤولان جمهوری اسلامی: حواس تان کجاست؟!

احتمال حذف قرعه کشی خودرو

خودروهای تازه وارد بازار چند؟

شرکت های سیمان 29 میلیون دلار از وزارت نفت طلب دارند / قیمت مازوت

قیمت پایه محصولات پتروشیمی هفته جاری بدون تغییر ماند/ مبنا نرخ قبلی

مقایسه سود 8 شرکت فولادی در نیمه اول سال با رشد 27 تا 169 درصدی

عرضه محصول لیدر پالایشگاه ها در بورس کالا 456 درصد بیشتر شد

مجوزهای عرضه اولیه سهام استقلال و پرسپولیس دریافت شد

پیش بینی 10 کارشناس از روند بازار و شاخص بورس در هفته جاری

ادامه تنش بین چین و آمریکا بر سر تایوان

تسلا قیمت خودورهای خود را افزایش داد

ذخایر نفت کشورها به کمترین حد پنج سال اخیر رسیده است

افزایش قیمت‌ها در آمریکا تشدید خواهد شد

افزایش شدید قیمت سوخت در ایالت کالیفرنیا

اختلاف دو جوان منجر به مرگ یکی از آنها شد

«جغد عقاب» پس از 150سال دیده شد!

بنت: پوتین گوش شنوایی برای اسرائیل دارد

خزاعی: زمان یک انقلاب سینمایی فرا رسیده است

انتقاد یک نماینده مجلس از دولت روسیه

شکست وزارت‌خارجه ترکیه در راضی‌کردن اردوغان

ماجرای تک‌خوانی یک بازیگر زن در تئاتر

تاثیر بیماری کووید- 19 بر ریشه‌کنی فلج اطفال

احکام جدید زاکانی در شهرداری تهران

اژه‌ای: نباید ابزار انتقام یک جریان سیاسی باشیم

5 کشته در تصادف رانندگی در طبس

تایلندی‌ها بر سر آمریکا کلاه گذاشتند

تولدت مبارک آقای پیانیست!

تفریح لئوناردو دی‌کاپریو و همسفرش در هاوایی