بازار آریا

آخرين مطالب

آیا می‌توان یک میلیون مسکن در سال ساخت؟

آیا می‌توان یک میلیون مسکن در سال ساخت؟
  بزرگنمايي:

بازار آریا - فارس / رییس انجمن انبوه‌سازان تهران با امکان‌سنجی ساخت 4 میلیون واحد مسکونی در سال، گفت: هم‌اکنون حدود 3 میلیون و 500 هزار واحد مسکن انباشت تقاضا وجود دارد و به طور متوسط برای ساخت مسکن 5 میلیون تومان باید در نظر گرفته شود.
بازار مسکن این روزها حال خوشی ندارد؛ این موضوع را می‌توان از اعداد و ارقام منتشر شده درباره قیمت مسکن پیدا کرد. به گواه کارشناسان، عمده‌ترین دلیل بی‌حالی بازار، کمبود مسکن است؛ اگرچه از نقش دلالان در بازار مسکن نمی‌توان گذشت.
آخرین گزارش رسمی درباره قیمت مسکن نشان می‌دهد که در اردیبهشت‌ماه امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 28.8 میلیون تومان بوده است.
این در شرایطی است که براساس گزارش وزارت راه و شهرسازی، سهم مسکن در سبد هزینه خانوار شهری در سال 92 معادل 33.2 درصد، در سال 93 معادل 33.4 درصد، در سال 94 معادل 33.7 درصد، در سال 95 معادل 34.1 درصد، در سال 96 معادل 33درصد، در سال 97 معادل 33.9 درصد و در سال 98 معادل 36.4 درصد بوده است.
در این میان، طبق داده‌های به دست آمده از سرشماری سال 95، 24.2 میلیون خانوار در کشور در 22.8 میلیون واحد مسکونی زندگی می‌کنند. به عبارت دیگر، در حال حاضر یک میلیون و 400 هزار واحد مسکونی در کشور کمبود داریم. این در حالی است که گزارش‌ها از وجود 2.5 میلیون واحد خالی در کشور خبر می‌دهد.
ساخت 4 میلیون واحد مسکونی چقدر اجرایی است؟
در چنین وضعیتی، ابراهیم رییسی، رییس دولت سیزدهم برای بهبود وضع بازار مسکن، وعده ساخت 4 میلیون واحد مسکونی طی 4 سال را داده است. این در حالی است که بنا به گزارش‌ها در سال‌های اخیر تنها 300 هزار واحد مسکونی در هر سال ساخته شده است. بر این اساس، این سوال مطرح است که این وعده تا چه اندازه قابلیت تحقق دارد و آیا مشکل بازار مسکن با ساخت یک میلیون واحد مسکونی حل خواهد شد؟
ایرج رهبر، رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین با امکان‌سنجی ساخت 4 میلیون واحد مسکونی در 4 سال، گفت: ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال جزو طرح جامع مسکن است که از قبل هم بوده است. همچنین در مصوبه‌ای که در مجلس تصویب شده و شورای نگهبان باید آن را ابلاغ کند، تاکید شده که یک میلیون واحد مسکونی در سال باید ساخته شود و قوه‌مجریه این تکلیف را دارد.
وی با بیان این‌که هر رییس‌جمهوری می‌آمد، باید این قانون را اجرایی می‌کرد، افزود: حالا آقای رییسی ساخت 4 میلیون واحد مسکونی در 4 سال را هم در شعارهای انتخاباتی داشتند و در عین حال، بعدا در کنفرانس خبری خود اعلام کردند که اولویت‌شان مسکن است و یک میلیون واحد مسکونی باید در سال ساخته شود.
رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با تاکید بر این‌که ساخت این تعداد واحد مسکونی باید مدیریت شود، تصریح کرد: ما تاکنون همیشه به بودجه دولت متکی بودیم و دولت برخلاف شعارهایی که داشت که تصدی‌گری به بخش خصوصی سپرده شده، اما عملا اتفاق دیگری افتاد.
رهبر متذکر شد: به نظر من اگر در حوزه مسکن به درستی عمل کنیم، اصلا نیازی به بودجه دولتی نیست. در حال حاضر بیش از 3 هزار میلیارد تومان نقدینگی کشور اعلام شده است. این نقدینگی دست کیست؟ ما باید بخش خصوصی را با ترفندهای انگیزشی و اعتمادسازی میان بخش خصوصی و دولت وارد حوزه ساخت‌وساز کنیم. البته بخش خصوصی نیازمند حمایت است و در کنار آن، دولت باید زیرساخت‌ها را فراهم کند تا واحدهای مسکونی بدون امکانات زیرساختی نباشد.
وی با بیان این‌که در حوزه ساخت‌وساز باید مدیریت درستی داشته باشیم، گفت: کشورهای پیشرفته هم همین کار را می‌کنند؛ به طوری که اتوبان هزار کیلومتری را فقط بخش خصوصی می‌سازد.
رهبر افزود: یکی از مشکلاتی که ما الان داریم و چوب عدم ورود بخش خصوصی را می‌خوریم، اعتماد است که وجود نداشته است. اما اگر دولت بتواند اعتماد را به وجود آورد و بخش خصوصی با رغبت و انگیزه وارد کار شود و در عین حال، سرمایه‌گذار خارجی هم جذب شود، می‌توانیم کار را عملیاتی کنیم.
زمین برای ساخت یک میلیون مسکن وجود دارد؟
رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران در پاسخ به این پرسش که آیا این میزان زمین برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی وجود دارد یا این‌که همچون برخی واحدهای مسکونی‌مهر باید با فاصله بسیار از شهرها این واحدها ساخته شود؟ عنوان کرد: در حال حاضر ما باید امکانات زیرساختی را فراهم کنیم. شهرک‌های اقماری کوچک می‌توان داشت که در تمام دنیا هم این کار را می‌کنند تا با رفت‌وآمد مناسب و سهل و آسان بتوان دسترسی به شهرها داشت.
رهبر افزود: از سوی دیگر، روی بافت‌های فرسوده هم بعضی‌ها برنامه دارند. البته بافت‌های فرسوده شرایط خاص خود را دارد، چون آن‌جا مالکیت دارد و یا مالکیت آنها باید خریده شود و یا مشارکت اتفاق بیفتد. اما این موضوع زمان‌بر است و باید مدیریت خاصی داشته باشیم تا برنامه احیای بافت‌های فرسوده پیاده‌سازی شود.
سالانه 300 هزار واحد مسکونی می‌ساختیم
وی با بیان این‌که در حال حاضر سالانه حدود 300 هزار واحد مسکونی ساخته می‌شود، گفت: در 7، 8 سال اخیر 300 هزار واحد مسکونی ساخته شده؛ این در حالی است که در گذشته 700 هزار واحد مسکونی هم ساخته شده است.
رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با اشاره به قیمت ساخت مسکن افزود: ما با 300 هزار تومان هم ساخت هر مترمربع مسکن‌مهر را شروع کردیم، اما هم‌اکنون به طور متوسط برای ساخت مسکن 5 میلیون تومان باید در نظر گرفته شود.
مشکل بازار مسکن حل می‌شود؟
رهبر در پاسخ به این پرسش که آیا ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، مشکلی از بازار مسکن حل می‌کند؟ تصریح کرد: مشکل مسکن فقط در بخش مسکن نیست. ما باید چند وزارتخانه را در یک قالب هماهنگ ببینیم. ما اگر آمایش سرزمین را نبینیم و اجازه دهیم مهاجرت از شهرها و روستاها به شهرهای بزرگ به دلیل امرار معاش و گرفتن شغل و زندگی بهتر به وجود آید، به طور طبیعی تراکم جمعیت در یک نقطه به وجود می‌آید و نقطه دیگر که راحت‌تر می‌توانستیم مسکن تهیه کنیم، خالی از جمعیت می‌شود.
وی با بیان این‌که آمایش سرزمین را باید طراحی کنیم، عنوان کرد: وزارتخانه‌هایی که دست‌اندرکار هستند مثل وزارت جهادکشاورزی، وزارت صمت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید با یکدیگر هماهنگ شوند که شغل به وجود آورند تا دیگر نیازی نباشد افراد از شهرهای کوچک و روستاها با شهرهای بزرگ مهاجرت کند.
رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران متذکر شد: در این شرایط می‌توان نیاز مسکن را برنامه‌ریزی کرد؛ چراکه در شهرهای کوچک راحت‌تر می‌توان زمین تهیه کرد یا ساخت‌وساز راحت‌تر اتفاق می‌افتد.
چقدر مسکن می‌خواهیم؟
رهبر با اشاره به نیاز واقعی مسکن در کشور، گفت: ما یک انباشت تقاضا برای مسکن داریم. در عین حال، گفته می‌شود که 2 میلیون و 500 هزار واحد خالی در کشور وجود دارد. این در شرایطی است که این تعداد واحد خالی هماهنگ با نیاز مردم نیست؛ چراکه ما برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه می‌خواهیم مسکن تامین کنیم، اما در 2 میلیون و 500 هزار واحدی که گفته می‌شود خالی است، مسکن لوکس، ویلایی، زیارتی، بافت فرسوده و خانه دوم هست.
وی با بیان این‌که ما در 8 سال گذشته به طور متوسط سالانه 300 هزار واحد مسکن ساختیم و این یعنی 700 هزار واحد در سال کم ساخته شده است، عنوان کرد: به این ترتیب حدود 3 میلیون و 500 هزار واحد مسکن انباشت تقاضا وجود دارد و سالانه یک میلیون واحد مسکونی هم باید ساخته شود.
رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران تصریح کرد: بر این اساس، با توجه به این عدد باید سالانه بیش از یک میلیون واحد مسکونی ساخته شود تا مشکل کمبود مسکن جبران شود.

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/600715/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سایه بحران‎های سیاسی و اقتصادی بر سر ترکیه

شریعتی: نباید به مشترکان پرمصرف برق یارانه داد

ایلان ماسک؛ ثروتمندترین مرد جهان شد

نسبت جلیلی با دولت رئیسی

‏استوری معاون صداوسیما درباره روز پرحاشیه

رئیسی: پیگیری حقابه ایران از همسایگان فعال شود

اظهارات جدید اردوغان خطاب به مقامات باکو

آیا این اتفاق عجیب در وزارت‌بهداشت صحت دارد؟!

ماجرای کتک‌خوردن کارگر شهرداری خرمشهر چه بود؟

سرنوشت مرموز تورم پساکرونا

نیمی از جایگاه های سوخت سراسر کشور به مدار بازگشتند

چرا افزایش قیمت گاز رکورد زده است؟

تنظیم بازار؛ راهی که به ترکستان می‌رود

آغاز عرضه بنزین 1500 تومانی در برخی جایگاه ها

چرا «دارا یکم» و «پالایشی یکم» ارزنده نیستند؟

رییسی در بیراهه روحانی؛ دست در جیب بانک‌ها!

وزیر کار: تغییر دولت‌ها، پنجره‌ای برای تحول ایجاد می‌کند

وزارت نفت: مردم خبرهای عرضه بنزین را از رسانه های رسمی پیگیری کنند

آیا دولت تعمداً بازار سرمایه را قرمز نگه داشته است؟

پیامک وزارت نفت درباره قیمت بنزین

رئیس مرکز ملی فضای مجازی: همه پمپ بنزین‌های کشور تا فردا صبح وارد مدار می‌شوند

لزوم خروج بانک‌ها از بنگاهداری غیرضرور

وزیر نفت: احتمالا سامانه هوشمند سوخت تا فردا بعدازظهر فعال می‌شود

آخرین خبرها از علت اختلال در سامانه سوخت/ وزیر نفت وعده داد

این هم صف بنزین!

آیا حذف کامل شکر مضر است؟

ازبین بردن جرم دندان بدون نیاز به دندان‌پزشک

مصرف بیش از اندازه استامینوفن به کبد آسیب می‌زند

دخترفروشی برای نجات از گرسنگی در افغانستان؛ خانواده‌ها: «چاره‌ای نداریم»

روسیه زمان امضای تفاهم نامه تعهدات ایران در سازمان شانگهای را اعلام کرد

امیرعبداللهیان: تشکیل دولت فراگیر در افغانستان مهمترین راهکار سیاسی است

فرصت‌های ایران در تجارت با اوراسیا

5 خبر مهم اقتصادی 1400/8/4

دو انتظار مردم از دولت رئیسی

میرکاظمی: بودجه سال آینده باید به طور دقیق تدوین شود

انتقاد از کاهلی دستگاه‌ها در جذب بودجه

آیا این شخصیت ترامپ فرانسه می شود؟دیوانه ای که می خواهد رئیس جمهور شود

تغییرات قوانین، مهم‌ترین چالش سرمایه‌گذاران در مناطق آزاد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: صنعت ذغال در کشور رها شده است

ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار در 20 طرح پیشران صنایع پتروشیمی

پوتین فردا در جمع سران کشورهای «آ سه آن» سخنرانی خواهد کرد

«اتاق فکر» دولت کجاست؟/تشکیل ستاد بودجه 1401 در دولت/ عادی شدن شرایط پمپ بنزین ها از فردا/ سخنگوی اقتصادی دولت کیست؟

آوارگی بیش از 2 میلیون نفر در نیجریه به‌دلیل ادامه درگیری‌ها

فعالیت پاک اقتصادی سر لوحه کار در مناطق آزاد است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: سیاست حمایتی برای صنعت زغال‌سنگ تعریف شود

صاحبخانه شدن در منطقه مجیدیه تهران چقدر خرج دارد؟

مشاور رییس جمهوری: مردم خود مختار هستند به چه شیوه ای زندگی کنند

هماهنگی بین دولت و مجلس برای تقویت مناطق آزاد تقویت می شود

اکبری تالارپشتی: جامعه جهانی نباید در برابر تحریم‌های آمریکا سکوت کند

تقدیر معاون آموزش متوسطه ایلام از دست‌اندرکاران جشنواره رووژنا