بازار آریا

آخرين مطالب

واشنگتن با پکن در مورد خرید نفت از ایران مذاکره می‌کند

شروع فاز جدید فشارهای تحریمی اقتصاد ايران

  بزرگنمايي:

بازار آریا - دنیای‌اقتصاد : پس از اعمال تحریم‌‌‌های جدید اتحادیه اروپا و آمریکا علیه برخی نهادها و افراد ایرانی و در شرایطی که از مذاکرات احیای برجام خبری نیست، روز گذشته رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفت‌‌‌وگویی با شبکه بلومبرگ گفت که آمریکا با تلاش برای به اجرا درآوردن تحریم‌‌‌های هسته‌‌‌ای علیه ایران، «فشار بر چین» را جهت «متوقف کردن واردات نفت از ایران» افزایش خواهد داد؛ پروسه‌‌‌ای که حاکی از فاز جدید فشارها بر ایران خواهد بود. به گزارش «ایسنا» به نقل از شبکه بلومبرگ، رابرت مالی با ادعای اینکه «چین مقصد اصلی صادرات قاچاق ایران است» گفت که مذاکرات برای منصرف کردن چین از خریداری نفت ایران «شدت خواهد گرفت». او گفت: «آمریکا اقداماتی را که لازم باشد برای جلوگیری از صادرات نفت ایران و ممانعت از خریداری آن توسط دیگر کشورها انجام خواهد داد.»
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران تاکید کرد: «ما هیچ یک از تحریم‌‌‌های‌‌‌مان را علیه ایران، به‌‌‌ویژه در زمینه فروش نفت ایران کاهش نداده‌‌‌ایم.» در حالی که مذاکرات احیای برجام در بن‌‌‌بست قرار دارد و آمریکا نیز می‌‌‌گوید مذاکرات هسته‌‌‌ای فعلا در دستورکار این کشور نیست، پیش‌بینی می‌شد که واشنگتن به سمت چنین گزینه‌‌‌هایی علیه تهران گام بردارد. درواقع به نظر می‌رسد هدف امروز تحریم‌‌‌های واشنگتن، تی‌‌‌پات‌‌‌های چین هستند؛ یعنی پالایشگاه‌‌‌های کوچکی که ظرفیت جذب حدود 20‌هزار تا 100‌هزار بشکه نفت به‌‌‌طور روزانه را دارند و حدود 80‌درصد آنها در شانگهای قرار دارند.
به بیان دیگر راهبرد کاخ سفید، افزایش همزمان هزینه‌‌‌های به سرانجام نرسیدن مذاکرات هسته‌‌‌ای برای تهران و پکن است. البته این اقدام آمریکا بیشتر به زیان ایران است تا چین؛ چرا که چین به تازگی قراردادهای کلانی با عربستان در حوزه انرژی امضا کرده و روسیه نیز در شرایط تحریمی، چین را بازار خوبی برای نفت خود یافته است. از این رو اگر همچنان‌که مالی گفته این تحریم‌‌‌ها تشدید شود و آمریکا اجازه ندهد چین از ایران نفت وارد کند، اقتصاد کشور بیش از پیش ضربه می‌‌‌خورد. آن هم در شرایطی که بروکسل و واشنگتن پیش‌تر تحریم‌‌‌ها در حوزه انرژی علیه ایران را تشدید کرده بودند.
همچنان‌که در خرداد ماه سال‌جاری، ایالات متحده آمریکا در اقدامی تازه دست به تحریم شبکه‌‌‌ای از تولیدکنندگان پتروشیمی ایران و چند شرکت ثبت‌‌‌شده در چین و امارات زد. به گزارش سی‌‌‌ان‌‌‌ان، به گفته وزارت خزانه‌‌‌داری آمریکا، شبکه تحریم‌‌‌شده به انجام معاملات بین‌المللی و دور زدن تحریم‌‌‌ها کمک می‌کند و از فروش محصولات پتروشیمی ایرانی به مشتریانی در جمهوری خلق چین و بقیه کشورهای شرق آسیا حمایت می‌کند. همچنین وزارت خزانه‌‌‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه 26 آبان ماه 1401 نیز 13 شرکت را به دلیل حمایت از نفت و گاز ایران در لیست تحریم‌‌‌های خود قرار داد. این تحریم‌‌‌ها اولین تحریم‌‌‌های دولت جو بایدن در حوزه نفتی به شمار می‌رفت. تحریم‌‌‌ها علیه صادرات نفت ایران که با برجام رفع شده بود، با خروج دولت پیشین آمریکا از توافق هسته‌‌‌ای در سال 2018 و بازگردانده شدن تحریم‌‌‌های این کشور علیه ایران، دوباره به اجرا درآمدند.
همدستی دو سوی آتلانتیک علیه ایران
روز گذشته ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری با اشاره به اقدامات جدید تحریمی این‌‌‌ کشور و متحدان اروپایی‌‌‌اش ایران را متهم به «نقض حقوق بشر» کرد و گفت که آمریکا در این زمینه همراه انگلیس و اتحادیه اروپا عمل کرده است. به گزارش «ایسنا»، او در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره روند قرار دادن نام سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی این نهاد اروپایی و اینکه وزیر امور خارجه ایران گفته است که بورل به او اطمینان داده است نام سپاه در این فهرست قرار نمی‌گیرد، گفت: «ما شاهد اظهاراتی از سوی وزیر امور خارجه ایران بوده‌‌‌ایم که حداقل جای تردید دارد.»
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به اینکه آیا مردد بودن بورل در این زمینه، به دلیل امید او به احیای برجام (توافق هسته‌‌‌ای) است، بیان کرد: «من نمی‌توانم چیزی درباره اظهارات بورل بگویم، بهتر است این سوال از اتحادیه اروپا پرسیده شود و این سوال مربوط به متحدان اروپایی است. چیزی که جای سوال ندارد، برجام است. ما به وضوح گفته‌‌‌ایم که برجام چند ماه است در دستور کار نیست. ما در مورد ایران روی انتقال این پیام صریح تمرکز کرده‌‌‌ایم که در برابر مردم نباش، عرضه پهپادها به روسیه را متوقف کن و شهروندان آمریکایی را که زندانی کرده‌‌‌ای، آزاد کن.» پرایس در بخش دیگری از این نشست، با اشاره به تحریم‌‌‌های حقوق بشری آمریکا علیه ایران گفت: «اگر ایران اقداماتش را ادامه دهد، فشار بیشتری بر ایران اعمال خواهیم کرد.»
دوشنبه تحریمی
طرح جدید آمریکا برای کاهش واردات نفت ایران توسط چین در حالی قرار است پیگیری شود، که دوشنبه شب وزارت خزانه‌‌‌داری آمریکا در ادامه حمایت از ناآرامی‌‌‌های ایران، از اعمال تحریم علیه نهاد وابسته به سپاه پاسداران و مقامات ارشد ایرانی خبر داد. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، وزارت خزانه‌‌‌داری آمریکا روز دوشنبه با صدور بیانیه‌‌‌ای با حمایت از ناآرامی‌‌‌های ایران اعلام کرد که موسسه تعاونی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در لیست تحریم‌‌‌های خود قرار داده است. آمریکا همچنین علی عسگر نوروزی، سید‌امین‌الله نوروزی‌طباطبایی، احمد کریمی، یحیی علاءالدینی، جمال بابامرادی، محمدنظر عظیمی، کوروش آسیابانی، مجتبی فدا، حسین تناور و ناصر راشدی را به لیست تحریم‌‌‌های خود اضافه کرد. در بیانیه خزانه‌‌‌داری آمریکا آمده است: «این تحریم‌‌‌ها «ستون اقتصادی اصلی سپاه پاسداران و همچنین مقامات امنیتی ارشدی که مسوول هماهنگ کردن سرکوب بوده‌‌‌اند» را هدف قرار داده‌‌‌ است.
تمامی اموال اشخاص و نهاد تحریم شده در آمریکا بلوکه خواهند شد و هر شخص یا شرکتی که به تعامل با آنها بپردازد هدف تحریم‌‌‌های ثانویه ایالات متحده قرار خواهد گرفت.» پیش‌تر نیز اتحادیه اروپا در بیانیه‌‌‌ای با ارائه جزئیات بسته تحریمی ضدایرانی خود، اعلام کرد که 18 شخص و 19 نهاد را در لیست تحریم‌‌‌های خود قرار داده است. همچنین وزارت خارجه انگلیس نیز روز دوشنبه اعلام کرد که نام چند فرد و نهاد ایرانی را به فهرست تحریم‌‌‌های خود اضافه کرده است.
برجام نمرده اما به پیش نمی‌رود
باوجود اعمال این تحریم‌‌‌ها علیه ایران و صحبت‌‌‌های اخیر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مبنی بر اینکه برجام فعلا دیگر در دستورکار واشنگتن نیست، اما جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده برجام همچنان بر این موضع خود که برجام نمرده است، پافشاری می‌کند. به گزارش «ایسنا»، جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در توییتی نوشت: «ما امروز اقداماتی علیه استفاده دولت ایران از زور علیه شرکت‌کنندگان در اعتراضات مسالمت‌‌‌آمیز و مردم خودش اتخاذ کردیم. ما 18 شخص و 19 نهاد که شامل مقامات بالارده سپاه پاسداران و چهره‌‌‌های سیاسی و رسانه‌‌‌ای مهم می‌شود را تحریم کردیم.» همچنین لارنس نورمن، خبرنگار وال‌استریت ژورنال در توییتی به نقل از بورل نوشت: «برجام در وضعیت سکون قرار دارد. نمرده اما به پیش نیز نمی‌رود.»
اقدام متقابل تهران
این اقدامات آمریکا و اروپا یعنی تحریم‌‌‌ به بهانه حقوق بشری با واکنش صریح ایران مواجه شد و علاوه بر آنکه در ایران طرح‌‌‌هایی برای اقدام متقابل علیه اروپا پیشنهاد شده است، وزارت خارجه نسبت به رویکرد اخیر غرب هشدار داد. در این خصوص حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان در توییتی نوشت: «کاخ سفید در جایگاهی قرار ندارد که از حقوق بشر دم زند. کشتار حدود 2 میلیون انسان در افغانستان، عراق، یمن، فلسطین، سوریه و دمیدن در آتش جنگ اوکراین و مانع صلح بودن، از نتایج مداخلات آمریکاست. به اظهارات ریاکارانه پایان دهید. مردم آگاه ایران، دندان زینت شده گرگ‌‌‌ها را به خوبی تشخیص داده‌اند.» همزمان ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اقدام اتحادیه اروپا و نیز رژیم انگلیس در خصوص اعمال تحریم علیه تعدادی از اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی را قویا محکوم کرد.
به گزارش «ایسنا»، ناصر کنعانی افزود: «اقدام اتحادیه اروپا و رژیم انگلیس نشانه ناتوانی ذهنی آنها از درک درست واقعیت‌‌‌های ایران و نیز سردرگمی آنان در قبال اقتدار جمهوری اسلامی ایران است.» سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان گفت: «جمهوری اسلامی ایران حق خود برای عمل متقابل در خصوص این قبیل سیاست‌‌‌های شکست‌خورده را محفوظ دانسته و به زودی فهرست تحریم‌‌‌های جدید علیه ناقضان حقوق بشر و مروجان تروریسم در اتحادیه اروپا و انگلیس را اعلام خواهد کرد.»
--> اخبار مرتبط مذاکرات مشتریان قدیمی برای ازسرگیری واردات نفت ایران رکورد واردات نفت ایران به چین زده شد جهش صادرات نفت ایران به چین گزارش رویترز از افزایش چشمگیر صادرات نفت ایران امیدواری هند به واردات نفت ایران در دوران بایدن

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/733952/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اشتغالزایی طرح‌های اقتصادی خراسان جنوبی برای سه هزار و 560 نفر

ضرورت حمایت از تولیدکنندگان و برخورد با ترک فعل مدیران

افتتاح و بهره‌برداری از 174 طرح عمرانی و اقتصادی بویراحمد/ 51 کلاس درس به فضای آموزشی اضافه شد

تشکیل 174 پرونده اقتصادی در همدان به ارزش 250 میلیارد تومان

وحیدی: دلار یک اقتدار اقتصادی برای آمریکا ایجاد کرده است/ با افزایش پیمان‌های پولی دوجانبه، دلار تضعیف می‌شود

وجود «لیتیوم» در دریاچه ارومیه؛ از شایعه تا واقعیت

افتتاح طرح های عمرانی بزرگداشت دهه فجر در سمنان

افزایش قاچاق‌ بالای یک‌ میلیارد تومان و کاهش قاچاق خرد/ لوازم خانگی در صدر کشفیات پلیس است

با احداث پل خلیج فارس، توسعه قشم سرعت می گیرد / مناطق آزاد در دولت سیزدهم به حیاط خلوت ملت تبدیل شده اند

افزایش تعاملات گردشگری کیش و دیگر استان های کشور

شرکت ملی حفاری پایه‌گذار صنعت حفاری کشور و خودکفایی در فرآیند تولید است

بزرگترین و بلندترین نورافشانی کشور در برج میلاد اجرا می‌شود

عملیات لکه‌گیری آسفالت در منطقه 17 آغاز شد

راه‌اندازی میز خدمت آنلاین موسسه هادیان شهر

انتقال تجربه‌های ایران در زمینه حفظ اسناد تاریخی و موزه‌ای به کشورهای عضو اوپک

از قبور عمومی عوارضی دریافت نمی‌شود

قدم‌روی سئول به سمت رکود اقتصادی

افتتاح بیش از 2 هزار میلیارد ریال طرح کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد

افتتاح و کلنگ‌زنی 38 طرح اقتصادی صندوق بازنشستگی کشوری در دهه فجر

تولید اقتصادی، ایجاداشتغال و افزایش کیفیت جزو اولویت های گروه سایپا

صداوسیما به زیمباوه فیلم و سریال می‌دهد

حمایت بانک ملی ایران از شرکت های دانش بنیان آغاز تحول در حمایت نظام بانکی از این فعالیت هاست

بهره برداری و کلنگ زنی 357 طرح عمرانی و اقتصادی در مینودشت

اعطای 7 هزار میلیارد ریال تسهیلات به 28 صندوق پژوهش و نوآوری

2 تجهیز مهم عملیات حفاری رونمایی شد

سپرده های ایران نزد بانک های خارجی از 18.5 میلیارد دلار گذشت

وزیر ارتباطات: امکان دسترسی به سایت‌هایی که ایران را تحریم کرده اند، فراهم شد

خبر خوش وزیر اقتصاد به بدهکاران بانکی

انسجام ایران اسلامی را مدیون ایثار شهدا هستیم

تجلیل از برگزیدگان سومین رویداد استارت‌آپی نخبگان شاهد و ایثارگر در یزد

تبدیل بوستان سرخه‌حصار به قطب گردشگری/ نیروگاه خورشیدی یک سوم برق بوستان را تامین می‌کند

تحلیل تکنیکال آسیاتک (تحلیل درخواستی)

اجرای مراسم غبارروبی از مزار شهدای گمنام موزه ملی انقلاب اسلامی

تلاش شهرداری تهران برای خرید 4 هزار دستگاه اتوبوس/630 واگن مترو تا دو سال آینده وارد ناوگان حمل و نقل عمومی می‌شود

کک‌سازی در ایران، تحریمی که به توانمندی رسید

حضور 200 کودک محلات منطقه8 در جشن 44 سالگی انقلاب

از صمت اصرار، از بورس کالا انکار/ عاقبت خودرو‌های خارجی چه می‌شود؟

مشت سنگین بورس به شورای رقابت/ عرضه خودرو در بازار سرمایه ادامه می‌یابد

امضاهای طلایی حذف شد/ شناسایی 2.2 مالیات دهنده جدید در سال جاری

توسعه کشت زیره در شهرستان آبیک با اهتمام دنبال شود

افتتاح 89 طرح عمرانی و اقتصادی بخش کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد

دولت تصمیمی برای افزایش قیمت نان ندارد

انقلاب اسلامی احیاء گر هویت دینی و ملی است

236 هزار فعال اقتصادی بدون مراجعه حضوری مجوز کسب و کار دریافت کردند

وجود «لیتیوم» در دریاچه ارومیه از شایعه تا واقعیت

بهره برداری از 193 طرح اقتصادی و تولیدی در همدان

روزنامه‌های اقتصادی چهارشنبه 19 بهمن 1401

23 شرکت متقاضی سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی کاشان

گفت‌وگوی «رحمان» با معاون عملیات بانک توسعه اسلامی

کلیات طرح دولت برای اصلاح ساختار بودجه کشور در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بررسی شد