بازار آریا

آخرين مطالب

«دنیای اقتصاد» زوایای پیدا و پنهان چالش تامین گاز اروپا را بررسی کرد

ابزار اروپایی برای مهار بهای گاز اقتصاد ايران

ابزار اروپایی برای مهار بهای گاز
  بزرگنمايي:

بازار آریا - دنیای اقتصاد-پیمان قناعتی‌فرد : قیمت گاز در سراسر اتحادیه اروپا، هم‌زمان با ماه اوت گذشته تاکنون، روند کاهشی در پیش گرفته است. از دلایل اصلی آن می‌توان به افت معنادار تقاضا، لزوم پر کردن ذخایر، تنوع بخشیدن به منابع و سایر اقدامات پیشنهادی کمیسیون اروپا اشاره کرد.
این در حالی است که حجم واردات گاز طبیعی مایع کشورهای اروپایی از مبدا روسیه در سال جاری میلادی با افزایش 40درصدی، رکوردی جدید را ثبت کرده است. این موضوع از چالش جدی اروپا برای رهایی از وابستگی به گاز روسیه، به‌رغم تلاش کمیسیون اروپا در جهت تغییر منابع انرژی، حکایت دارد. به گزارش فایننشال‌تایمز، واردات گاز طبیعی مایع اروپا از روسیه به طور معمول از طریق تانکرهای بزرگ انجام می‌شود. واقعیت این است که به‌رغم توقف انتقال گاز از طریق لوله‌های انتقال سوخت، کماکان وابستگی اروپا به سوخت روسیه قطع نشده است. به گزارش این روزنامه انگلیسی، گاز طبیعی مایع روسیه 16درصد از واردات گاز دریایی اروپا را تشکیل می‌دهد.
پوتین مسلح به سلاح گاز
ایرنا گزارش می‌دهد درحالی‌که حجم کلی 8/ 17میلیارد متر‌مکعب گاز وارداتی از روسیه، تنها کسری از 1/ 62میلیارد متر‌مکعب جریان گاز از خط لوله را در این مدت تشکیل می‌دهد، این امر اروپا را در خطر مواجهه با واکنش احتمالی ولادیمیر پوتین در استفاده ابزاری از انرژی به عنوان سلاح، قرار می‌دهد. آن سوفی کوربو، پژوهشگر مرکز جهانی سیاست انرژی در دانشگاه کلمبیا، در این زمینه گفت: «یک روز ممکن است پوتین از خواب بیدار شود و بگوید ما ارسال گاز طبیعی مایع به اروپا را متوقف می‌کنیم. آنگاه اروپا مجبور خواهد بود این محصول را به قیمتی حتی بالاتر از قیمت مصوب بازار خریداری کند.» او همچنین گفت: «روسیه می‌تواند مسیر گاز صادراتی خود را به سمت سایر خریداران گاز مانند بنگلادش و پاکستان تغییر دهد و با هدف دستیابی به مقاصد سیاسی و اعمال فشار بر اروپایی‌ها، حتی در قیمت‌های پایین‌تر، گاز خود را به این کشورها بفروشد.»
مکانیسم اصلاح بازار کمیسیون اروپا
بر‌اساس آنچه در وب‌سایت کمیسیون اروپا آمده، مسوول سیاست انرژی این اتحادیه گفت ما در جعبه ابزار خود وسیله‌ای برای جلوگیری و ممانعت از رشد فزاینده قیمت حامل‌های انرژی نداریم. کادری سیمسون در ادامه افزود: پیشنهاد روشن ما برای برون‌رفت از بحران پیش‌ رو این است که با هدف محافظت از مردم و مشاغل خود در برابر افزایش شدید قیمت‌ها، سقفی مشخص برای قیمت گاز تعیین شود. «مکانیسم تعیین سقف قیمت» برای گاز با دقت طراحی شده تا علاوه بر تاثیر مثبت بر قیمت‌ها، امنیت عرضه پایدار، عملکرد بازارهای انرژی اتحادیه اروپا و ثبات مالی را به خطر نیندازد. کمیسیون اروپا در واکنش به بحران جهانی انرژی، یک نوع «مکانیسم اصلاح بازار» را برای محافظت از صنایع خرد و کلان و خانوارهای اتحادیه اروپا در برابر قیمت‌های بسیار بالای گاز مصرفی پیشنهاد کرد.
این طرح در نوع خود، مکملی است بر تمهیدات سران اتحادیه برای کاهش تقاضای گاز و تضمین امنیت عرضه از طریق ایجاد تنوع در منابع انرژی. هدف مکانیسم جدید کاهش نوسان قیمتی در بازار گاز اروپا و در‌عین‌حال حفظ امنیت و تضمین عرضه پایدار گاز است. این در حالی است که ماه گذشته اتحادیه اروپا اعلام کرد امنیت زنجیره تامین گاز پایدار برای اروپا در زمستان جاری تضمین شده است، اما خروجی جلسه مشترک اعضای این اتحادیه برای توافق بر سر سقف قیمت گاز نشان می‌دهد چالش تثبیت و تامین منابع انرژی کماکان به قوت خود باقی است. این مساله در چند ماه گذشته به عنوان یکی از داغ‌ترین موضوعات در زمینه زنجیره جهانی تامین انرژی مطرح بوده است. اخبار رسیده حاکی از آن است که با هدف ممانعت از افزایش لجام‌گسیخته قیمت حامل‌های انرژی، صحبت از تعیین سقف قیمت برای گاز روسیه در بازارهای جهانی به گوش می‌رسد.
تبعات نبرد روسیه با اوکراین برای بازار گاز
اروپا برای پر کردن خلا ناشی از واردات گاز از روسیه، به بازار بین‌المللی روی آورده است. سال گذشته اروپا 155میلیارد مترمکعب گاز طبیعی از روسیه وارد کرده بود. داده‌های شرکت ردیابی ترابری دریایی «رفینیتیو» نشان می‌دهد اروپا بین ژانویه تا اکتبر، رکورد 111میلیارد مترمکعب واردات گاز طبیعی مایع در سطح جهان را ثبت کرده که نسبت به سال گذشته، نزدیک به 70درصد افزایش داشته است. واردات از روسیه در این دوره به 8/ 17میلیارد مترمکعب رسید که در مقایسه با مدت مشابه در سال 2021 میلادی، 42درصد افزایش یافت و فرانسه، بلژیک، اسپانیا و هلند تقریبا تمام این حجم را به خود اختصاص دادند.
به دنبال تهاجم روسیه به اوکراین و گره زدن تامین انرژی به سرنوشت جنگ، قیمت گاز طبیعی در سرتاسر اتحادیه اروپا روند افزایشی بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد که در نیمه دوم اوت سال جاری به بالاترین حد خود رسید. افزایش شدید قیمت‌ها طی تقریبا دو هفته متوالی در ماه اوت، همراه با اثرات منفی آن بر قیمت برق و افزایش شاخص تورم، برای اقتصاد اروپا بسیار مضر بود. کمیسیون اروپا پیشنهاد می‌کند با استفاده از ابزاری هدفمند، هرچند موقت، از تکرار چنین مواردی جلوگیری شود تا در صورت افزایش ناگهانی و مجدد قیمت گاز، به طور خودکار وارد عمل شود. بر اساس همین گزارش، یکی از مقامات اتحادیه اروپا که نخواست نامش فاش شود، در گفت‌وگو با سی‌ان‌بی‌سی تاکید کرد: اتحادیه اروپا باید تضمین‌های لازم را برای چگونگی انجام این اقدام و جلوگیری از انحراف بازار ارائه کند تا توافق نهایی حاصل شود.
همچنین مسوول سیاست انرژی اروپا در جریان یک نشست مطبوعاتی تاکید کرد: طرح سقف قیمتی متوازن است و به پیشگیری از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در این اتحادیه کمک خواهد کرد. سیمون پیش‌تر اعلام کرده بود این اتحادیه گاز الجزایر را جایگزین گاز روسیه خواهد کرد. او با تاکید بر آگاهی کمیسیون اروپا از ریسک‌های احتمالی تعیین سقف قیمتی اعلام کرد: با وجود شرایط سخت در زمستان، حاضر به پرداخت هر قیمتی که شرایط بازار تعیین کند نبوده و باور داریم شرایط سخت ماه اوت تکرار نخواهد شد.
TTF؛ شاخص تعیین قیمت عمده‌فروشی گاز
به گزارش کمیسیون اروپا، ابزار پیشنهادی کمیسیون یا مکانیسم اصلاح بازار، شامل سقف قیمت تضمین‌شده برابر با 275 یورو برای TTF در فروش آتی است. منظور از TTF، شاخص اصلی و رایج قیمت عمده‌فروشی گاز بر مبنای مقدار انرژی حاصل از آن، در اتحادیه اروپاست. این شاخص نقش کلیدی در بازار گاز اروپا ایفا می‌کند. در صورت برآورده شدن دو شرط زیر، مکانیسم اصلاح بازار به طور خودکار فعال می‌شود: اول آنکه قیمت تسویه خرید TTF در ماه بعد، برای مدت دو هفته بیش از 275یورو باشد. دومین شرط آنکه قیمت TTF تا 58یورو بالاتر از قیمت مرجع ال‌ان‌جی برای 10 روز متوالی در طول دو هفته، معامله شود. هنگامی‌که این شرایط برآورده شود، نهاد ناظر بر مشارکت رگولاتورهای انرژی فورا اعلامیه اصلاح بازار را در مجله رسمی اتحادیه اروپا منتشر کرده و به کمیسیون، سازمان بازارهای اوراق بهادار و بانک مرکزی اروپا اطلاع‌رسانی می‌کند. بلافاصله از فردای آن روز، مکانیسم اصلاح قیمت لازم‌الاجرا شده و سفارشات TTF ماهانه بیش از سقف قیمت تضمین‌شده، پذیرفته نخواهد شد. بر اساس گزارش‌ها، برنامه‌ریزی شده این مکانیسم از ابتدای ژانویه سال 2023 فعال شود.
موضع اعضای اتحادیه اروپا
بسیاری از اعضای اتحادیه اروپا با تعیین سقف قیمت برای گاز روسیه مخالف هستند. به گزارش کا‌ر‌آفرین‌نیوز، کاستاس اسکرکاس، وزیر محیط زیست و انرژی یونان، می‌گوید: «این قیمت که کمیسیون اروپا به عنوان سقف قیمتی در نظر گرفته منطقی نیست. هیچ کشوری توان خرید گاز در این محدوده قیمتی را در طولانی‌مدت ندارد.» اسکرکاس تاکید کرد بازوی اجرای اتحادیه اروپا باید در سطح سقف قیمت بازنگری کند و قیمت را تا زیر 200یورو پایین بیاورد. به نظر می‌رسد محدوده 150 تا 200یورو منطقی باشد. یونان، لهستان، بلژیک و اسپانیا از جمله کشورهایی هستند که از تعیین سقف قیمتی حمایت می‌کنند. اما آلمان و هلند نسبت به منافع طرح مکانیسم اصلاح قیمت، همچنان در تردید به سر می‌برند. گروه یوروپکس از فعالان حوزه تبادل انرژی نیز ضمن ابراز نگرانی نسبت به اجرای طرح پس از نهایی شدن سقف قیمتی، درباره تاثیر آن بر ثبات مالی و همچنین برقراری امنیت زنجیره تامین در این اتحادیه هشدار داد.
--> اخبار مرتبط قیمت گاز، اقتصاد فرانسه را به‌ خطر انداخته ‌است افزایش بیش از 100درصدی هزینه گاز طبیعی در اروپا تصمیم جدید کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه جزئیات طرح سقف قیمتی گاز روسی در ماه جاری اعلام می‌شود

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/717042/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اشتغالزایی طرح‌های اقتصادی خراسان جنوبی برای سه هزار و 560 نفر

ضرورت حمایت از تولیدکنندگان و برخورد با ترک فعل مدیران

افتتاح و بهره‌برداری از 174 طرح عمرانی و اقتصادی بویراحمد/ 51 کلاس درس به فضای آموزشی اضافه شد

تشکیل 174 پرونده اقتصادی در همدان به ارزش 250 میلیارد تومان

وحیدی: دلار یک اقتدار اقتصادی برای آمریکا ایجاد کرده است/ با افزایش پیمان‌های پولی دوجانبه، دلار تضعیف می‌شود

وجود «لیتیوم» در دریاچه ارومیه؛ از شایعه تا واقعیت

افتتاح طرح های عمرانی بزرگداشت دهه فجر در سمنان

افزایش قاچاق‌ بالای یک‌ میلیارد تومان و کاهش قاچاق خرد/ لوازم خانگی در صدر کشفیات پلیس است

با احداث پل خلیج فارس، توسعه قشم سرعت می گیرد / مناطق آزاد در دولت سیزدهم به حیاط خلوت ملت تبدیل شده اند

افزایش تعاملات گردشگری کیش و دیگر استان های کشور

شرکت ملی حفاری پایه‌گذار صنعت حفاری کشور و خودکفایی در فرآیند تولید است

بزرگترین و بلندترین نورافشانی کشور در برج میلاد اجرا می‌شود

عملیات لکه‌گیری آسفالت در منطقه 17 آغاز شد

راه‌اندازی میز خدمت آنلاین موسسه هادیان شهر

انتقال تجربه‌های ایران در زمینه حفظ اسناد تاریخی و موزه‌ای به کشورهای عضو اوپک

از قبور عمومی عوارضی دریافت نمی‌شود

قدم‌روی سئول به سمت رکود اقتصادی

افتتاح بیش از 2 هزار میلیارد ریال طرح کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد

افتتاح و کلنگ‌زنی 38 طرح اقتصادی صندوق بازنشستگی کشوری در دهه فجر

تولید اقتصادی، ایجاداشتغال و افزایش کیفیت جزو اولویت های گروه سایپا

صداوسیما به زیمباوه فیلم و سریال می‌دهد

حمایت بانک ملی ایران از شرکت های دانش بنیان آغاز تحول در حمایت نظام بانکی از این فعالیت هاست

بهره برداری و کلنگ زنی 357 طرح عمرانی و اقتصادی در مینودشت

اعطای 7 هزار میلیارد ریال تسهیلات به 28 صندوق پژوهش و نوآوری

2 تجهیز مهم عملیات حفاری رونمایی شد

سپرده های ایران نزد بانک های خارجی از 18.5 میلیارد دلار گذشت

وزیر ارتباطات: امکان دسترسی به سایت‌هایی که ایران را تحریم کرده اند، فراهم شد

خبر خوش وزیر اقتصاد به بدهکاران بانکی

انسجام ایران اسلامی را مدیون ایثار شهدا هستیم

تجلیل از برگزیدگان سومین رویداد استارت‌آپی نخبگان شاهد و ایثارگر در یزد

تبدیل بوستان سرخه‌حصار به قطب گردشگری/ نیروگاه خورشیدی یک سوم برق بوستان را تامین می‌کند

تحلیل تکنیکال آسیاتک (تحلیل درخواستی)

اجرای مراسم غبارروبی از مزار شهدای گمنام موزه ملی انقلاب اسلامی

تلاش شهرداری تهران برای خرید 4 هزار دستگاه اتوبوس/630 واگن مترو تا دو سال آینده وارد ناوگان حمل و نقل عمومی می‌شود

کک‌سازی در ایران، تحریمی که به توانمندی رسید

حضور 200 کودک محلات منطقه8 در جشن 44 سالگی انقلاب

از صمت اصرار، از بورس کالا انکار/ عاقبت خودرو‌های خارجی چه می‌شود؟

مشت سنگین بورس به شورای رقابت/ عرضه خودرو در بازار سرمایه ادامه می‌یابد

امضاهای طلایی حذف شد/ شناسایی 2.2 مالیات دهنده جدید در سال جاری

توسعه کشت زیره در شهرستان آبیک با اهتمام دنبال شود

افتتاح 89 طرح عمرانی و اقتصادی بخش کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد

دولت تصمیمی برای افزایش قیمت نان ندارد

انقلاب اسلامی احیاء گر هویت دینی و ملی است

236 هزار فعال اقتصادی بدون مراجعه حضوری مجوز کسب و کار دریافت کردند

وجود «لیتیوم» در دریاچه ارومیه از شایعه تا واقعیت

بهره برداری از 193 طرح اقتصادی و تولیدی در همدان

روزنامه‌های اقتصادی چهارشنبه 19 بهمن 1401

23 شرکت متقاضی سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی کاشان

گفت‌وگوی «رحمان» با معاون عملیات بانک توسعه اسلامی

کلیات طرح دولت برای اصلاح ساختار بودجه کشور در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بررسی شد