بازار آریا

آخرين مطالب

روش های نوین عبور از وام دهی سنتی در پژوهشکده پولی و بانکی تشریح شد

تغییر پارادایم تامین مالی اقتصاد ايران

تغییر پارادایم تامین مالی
  بزرگنمايي:

بازار آریا - دنیای‌اقتصاد : به‌دلیل بانک‌محور بودن نظام تامین مالی در ایران، بخش عمده‌ای از تامین تقاضای پولی از سوی بنگاه‌ها به‌صورت اخذ وام از شبکه بانکی است. با توجه به کمتر بودن نرخ‌های سود از نرخ تورم، تقاضای زیادی برای دریافت تسهیلات به وجود می‌آید. در نتیجه با توجه به صف زیاد متقاضیان تسهیلات، گسترش راهکارهای غیرپولی یک ضرورت برای اقتصاد است. پژوهشکده پولی و بانکی در یک نشست تخصصی با حضور کارشناسان، راهکارهای تغییر مسیر از تامین مالی سنتی به تامین مالی نوین را ارائه کرد. به گفته کارشناسان، یکی از راهکارهای جدید، تامین مالی زنجیره‌ای است که با ابزارهای جدیدی مانند اوراق گام صورت می‌گیرد. براساس آمارهای رسمی از ابتدای فروش این اوراق تاکنون، 45هزار میلیارد تومان اوراق فروخته شده که 13هزار میلیارد تومان آن در ماه اخیر بوده است. یکی از نگرانی‌ها درخصوص این اوراق مساله ریسک نکول آن است که به‌گفته کارشناسان، چنانچه بنگاهی در سررسید اوراق نکول کند، مشمول جریمه می‌شود و تا 3ماه بعد از تسویه بدهی، مجاز به استفاده از این ابزار نخواهد بود.
نااطمینانی زیاد در اقتصاد ایران باعث شده است که در یک دهه گذشته، سرمایه‌گذاری جدید برای تولید کاهش یابد. این موضوع باعث شده است سیاستگذاران و فعالان بخش تولید تلاش کنند تا با ظرفیت موجود به دنبال حداکثر کردن بهره‌وری و تولید باشند. یکی‌از مهم‌ترین مشکلات در بخش تولید، موضوع تامین مالی است. درواقع یکی‌از مهم‌ترین دغدغه‌های تولیدکنندگان تامین مالی و نقدینگی موردنیاز برای تولید است. در ایران، نظام تامین مالی عمدتا بانک‌محور است و بازار سرمایه نقش کمتری در تامین مالی تولید برعهده دارد و به همین دلیل سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان انتظار دارند که نظام بانکی این تامین مالی را انجام دهد. البته نرخ‌های سود پایین‌تر از تورم باعث ایجاد صف متقاضیان دریافت تسهیلات شده است. پژوهشکده پولی و بانکی در ادامه سلسله نشست‌های فصلی، روز دوشنبه هفتم آذر، نشست پاییزی با موضوع «تامین مالی زنجیره‌ای و نظام بانکی؛ فرصت‌ها و چالش‌ها» را برگزار کرد. حمید آذرمند، مدیر تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی نکات مهمی را درخصوص تامین مالی زنجیره‌ای تولید در این نشست مطرح کرد.
تغییر رویکرد در نظام تامین مالی
حمید آذرمند، مدیر تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی در این نشست با بیان اینکه نظام تامین مالی سرمایه در گردش فعلی آسیب‌های جدی دارد و لازم بود تا بازنگری در این زمینه اتفاق بیفتد، به این موضوع اشاره کرد که تامین مالی مکرر و موازی بانک‌ها به دفعات در حال رخ دادن است و زنجیره‌ای از تامین‌کننده نهاده تا توزیع‌کنندگان، تولیدکنندگان و نهایتا مصرف‌کننده نهایی از ظرفیت سیستم بانکی استفاده می‌کنند. به‌گفته مدیر تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی بنگاه‌ها به‌صورت مستقل به بانک‌ها مراجعه می‌کنند و در حال حاضر سهم بازار سرمایه در تامین مالی بسیار اندک است و حجم اوراق شرکتی نیز در GDP بسیار پایین است. نظام تامین مالی بسیار متکی بر نظام بانکی است و از این طریق، فشار بر بانک‌ها تشدید می‌شود.
بانک‌ها در حال حاضر با ناترازی منابع و مصارف مواجهند و انتظاراتی که بنگاه‌ها را به سمت مازاد تقاضای تسهیلات می‌برد، منشأ ناترازی بانک‌ها نیز هست و در این زمینه عدم تخصیص بهینه نیز وجود دارد. آذرمند همچنین بیان کرد که ظرفیت سیستم بانکی عمدتا در تامین سرمایه در گردش درگیر می‌شود که علل مختلف دارد. این موضوع باعث می‌شود منابعی که بانک‌ها برای تشکیل سرمایه ثابت می‌توانند تجهیز کنند، سهم اندکی داشته باشد. نکته دیگر اینکه سیاستگذار با توجه به شرایطی که در 15 سال اخیر طی شد، نیاز دارد که سیاستگذاری با رشد همراه باشد و در عین حال تورم نیز مهار شود. در شرایط فعلی و نظام مالی حال حاضر، کنترل تورم و رشد اقتصادی حاصل نخواهد شد. از این‌رو، درمجموع کلیت دولت را به این جمع‌بندی رساند که به سمت یک تغییر پارادایم در تامین مالی برود. مهم‌ترین وجه تغییر رویکرد حرکت به سمت تامین مالی زنجیره‌ای بود که در دنیا تجربه شده است و برای ما امکان ارزیابی عملکرد کشورهای مختلف وجود دارد.
ویژگی‌های تامین مالی زنجیره‌ای
به‌گفته آذرمند، اولین وجه تمایز تامین مالی زنجیره‌ای با روش‌های سنتی این است که ابتدا نظام مالی فعال می‌شود و اگر اتفاقی در بخش واقعی اقتصاد رخ می‌دهد و کالایی تولید می‌شود به تبع آن نیز بخش مالی اقتصاد واکنش نشان می‌دهد و این وجه تمایز مهم در زمانی است که نگرانی درخصوص خروج منابع وجود داشته باشد. به گفته او، نکته دوم در تامین مالی زنجیره‌ای عدم تامین مالی مجزا است. بنابراین حلقه‌های متصل به هم مجزا نیستند و ارتباط زنجیره‌ای و ثابت دارند و مشخص است که منابع از کجا و با اتکا به کدام حلقه تسری پیدا می‌کند. نکته سوم در تامین مالی زنجیره‌ای این است که فرآیند تامین مالی و مدیریت ریسک با هم اتفاق می‌افتد و صرفا هدف تامین مالی بنگاه‌ها دنبال نمی‌شود.
به‌گفته مدیر تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی، ابزارهای مختلفی در این زمینه‌ها قابل استفاده هستند و اعتبار اسنادی را همه بانک‌ها می‌شناسند و امروز با تغییراتی در تامین مالی زنجیره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. درباره اوراق گام نیز تغییراتی در ماهیت ابزار داده‌شده که به اوراق تامین مالی زنجیره‌ای تبدیل شد که بتواند کمک کند تا این فرآیند شکل گیرد. آذرمند همچنین درخصوص زیرساخت‌های موردنیاز برای تامین مالی به این موضوع اشاره کرد که صورت‌حساب الکترونیکی یکی از زیرساخت‌های اصلی تامین مالی زنجیره‌ای است که باید مورد استفاده قرارگیرد و دیگری نیز بحث پلتفرم‌ها است و با تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت صنعت امضا شد، این پلتفرم‌ها سهم 20درصدی خواهند داشت و رگولاتوری نیز روی این پلتفرم‌ها شکل خواهدگرفت.
ابزارهای جدید تامین مالی زنجیره‌ای
آذرمند درخصوص تعریف ابزارها بیان کرد که تجربه دنیا و نحوه عملکرد ابزارها در زمان طراحی مورد توجه قرارگرفت و تاکنون 45هزار میلیارد تومان اوراق گام منتشر شده است که نزدیک به 40هزار میلیارد تومان از تیرماه تاکنون بوده و در یک‌ماه اخیر نیز 13هزار میلیارد تومان اوراق گام منتشر شد. ابزار گام که در گذشته شباهت بسیاری به اوراق بدهی داشت، ازنظر ماهیت تغییر پیدا کرد و به ابزاری در بازار پول با قابلیت نقدشوندگی بالا تبدیل شد.
در حال حاضر 15بانک به‌صورت جدی از این ابزار استفاده می‌کنند. به‌گفته مدیر تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی در حال حاضر بیش از 16رشته فعالیت مانند خودروسازی، قطعات، فلزات اساسی و لوازم خانگی، ماشین‌آلات کشاورزی، مصالح ساختمانی و بخش کشاورزی و اخیرا نیز بهداشت و درمان به این حوزه ورود کرده‌اند. در حال حاضر، در یک‌سال و نیم منتهی به خردادماه80 فقره اوراق گام صادر شده بود که به 180فقره رسیده است که نشان‌دهنده بسط این ابزار در زنجیره های مختلف است. آذرمند تاکید کرد که بانک‌ها شیوه کارکردن با اوراق گام را آموخته‌اند. او به ابزار برات الکترونیک نیز اشاره کرد و با توجه به برخی الزامات فناوری موردنیاز برای این بخش، ابراز امیدواری کرد که هرچه سریع‌تر این شرایط فراهم شود تا بانک‌ها نیز بتوانند از ابزار برات الکترونیک استفاده کنند.
آذرمند به ابزار کارت‌های اعتباری متصل به زنجیره به‌عنوان یکی دیگر از ابزارهای تامین مالی نیز اشاره داشت و بیان کرد که استفاده از این ابزار چه ازسوی خانوارها و چه ازسوی بنگاه‌ها باعث کاهش فشار به شبکه بانکی می‌شود؛ چراکه با استفاده از این ابزار بدون آنکه بانک‌ها دچار ناترازی شوند، تامین مالی خانوارها و بنگاه‌ها صورت می‌گیرد. خانوارها با نرخ‌های پایین از این ابزار استفاده خواهند کرد و کالای موردنیاز خود را تهیه می‌کنند و با تسویه اعتباری که صورت می‌گیرد، بانک‌ها نیز دچار مشکل تامین مالی نخواهند شد.
اعتبار ابزارها
مدیر تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی تاکید کرد که بانک مرکزی به دقت خرید و فروش اوراق گام را رصد می‌کند و براساس دستورالعمل‌ها و مقررات، چنانچه بنگاهی در سررسید اوراق نکول کند، مشمول جریمه می‌شود و تا 3 ماه بعد از تسویه بدهی، مجاز به استفاده از این ابزار نخواهد بود. درخصوص بانک‌ها نیز اگر تعهد بانکی درقبال دارنده اوراق عملی نشود، مجوز صدور اوراق گام برای آن بانک لغو می‌شود و تا یک‌سال اجازه صدور اوراق نخواهد داشت. آذرمند درخصوص اعتبارسنجی بنگاه‌ها نیز گفت که فرآیند اعتبارسنجی بنگاه‌ها مشابه فرآیند صدور ضمانت‌نامه بانکی است با یک تفاوت؛ بانک‌ها برای صدور ضمانت‌نامه تنها با یک بنگاه مواجه هستند؛ اما برای صدور اوراق گام و به‌منظور تامین مالی زنجیره‌ای بنگاه‌های تولیدی، بانک‌ها با زنجیره‌های تولیدی روبه‌رو می‌شوند و می‌توانند با مدل‌های مالی‌ای که طراحی می‌کنند، برای بخشی از زنجیره اوراق صادر کنند که اعتبار بیشتری دارد تا به این ترتیب، فرآیند اعتبارسنجی با ریسک کمتری همراه شود.
--> اخبار مرتبط استفاده محتاطانه از ذخایر ارزی بانک مرکزی دافعه‌های سرمایه‌گذاری در تولید دومینوی تورم و پس انداز اقتصاد دیجیتال در تنگنا کاهش 5320 میلیارد تومانی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در مرداد

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/717032/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

واردات گوشت تا اردیبهشت 1402؛ ذخیره‌سازی 14.5 هزار تن میوه شب عید

دیدار وزیر امور اقتصادی و دارایی با خانواده شهیدان «ملأ شریفی» به مناسبت میلاد حضرت علی (ع)

سرمایه‌گذاری 210 میلیارد تومان بخش خصوصی در صنایع معدنی جنوب استان بوشهر

تحقق رشد اقتصادی و فرهنگی کشور در سایه همدلی و انسجام

عملیات قدس باعث شگفتی صهیونیستها و رسانه های غربی شد

دیدار وزیر امور اقتصادی و دارایی با خانواده شهیدان «ملا شریفی» به مناسبت میلاد حضرت علی (ع)

افزایش تعرفه صادرات پیاز به 180 درصد

دیدار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با خانواده شهیدان « فاضل بجستانی» به مناسبت میلاد حضرت علی(ع)

دیدار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با خانواده شهیدان «فاضل بجستانی» به مناسبت میلاد حضرت علی (ع)

خبر خوش دولت ؛ با تعطیلی پنجشنبه ها موافقت شد

پیشنهاد هند به روسیه برای ساخت نفتکش مشترک در راستای دور زدن تحریم‌ها

مبارزه با فساد و حل مشکلات اقتصادی دغدغه دولت سیزدهم است

راه حل اصلاح مشکلات کشور با همراهی مردم است/ قوانین دست و پاگیر اقتصادی حذف شود

گزارش مسئولان از تریبون نمازجمعه، راستی‌آزمایی می‌شود/دولت و قانونگذاران؛ مانعان رشد اقتصادی

ابوترابی‌فرد: عدم شفافیت در بودجه آغاز ناکارآمدی‌هاست

حسن روحانی در مهار تورم موفق بود یا ابراهیم رییسی؟

اقتصاد کشور یک دهه تعطیل بود

دولت با تعطیلی پنجشنبه ها موافقت کرد

پشتوانه مردمی، پشتیبان نظام جمهوری اسلامی

تمرکز مسئولان بر حل مشکلات معیشتی مردم با شتاب بخشیدن به رشد اقتصادی و امید آفرینی ضروری است

حضور هزار و 700 شهروند در پویش ارتقا فرهنگ آپارتمان‌نشینی در منطقه هشت

خطیب جمعه تهران ابوترابی فرد: باید مردم بدانند کشور چگونه اداره می شود / «عدم شفافیت»، از دلایل کسری بودجه است

ابوترابی‌فرد، امام جمعه موقت تهران: روزی که مردم بدانند هر ریال بودجه برای کدام هدف هزینه می‌شود، روز جشن ملی است‌/ عدم شفافیت در بودجه آغاز ناکارآمدی‌هاست/ هر چه می‌گذرد فاصله ما با قواعد صحیح حکمرانی صحیح مالی بیشتر می‌شود

دولت با تعطیلی پنجشنبه ها برای رونق گردشگری موافقت کرد

اجرای الگوی کشت راهبردی اقتصادی است

امام جمعه قزوین: دستاوردهای دولت برای مردم تشریح شود

چمران: نرخ عوارض برای نوسازی بافت فرسوده رقم چندانی نیست

حسن روحانی در مهار تورم موفق بود یا ابراهیم رییسی؟ / آمار‌ها چه می‌گویند؟

مشکلات اقتصادی امروز نشأت گرفته از کوتاهی‌های گذشته است

کشورهای اسلامی باید به دنبال یافتن مسیرهای جدیدی برای بی‌اثر کردن تحریم‌های ظالمانه باشند

امام جمعه تهران: باید مردم بدانند کشور چگونه اداره می‌شود

تاکید بر حل مشکلات معیشتی با افزایش رشد اقتصادی

موفقیت شرکت‌های دانش بنیان در بی‌اثر کردن تحریم‌های اقتصادی

امام جمعه تهران: عدم شفافیت در بودجه آغاز ناکارآمدی‌هاست

ابوترابی: بیانات اخیر رهبر انقلاب پیوست اقتصادی بیانیه گام دوم برای تحول در کشور بود

استفاده از تولید داخلی پاسخ کوبنده به تحریم های اقتصادی است

تولید داخلی پاسخ کوبنده به تحریم های اقتصادی است

فرمول جدید افزایش حقوق کارمندان اعلام شد

تهیه و تدوین نقشه راه توسعه اقتصادی کشور خواسته رهبری است و باید اجرایی شود

حسن روحانی در مهار تورم موفق بود یا ابراهیم رییسی؟ / آمارها چه می‌گویند؟

ابوترابی فرد: باید مردم بدانند کشور چگونه اداره می شود

متمرکز شدن بر ظرفیت داخلی راه‌کار خنثی سازی تحریم‌ها/ اموال دولت نباید در هزینه‌های جاری هزینه شود

کاهش ذخیره ارزی بانک مرکزی ترکیه

پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی: سازمان بازرگانی مستقیما زیر نظر رئیس جمهور باشد

جاده برازجان - سرکره تعریض و ایمن‌سازی شود

قیمت روز خودرو‌های کارکرده و صفر کیلومتر 14 بهمن 1401

ایجاد 220 فرصت شغلی با افتتاح طرح های دلیجان

واریز مبالغ حق‌تقدم‌های استفاده نشده، سجامی خواهد شد

امام جمعه بهمن: شکستن استخوان مستأجران زیر بار اجاره سنگین/آمار غیرواقعی مردم را بی‌اعتماد می‌کند

تعرفه صادرات پیاز 180 درصد شد