بازار آریا

آخرين مطالب

قیمت دلار در صرافی ملی ایران | جدول قیمت دلار اقتصاد ايران

  بزرگنمايي:

بازار آریا - امروز قیمت هر اسکناس دلار براساس نرخ صرافی ملی ایران 27 هزار و 707 تومان است.

امروز قیمت هر اسکناس دلار براساس نرخ صرافی ملی ایران 27 هزار و 707 تومان است.
قیمت دلار  چند؟  قیمت دلار  در صرافی ملی ایران چقدر شد؟ نوسان  قیمت دلار  در بازار ادامه دارد؟ آیا  قیمت دلار  آیا زیر 20 هزار تومان خواهد رسید؟ نتیجه مذاکرات وین چه تاثیری بر قیمت دلار خواهد گذاشت؟
به گزارش بازارنیوز، بر اساس نرخ صرافی ملی ایران امروز (4 تیر 1401 ) هر دلار آمریکا به مبلغ 27 هزار و 707 تومان و هر اسکناس یورو به قیمت 28 هزار و 652 تومان به فروش می‌رسد.

نام ارزقیمت (تومان)
دلارآمریکا27.707
یورو  28.652
پوند انگلیس39.558
لیر ترکیه 1.900
یوان چین 4.835
دینار عراق 22
روبل روسیه565
قیمت دلار و یورو در صرافی ملی
قیمت فروش دلار آمریکا امروز در صرافی بانک ملی ایران در مقایسه با نرخ اعلام شده در روز گذشته، 27,720 (بیست و هفت هزار و هفتصد و بیست تومان) اعلام شد.
به گزارش دنیای اقتصاد، قیمت دلار و یورو امروز در صرافی بانک ملی ایران اعلام شد.
بر این اساس قیمت خرید دلار آمریکا 27,445 (بیست و هفت هزار و چهارصد و چهل و پنج تومان) و قیمت فروش دلار آمریکا 27,720 (بیست و هفت هزار و هفتصد و بیست تومان) اعلام شد.
همچنین براساس اعلام صرافی بانک ملی ایران قیمت خرید یورو 28,387 (بیست و هشت هزار و سیصد و هشتاد و هفت تومان) و قیمت فروش یورو 28,672 (بیست و هشت هزار و ششصد و هفتاد و دو تومان) است.
پیش بینی قیمت دلار اول تیر
عده ای از معامله گران معتقدند توافق برجام همچنان در هاله ای از ابهام است ومسافرت جو بایدن به خاورمیانه می تواند فشار سیاسی به ایران را افزایش دهد و نرخ دلار در تهران صعودی شود.
به گزارش اقتصادنیوز، قیمت دلار در 7 روز اخیر در یک محدوده خاص در حال نوسان بوده است. اسکناس آمریکایی روز سه شنبه در تهران رنج شد و در هرات و سلیمانیه ارایش صعودی به خود گرفت. به عقیده فعالان بازار احتمال تشدید تحریم ها توسط آمریکا یکی از موضوعاتی است که اجازه افت قیمت بیشتر به دلار را نداده است.
عده ای از معامله گران معتقدند توافق برجام همچنان در هاله ای از ابهام است و مسافرت جو بایدن به خاورمیانه می تواند فشار سیاسی به ایران را افزایش دهد و نرخ دلار در تهران صعودی شود.
با این حال، این گمانه زنی های سیاسی در حالی مطرح می شود که برخی فعالان باور دارند،‌ دلار در سال های اخیر رشد سنگینی را تجربه کرده است و بیش از 8 برابر شده است، در این شرایط آن ها انتظار دارند که سطح تقاضا با توجه به چنین تاریخچه قیمتی، دچار محدودیت های بیشتری شود.
از نظر تحلیلگران پرده برداری از قیمت های جدید توسط نهاد بازارساز باعنوان ارز های صادراتی حجم معاملات بازار ارز تهران را کاهش داده است.
بازدهی قیمت دلار در خرداد ماه
طبق محاسبات به عمل آمده توسط تحلیلگران با وجود افزایش تاریخی نرخ دلار در خرداد 1401 شاخص بازدهی قیمت دلار در خرداد ماه تنها 27.4 درصد ثبت شده است، درصورتی که نرخ رشد این ارز در طول 3 ماه فصل بهار مجموعا حدود 21 درصد محاسبه شده است.
طبق محاسبات به عمل آمده نرخ رشد دلار در خرداد ماه در رقمی معادل 24.8 درصد ثبت شد. برخی از کارشناسان با اشاره به کند‌تر شدن روند رشد نرخ دلار در خرداد ماه نسبت به فروردین و اردیبهشت، بر این باورند که سیاست‌های جدید بانک مرکزی نقش چشمگیری در ترمز دلار خردادی داشته است.
قیمت دلار به زیر 20 هزار تومان می‌رسد؟
به تازگی دولت نرخ جدیدی را برای تسعیر ارز در سال 1401 اعلام کرده است که بر مبنای آن نرخ یورو 22 هزار تومان و برای دلار 20 هزار تومان خواهد بود؛ این مساله می تواند به معنای کاهش بیشتر قیمت ارز در بازار پس از توافق برجام باشد.
به گزارش موج، با توجه به اینکه وزیر امور خارجه در دیدار اسفند ماه خود با همتای ایران خبر داده است که آمریکا تضمین های لازم را داده که بعد از توافق برجام همکاری روسیه و ایران تحت تاثیر تحریم های ناشی از حمله روسیه به اوکراین نخواهد بود، به نظر می رسد که توافق برجام ممکن است بسیار محتمل باشد و این موضوع می تواند چشم انداز نزولی را برای نرخ ارز در ایران ترسیم کند، پیش از این بسیاری از فعالان اقتصادی با توجه به اینکه دولت در بودجه 1401 نرخ تسعیر ارز را 23 هزار تومان تعیین کرده بود پیش بینی می کردند نرخ دلار در ایران بعد از توافق برجام به محدود 24 هزار تومان کاهش پیدا کند.
به تازگی دولت نرخ جدیدی را برای تسعیر ارز در سال 1401 اعلام کرده است که بر مبنای آن نرخ یورو 22 هزار تومان و برای دلار 20 هزار تومان خواهد بود؛ این مساله می تواند به معنای کاهش بیشتر قیمت ارز در بازار پس از توافق برجام باشد، اما این مساله تحت تاثیر سیاست های کلان اقتصادی کشور خواهد بود، زیرا برخی از مسئولان اقتصادی با توجه به اینکه نرخ ارز ترجیحی برای برخی کالاها در سال 1401 حذف می شود تمایل دارند که قیمت ارز را تک نرخی کنند یا حداقل فاصله بازار آزاد و ارز دولتی را به حداقل برسانند.
از این رو می توان گفت که اگر دولت در سیاست گذاری خود طبق برنامه پیش برود و قیمت ارز دولتی را به محدوده ای 20 هزار تومان برساند قطعا قیمت ارز تک نرخی خواهد شد و از این طریق سود بازار آزاد برای دلال ها هم به حداقل می رسد زیرا در شرایط کنونی ایران بیش از 17 میلیارد دلار منابع بلوکه شده دارد و بعد از برجام آزاد می شوند که بخشی از این منابع قرار است به صورت کالا وارد کشور شوند و بخش دیگری از آن به صورت نقدی به بازار تزریق می شود.
حالا با در نظر گرفتن این سناریو اگر دولت بخش عمده ای از ارز را در سال آینده به بازار تزریق کند شاهد یک افت حداقل 20 درصدی دلار خواهیم بود اما اگر به صورت تدریجی این ارزها به بازار آزاد تزریق شوند و واردات کالاهایی همچون خودرو و لوازم خانگی هم آزاد شوند، بخشی از این ارز به کالا تبدیل می شود و از این طریق روند نزولی قیمت دلار در ایران را کند می کند و احتمال دارد در یک بازه زمانی چند ماه قیمت دلار در ایران به محدوده 20 هزار تومان برسد.
در روزهای پایانی اسفند 1400 قیمت ارز بعد از اینکه یک افت داشت و وارد کانال 25 هزار تومان شده بود دوباره به کانال 26 هزار تومان برگشت؛ این در حالی بود که وضعیت برابری ارز سایر کشورها در مقابل دلار در حال تقویت بود. بر همین مبنا باید قیمت دلار در ایران هم روندی صعودی پیش می گرفت، اما به نظر می رسد این مساله تحت تاثیر افزایش تقاضا برای ارز در کشور بود که توسط مسافران خارج از کشور به وجود آمده بود و از طرف دیگر به نظر می رسد گروه های که حجم عظیمی از ارز در اختیار دارند پیش از قطعی شدن توافق به دنبال عرضه دلارهای خود با قیمت های بالاتر هستند به همین دلیل اجازه افت بیشتر دلار در سال 1400 را نداده اند و احتمالا در سال 1401 این روندی نزولی دلار کلید خواهد خورد.
ثبات قیمت دلار ماندگار نمی ماند!
در این چند روز اخیر نرخ دلار در بازار ارز تهران در محدوده 26 هزار و 200 تا 250 تومان تثبیت شده است، اما در شرایط کنونی ابهام در ادامه مذاکرات برجام می تواند روی قیمت دلار در بازار تهران تا محدوده 28 هزار تومان تاثیر بگذارد.
به گزارش موج، بازار ارز تهران در این چند روز اخیر شاهد یخ زدن قیمت دلار بوده و نرخ دلار در محدوده 26 هزار و 200 تا 250 تومان تثبیت شده و افت و خیز چشمگیری از خود نشان نداده است و این مساله حکایت از این دارد که دولت نرخ ارز را کنترل کرده است، زیرا در چند روز اخیر با آغاز جنگ روسیه و اوکراین ارزش دلار در مقابل سایر ارزها از جمله روبل روسیه افزایش پیدا کرده و همین مساله در سایر ارزها هم رخ داده بود و به نوعی برابری دلار با یورو و... هم صعودی بود؛ هرچند این مساله از میانه هفته متوقف شد و این مورد تحت تاثیر خبرهایی است که نشان می دهد جنگ ادامه دار می شود و این امر می تواند تمام بازار جهانی را تحت تاثیر قرار دهد و اگر این موضوع اتفاق بیفتد دیگر تنها روسیه و اوکراین نیستند که با چالش اقتصادی مواجه می شوند و با برهم خوردن عرضه و تقاضا در بازار جهانی، تورم تمام اقتصادها را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.
این روزها قیمت دلار در بازار تهران حدود 26 هزار تومان معامله می شود، هر چند در یک مقطعی از روز ممکن است قیمت آن به 26 هزار و 400 تومان هم رسیده باشد اما به طور کلی قیمت ارز در ایران باید تثبیت شود و دلار در بازار متشکل ارزی بر روی 24 هزار و 500 تومان ایستاده است.
ابهام در ادامه مذاکرات برجام می تواند روی قیمت دلار در بازار تهران تاثیر بگذارد
در شرایط کنونی ابهام در ادامه مذاکرات برجام می تواند روی قیمت دلار در بازار تهران تاثیرگذار باشد، زیرا در شرایط کنونی به نظر نمی رسد که روسیه بتواند به مذاکرات بپیوندند و از طرف دیگر نیز سیگنال هایی درباره تحریم های روسیه و... به گوش می رسد و از این رو به نظر نمی آید که مذاکرات برجام به این زودی ها از سر گرفته شود؛ هرچند سخنگوی وزارت خارجه گفته به زودی مذاکرات از سر گرفته می شود و همین دیروز نیز امیرعبدالهیان در گفتگو با بورل اظهار داشت: برای نهایی کردن توافق خوب و فوری آمادگی داریم.
بنا بر این گزارش قیمت ارز در ایران احتمالا در همین محدوده باقی می ماند و اگر دور جدید مذاکرات به تاخیر بیفتد، احتمالا بار دیگر قیمت ارز به بالای 27 هزار تومان خواهد رسید و همین موضوع می تواند تاثیراتی را بر سایر بازارها همچون خودرو، مسکن و ... بگذارد.
/جام جم آنلاین

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/695163/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

پیگیری مشکلات طرح سیلیکون متال بروجرد و پالایشگاه پلدختر

بالاخره چه کسی بنزین ارزان صادر کرده است؟

مخبر: توجه به احیای واحدهای اقتصادی مناسب‌ترین اقدامات برای اشتغالزایی در کوتاه‌مدت است

غول‌های اقتصادی جدید چین را بشناسیم

گرانی 53 درصدی کتاب

کارتخوان‌های فیک به آخر خط رسیدند

یک بانکدار باید از اخبار اقتصادی روز آگاه باشد

دولت به قانون کالابرگ الکترونیکی کامل عمل کند/ احداث سد مخزنی در رشت

دهه 90 به‌خاطر نظام بانکی از دست رفت نه تحریم/ همراهی دولت سیزدهم با اصلاحات ساختاری

احداث سد مخزنی در رشت

8 وزیر در لیست استیضاح مجلس / احداث سد مخزنی در رشت

انجمن صنایع لوازم خانگی ایران: لوازم خانگی اولویت خرید مردم نیست

ارزپاشی بانک مرکزی ادامه دارد؟/ چرا روند قیمتی سکه امامی و بهار آزادی معکوس شده است؟

‌فروش بلیت پروازهای اربعین توسط‌ آژانس‌‌ها و اپلیکیشن‌ها ممنوع است

دولت ارز را رها نکرده است / واگذاری دارائی های راکد

یک محموله قاچاق لوازم و قطعات ماشین سنگین در مرز پرویزخان کشف و توقیف شد

قرارداد 7 میلیارد دلاری توسعه میدان آزادگان امضا شد

صادرات لبنیات به چین همزمان با پرکشیدن از سفره مردم

صعود دسته‌جمعی شاخص‌های بورس

افزایش نرخ 35% شرکت حمل و نقل | تحلیل حفارس

فرآیند متناسب‌سازی مستمری بازنشستگان صنعت نفت در دستور کار قرار گرفت

رکورد زنی موجودی کالاهای اساسی در بنادر/ عبور از 5.2 میلیون تن

7 میلیارد دلار قاچاق کالا مختص چند گروه کالایی

مدیریت مصرف برق در بخش‌های مختلف

عضویت سجام رایگان شد

تحریم سپاه موضوع فعلی مذاکرات نیست؛ مشکل اصلی سر ضمانت های آمریکا است

امیرآبادی: تحریم سپاه موضوع فعلی مذاکرات نیست؛ مشکل اصلی سر ضمانت های آمریکا است

خاندوزی: طرح حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در دستور کار دولت

تحول گلستان نتیجه همدلی فراگیر و جلوگیری از فردگرایی است

بررسی علت ریزش متروپل آبادان در دستور کار مجلس

تحریم سپاه موضوع فعلی مذاکرات نیست

بررسی وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور در آستانه برنامه هفتم توسعه

اعطای اختیارات بیشتر به مدیران استان ، دستور کار جدی دولت سیزدهم

برگزاری نشست دیپلماسی نوآوری با رویکرد اقتصادی/ حضور 40 نفر از سفرای ایران

رسانه بازوی حکومت شناخته می‌شود/منطقه 11 هویت سیاسی و اجتماعی تهران است

میوه 40 درصد ارزان شد

رکورد زنی موجودی کالاهای اساسی در بنادر

خودروهای ارزان در راه بازار / واردات خودروهای ارزان به زودی

آخرین فرصت جاماندگان سهام‌عدالت / سهامداران بخوانند

پیش‌بینی بورس فردا / خوش‌بینی بازار سرمایه نسبت به برجام

قیمت روبل امروز شنبه 22 مرداد 1401

شرایط غیرقانونی برخی بانک‌ها برای وام بدون ضامن

بروز رسانی تحلیل شاخص های بورسی (شاخص گروه بانکی و شاخص گروه فلزات اساسی)

عرق جبینی که در بورس خاکستر شد/ دو سال از سقوط گذشت و وعده‌ها همچنان در حد وعده مانده‌اند

ثروتمندترین زن دنیا چقدر ثروت دارد؟

کشف اسناد فوق سری در ویلای ترامپ

توجه به توسعه مناطق کم‌برخوردار با افتتاح بیمارستان کودکان حکیم

وزیر اقتصاد: مرحله جدید برنامه اقتصادی دولت کاهش نرخ تورم است

افزایش بازرسی‌ها از واحد‌های صنفی و خدماتی مازندران

ارز چندنرخی، معادلات اقتصادی را ناکارآمد می‌کند/ عمده علت تورم، به رشد نقدینگی برمی‌گردد