بازار آریا

آخرين مطالب

کسب‌و‌کار پایدار

آیا هیدروژن می‌تواند وابستگی کشورها به گاز را کم کند؟ اقتصاد ايران

  بزرگنمايي:

بازار آریا - نویسنده: Janek Schmidt مترجم: مریم رضایی منبع: BBC جنگ در اوکراین، سیاست انرژی آلمان را متحول کرد. از زمان شروع جنگ، آلمان تلاش کرد وابستگی خود را به نفت روسیه از 35‌درصد به 12‌درصد و وابستگی به گاز روسیه را از 55‌درصد به 35‌درصد کاهش دهد. با این حال، تجارت انرژی منبع عظیم درآمد برای مسکو است. در دو ماه نخست شروع جنگ، آلمان تقریبا 9‌میلیارد یورو بابت واردات نفت و گاز، به روسیه پرداخت. ورونیکا گریم، استاد اقتصاد دانشگاه نورمبرگ و در حال حاضر، یکی از سه مشاور مخصوص دولت فدرال آلمان، می‌‌‌گوید: «باید منابع انرژی را سریع‌‌‌تر از آنچه قبلا برنامه‌‌‌ریزی کرده بودیم، متنوع‌‌‌سازی و کربن‌‌‌زدایی کنیم.» خانم گریم معتقد است برای تحقق این هدف، دولت آلمان باید استفاده از هیدروژن را یکباره افزایش دهد.
هیدروژن می‌تواند حجم بالایی از انرژی را ذخیره کند، جایگزین گاز طبیعی در فرآیندهای صنعتی شود، و انرژی پیل‌‌‌های سوختی در کامیون‌‌‌ها، قطارها، کشتی‌‌‌ها یا هواپیماها را تامین کند و چیزی جز بخار آب، منتشر نکند. این اشتیاق گریم، مورد توجه قرار گرفته است. طبق اعلام آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، ده‌‌‌ها کشور استراتژی‌‌‌های ملی خود را در مورد هیدروژن منتشر کرده‌‌‌اند یا در آستانه این کار هستند. با این وجود موج گسترده اظهار علاقه، هنوز به طور دقیق مشخص نیست استفاده از هیدروژن در مقیاس گسترده عملی است یا نه. قبلا همچنین هیجانات مشابهی وجود داشته است: در دهه 70، بعد از دو بحران نفتی و در دهه 90 وقتی نگرانی‌های اقلیمی تازه شروع شد. اما هر دو به تدریج محو شد و به نتیجه‌‌‌ای نرسید. آیا هیجان امروز برای هیدروژن، می‌تواند متفاوت باشد؟ منتقدان می‌‌‌گویند نمایندگان این صنعت که در سراسر جهان بر شوراها تسلط دارند، معمولا به سمت هیدروژن سوگیری دارند، چون باعث تعلق یارانه‌‌‌های دولتی می‌شود و تقاضا برای دارایی‌‌‌های موجود مثل توربین‌‌‌ها و دیگ‌‌‌های بخار را افزایش می‌دهد. اما گروه‌‌‌های زیست محیطی محتاط عمل می‌کنند و می‌‌‌گویند هیدروژن نمی‌تواند به عنوان یک سوخت اصلی مورد بهره‌‌‌برداری قرار بگیرد.
هیدروژن با دو روش اصلی تولید می‌شود: یکی هیدروژن سبز که با استفاده از برق حاصل از انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر تولید می‌شود؛ یعنی الکترولیزکننده آب را به مولکول‌‌‌های هیدروژن و اکسیژن تجزیه می‌کند. اما دستگاه‌ها و برقی که برای این کار استفاده می‌شود، بسیار گران هستند. با وجود این هزینه‌‌‌ها، طبق اعلام IEA، فقط 03/ 0 تولید جهانی هیدروژن با این روش تامین می‌شود. دوم هیدروژن خاکستری، که پنج برابر ارزان‌‌‌تر است و از گاز طبیعی یا در مواردی از نفت یا زغال‌سنگ گرفته می‌شود. اما در این روش نسبت به سوختن مستقیم گاز طبیعی، 50‌درصد دی‌‌‌اکسید کربن بیشتری منتشر می‌شود. یک تکنیک مشابه، زیرمجموعه این روش وجود دارد که هیدروژن آبی نامیده می‌شود و از همین فرآیند استفاده می‌کند، اما حدود 60 تا 90‌درصد کربنی که منتشر می‌شود را برای استفاده مجدد یا ذخیره‌‌‌سازی، جذب می‌کند. این روش هم هزینه‌‌‌ تولید را دو برابر می‌کند و مقیاس را کاهش می‌دهد. بنابراین، تولید جهانی هیدروژن با وجود پتانسیل و تصویر دوستدار محیط‌زیستش، یا مقرون به صرفه نیست یا انتشار دی‌‌‌اکسید کربن آن، حدود سه برابر بیشتر از میزانی است که یک کشور به اندازه مثلا فرانسه کربن منتشر می‌کند.
هیدروژن سبز و تامین انرژی خانه‌‌‌ها
آمریکا، کانادا، انگلستان، هلند و نروژ در حال برنامه‌‌‌ریزی برای استفاده از هیدروژن آبی، از طریق وارد کردن کربن جذب شده به میادین نفتی و گازی هستند تا بتوانند در بلندمدت آن را ذخیره کنند و مورد استفاده مجدد قرار دهند. اما در آلمان این تصویر چندان واضح نیست. ولکر کواشنینگ، استاد سیستم‌های انرژی تجدیدپذیر در دانشگاه علوم کاربردی برلین، می‌‌‌گوید انرژی‌‌‌های بادی و خورشیدی باید هر چه سریع‌‌‌تر توسعه یابند تا تولید هیدروژن سبز در آینده تسهیل شود – اقدامی که دولت جدید آلمان وعده آن را داده است.
وزیر اقتصاد آلمان در ماه ژانویه از یک برنامه جاه‌‌‌طلبانه برای انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر خبر داد و اعلام کرد تولید داخلی هیدروژن سبز از 70 مگاوات در حال حاضر به 10 گیگاوات در سال 2030 افزایش خواهد یافت. اتحادیه اروپا قرار است تا همین مدت 40 گیگاوات تولید کند و این رقم برای فرانسه 5/ 6 گیگاوات است. از آنجا که این هدف بسیار بزرگ است، ‌‌‌آلمان می‌‌‌خواهد برای تامین هیدروژن به خارج از کشور روی آورد و خط لوله‌‌‌های هیدروژن را برای اتصال به جنوب اروپا که شرایط بهره‌‌‌برداری از انرژی‌‌‌های خورشیدی و بادی در آنجا بهتر است توسعه دهد. همچنین قراردادهای مشارکت با قطر، امارات، عربستان، عمان، ایرلند، شیلی، نامیبیا و استرالیا امضا شده است. اما کواشنینگ می‌‌‌گوید وارد کردن هیدروژن از نیروگاه‌‌‌های صحرایی، کند، گران و ناکارآمد خواهد بود.
هر اقدامی در زنجیره تامین، بخشی از انرژی اصلی را مصرف می‌کند: نمک‌‌‌زدایی آب دریا و تبدیل آن به آب شیرین به عنوان ماده خام، الکترولیز کردن، تبدیل به مایع برای انتقال، حمل‌‌‌ونقل از طریق تانکر، حمل‌‌‌ونقل محلی با لوله در داخل آلمان و تبدیل مجدد هیدروژن به برق. به گفته کواشنینگ، همه این اقدامات با هم، حداقل 70‌درصد برقی که در ابتدا تولید می‌شود را به هدر می‌دهد. بنابراین، حتی اگر یک پنل خورشیدی در بیابان، نسبت به یک پنل در آلمان 80‌درصد برق بیشتری تولید کند، اتلاف آن در بین راه آنقدر زیاد است که تولید مستقیم در آلمان می‌تواند دو برابر بازدهی بیشتری داشته باشد.
با توجه به هزینه‌‌‌زایی بالا، آیا باید همچنان از هیدروژن استفاده کرد؟ بیشتر کارشناسان روی این موضوع توافق دارند که «هیدروژن را باید فقط به صنایعی اختصاص داد که برق‌‌‌رسانی مستقیم به آنها امکان‌‌‌پذیر نیست.» فلیکس متس، کارشناس انرژی در اندیشکده Oko و عضو شورای هیدروژن آلمان می‌‌‌گوید: «ابتدا باید در تولید فولاد، مواد شیمیایی و شیشه از آن استفاده کنیم.» او اضافه می‌کند که بعد از آن در بخش‌‌‌هایی مثل حمل‌‌‌ونقل دریایی، زمینی و هوایی برای فواصل دور می‌توان از هیدروژن استفاده کرد، اما برای خودروهای شخصی یا گرم کردن منازل و دفاتر، استفاده از هیدروژن کم‌‌‌بازده، گران و غیرعملی است.

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/694821/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

آیت‌الله جنتی خطاب به نمایندگان مجلس: دلایل مشکلات اقتصادی را به مردم بگویید/ بنده نگران گرانی‌ها هستم/ کاری کنید که مردم به شما خوش‌بین باشند

3 تهدید نشست ریاض برای عراق

حضور در اجلاس بریکس فرصتی برای معرفی ظرفیت های ایران است/ نگاه دولت سیزدهم واقع بینانه و مبتنی بر روابط برد-برد با همسایگان است

آملی لاریجانی: بازسازی نظام قضایی ایران، مرهون مجاهدت‌های شهید بهشتی است

حضور ایران در پیمان بریکس برنامه انزوای اقتصادی ایران توسط غرب را خنثی کرد/ کارنامه درخشان دولت سیزدهم در تجارت جهانی

تقدیر سرلشکر باقری از دستگاه قضا برای مقابله با مفسدان اقتصادی

گذر ونزوئلا از اقتصاد ونزوئلایی

صاحبان برخی حساب های معاملات فردایی، خارجی هستند

بازسازی نظام قضایی ایران مرهون مجاهدت‌های شهید بهشتی است

تنها راه حل توقف حملات ترکیه اقتصادی است

جنتی خطاب به نمایندگان مجلس: نگران گرانی‌ها هستم

دادستان کشور به کارگران: امروز در سنگر جنگ اقتصادی نشسته اید و با سختی ها کنار بیایید

آیت‌الله جنتی: بنده هم نگران گرانی‌ها هستم/نظارت نامحسوس ستاد امر به معروف بر وضعیت حجاب بانک‌ها و بیمه‌ها/واکنش زنگنه به شایعه دستگیری دخترش به اتهام جاسوسی/منوچهر منطقی: ادبیات خودروسازی ایران برای 25 سال پیش است

دادستان کل کشور: جنگ اقتصادی و فرهنگی دشمنان با برنامه است

«بریکس پلاس» سلطه غرب بر دنیا را تعدیل می‌کند/ واکنش جدید آمریکا به تحول نظام بین‌الملل

آیت‌الله جنتی در دیدار نمایندگان مجلس: من هم نگرانم

ارزش بیت کوین صفر می‌شود؟/ رسانه‌های دولتی چین هشدار می‌دهند

صادرات سیب به پاکستان آزاد شد

قیمت تخم مرغ همچنان 8 هزار و 500 تومان کمتر از نرخ مصوب

کاهش 30 هزار تومانی قیمت گوشت قرمز

75 درصد کالا‌های موجود در گمرک اساسی است

ارزش بیت کوین صفر می‌شود؟

وقتی مشاوران املاک به صورت هماهنگ قیمت‌ها را افزایش می‌دهند

واکنش سازمان هواپیمایی به بلیت 9 میلیون تومانی پرواز نجف

قیمت دلار صرافی ملی امروز شنبه 4 تیر 1401

سقف دلاری برای واردات خودرو برداشته شد/ تدوین آیین‌نامه واردات خودرو در 10 بند

درخواست بانک‌های آمریکایی برای دریافت مجوز دادوستد با روسیه

قسط وام اجاره با فرمول جدید

میزان پیش دریافت خرید سیمان در بورس کالا 100 درصد شد

بیشترین حجم و ارزش معاملات بازار به گروه خودرو رسید

افت تولید جهانی فولاد در ماه می

قیمت دلار در صرافی ملی ایران | جدول قیمت دلار

اجرای طرح جدید فروش نان تا پایان تیر در کل کشور / قیمت نان تغییر می‌کند؟

نوسازی لوازم خانگی دسته دوم در یکی از انبار‌های بزرگ تهران!

تولید کیوی خونی برای اولین بار در باغات مازندران

خبر مهم وزیر صمت درباره واردات خودرو از اروپا

افزایش بیش از 3 دلاری قیمت نفت با کاهش عرضه در بازار

ارزش سهام عدالت کاهشی شد / همچنان امکان فروش سهام عدالت وجود ندارد؟

فروش فوق العاده 5 محصول ایران خودرو از امروز آغاز شد

رشد 21 درصدی معاملات با چک در اردیبهشت ماه

چرا تحریم های اقتصادی به نتیجه نمی رسد؟

ایجاد 65 هزار شغل با 5 هزار میلیارد تومان اعتبار در سال گذشته

نخست وزیر عراق فردا به تهران سفر می‌کند

خبرگزاری کوبا: تهدید جنگ بر سر جهان ماحصل سیاست خارجی آمریکا است

اقتصاد در مرز ماهیرود خراسان‌جنوبی جانی دوباره گرفت

فضاسازی و جوسازی رسانه‌ای استکبار برای ناکارآمد جلوه دادن نظام و اقتصاد کشور

صندوق بین‌المللی پول: منفی شدن رشد اقتصادی آمریکا اجتناب ناپذیر است

انسداد مسیرهای اخذ سود مازاد از وام گیرندگان تا ماه آینده/ روند پرداخت تسهیلات خرد مطلوب نیست

وزیر اقتصاد با اشاره به مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار: آخرین گریزگاه های اخذ سود مازاد از وام گیرندگان تا یکماه آینده مسدود می شود

دایره اقتصادی در دادگستری خراسان‌جنوبی راه‌اندازی شود