بازار آریا

آخرين مطالب

انتظارات عقلایی و رفتار غیرعقلایی اقتصاد ايران

  بزرگنمايي:

بازار آریا - محمد مهدی مومن‏ زاده/ مدیرعامل شرکت گروه توسعه مالی مهرآیندگان کارشناس بازار سرمایه از شروع جنگ در اوکراین حدود چهار ماه گذشته است. شوک ناشی از جنگ سبب شده است طی این دوره قیمت جهانی بسیاری از کالاها به‌ویژه در حوزه انرژی و غذا رشد زیادی را تجربه کند و حتی برای برخی اقلام بالاترین قیمت‌‌های همیشگی ثبت شده است. شوک فراگیر قیمتی ناشی از جنگ سبب شده است تا نرخ تورم در بسیاری از کشورها به بالاترین سطوح چهار دهه اخیر بالغ شود و البته روند افزایش قیمت‌‌ها همچنان ادامه دارد. انتظار برای تداوم شرایط جنگ طی ماه‌های آینده، تشدید پیوسته تحریم‌‌ها علیه روسیه و مساله اثرات تاخیری قیمت انرژی بر بهای تمام‌‌شده تولیدات کارخانه‌‌ای، سه عاملی است که سبب شده دورنمای تورم جهانی نامناسب ترسیم شود و به همین علت بانک‌‌های مرکزی در سراسر دنیا اقدام به تدارک برنامه‌های انقباضی برای افزایش نرخ بهره به‌منظور مقابله با تورم کرده‌‌اند.
در کنار شوک خارجی مذکور، اقتصاد ایران در اواخر اردیبهشت‌‌ماه با تغییرات ناشی از حذف ارز ترجیحی اقلام کالاهای اساسی نیز مواجه شده است. با توجه به ابعاد حدود 13میلیارد دلاری واردات اقلام مذکور در سال گذشته، برآوردها نشان می‌‌دهد این تغییر قیمتی به‌صورت مستقیم بین 10 تا 15واحد درصد اثر مستقیم بر نرخ تورم خواهد داشت. به تمام این موارد اضافه کنید که حتی قبل از اتخاذ این رویکرد اصلاحی توسط دولت در اردیبهشت‌‌ماه، تورم نقطه به نقطه در محدوده 35درصد قرار داشته است. با این مقدمه که در باب رشد قیمت‌‌های خارجی و داخلی ذکر شد، به نظر می‌‌رسد که فعالان بازار سرمایه هنوز نسبت به شرایط محیطی واکنش چندانی نشان نداده‌‌اند و اثر تغییر قیمت‌‌های خارجی و داخلی در قیمت سهام منعکس نشده است. هرچند که از ابتدای شروع جنگ تاکنون شاخص کل بورس تهران حدود 20درصد رشد کرده اما باید توجه داشت که این میزان رشد از یکسو بسیار کمتر از تغییرات جهانی قیمت‌‌هاست و از سوی دیگر حتی کمتر از افزایش قیمت ارز در دوره مذکور است.
در همین دوره زمانی، سهامداران حقیقی به‌صورت خالص بیش از 11هزار میلیارد تومان سهام فروخته‌‌اند و البته ارزش معاملات نیز رونق چندانی نداشته است. پرسش این است که چرا در رفتار سهامداران هیچ نشانه‌‌ای از انتظارات تورمی که در سایر بازارهای دارایی وجود دارد، مشاهده نمی‌‌شود؟ برای پاسخ به این سوال، تاملی در باب نحوه شکل‌‌گیری انتظارات تورمی و اثرات آن بر بازار سرمایه ضرورت دارد.
ساختار فیزیکی مغز انسان در کنار شمار بالای نورون‌‌های مغزی و قشر پیش‌‌پیشانی بسیار تکامل یافته، (Prefrontal Cortex)، سبب شده است تا توانایی‌‌های مغزی بشر در سطوحی بسیار فراتر از سایر جانداران قرار گیرد؛ به شکلی که ما به‌عنوان انسان، نه تنها در زمان حال زندگی می‌‌کنیم، بلکه همواره به دنبال برنامه‌‌ریزی برای آینده هستیم. تلاش ناخودآگاه انسان برای برنامه‌‌ریزی آتی سبب شده است همواره انتظاراتی درباره آینده و وضعیت آتی پدیده‌ها در ذهن و مغز ما شکل ‌‌گیرد. تورم نیز به‌عنوان یک پدیده اقتصادی-اجتماعی از این مقوله مستثنی نیست و شمار زیادی از افراد جامعه به‌ویژه صاحبان بنگاه و سرپرستان خانوار معمولا (و در برخی زمان‌ها مانند شوک‌‌های تورمی غالبا) به تورم آتی فکر می‌‌کنند و هر کدام از آنها بر اساس مجموعه اطلاعاتی که در اختیار دارند و نحوه پردازش این اطلاعات با استفاده از سطح دانش اقتصادی خود، انتظاراتی درباره تورم دوره‌های آتی خواهند داشت.
این تلاش ذهنی در علم اقتصاد، انتظارات تورمی یا تورم انتظاری نامیده می‌‌شود. انتظارات تطبیقی و انتظارات عقلایی دو رویکرد اصلی در علم اقتصاد در حوزه انتظارات تورمی است. انتظارات تطبیقی بیان می‌‌کند که افراد از خطاهای گذشته خود درباره برآورد تورم درس می‌گیرند و خطاهای خود را تصحیح می‌‌کنند و انتظارات تورمی آتی براساس میانگین موزون تورم‌‌های گذشته و خطاهای برآورد شکل می‌‌گیرد. رویکرد انتظارات عقلایی نیز بیان می‌‌کند هرچند که آینده به‌صورت کامل قابل پیش‌‌بینی نیست، اما انتظارات عاملان اقتصادی از اریب سیستماتیک برخوردار نیست و به‌صورت متوسط در طی زمان صحیح است. پذیرش این دیدگاه به معنای آن است که فعالان اقتصادی، به‌صورت متوسط همیشه درک درستی از وضعیت آتی متغیرهای اقتصادی مانند تورم دارند. بنابراین قیمت دارایی‌‌ها نیز ‌باید براساس تورم انتظاری به خوبی تعدیل ‌‌شود.
با این وجود، تجارب متعدد شکل‌‌گیری و ریزش حباب در بازار دارایی‌‌ها نشان می‌‌دهد رفتار عاملان اقتصادی همواره عقلایی نخواهد بود و تحت برخی شرایط می‌‌تواند با برخی سوگیری‌‌ها همراه باشد.به عنوان نمونه مطالعات تیلر، برنده نوبل اقتصاد در سال 2017 نشان می‌‌دهد که بازدهی بازار سهام در روز پایانی هفته به صورت متوسط بالاتر از سایر روزهاست و علت این امر، خوشبینی افراد به رشد قیمت‌‌ها بر اثر سرخوشی مربوط به نزدیک شدن تعطیلات هفتگی است.اقتصاددانان رفتاری بر این باور هستند که تصمیم‌‌های اقتصادی انسان‌‌ها آن‌قدر ساده و مکانیکی نیست که با معادلات اولیه‌‌ ریاضی و فرض عقلانیت اقتصادی قابل درک باشد و ترکیب علم اقتصاد و روانشناسی شناختی می‌‌تواند تحلیل دقیق‌‌تری را به دنبال داشته باشد. این گروه از اقتصاددانان در دو دهه اخیر حداقل سه جایزه نوبل را دریافت کرده‌‌اند و البته بخش زیادی از فعالیت آنها به سمت مالیه رفتاری و تحلیل رفتارهای غیرعقلایی سرمایه‌‌گذاران گرایش داشته است. هدف اصلی مالیه رفتاری تبیین این موضوع است که چرا شرکت‌کنندگان بازار، خطاهای سیستماتیک انجام می‌‌دهند و بازارها را نا کارآمد می‌‌کنند. مواردی نظیر اطمینان بیش از حد، تقلید یا تبعیت از گروه‌های مرجع و عدم توجه به تمام اطلاعات موجود، بخشی از دلایلی است که رفتار ناصحیح سرمایه‌‌گذاران در بازارهای مالی را رقم می‌‌زند.
در رابطه با وضعیت فعلی بازار سهام ایران نیز به نظر می‌‌رسد با وجود تحریک قابل ملاحظه انتظارات تورمی، سهامداران هنوز بنا به دلایلی نظیر درگیر بودن با بدبینی مفرط (ناشی از تجربه سال 99) نتوانسته‌‌اند یک ارزیابی صحیح از ارزش سهام داشته باشند و این بازار با فروارزش‌گذاری مواجه شده است. انتظار بر آن است که به تدریج و با مشخص شدن میزان درآمد و سود شرکت‌ها، خطای سرمایه‌‌گذاران نیز اصلاح شود و قیمت سهام افزایش یابد. قابل ذکر است که با وجود تمام شرایط درخصوص عدم استقبال سهامداران حقیقی از بازار سهام، وضعیت سودآوری شرکت‌ها بهبود چشمگیری را نشان می‌‌دهد؛ به شکلی که در دوماه ابتدای سال، سود محقق‌شده شرکت‌ها حدود 26هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به زمان مشابه سال قبل بیش از 48درصد افزایش یافته است. برآوردهای ابتدایی نشان می‌‌دهد تا پایان سال1401 احتمالا سودآوری شرکت‌ها به بیش از 900هزار میلیارد تومان بالغ خواهد شد و برای سال آینده نیز انتظار عبور این رقم از محدوده 1000هزار میلیارد تومان وجود دارد.
درباره بازه زمانی مورد نیاز برای تغییر شرایط فعلی و اصلاح نگاه سرمایه‌‌گذاران، فرصتی نظیر یک تا سه فصل آتی، مناسب به نظر می‌‌رسد؛ اما توجه داشته باشیم نقل قول معروفی از جان مینارد کینز وجود دارد که با گذشت یک قرن، هنوز در بازارهای مالی رواج دارد: بازارها می‌‌توانند برای بازه‌های زمانی طولانی غیرعقلایی رفتار کنند و این بازه می‌‌تواند به حدی ادامه یابد که شما ورشکست شوید!

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/694805/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

قیمت دلار در صرافی ملی ایران | جدول قیمت دلار

اجرای طرح جدید فروش نان تا پایان تیر در کل کشور / قیمت نان تغییر می‌کند؟

نوسازی لوازم خانگی دسته دوم در یکی از انبار‌های بزرگ تهران!

تولید کیوی خونی برای اولین بار در باغات مازندران

خبر مهم وزیر صمت درباره واردات خودرو از اروپا

افزایش بیش از 3 دلاری قیمت نفت با کاهش عرضه در بازار

ارزش سهام عدالت کاهشی شد / همچنان امکان فروش سهام عدالت وجود ندارد؟

فروش فوق العاده 5 محصول ایران خودرو از امروز آغاز شد

رشد 21 درصدی معاملات با چک در اردیبهشت ماه

چرا تحریم های اقتصادی به نتیجه نمی رسد؟

ایجاد 65 هزار شغل با 5 هزار میلیارد تومان اعتبار در سال گذشته

نخست وزیر عراق فردا به تهران سفر می‌کند

خبرگزاری کوبا: تهدید جنگ بر سر جهان ماحصل سیاست خارجی آمریکا است

اقتصاد در مرز ماهیرود خراسان‌جنوبی جانی دوباره گرفت

فضاسازی و جوسازی رسانه‌ای استکبار برای ناکارآمد جلوه دادن نظام و اقتصاد کشور

صندوق بین‌المللی پول: منفی شدن رشد اقتصادی آمریکا اجتناب ناپذیر است

انسداد مسیرهای اخذ سود مازاد از وام گیرندگان تا ماه آینده/ روند پرداخت تسهیلات خرد مطلوب نیست

وزیر اقتصاد با اشاره به مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار: آخرین گریزگاه های اخذ سود مازاد از وام گیرندگان تا یکماه آینده مسدود می شود

دایره اقتصادی در دادگستری خراسان‌جنوبی راه‌اندازی شود

ضعف معاونت اقتصادی و عمرانی در زندگی مردم جلوه خواهد کرد

امیرعبداللهیان: آمادگی داریم مذاکرات را از سر بگیریم

تسهیل و تقویت کسب و کارها در دولت سیزدهم

بیشتر معاملات فیوچرز در بازارهای بورس و بیت کوین به رشد اقتصادی کمک نمی‌کنند

بورل در تهران: از سرگیری مذاکرات وین طی روزهای آتی/ بن بست شکسته می شود/ ایران باید به منافع اقتصادی خود دست پیدا کند

فناوری اطلاعات و ارتباطات اثر مستقیم در رشد اقتصادی کشور دارد

قیمت 23 محصول ایران‌خودرو برای تیرماه اعلام شد + جدول

در گذشته دعواهای میان مجلس و دولت فراوان بود | کاری کنید که مردم به شما خوش‌بین باشند | مردم ما نجیب و قانع هستند ولی نگرانند

مشکل مردم مسئله معیشت است

مناطق آزاد اقتصادی در حالت اغما / نقش مناطق آزاد در اقتصاد کشور چقدر است؟

نمایندگان مجلس ارتباط‌شان با مردم را حفظ کنند

غرب نمی تواند روسیه را منزوی کند

آیت الله جنتی: نمایندگان مجلس ارتباطشان با مردم را حفظ کنند/مشکل مردم معیشت است

بسته شدن راه‌های اخذ سود مازاد از وام گیرندگان تا یک ماه دیگر

عیادت مهدی کشاورز از مصدومین زمین لرزه در کیش

راهنمای خرید جهیزیه ارزان با محصولات بست – جدول قیمت و مشخصات

پیش بینی تولید 18 میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال 1401

بریکس؛ «عرصه بزرگ همکاری برد-برد» به‌جای «محفل کوچک با ذهنیت جنگ سرد»

بازنشستگان صندوق کشوری منتظر دریافت وام باشند

بدهکار بزرگ در نظام بانکی

گردشی در کارخانه خودروسازی مرسدس بنز

جزئیات قیمت کالاهای اساسی خانوار

میزان حداکثر سفارش محصولات تالار پتروشیمی ابلاغ شد

قیمت جدید گوشت قرمز اعلام شد

عبور ظرفیت تولید روزانه گاز کشور از مرز هزار میلیون مترمکعب

از بین‌رفتن تقاضاهای کاذب روغن خوراکی

بازخوانی پرونده مسکن مهر

تراز تجاری کشور 600 میلیون دلار مثبت شد

نماینده روس: دلار جایی در آینده روسیه ندارد

عقب‌نشینی اروپا از تحریم نفتی روسیه

حضور نفت و گاز زاگرس جنوبی در نمایشگاه تولید ایرانی دانش‌بنیان