بازار آریا

آخرين مطالب

رهبران فنلاند به‏‌طور رسمی خواستار عضویت در ناتو شدند

ناتو به مرز روسیه می‌‏رسد اقتصاد جهان

ناتو به مرز روسیه می‌‏رسد
  بزرگنمايي:

بازار آریا - دنیای‌اقتصاد : ولادیمیر پوتین، رئیس‌‌جمهوری روسیه گفته است که عدم توقف گسترش ناتو او را مجبور کرد تا به اوکراین حمله کند. اما روز پنج‌شنبه، فنلاند قصد صریح خود را برای پیوستن به آن اعلام کرد و نه تنها به طرح پوتین هیچ توجهی نکرد، بلکه جدیدترین متحد این ائتلاف، ناتو را به پشت درهای شمالی روسیه می‌‌رساند. به نوشته روزنامه نیویورک‌‌تایمز، اعلامیه رهبران فنلاند مبنی بر پیوستن آنها به ناتو - با این انتظار که کشور همسایه سوئد به زودی همین کار را انجام می‌‌دهد - اکنون می‌تواند تعادل استراتژیک در اروپا را که برای چندین دهه حاکم بوده، تغییر دهد. این آخرین نمونه از تحولاتی است که خلاف نیت پوتین در حال پیشرفت بوده و نتیجه عکس داده است.
در این ارتباط روسیه با عصبانیت واکنش نشان داد و سخنگوی ارشد پوتین یعنی دیمیتری اس.پسکوف گفت که اضافه شدن فنلاند و سوئد به ناتو اروپا را امن‌‌تر نمی‌‌کند. به نظر می‌رسد دیمیتری پولیانسکی، معاون سفیر روسیه در سازمان ملل، پا را فراتر گذاشته و در مصاحبه با یک سایت خبری بریتانیایی که در توییتر منتشر شده، گفته است که حضور این دو به عنوان اعضای ناتو، در بخش شمالی اروپا می‌تواند روسیه را به این نتیجه برساند که آنها بخشی از دشمن شده‌‌اند و هر نوع خطری را می‌‌توانند متصور شوند.
فنلاند برای سال‌های متوالی به‌عنوان یک الگو برای برخی کشورهای اروپا مطرح بود که از آن به‌عنوان «فنلاندسازی» که به معنای بی‌‌طرف‌‌سازی بود، یاد می‌‌کردند؛ اما حمله روسیه به اوکراین در 24 فوریه موجب شد تا این کشور نیز تقاضای پیوستن به ناتو را داشته باشند. به همین دلیل روز پنج‌شنبه اولین باری بود که رهبران فنلاند آشکارا اعلام کردند که قصد دارند به ناتو بپیوندند و این اطمینان به‌وجود آمد که حالا روسیه با یک کشور عضو ناتو مرز 810 مایلی مشترک خواهد داشت. الحاق فنلاند و سوئد به ناتو خطرات قابل توجهی را برای افزایش چشم‌‌انداز جنگ بین روسیه و غرب به همراه دارد؛ چراکه بر اساس اصل اساسی این اتحاد که حمله به یک کشور حمله به همه است، می‌‌تواند ناتو را وارد جنگ با روسیه کند. رهبران فنلاند، سالی نینیستو، رئیس‌‌جمهوری و سانا مارین، نخست‌‌وزیر فنلاند گفتند که عضویت در ناتو امنیت فنلاند را تقویت می‌‌کند و افزودند که به‌عنوان عضو ناتو، فنلاند کلیت سازمان دفاعی خود را تقویت خواهد کرد. پوتین دلایل مختلفی را برای حمله خود به اوکراین ارائه کرده است؛ اما هدف آن تا حدی جلوگیری از گسترش ناتو به شرق بود؛ اما بر اساس آنچه تاکنون دیده شده، تصوراتش درست از آب درنیامده است. در حال حاضر عضویت فنلاند در ناتو، مورد توافق رئیس‌‌جمهوری و نخست‌‌وزیری فنلاند است و آنها تلاش بر تسریع روند قانونی دارند. در این میان نقش رئیس‌‌جمهوری فنلاند برجسته‌‌تر بوده و اوست که هلسینکی را از بی‌‌طرف‌‌سازی و فنلاندسازی دور می‌‌کند. آنها گفتند: «فنلاند باید بدون تاخیر برای عضویت در ناتو درخواست دهد. امیدواریم اقدامات ملی که هنوز برای اتخاذ این تصمیم لازم است، طی چند روز آینده به سرعت پیموده شود.»
از مدت‌ها پیش انتظار می‌‌رفت که چنین اعلامیه‌‌ای از سوی رهبران فنلاند، به‌طور رسمی ابراز شود. افکار عمومی در فنلاند بطور قابل توجهی به نفع پیوستن به ناتو تغییر کرده است، از حدود 20درصد موافقِ شش‌ماه پیش به نزدیک 80درصد در حال حاضر رسیده است؛ به‌‌خصوص اگر سوئد، شریک استراتژیک فنلاند و همچنین غیرمتعهد از نظر نظامی نیز به آن بپیوندد. بحث در سوئد کمتر از فنلاند پیش رفته است؛ اما سوئد نیز به سمت درخواست پیوستن به ناتو بوده و شاید در اوایل هفته آینده، این درخواست مطرح شود. احزاب سیاسی در پارلمان اکنون در حال نهایی کردن نظرات خود هستند و انتظار می‌‌رود روز دوشنبه بحث پارلمانی و رآی‌‌گیری گذاشته شود.
البته اقدامات فنلاند و به تبع آن سوئد، با واکنش روسیه مواجه شده است. وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که بیانیه فنلاند نشان‌دهنده «تغییر ریشه‌‌ای در سیاست خارجی این کشور» است و نسبت به اقدامات متقابل هشدار داد. به گزارش سی‌‌ان‌‌ان، این وزارتخانه گفت: «هلسینکی باید از مسوولیت و عواقب چنین اقدامی آگاه باشد.» این وزارتخانه گفت که پیوستن احتمالی فنلاند به ناتو آسیب جدی به روابط دوجانبه روسیه و فنلاند وارد می‌‌کند که برقرارکننده ثبات و امنیت در منطقه شمال اروپا به‌حساب می‌‌آید. در این بیانیه آمده است: «روسیه مجبور خواهد شد اقدامات تلافی‌‌جویانه، چه از نظر ماهیت نظامی-فنی و چه از جنبه‌های دیگر انجام دهد تا تهدیدات علیه امنیت ملی خود را که از این طریق ایجاد می‌‌شود، متوقف کند. پسکوف نیز گفت که واکنش روسیه به فعالیت ناتو در نزدیکی مرزهای کشورش بستگی دارد. پسکوف تصریح کرد: «این بستگی به این دارد که این روند توسعه چه چیزی را به‌‌دنبال خود دارد؛ اینکه زیرساخت‌های نظامی تا چه حد و به چه میزان در نزدیکی مرزهای ما استقرار پیدا خواهد کرد.»
هشدار پوتین
ولادیمیر پوتین، رئیس‌‌جمهوری روسیه روز پنج‌شنبه گفت که غرب با اعمال شدیدترین تحریم‌‌های تاریخ اخیر علیه روسیه به‌دلیل درگیری در اوکراین، یک بحران اقتصادی جهانی و موجی از تورم ویرانگر را به راه انداخته است. به گزارش الجزیره، دستور پوتین در 24 فوریه مبنی بر «عملیات نظامی ویژه» در اوکراین، ایالات متحده و متحدانش را بر آن داشت تا تحریم‌‌های گسترده‌ای را علیه روسیه و نخبگان روسیه اعمال کنند؛ اقداماتی که رئیس کرملین آن را اعلام جنگ اقتصادی می‌‌داند. پوتین گفت که تحریم‌‌های غرب یک بحران جهانی را دامن می‌‌زند که در نهایت دود آن به چشم اتحادیه اروپا خواهد رفت و برای برخی از فقیرترین کشورهای جهان قحطی ایجاد می‌‌کند. پوتین در یک نشست تلویزیونی دولت درباره اقتصاد گفت: «مقصر این امر کاملا متوجه نخبگان کشورهای غربی است که آماده‌‌اند بقیه جهان را برای حفظ سلطه جهانی خود قربانی کنند.» با این حال، پوتین گفت: «روسیه با این فشارها کنار آمده است.» او تصریح کرد: «روسیه به لطف سیاست‌‌های کلان اقتصادی مسوولانه سال‌های اخیر و تصمیمات سیستمی برای تقویت حاکمیت اقتصادی، امنیت فناوری و غذایی، با اطمینان با چالش‌‌های خارجی مقابله می‌‌کند.»
تلاش غرب برای منزوی کردن اقتصادی روسیه -یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان منابع طبیعی در جهان - اقتصاد جهانی را به آب‌‌های ناشناخته‌‌ای سوق داده که به موجب آن قیمت‌‌های غذا و انرژی افزایش یافته است. با این حال بر اساس سند وزارت اقتصاد روسیه که رویترز مشاهده کرده است، اقتصاد روسیه در مسیر کاهش بیش از 12درصدی در سال2022 قرار دارد که بزرگ‌ترین کاهش تولید ناخالص داخلی از سال‌های پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال1991 است. نیویورک‌‌تایمز هم در گزارشی دیگر نوشت: غرب با سرعت بیشتر و محکم‌‌تر از چیزی که تقریبا هر کسی انتظارش را داشت، به‌دلیل جنگ روسیه علیه اوکراین متحد شده است. اما ازآنجاکه جنگ به یک درگیری طولانی تبدیل می‌‌شود؛ جنگی که می‌‌تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها ادامه داشته باشد، عزم کشورهای غربی را به بوته آزمایش خواهد گذاشت: «اینکه آیا مقامات اروپایی و آمریکایی با تحت فشار قرار گرفتن بیشتر از منظر اقتصادی، همچنان متحد و هماهنگ باقی خواهند ماند یا نه؟» تاکنون، شکاف‌‌ها عمدتا سطحی هستند: «امتناع مجارستان از امضای تحریم نفت روسیه، به‌‌نوعی ناکام گذاشتن تلاش اتحادیه اروپا برای اعمال ممنوعیت در سراسر قاره اروپا است.» ناآرامی در پاریس به‌دلیل گران شدن قیمت‌های گاز و غذا با آن چیزی که مد نظر دولت بایدن برای تحت فشار قرار دادن روسیه بوده، در تضاد است.
با این حال در کنار این تنش‌‌ها، نشانه‌های بیشتری از همبستگی وجود دارد: فنلاند و سوئد روز چهارشنبه به پیوستن به ناتو نزدیک‌‌تر شدند و بریتانیا به هر دو کشور تضمین‌‌های امنیتی ارائه کرد تا در برابر تهدید روسیه وارد عمل خواهند شد. در واشنگتن، مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌‌شنبه با 368رای موافق در مقابل 57رای مخالف به بسته کمکی نزدیک به 40میلیارد دلاری به اوکراین رای داد. با شروع جنگ اوکراین، تاثیرات دومینویی بر مشکلات زنجیره‌های تامین، خطوط لوله انرژی، برداشت‌‌های کشاورزی و قفسه‌های سوپرمارکت‌‌ها شدیدتر احساس شد. پوتین روی این موضوع حساب کرده است که اتحاد غرب به‌‌زودی به‌دلیل مشکلات ناشی از تورم، کمبود غذا و اختلال در عرضه انرژی از بین خواهد رفت و دیگر فشارهای بعدی مانند روزهای اولیه نخواهد بود.
الجزیره نیز در گزارشی به این موضوع اشاره کرده است که اروپا از هم‌‌اینک با اختلالات گازی به‌دلیل تحریم‌‌های روسیه روبه‌رو شده است. در این گزارش آمده است: پس از آنکه مسکو تحریم‌‌هایی را علیه شرکت‌های همکار و تابعه اروپایی غول انرژی دولتی روسیه یعنی گازپروم اعمال کرد و اوکراین را هم از مسیر اصلی ترانزیت گاز خارج کرد، قیمت گاز در اروپا بالا رفت و همزمان نیز این بلوک با افزایش فشار برای تامین منابع گاز جایگزین مواجه شده است. این افزایش پس از آن اتفاق افتاد که روسیه اواخر روز چهارشنبه تحریم‌‌های خود را اعمال کرد که عمدتا روی شرکت‌های تابعه اروپایی گازپروم از جمله گازپروم آلمانیا رخ داد و حالا برلین را تحت فشار قرار داده است. مسکو همچنین مالک بخش لهستانی خط لوله یامال-اروپا که گاز روسیه را به اروپا می رساند، هدف قرار داد. این خط لوله به‌طور مشترک متعلق به گازپروم است. گازپروم در بیانیه‌ای اعلام کرد: ممنوعیت تراکنش‌‌ها و پرداخت‌‌ها به نهادهای تحت تحریم اعمال شده است. برای گازپروم، این به معنای ممنوعیت استفاده از خط لوله گاز متعلق به «یوروپل‌‌گاز» برای انتقال گاز روسیه از طریق لهستان است. نهادهای موجود در فهرست شرکت‌های آسیب‌‌دیده در یک وب‌‌سایت دولتی روسیه عمدتا در کشورهایی مستقر هستند که در واکنش به تهاجم روسیه به اوکراین تحریم‌‌هایی را علیه روسیه اعمال کرده‌‌اند که بیشتر آنها اعضای اتحادیه اروپا هستند. سال گذشته کشورهای اتحادیه اروپا حدود 155میلیارد متر مکعب گاز از روسیه دریافت کردند.
6میلیون مهاجر اوکراینی
بر اساس آمار آژانس پناهندگان سازمان ملل از زمان آغاز جنگ روسیه در 24 فوریه، بیش از 6میلیون پناهجو از اوکراین فرار کرده‌‌اند. سازمان ملل روز پنج‌شنبه تصریح کرد که در مجموع 6میلیون و 29هزار نفر تا 11 ماه مه از اوکراین فرار کرده‌‌اند. به گزارش الجزیره، بر اساس وب‌‌سایت اختصاصی آژانس سازمان ملل متحد، بسیاری از پناهجویان قبل از ادامه سفر به کشورهای همسایه اوکراین سفر کردند و لهستان میزبان بیشترین تعداد اوکراینی‌‌ها بود.زنان و کودکان 90درصد از پناهندگان را تشکیل می‌‌دهند؛ زیرا مردان اوکراینی 18 تا 60ساله به‌‌دلیل واجد شرایط بودن برای خدمت سربازی نمی‌‌توانند کشور را ترک کنند. اما در حال حاضر جریان روزانه پناهجویان در سراسر مرزهای اوکراین از زمان شروع جنگ به‌طور قابل توجهی کاهش یافته است. تنها در ماه مارس، تقریبا 4/ 3میلیون اوکراینی از کشور خود فرار کردند. این رقم در ماه آوریل به حدود 5/ 1میلیون کاهش یافت.

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/687764/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

خواهرخواندگی با کشورهای روسیه، ترکیه، سنگال، چین و قزاقستان منعقد می‌شود

عزم جدی دستگاه‌های اقتصادی و نظارتی برای توسعه زیرساخت‌های غار ده شیخ

تصمیم سخت رئیس جمهوری

اعزام نیروهای واکنش سریع و امدادی صنایع پتروشیمی به آبادان

یارگیری غرب در منطقه شکننده شده است/ عمان حلقه مهم دیپلماسی منطقه ایران است

خبر خوش برای جاماندگان یارانه 300هزار تومانی

روابط عمومی اقتصاد و دارایی یزد برتر کشوری شد

فتح خرمشهر فتح ارزش‌های انسانی است

نظارت بر فعالیت نانوایی‌های قم تمام وقت ادامه دارد

ترورهای کور دشمن، باعث افزایش جوشش مردم ایران خواهد شد / جهاد کبیر باید در عرصه های مختلف رخ دهد

مجلس یازدهم در حوزه اقتصاد چه کارنامه‌ای دارد؟

پشت پرده جهش 50 درصدی تقاضای واردات موبایل

امروزه همه باید رزمنده میدان اقتصادی باشیم

وضعیت نامطلوب سرانه فضای سبز اردبیل/ برای بهبود شرایط اقتصادی استان تلاش می‌کنیم

کوثری: باید در خرمشهر اقتصادی پیروز شویم

معاون استاندار همدان: دغدغه تامین اقلام اساسی در استان وجود ندارد

جریمه 16میلیاردی یک فروشگاه زنجیره‌ای محتکر در قزوین

در جنگ اقتصادی نیاز به مسئولیت‌پذیری مردم داریم

20 فرماندار در مازندران جابجا شدند

علیخانی: توسعه بنادر استان در جهت تامین زیرساخت های گردشگری و اقتصادی یک اولویت است

مقام دفاعی پاکستان: تعاملات اقتصادی با چین مفهوم نظامی ندارد

افزایش قدرت خرید طبقات پایین از نتایج مردمی‌سازی یارانه‌ها است

بورس کالا جایگزینی شفاف برای شبکه فروش خودرو وزارت صمت

دولت سیزدهم با عادلانه‌سازی یارانه‌ها کاری که پیشینیان نکرده‌اند را انجام می‌دهد/ مردم در جراحی اقتصادی، دولت را همراهی کنند

تلاش برای افزایش وام ضروری بازنشستگان

فرمانده سپاه استان کرمان: افرادی که دستشان از منافع ملت کوتاه شده عمل شجاعانه دولت را زیر سوال می‌برند

مدل اقتصادی مناسب برای رونق خدمات الکترونیکی طراحی می‌شود

آزادسازی خرمشهر نماد غیرت و اتحاد ملت ایران است

استاندار مازندران: رهاورد فتح خرمشهر ثبات و استقرار جمهوری اسلامی ایران در منطقه بود

برداشت گل‌ محمدی از مزارع استان کردستان/ محصولی که باعث رونق اقتصادی و درآمدزایی شده است

سازمان ملل: 6.5 میلیون پناهنده به دلیل جنگ از اوکراین فرار کردند

صدور مجوز تسهیل واردات و تامین کالاهای اساسی مورد نیاز کشور

صدور مجوز تسهیل امر واردات و تامین کالاهای اساسی مورد نیاز

علم الهدی: ریشه اصلی کاهش ازدواج در بین جوان‌ها، مسائل اقتصادی، اشتغال و مسکن نیست

مرکز پژوهش‌های مجلس: کاهش فرزندآوری به خاطر موانع اقتصادی است، نه تمایل خانواده ها

رفع موانع و فراهم کردن زیرساخت‌های تسهیل تجارت خارجی با کشورهای منطقه

واحدهای تولیدی لوازم خانگی باید تا 15 خرداد به طرح شناسه کالا بپیوندند

سیر صعودی نفت معکوس شد

وضعیت سبد سهام عدالت در سوم خرداد

مخبر: پنجره ملی خدمات دولت هوشمند بالاترین ابزار مقابله با فساد است

تصویب وام‌ ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار

بهترین راه برای ثبت اعتراض یارانه بازنشستگان چیست؟

وام اجاره در تهران 100 میلیون تومان می‌شود؟

متقاضیان چک بخوانند؛ توصیه بانک مرکزی به بانک‎‌ها درباره چک موردی

عراق: برای پرداخت سریع بدهی‌های ایران مصریم

افزایش دو برابری ارسال کالاهای اساسی به سراسر کشور

سرپرست بازرسی شرکت ملی نفت ایران منصوب شد

عوارض و شرایط احتمالی واردات خودرو/ قیمت‌ها چه می‌شود؟

شاخص هزار واحد اُفت کرد/ بورس نوسانی شد

فروشگاه های زنجیره ای استارباکس از روسیه خارج می‌شود