بازار آریا

آخرين مطالب

کلاهبرداری با روش پامپ و دامپ از طریق ارزهای دیجیتال چگونه اتفاق می‌افتد؟ اقتصاد جهان

کلاهبرداری با روش پامپ و دامپ از طریق ارزهای دیجیتال چگونه اتفاق می‌افتد؟
  بزرگنمايي:

بازار آریا - یکی از روش‌های معروف کلاهبرداری، روش پامپ و دامپ است که مورد استفاده خیلی از کلاهبرداران فعال در حوزه ارزهای دیجیتال و دیگر حوزه‌هاست. اگر شما در حوزه ارزهای دیجیتال اطلاعات کافی نداشته باشید به سادگی قربانی کلاهبرداری می‌شوید.

«پنیر مجانی فقط در تله موش پیدا می‌شود» عنوان یادداشت امیرحسین صفدری برای روزنامه اعتماد است که در آن آمده: با افزایش کاربران در فضای سایبر بی‌شک شاهد افزایش جرایم در این حوزه هم خواهیم بود. یکی از این جرایم مهم کلاهبرداری رایانه‌ای است که این روزها در حوزه ارزهای دیجیتال هم زیاد شده است. قبل از ورود به بحث کلاهبرداری در حوزه رمزارزها باید با چند اصطلاح مهم در این حوزه آشنا شویم. 
ابتدا در تعریف ساده رمزارز باید بگویم که رمزارز، گونه‌ای پول دیجیتال است که در آن تولید واحد پول و تایید اصالت تراکنش پول با استفاده از الگوریتم‌‌های رمزگذاری شده کنترل می‌شود و معمولا بدون وابستگی به یک مرجعیت مرکزی کار می‌کند؛ این یعنی هیچ گروه یا سازمانی آنها را کنترل نمی‌کند. 
جالب است بدانید که هر رمز ارز در بستر یک بلاکچین مشخص قرار دارد و تبادل و نقل و انتقال آن داخل آن بلاکچین انجام می‌شود. بلاکچین‌ها اصولا شبکه‌های انتقال رمز ارزها بوده، و رمزارزهایی که بلاکچین اختصاصی دارند را «کوین» و رمزارزهایی که در بستر سایر بلاکچین‌ها قرار دارند را «توکن» می‌نامند. به عنوان مثال کوین‌هایی که شبکه بلاکچین اختصاصی دارند و به‌صورت مستقل عمل می‌کنند مانند: بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین و... هستند؛ و توکن‌هایی که شبکه اختصاصی ندارند هم مانند: چین لینک، دای، آوی و... هستند؛ به همین دلیل است که ایجاد توکن آسان‌تر و راحت‌تر از ایجاد کوین‌ها است. 
نکته قابل توجهی که باید به آن اشاره کنم این است که این روزها همه ما با بازی همستر کامبت آشنا هستیم و این بازی در فضای مجازی جامعه ما به‌شدت داغ شده و قشر جوان ما را هم درگیر خود کرده است؛ اما آن چیزی که راجع به این بازی اهمیت دارد این است که تا به امروز هیچ اطلاعات دقیقی در خصوص چگونگی پرداخت‌ها، منابع مالی، سازنده‌های این بازی، اهداف این بازی و... وجود ندارد که همین مساله باید زنگ خطر را برای جامعه به صدا در آورد. چرا که افراد سودجو همیشه در کمین هستند و ممکن است با فریب دادن شما دست به کلاهبرداری از شما بزنند.
با توجه به اینکه برنامه تلگرام در کشور ما فیلتر است، وقتی ما بخواهیم وارد این بازی شویم مجبور هستیم از فیلترشکن استفاده کنیم، که این مساله ممکن است دسترسی خوبی را به هکر‌ها و افراد سودجو بدهد تا آنها به راحتی به دیتا‌ها و اطلاعات ما توسط نصب همین فیلترشکن‌ها دست پیدا کنند که این مساله خطر لو رفتن اطلاعات شخصی و خصوصی ما را به ‌شدت افزایش می‌دهد. 
به عنوان یک پژوهشگر علم حقوق باید بگویم که حتی اگر به عقیده برخی افراد در جامعه ما بازی همستر کامبت کلاهبرداری نباشد یا هیچ سود مالی هم نداشته باشد و فقط یک سرگرمی باشد باز هم به‌ نظر بنده می‌تواند برای افراد جامعه خطر‌آفرین باشد؛ بدین صورت که ممکن است هکرهای حرفه‌ای با ارسال لینک‌های آلوده جهت دعوت در این بازی برای شما به اطلاعات خصوصی شما دست پیدا کنند یا به کمک سایر ربات‌ها و برنامه‌ها به بهانه‌های مختلف برای این بازی به عنوان یک پوشش برای انتشار انواع بدافزارها اعم از ویروس‌ها، جاسوس‌افزارها و... در آینده استفاده کنند و از همین طریق شما را مورد تهدید قرار بدهند. آگاه باشید و فریب تبلیغات پوشالی فضای مجازی را در این خصوص نخورید و روی هر لینکی که برای شما ارسال شد، کلیک نکنید تا قربانی این افراد سودجو هم نشوید.
همان‌طور که بیان شد متاسفانه با توجه به تبلیغات گسترده و پوچ در فضای مجازی ،کلاهبرداری در حوزه رمز‌ارزها و دیگر حوزه‌های فضای سایبر افزایش زیادی پیدا کرده و حتی این کلاهبرداری‌ها حرفه‌ای‌تر و دقیق‌تر از قبل هم انجام می‌شود. یکی از این روش‌های معروف کلاهبرداری، روش پامپ و دامپ است که مورد استفاده خیلی از کلاهبرداران فعال در حوزه ارزهای دیجیتال و دیگر حوزه‌هاست. اگر شما در حوزه ارزهای دیجیتال اطلاعات کافی نداشته باشید و به قوانین پیرامون این حوزه هم مسلط نباشید به سادگی قربانی کلاهبرداری شده و سرمایه‌تان را به کلی از دست می‌دهید.
روش پامپ و دامپ معمولا یک روش غیرقانونی در بازارهای مالی است، در این روش کلاهبرداران حرفه‌ای در حوزه ارزهای دیجیتال با در اختیار داشتن تعداد زیادی از توکن‌‌هایی که قبلا با قیمت ارزان خریداری کرده‌اند، اقداماتی را انجام می‌دهند که قیمت توکن به صورت جعلی بالا می‌‌رود و زمانی که قیمت‌ها به میزانی که مدنظر این افراد سودجو است بالا رفت اقدام به فروش توکن‌‌های خود می‌کنند و بعد از فروش و خالی کردن ارزهای دیجیتال خود در قیمت‌های بالا، قیمت آن به سرعت کاهش پیدا می‌کند و به میزان واقعی خود باز می‌گردد و به همین راحتی شما سرمایه اصلی‌تان را از دست می‌دهید.
به عبارت دیگر کلاهبرداری پامپ و دامپ یعنی اقدام غیرقانونی یک سرمایه‌گذار یا گروهی از سرمایه‌گذاران است که سهامی را که در اختیار دارند، پس از افزایش نرخ سهام در پی تأیید آن، قیمت سهام افزایش می‌یابد و آن را به فروش می‌رسانند.
روش پامپ زمانی اتفاق می‌افتد که افراد دارای ثروت و شهرت شروع به خرید ارزهای دیجیتال یا سهام یک کالای خاص می‌کنند، این افراد یا گروه‌ها پس از آنکه حجم بالایی از سرمایه خود را وارد معامله کردند، اقدام به تبلیغات گسترده دروغین و تشویق مردم از راه‌های مختلف می‌کنند تا مردم روی آن کالا یا ارز خاص یا سهام مورد نظر آنها سرمایه‌گذاری کنند و متاسفانه ممکن است برخی از شما هم در مواجهه با چنین تبلیغاتی وسوسه شده و اقدام به خرید ‌کنید و حتی آن را به دیگران هم پیشنهاد بدهید؛ بر همین اساس با افزایش تعداد خریداران قیمت آن ارز خاص یا سهام آن کالا بالا می‌رود و مثل یک حباب توخالی رشد زیادی می‌کند که این پروسه را پامپ می‌گویند.
هنگامی که این افراد یا گروه‌های کلاهبردار به هدف و سودی که می‌خواستند رسیدند، در یک اقدام کاملا هماهنگ شده و از پیش تعیین شده برای خود، شروع به فروش سهام می‌کنند و در این زمان افراد حرفه‌ای که موفق به افزایش عرضه در بازار شده‌اند سریعا سود خود را سیو کرده و قبل از ریزش شدید از بازار خارج می‌شوند و افراد عادی و کم تجربه که به روش پامپ اعتماد کرده و وارد بازار شده‌اند، هنگام مشاهده حجم فروش و کاهش سنگین قیمت، به دلیل ترسی که از نابودی کامل سرمایه‌شان دارند، شروع به فروش در قیمت کمتر از قیمت خرید خود می‌کنند، در این صورت کل بازار دچار ریزش شدیدی شده و شما افراد کم تجربه و ناآگاه در این حوزه با ضرر بسیار سنگینی مواجه خواهید شد که این روش را دامپ می‌گویند.
این نکته مهم را هم باید بگویم که این روزها استفاده از هوش مصنوعی برای فعالیت در حوزه رمزارزها‌ و حوزه‌های دیگر زیاد تبلیغ می‌شود که در پی آن افراد سودجو دست به کلاهبرداری از مردم ناآگاه می‌زنند به این صورت که می‌گویند با نصب یک برنامه یا وارد شدن به فلان وب‌سایت سرمایه‌گذاری مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانید سود دلاری به دست بیاورید؛ شما هم که در این وضعیت بد اقتصادی و معیشتی به این فکر می‌کنید که با این سرمایه‌گذاری دلاری در ارزهای دیجیتال یا سایر حوزه‌ها می‌توانید سود زیادی به دست آورید در دام این کلاهبرداران حرفه‌ای افتاده و در نهایت با از دست دادن کل سرمایه خود در این بازارهای جعلی که توسط هوش مصنوعی ساخته شده، قربانی کلاهبرداری می‌شوید. 
هموطنان عزیز یادتان باشد پنیر مجانی فقط در تله موش پیدا می‌شود. آگاه باشید امروزه کلاهبرداری‌های رایانه‌ای به واسطه هوش‌مصنوعی خیلی دقیق‌تر و پیچیده‌تر از قبل انجام می‌شود، طوری که حتی شما اصلا تشخیص جعلی بودن آن را هم نمی‌دهید، پس به هر چیزی که در فضای مجازی می‌بینید در هر حوزه‌ای هرگز اعتماد نکنید و وسوسه هم نشوید، ابتدا با افراد متخصص و آگاه مشورت کنید و پس از اطمینان کافی پیدا کردن اقدام کنید.

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/1170807/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نقش آفرینی بخش خصوصی در تصمیمات به برون رفت از مشکلات اقتصادی کمک می کند

هر فردی در آمریکا به قدرت برسد باید با ایران مقتدر رو به رو شود

انتظارات بخش خصوصی از دولت چهاردهم

ضرایب مالیاتی برای واحد‌های تولیدی خراسان جنوبی متفاوت باشد

جزئیات مهم درباره واردات خودرو توسط مردم

علت بروز خودکشی در جامعه پزشکی از زبان وزیر اسبق بهداشت

خبر مهم وزارت صنعت برای متقاضیان خودرو/ با کدملی می‌توانید یک خودروی شخصی وارد کنید

انتظارات بخش خصوصی از دولت چهاردهم؛ شروط توسعه اقتصاد چیست؟

با پول پژو 207، سوار این شاسی‌بلند پرآپشن و برقی چینی شوید/ عکس

تداوم چشم‌انتظاری برای اعطای سهام عدالت به جاماندگان

دولت سیزدهم رونق تولید و شادی کارگران را به هپکو بازگرداند

رونمایی از آیین‌نامه واردات خودرو‌های کارکرده: سن خودرو‌ها باید بین 3 تا 5 سال باشد/ خودرو‌های وارداتی باید ژاپنی، کره‌جنوبی یا ساخت کشور‌هایی اروپایی باشند

چرا پرداخت حقوق بازنشستگان با تاخیر مواجه شد؟

استاندار مازندران: صادرات غیر نفتی در بندر فریدونکنار 500 درصد رشد یافت

اقتصاد اولویت اول دولت چهاردهم باید باشد

حداقل حقوق اداره کار در سال 1403

مهر ابطال بر مسکن‌ دولتی

تنوع‌بخشی به ابزار‌های مالی با گواهی سپرده نقره بورس کالا

وحشت خریدار و فروشنده بازار خودرو

اس ال آر فاب دیزاین: اوج قدرت و زیبایی در دنیای خودرو/ عکس

هوا گرمتر می‌شود/ وزیر نیرو: مردم صرفه‌جویی برق را جدی بگیرند

نقش آفرینی در تصمیمات و اعتماد به بخش خصوصی مطالبه اساسی فعالان اقتصادی از رئیس جمهور است

تاثیر هدایت هوشمندانه نقدینگی در رشد اقتصادی

افزایش قیمت طلا، یورو و پوند؛ دلار چقدر افت می‌کند؟

جزییات و زمان عرضه ارز اربعین

مصرف بنزین در ایران نسبت به استاندارد دیگر کشورها چقدر است؟

هوا گرمتر می‌شود؛ وزیر نیرو: مردم صرفه‌جویی برق را جدی بگیرند

450 هکتار زمین برای اجرای طرح توسعه شهرک صنعتی مهاباد

سیل فروش رتبه واردات خودرو؛ قیمت‌ها تا 800 میلیون تومان رسید

جزییات طرح جایگزینی خودرو‌های فرسوده

سهم مهم بنادر ویژه اقتصادی – تجاری گیلان در توسعه اقتصاد دریا محور

اقتصاد دریامحور راهگشای بسیاری از مشکلات است

اقتصاد دریا محور راهگشای بسیاری از مشکلات است

بیشترین رشد قیمت مسکن در کدام منطقه تهران است؟

اما و اگرهای آزادی واردات خودروهای کارکرده

شهرهای پایدار اما کمترشناخته شده دنیا

کاهش درآمد کانال سوئز

پرتاب توپ «واردات خودروهای کارکرده» به زمین دولت چهاردهم

دعوت از ایران برای شرکت در مجمع اقتصادی اوراسیا

بررسی عضویت ناظر ایران در دستورکار مجمع اقتصادی اتحادیه اوراسیا

اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری؛ "پردیس ایر" فاقد مجوز است

جزئیات شرایط واردات خودرو با کد ملی از زبان مقام وزارت صمت

مردم با کدملی می‌توانند 1 خودروی شخصی وارد کنند

لامبورگینی 5-95 زاگاتو: فقط 5 دستگاه در جهان/ عکس

هشدار جهانی به اقتصاد ایران؛ رشد اقتصادی سال‌های آینده چنده؟

برق مراکز تولیدی نباید بدون برنامه قطع شود

وزیر ارتباطات در دیدار با پزشکیان: فیلترشکن‌ عامل کاهش سرعت دسترسی به اینترنت است

بازنشستگان متقاضی همسان سازی حقوق بخوانند!

سیگنال‌های بین‌المللی به بازار ارز/ کاهش قیمت دلار ادامه دارد

توسعه گردشگری استان به‌عنوان یکی از پیشران‌های اقتصادی خراسان شمالی موردتوجه قرار گیرد

© - www.bazarearya.ir . All Rights Reserved.

چاپ ایرانیان کمپانی