بازار آریا

آخرين مطالب

جهش ماندگار محصولات کشاورزی ملایر؛ رکن توسعه اقتصادی منطقه تولید و تجارت

جهش ماندگار محصولات کشاورزی ملایر؛ رکن توسعه اقتصادی منطقه
  بزرگنمايي:

بازار آریا - ایسنا/همدان طی دهه های اخیر کشاورزی به عنوان یکی از صنایع اصلی تولید محصولات غذایی، نقش بسیار مهمی در تامین نیازهای غذایی جامعه دارد، بدون زراعت، تولید موادغذایی به صورت کافی و با کیفیت مناسب برای جامعه ممکن نیست، در واقع، کشاورزی به عنوان یکی از عوامل اساسی در حفظ امنیت غذایی جامعه شناخته می‌شود.
امروز به برکت انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، شاهد رشد و توسعه در تمامی بخش‌های کشاورزی هستیم، در این میان «جهان شهر ملایر» در بخش کشاورزی پیشرفت کرده، رتبه‌های اول تولید انواع محصولات کشاورزی را در سطح استان به خود اختصاص داده و حرف های زیادی برای گفتن دارد.
معاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی ملایر با اشاره به جهش ماندگار رخ داده در حوزه تولید انواع محصولات کشاورزی و بحث زراعت و دامپروری در سطح این شهرستان، افزود: جهادکشاورزی ملایر در دو حوزه زراعت دامپروری و باغداری و باغبانی به صورت فعال مشغول به تلاش است.
علیرضا زنگنه در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه گستردگی بخش جهاد کشاورزی باعث شده در بحث امنیت غذایی نقش بسزا و پررنگی ایفا کند، اظهار کرد: امروزه در سطح جهان تولید غذا و تامین امنیت غذایی از مسائلی بسیار مهم سیاسی یاسی محسوب می‌شود که اقتدار کشورها در سایه آنها رقم می‌خورد.
وی خاطرنشان کرد: اگر جوامع بشری به روزترین سلاح‌های نظامی را داشته باشند، اما اگر در حوزه تامین محصولات تولید محصولات کشاورزی و تامین مواد غذایی دچار چالش شوند، امنیت آنها به خطر می‌افتد.
این مقام مسئول با بیان اینکه سالانه درصد شهرستان ملایر 7500 هکتار کشت غلات آبی داریم، اظهار کرد: سطح زیر کشت گندم دیم 32 هزار هکتار، سطح زیر کشت جو آبی 7000 هکتار، سطح زیر کشت جو دیم 1500 هکتار است.
پیش بینی تولید 35 هزار تُن تولید گندم
مدیر جهاد کشاورزی ملایر افزود: با توجه به جایگاه شاخص گندم در تغذیه مردم امسال پیش بینی می‌شود 35 هزار تن تولید گندم داشته باشیم، میزان پیش بینی تولید جو نیز با توجه به بارندگی‌های اخیر و نظارت‌های فنی انجام شده 35 هزار تُن است.
وی با اشاره به اینکه پیش بینی داریم از این میزان 12 هزار تن از کشاورزان به طور مستقیم خریداری شود، افزود: امیدواریم 35 هزار تن محصول تولید شده تحویل سیلوهای خرید داده شود.
زنگنه ادامه داد: در سطح شهرستان ملایر سه مرکز خرید دولتی وجود دارد که شامل سیلوی سامن با ظرفیت 20 هزار تن، سیلوی ازندریان با ظرفیت 3000 تن، سیلوی مرکز خرید خردمند با ظرفیت 3000 تن و کارخانه آرد حاجی آباد سالانه با ظرفیت 15 هزار تن خرید محصولات است، همچنین امسال یکی از مراکز خرید در روستای الفاوت را احیا کردیم، این مرکز تا سقف 1500 تن خرید گندم دارد.
ترویج کشت محصولات کم آب بر
زنگنه ادامه داد: یکی از سیاست‌های اصلی ما در بحث الگوی کشت استفاده از محصولات کم آب بر در مقابل کشت محصولات آبی در جهاد کشاورزی است و به همین منظور در حوزه کشت محصولات کم آب بر همچون زعفران، گل محمدی، گیاهان دارویی، دانه‌های روغنی در تناوب کشت غلات و محصولات آبی، اقدامات ترویجی و آموزشی بسیار گسترده‌ای در ملایر رقم خورده است.
وی با بیان اینکه سطح کل کشت زعفران در سطح شهرستان 125 هکتار است، افزود: از این وسعت 118 هکتار بارور و هفت هکتار غیر بارور بوده و ملایر با اختصاص 40 درصد کل محصول تولیدی زعفران، استان رتبه اول را در این زمینه داراست.
زنگنه با اشاره به اینکه در بحث کشت گل محمدی نیز 143 هکتار زیر کشت داریم که از این میزان 135 هکتار بارور و هشت هکتار غیر بارور است، گفت: 30 درصد کل محصول گل محمدی تولید شده در سطح استان همدان به شهرستان ملایر تعلق دارد و در این زمینه رتبه اول استان را دارا هستیم.
مدیر جهاد کشاورزی ملایر خاطرنشان کرد: در سطح شهرستان 220 هکتار سطح زیر کشت دانه‌های روغنی کلزا داریم همچنین در زمینه کشت گیاهان دارویی 145 هکتار سطح زیر کشت وجود دارد.
این فرد مسئول با اشاره به اینکه میانگین عملکرد تولید زعفران در هر هکتار از اراضی ملایر پنج کیلوگرم و میزان برداشت گل محمدی در هر هکتار از اراضی شهرستان 2100 کیلوگرم است، گفت: میزان کل برداشت زعفران در طول سال در ملایر یک تن، میزان برداشت گل محمدی به طور سالانه 300 تن و میزان برداشت سالانه گیاهان دارویی 348 تن است.
زنگنه با بیان اینکه تعداد گلخانه‌های شهرستان 38 واحد بوده که مجموعاً 12.3 هکتار سطح زیر کشت گلخانه های شهرستان است، اظهار کرد: میزان پیش بینی تولید ما از این واحدها 3500 تن محصولات شامل سبزیجات و صیفی‌جات، خیار ، گوجه فرنگی و فلفل است.
وجود 104 واحد صنعتی فعال در حوزه کشاورزی ملایر
مدیر جهاد کشاورزی ملایر با اشاره به اینکه کل واحدهای صنعتی حوزه کشاورزی شهرستان 104 واحد صنعتی است، اظهار کرد: از این تعداد 29 واحد بسته بندی کشمش هستند و 35 واحد شیلات داریم که از این تعداد 19 واحد ماهی های سردابی و 14 واحد ماهی های گرمابی با ظرفیت تولید 600 تن شیلات در طول سال داریم.
مدیر جهاد کشاورزی ملایر افزود: امروزه کنسرو و ریشه کنگر در کشورهای حاشیه خلیج فارس به عنوان یک غذای دارویی یافت می‌شود، بنابراین تولید و برداشت کنگر در اراضی ملایر نقش موثری در رونق اقتصادی و اشتغالزایی و توسعه صادرات خواهد داشت، امسال نیز به علت بارش‌ها شاهد کشت بی‌سابقه کنگر در ملایر هستیم.
این مقام مسئول در ادامه با اشاره به اینکه در حوزه باغبانی در سطح شهرستان به صورت ویژه بحث سرشاخه کاری گردو از سه رقم دیرگل و پربازده استفاده شده است، گفت: سال گذشته 19 هزار و300 مورد پیوندک داشتیم.
زنگنه با بیان اینکه یکی از کارهای اصلی جهاد کشاورزی حفظ محصولات است، افزود: در بحث تولید و حفظ گندم به عنوان یکی از محصولات استراتژیک به مقوله پایش سن غلات توجه ویژه داشته‌ایم و کل اراضی و مزارع آلوده به سن غلات گندم و جو شهرستان با نظارت کارشناسان، در دو مرحله سن مادر و پوره سن به وسعت 40 هزار هکتار سمپاشی و مبارزه شده است.
وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات ما تولید نهاده‌های کودهای شیمیایی حدود 15 هزار تن کودهای یارانه دار شامل کودهای ازته، فسفاته و پتاس بوده است که بین بهره‌برداران توزیع شد.
این مقام مسئول با بیان اینکه سال گذشته در راستای تسهیلات فنی و باغبانی ، 26 میلیارد تومان اعتبار در قالب 68 پرونده پرداخت کردیم، گفت: در همین راستا 240 دستگاه ادوات و ماشین آلات کشاورزی از محل طرح جهش تولید خریداری شده است.
حفظ منابع آبی؛ در اولویت
وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر مهمترین مشکل حوزه جهاد کشاورزی «حفظ منابع آبی» است و باید به سمت کشت محصولات کم آب بر برویم، افزود: به همین منظور سالانه کلاس‌های ترویجی و آموزشی متعددی در مباحث مرتبط با جهاد کشاورزی به صورت رایگان با حضور کارشناسان امر در پنج مرکز جهاد کشاورزی شهرستان برای کشاورزان برگزار شده و دانش فنی به کشاورزان منتقل می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی ملایر یادآور شد: طرح جهش تولید در دیمزارها به عنوان یکی از سیاست‌های کلان کشور در ملایر نیز با جدیت در حال پیگیری است و سیاست اصلی این طرح تبدیل آیش زرد به آیش سبز است.
زنگنه توضیح داد: در این طرح ستاد اجرایی فرمان امام(ره) حمایت‌های متعددی را در زمینه‌های تامین کود، بیمه محصولات و... از کشاورزان انجام می‌دهد و در سطح شهرستان ملایر تاکنون 36 هزار هکتار از اراضی کشاورزی دیم، تحت پوشش طرح جهش تولید قرار گرفته است.
این مقام مسئول افزود: کارشناسان ما در سه مرحله کاشت، داشت و برداشت در کنار کشاورزان هستند و در ملایر کل سهمیه ما در این زمینه 4518 هکتار بوده که با پیگیره‌های انجام شده تاکنون این طرح در 3500 هکتار اجرایی شده و قریب به 75 درصد طرح محقق شده است.
زنگنه با بیان اینکه تبدیل آیش زرد به آیش سبز باعث درآمد کشاورزان می‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به بحران آب و نیاز به پرورش گوشت، یکی از سیاست‌های اساسی جهاد کشاورزی حرکت به سمت کشت گیاهان علوفه‌ای در دیمزارها است که ما در سطح شهرستان این مهم را محقق کرده‌ایم.
وی ادامه داد: در ملایر کشت دانه روغنی کاملینا در 390 هکتار در حال انجام است که نقش مهمی در تولید روغن و پاسخ به تقاضای بازار، جلوگیری از خروج ارز و کاهش میزان واردات دارد.
کشت 70 هکتار دانه روغنی گلرنگ دیم
زنگنه افزود: امسال در سطح شهرستان ملایر 70 هکتار دانه روغنی گلرنگ دیم، به صورت خرید تضمینی با حضور یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی کشت داشتیم، همچنین در حرکتی جدید به تجاری‌سازی بحث کشت گیاه دارویی کنگر پرداختیم که در تناوب با تولید غلات قرار گرفته است.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در بحث شهر جهانی انگور حفظ این برند که با تلاش مسئولین امر طی سال‌های گذشته حاصل شده، امر مهم و کلیدی است، بنابراین یکی از اولویت‌های اصلی ما نجات محصول انگور از خسارت‌ها و آفت‌های احتمالی است.
زنگنه با تاکید بر اینکه طرح فراز باعث کاهش آفت‌ها و خسارت‌ها و کاهش اعمال هزینه‌های اضافی در بحث کارگری به کشاورزان می‌شود، گفت: در حال حاضر 170 هکتار از باغات ملایر متقاضی اجرای این طرح هستند.
فعالیت سه واحد شترمرغ در ملایر
مدیر جهاد کشاورزی ملایر با بیان اینکه سه واحد شترمرغ فعال در سطح شهرستان با ظرفیت 900 قطعه وجود دارد، گفت: یک واحد بوقلمون با ظرفیت تولید سالانه 4500 قطعه به فعالیت مشغول است.
این فرد مسئول بیان کرد: در سطح این شهرستان،56 واحد مرغ گوشتی با ظرفیت 846 هزار قطعه، هشت واحد مرغ تخمگذار با تولید سالانه 215 هزار قطعه، 56 واحد فعال صنعتی گاو شیری با ظرفیت تولید حدود 12 هزار رأس، 33 واحد فعال گوساله پرواری با ظرفیت 3400 راس ، 59 واحد بره پرواری با ظرفیت 15 هزار و 700 رأس در سطح شهرستان وجود دارد.
مروری بر طرح‌های اثرگذار جهاد کشاورزی در ملایر
این فرد مسئول به تشریح طرح‌های اثرگذار حوزه جهاد کشاورزی در سطح شهرستان پرداخت و گفت: این طرح‌ها نقش بسیار مهمی در رونق اقتصادی، کاهش واردات و اشتغالزایی ایفا می‌کند.
زنگنه از در حال اجرابودن پروژه گلخانه دشت مهراب در روستای حسین آباد ناظم به وسعت 10 هکتار با ظرفیت تولید سالانه 3500 تن محصول خبر داد و گفت: پروژه دامپروری شستا با سرمایه‌گذاری مستقیم سازمان تامین اجتماعی با ظرفیت 6000 راس و تولید سالانه 65 هزار و800 تُن شیر در حال حاضر 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در اراضی روستای کوسج خلیل در حال احداث است.
وی با بیان اینکه یکی از سیاست‌های جهاد کشاورزی ملایر اجرای طرح فراز و داربستی کردن باغات انگور است، افزود: در سطح این شهرستان 22 هزار هکتار انواع باغات میوه وجود دارد که از این میان 12 هکتار باغ انگور است.
زنگنه با اشاره به اینکه تاکنون با پیگیری‌های انجام شده در 210 هکتار از باغات ملایر طرح فراز اجرا شده است، گفت: 170 هکتار نیز متقاضی اجرای طرح فراز هستند که با دریافت تسهیلات لازم به مجموعه باغات داربستی ملایر اضافه خواهند شد.
این فرد مسئول خاطرنشان کرد: سال گذشته در 15 هکتار از باغات انگور ملایر به صورت الگویی با صرف اعتباری یک میلیارد و 173 میلیون تومان از محل کمک‌های بلاعوض، طرح داربستی باغات اجرا شد.
اجرای طرح «از آبخیز تا جالیز»
مدیر جهاد کشاورزی ملایر طرح «از آبخیز تا جالیز» را یکی دیگر از پروژه‌های اثرگذار در سطح شهرستان عنوان کرد و افزود: این طرح مهم در روستاهای علی آباد دمق و جوزان در حال اجراست و لوله گذاری سیستم‌های آبیاری در زیر سد کلان به مساحت 1603 هکتار در حال انجام است.
وی توضیح داد: یکی از سیاست‌های جهاد کشاورزی یکپارچه سازی اراضی است که در این راستا در چهار روستای کرکان، گلدسته، لولوهر و کوسج خلیل اقدامات لازم صورت پذیرفته است.
زنگنه اظهار کرد: پالایشگاه انگور ملایر یکی از طرح‌های بزرگ در حوزه جهاد کشاورزی در سطح استان به شمار می‌رود که مجری آن شرکت پردیس کیان بوده و در این پروژه مشتقات انگور با ظرفیت سالانه 310 هزار تن، تولید می‌شود و تاکنون بالای 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی طرح پرتودهی به محصولات باغی را یکی از طرح‌های شاخص در غرب کشور دانست که با ظرفیت 35 هزار تن در ملایر در حال اجراست.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/1170479/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نقش آفرینی بخش خصوصی در تصمیمات به برون رفت از مشکلات اقتصادی کمک می کند

هر فردی در آمریکا به قدرت برسد باید با ایران مقتدر رو به رو شود

انتظارات بخش خصوصی از دولت چهاردهم

ضرایب مالیاتی برای واحد‌های تولیدی خراسان جنوبی متفاوت باشد

جزئیات مهم درباره واردات خودرو توسط مردم

علت بروز خودکشی در جامعه پزشکی از زبان وزیر اسبق بهداشت

خبر مهم وزارت صنعت برای متقاضیان خودرو/ با کدملی می‌توانید یک خودروی شخصی وارد کنید

انتظارات بخش خصوصی از دولت چهاردهم؛ شروط توسعه اقتصاد چیست؟

با پول پژو 207، سوار این شاسی‌بلند پرآپشن و برقی چینی شوید/ عکس

تداوم چشم‌انتظاری برای اعطای سهام عدالت به جاماندگان

دولت سیزدهم رونق تولید و شادی کارگران را به هپکو بازگرداند

رونمایی از آیین‌نامه واردات خودرو‌های کارکرده: سن خودرو‌ها باید بین 3 تا 5 سال باشد/ خودرو‌های وارداتی باید ژاپنی، کره‌جنوبی یا ساخت کشور‌هایی اروپایی باشند

چرا پرداخت حقوق بازنشستگان با تاخیر مواجه شد؟

استاندار مازندران: صادرات غیر نفتی در بندر فریدونکنار 500 درصد رشد یافت

اقتصاد اولویت اول دولت چهاردهم باید باشد

حداقل حقوق اداره کار در سال 1403

مهر ابطال بر مسکن‌ دولتی

تنوع‌بخشی به ابزار‌های مالی با گواهی سپرده نقره بورس کالا

وحشت خریدار و فروشنده بازار خودرو

اس ال آر فاب دیزاین: اوج قدرت و زیبایی در دنیای خودرو/ عکس

هوا گرمتر می‌شود/ وزیر نیرو: مردم صرفه‌جویی برق را جدی بگیرند

نقش آفرینی در تصمیمات و اعتماد به بخش خصوصی مطالبه اساسی فعالان اقتصادی از رئیس جمهور است

تاثیر هدایت هوشمندانه نقدینگی در رشد اقتصادی

افزایش قیمت طلا، یورو و پوند؛ دلار چقدر افت می‌کند؟

جزییات و زمان عرضه ارز اربعین

مصرف بنزین در ایران نسبت به استاندارد دیگر کشورها چقدر است؟

هوا گرمتر می‌شود؛ وزیر نیرو: مردم صرفه‌جویی برق را جدی بگیرند

450 هکتار زمین برای اجرای طرح توسعه شهرک صنعتی مهاباد

سیل فروش رتبه واردات خودرو؛ قیمت‌ها تا 800 میلیون تومان رسید

جزییات طرح جایگزینی خودرو‌های فرسوده

سهم مهم بنادر ویژه اقتصادی – تجاری گیلان در توسعه اقتصاد دریا محور

اقتصاد دریامحور راهگشای بسیاری از مشکلات است

اقتصاد دریا محور راهگشای بسیاری از مشکلات است

بیشترین رشد قیمت مسکن در کدام منطقه تهران است؟

اما و اگرهای آزادی واردات خودروهای کارکرده

شهرهای پایدار اما کمترشناخته شده دنیا

کاهش درآمد کانال سوئز

پرتاب توپ «واردات خودروهای کارکرده» به زمین دولت چهاردهم

دعوت از ایران برای شرکت در مجمع اقتصادی اوراسیا

بررسی عضویت ناظر ایران در دستورکار مجمع اقتصادی اتحادیه اوراسیا

اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری؛ "پردیس ایر" فاقد مجوز است

جزئیات شرایط واردات خودرو با کد ملی از زبان مقام وزارت صمت

مردم با کدملی می‌توانند 1 خودروی شخصی وارد کنند

لامبورگینی 5-95 زاگاتو: فقط 5 دستگاه در جهان/ عکس

هشدار جهانی به اقتصاد ایران؛ رشد اقتصادی سال‌های آینده چنده؟

برق مراکز تولیدی نباید بدون برنامه قطع شود

وزیر ارتباطات در دیدار با پزشکیان: فیلترشکن‌ عامل کاهش سرعت دسترسی به اینترنت است

بازنشستگان متقاضی همسان سازی حقوق بخوانند!

سیگنال‌های بین‌المللی به بازار ارز/ کاهش قیمت دلار ادامه دارد

توسعه گردشگری استان به‌عنوان یکی از پیشران‌های اقتصادی خراسان شمالی موردتوجه قرار گیرد

© - www.bazarearya.ir . All Rights Reserved.

چاپ ایرانیان کمپانی