بازار آریا

آخرين مطالب

رقابت این گروه رسانه‌ای سعودی با نتفلیکس

چگونه «ام بی سی» تلاش می‌کند بر استریمینگ خاورمیانه تسلط یابد؟ اقتصاد جهان

چگونه «ام بی سی» تلاش می‌کند بر استریمینگ خاورمیانه تسلط یابد؟
  بزرگنمايي:

بازار آریا - طیف گسترده‌ای از نمایش ها، سریال‌ها و فیلم‌های عربی زبان به گروه رسانه‌ای "ام بی سی" کمک می‌کننتد تا با نتفلیکس رقابت کند.

گروه رسانه‌ای "ام بی سی" (MBC) در حال رقابتی تنگاتنگ با نتفلیکس برای تبدیل شدن به بزرگترین سرویس استریمینگ* خاورمیانه است و عرضه طیف وسیعی از نمایش‌ها و فیلم‌های تلویزیونی عربی و ارائه برنامه‌های رایگان با پشتیبانی تبلیغاتی را برعهده دارد.
به گزارش فایننشال تایمز، بخش عمده سهام آن شبکه سرگرمی متعلق به دولت عربستان سعودی است. "ام بی سی" بزرگترین پخش کننده برنامه در کل منطقه خاورمیانه است و اکنون 22 درصد از بازار پخش استریم خاورمیانه به ارزش یک میلیارد دلار را از آن خود کرده است. در نتیجه، آن شبکه از نظر در اختیار داشتن سهم استریمینگ 4 درصد از Starz Play Arabia رقیب منطقه‌ای خود و 5 درصد از نتفلیکس جلوتر است.
"ام بی سی" در چهار سال گذشته سرمایه خود را بر روی استریمینگ سرمایه گذاری کرده و امیدوار است که تعداد بینندگان برنامه هایش به ویژه در کشور‌های نفت خیز حوزه خلیج فارس بیش از پیش افزایش یابد. "سم بارنت" مدیر اجرایی "ام بی سی" می‌گوید:"تلویزیون جایی نیست که ما بتوانیم از طریق آن رشد کنیم. ما بینندگان تلویزیونی مشابهی را که در سال‌های گذشته داشته ایم جذب می‌کنیم. ما سهم بازار را حفظ می‌کنیم. این رسانه است که در حال تغییر می‌باشد. ما شاهد تغییر جهت مخاطبان به استفاده از استریمینگ هستیم".
سرویس استریمینگ ام بی سی به نام "شاهد" اکنون 4.8 میلیون مشترک آبونمانی در منطقه خاورمیانه دارد و هم چنین 20 میلیون نفر به طور منظم از سرویس پخش متکی به تبلیغات آن استفاده می‌کنند که بینندگان را با سریال‌های ساخته شده در قسمت‌های طولانی جذب می‌کند. بارنت می‌گوید منتقدان "ان بی سی" می‌گفتند شرکت‌های جهانی استریمینگ از جمله دیزنی پلاس، نتفلیکس و اچ بی او مکس برای رقابت با ام بی سی از راه خواهند رسید و ام بی سی را حذف خواهند کرد.
تغییر از سرویس پخش تلویزیونی به استریمینگ پخش کنندگان برنامه را در سراسر جهان به چالش کشیده، اما در منطقه‌ای که داده‌های قابل اعتماد درباره مخاطبات تلویزیونی وجود ندارد فرصتی نیز ایجاد شده است. بینندگان در بیش از 20 کشور خاورمیانه فقط گاهی اوقات از طریق نظرسنجی‌هایی که توسط خود شرکت‌های رسانه‌ای سفارش داده می‌شوند مورد نظرسنجی قرار می‌گیرند. با این وجود، سرویس‌های استریمینگ به شرکت‌های رسانه‌ای اجازه می‌دهند متوجه شوند که مخاطبان چه چیزی را تماشا می‌کنند و تا چه اندازه در معرض تبلیغات قرار دارند.
آمار‌های جمعیتی نیز به شرط بندی ام بی سی برای فعالیت در عرصه استریمینگ کمک کرده اند: بیش از 55 درصد از جمعیت خاورمیانه و شمال آفریقا زیر 30 سال سن دارند در حالی که این نسبت در سراسر کشور‌های عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه 36 درصد است. در نتیجه، چنین جمعیتی در خاورمیانه و شمال آفریقا هم در فضای دیجیتالی حضور دارند و هم مشتاق تماشای محتوای تازه هستند و همزمان انتظار دارند برنامه‌هایی با ارزش بالا از نظر تولید در سطح برنامه‌های پخش شده توسط نتفلیکس را تماشا کنند. برای برآورده ساختن این انتظارات "شاهد" به استعداد‌های داخلی و هم چنین جذب تهیه کنندگان و کارگردانان خارجی برای تولید محتوا کمک مالی ارائه می‌کند. به نظر می‌رسد که این رویکرد کارآمد بوده است.
شاهد در سه ماهه نخست سال جاری میلادی 6 میلیون ریال سعودی از دست داد، اما با افزایش درآمد‌های حاصل از جذب آبونمان و اشتراک مشترکان و تبلیغات این رقم در حال بهبود بوده است. ضرر آن سرویس پخش در مدت مشابه سال گذشته 102 میلیون ریال سعودی بود. در همان زمان درآمد سالانه شاهد 72 درصد افزایش یافت و به 298 میلیون ریال سعودی رسید و در ماه رمضان آن درآمد تقویت شده است. خانواده‌ها در کشور‌های خاورمیانه و شمال آفریقا به طور سنتی در ماه رمضان، سریال‌های تلویزیونی یک ماهه را تماشا می‌کنند. در نتیجه، ماه رمضان فرصتی طلایی برای کسب درآمد‌های حاصل از تبلیغات برای ام بی سی می‌باشد.
فراتر از موضوع محتوا شاهد تلاش کرده با اجازه دادن به 20 دستگاه پخش برای اتصال در ازای هر یک اشتراک به خانواده‌های بزرگ که اغلب اعضای آن‌ها از چندین نسل متفاوت هستند به نیاز استفاده از برنامه‌های سرگرم کننده پاسخ دهد
"کریم سرکیس" متخصص رسانه و سرگرمی می‌گوید که سرویس استریمینگ رایگان شاهد و شو‌ها و فیلم‌های عربی زبان به آن شبکه کمک می‌کند تا با نتفلیکس رقابت کند.
سرکیس می‌گوید آنانی که پیش بینی می‌کردند نتفلیکس حجم زیادی از برنامه‌های با محتوای عربی را پخش کنند ناامید شده اند و در مقابل ام بی سی نیز به شکلی قوی رقابت می‌کند.
تاریخ فعالیت "ام بی سی" همراه با فراز و نشیب بوده است. برای مثال، "ولید بن ابراهیم آل ابراهیم" ​​بنیانگذار و رئیس هیئت مدیره "ام بی سی" در نوامبر 2017 میلادی در جریان کارزار مبارزه با فساد که توسط "محمد بن سلمان" ولیعهد عربستان سعودی سازماندهی شده بود، گرفتار شد؛ کارزاری که در جریان آن صد‌ها تن از نخبگان عربستان سعودی در هتل ریتز کارلتون به عنوان زندانی نگهداری شده و مجبور شدند دارایی‌ها و پول نقدی که در اختیار داشتند را به محمد بن سلمان واگذار کنند.
به دنبال آن رخداد سهم ابراهیم از مالکیت "ام بی سی" از 100 درصد به 40 درصد کاهش یافت. یک شرکت سرمایه گذاری متعلق به وزارت دارایی عربستان سعودی 60 درصد دیگر از سهم آن شبکه را از آن خود کرد. آن وزارتخانه سال گذشته بخشی از آن سهام را در جریان مناقصه‌ای عمومی به فروش رساند. پس از آن عرضه ارزش سهام "ام بی سی" حدود 30 درصد افزایش یافت.
دولت عربستنان سعودی کماکان بیش از نیمی از سهام "ام بی سی" را در اختیار دارد، اما ابراهیم موفق شد ریاست خود را بر آن شبکه حفظ کند و فعالانه در زمینه امور آن شبکه مشارکت دارد.
بارنت اشاره می‌کند که تعیین این که کدام شو یا نمایش‌ها کارساز هستند بسیار مهم است. بسیاری از کشور‌های منطقه قوانین سخت گیرانه‌ای برای محتوا دارند و برخی از پخش کننده‌ها به دلیل نمایش صحنه‌هایی با بار و محتوای جنسی از سوی تنظیم گنندگان منطقه مورد سرزنش قرار گرفته اند. برای مثال، نتفلیکس در سال 2019 میلادی پس از شکایت عربستان سعودی مجبور شد یک قسمت از یک برنامه کمدی را حذف کند.
بارنت با اشاره به سریال کویتی "زوجه واحده لاتکفی" (یک همسر کافی نیست) که امسال پخش شد و در آن به موضوع تعدد زوجات پرداخته شده بود می‌گوید: "ام بی سی و شاهد سعی می‌کنند به خطوط و مرز‌های حساس نزدیک شوند، اما از آن عبور نکنند چرا که می‌دانیم در صورت عبور از این خطوط قرمز مخاطبان خود را از دست خواهیم داد".
با این وجود، برخی از محتوا‌های ارائه شده توسط شاهد جنجال به پا کرده اند. برای مثال، سریال کوتاهی مربوط به ربودن یک هواپیمای کویتی در سال 1988 در واکنش به اعتراض از سوی نهاد‌های امنیتی کشور کویت متوقف شد. آن سرویس پخش استریم هم چنین پخش یک سریال تلویزیونی را که براساس داستان واقعی یک قاچاقچی مواد مخدر سعودی بود به دلیل "توهین آمیز بودن محتوا" به تعویق انداخت.
فراتر از موضوع محتوا شاهد تلاش کرده با اجازه دادن به 20 دستگاه پخش برای اتصال در ازای هر یک اشتراک به خانواده‌های بزرگ که اغلب اعضای آن‌ها از چندین نسل متفاوت هستند به نیاز استفاده از برنامه‌های سرگرم کننده پاسخ دهد.
*استریمینگ فناوری انتقال فایل‌های صوتی و تصویری طی یک روند مداوم و لحظه‌ای از طریق اتصال سیمی یا بی سیم اینترنت است. استریم به هرگونه محتوای رسانه‌ای گفته می‌شود که به صورت ضبط شده یا زنده از طریق شبکه اینترنت به رایانه‌ها و دستگاه‌های همراه مانند گوشی تلفن همراه هوشمند و تبلت منتقل شده و توسط بیننده به صورت ریئل تایم پخش می‌شود. پادکست‌ها، ویدئوکست‌ها، وب کست‌ها، فیلم و سریال، برنامه‌های تلویزیونی و کلیپ‌های موسیقی اَشکال متداول استریم محتوای صوتی و تصویری هستند.

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/1170327/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

آل اسحاق: سیاسیون اقتصاد را به دست متخصصان بسپارند

واریز وام قرض‌الحسنه 30 میلیون تومانی بازنشستگان در مردادماه

بازنشستگان حتما بخوانند؛ زمان‌بندی واریز حقوق تیرماه تغییر کرد

نقش آفرینی بخش خصوصی در تصمیمات به برون رفت از مشکلات اقتصادی کمک می کند

هر فردی در آمریکا به قدرت برسد باید با ایران مقتدر رو به رو شود

انتظارات بخش خصوصی از دولت چهاردهم

ضرایب مالیاتی برای واحد‌های تولیدی خراسان جنوبی متفاوت باشد

جزئیات مهم درباره واردات خودرو توسط مردم

علت بروز خودکشی در جامعه پزشکی از زبان وزیر اسبق بهداشت

خبر مهم وزارت صنعت برای متقاضیان خودرو/ با کدملی می‌توانید یک خودروی شخصی وارد کنید

انتظارات بخش خصوصی از دولت چهاردهم؛ شروط توسعه اقتصاد چیست؟

با پول پژو 207، سوار این شاسی‌بلند پرآپشن و برقی چینی شوید/ عکس

تداوم چشم‌انتظاری برای اعطای سهام عدالت به جاماندگان

دولت سیزدهم رونق تولید و شادی کارگران را به هپکو بازگرداند

رونمایی از آیین‌نامه واردات خودرو‌های کارکرده: سن خودرو‌ها باید بین 3 تا 5 سال باشد/ خودرو‌های وارداتی باید ژاپنی، کره‌جنوبی یا ساخت کشور‌هایی اروپایی باشند

چرا پرداخت حقوق بازنشستگان با تاخیر مواجه شد؟

استاندار مازندران: صادرات غیر نفتی در بندر فریدونکنار 500 درصد رشد یافت

اقتصاد اولویت اول دولت چهاردهم باید باشد

حداقل حقوق اداره کار در سال 1403

مهر ابطال بر مسکن‌ دولتی

تنوع‌بخشی به ابزار‌های مالی با گواهی سپرده نقره بورس کالا

وحشت خریدار و فروشنده بازار خودرو

اس ال آر فاب دیزاین: اوج قدرت و زیبایی در دنیای خودرو/ عکس

هوا گرمتر می‌شود/ وزیر نیرو: مردم صرفه‌جویی برق را جدی بگیرند

نقش آفرینی در تصمیمات و اعتماد به بخش خصوصی مطالبه اساسی فعالان اقتصادی از رئیس جمهور است

تاثیر هدایت هوشمندانه نقدینگی در رشد اقتصادی

افزایش قیمت طلا، یورو و پوند؛ دلار چقدر افت می‌کند؟

جزییات و زمان عرضه ارز اربعین

مصرف بنزین در ایران نسبت به استاندارد دیگر کشورها چقدر است؟

هوا گرمتر می‌شود؛ وزیر نیرو: مردم صرفه‌جویی برق را جدی بگیرند

450 هکتار زمین برای اجرای طرح توسعه شهرک صنعتی مهاباد

سیل فروش رتبه واردات خودرو؛ قیمت‌ها تا 800 میلیون تومان رسید

جزییات طرح جایگزینی خودرو‌های فرسوده

سهم مهم بنادر ویژه اقتصادی – تجاری گیلان در توسعه اقتصاد دریا محور

اقتصاد دریامحور راهگشای بسیاری از مشکلات است

اقتصاد دریا محور راهگشای بسیاری از مشکلات است

بیشترین رشد قیمت مسکن در کدام منطقه تهران است؟

اما و اگرهای آزادی واردات خودروهای کارکرده

شهرهای پایدار اما کمترشناخته شده دنیا

کاهش درآمد کانال سوئز

پرتاب توپ «واردات خودروهای کارکرده» به زمین دولت چهاردهم

دعوت از ایران برای شرکت در مجمع اقتصادی اوراسیا

بررسی عضویت ناظر ایران در دستورکار مجمع اقتصادی اتحادیه اوراسیا

اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری؛ "پردیس ایر" فاقد مجوز است

جزئیات شرایط واردات خودرو با کد ملی از زبان مقام وزارت صمت

مردم با کدملی می‌توانند 1 خودروی شخصی وارد کنند

لامبورگینی 5-95 زاگاتو: فقط 5 دستگاه در جهان/ عکس

هشدار جهانی به اقتصاد ایران؛ رشد اقتصادی سال‌های آینده چنده؟

برق مراکز تولیدی نباید بدون برنامه قطع شود

وزیر ارتباطات در دیدار با پزشکیان: فیلترشکن‌ عامل کاهش سرعت دسترسی به اینترنت است

© - www.bazarearya.ir . All Rights Reserved.

چاپ ایرانیان کمپانی