بازار آریا

آخرين مطالب

بازار سرمایه از چه چیزی می‌ترسد؟ تحلیل بازار آریا

بازار سرمایه از چه چیزی می‌ترسد؟
  بزرگنمايي:

بازار آریا - یک کارشناس بازار سرمایه گفت: در حال حاضر به نظر می‌رسد سمت و سوی بازار سرمایه بدون توجه به انتخابات نهایی ریاست‌جمهوری می‌بایست به سمت تعادل و رونق پیش برود چرا که ارزش ذاتی بازار این موضوع را حکم می‌کند و این نکته را هم باید توجه داشت که بخشی از تاثیرات مثبت و منفی در بازار سرمایه به کاهش یا افزایش سود شرکت‌ها برمی‌گردد.

بازار سرمایه یکی از حساس‌ترین و تاثیرپذیرترین بازارهاست که با کوچک‌ترین اتفاق سیاسی و اقتصادی رنگ تابلو‌های آن تغییر می‌کند، از روز یکشنبه 30 اردیبهشت ماه که بالگرد سیزدهمین رییس‌جمهور ایران و هیات همراه او دچار سانحه شد؛ هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار تصمیم گرفت تا در معاملات بورس دامنه نوسان سهام را به 2 درصد کاهش دهد که این تصمیم در بازار سرمایه برای 6 هفته پیاپی ادامه پیدا کرد.
هر چند این تصمیم در روز‌های ابتدایی مناسب بود، اما تداوم اعمال محدودیت دامنه نوسان در بازار سرمایه با مخالفت‌هایی هم همراه شد، به‌گونه‌ای که به باور کارشناسان بخشی از مشکل این بازار به جز موارد کلان به سیاست‌های اتخاذی سازمان بورس به دامنه نوسان برمی‌گردد، همین موضوع به صف فروش سهام به‌ویژه سهم‌های کوچک در این 6 هفته دامن زد و در نهایت پس از 41 روز و درست یک روز پس از اولین دور از انتخابات ریاست‌جمهوری محدودیت 2 درصدی دامنه نوسان پس از یک ماه و نیم برداشته شد و دامنه نوسان به 6 درصد بازگشت.
ریزش مجدد شاخص‌ها پس از یک روز
در روز شنبه، نهم تیرماه و پس از بازگشت دامنه نوسان به 6 درصد شاخص کل بورس با رشد 10 هزار و 892 واحدی روبرو شد و به رقم 2 میلیون و 96 هزار و 24 واحد رسید که معادل 0.52 درصد این شاخص بود. بر این اساس، شاخص کل بورس در پایان معاملات روز شنبه در سطح 2 میلیون و 96 هزار واحدی ایستاد، اما در حالی روز شنبه شاهد رشد 0.52 درصدی بود که روز یکشنبه دهم تیرماه 1.1 درصد افت کرد.
اما دیروز بار دیگر ورق برگشت و شاخص کل بازار سرمایه 23 هزار و 110 واحد افت کرد و در کانال2 میلیون 72 هزار واحدی ایستاد. بدین ترتیب در این روز شاخص کل بازار سرمایه 1.1 درصد ریزش کرد و شاخص هم‌وزن 1.53 درصد پایین آمد و در کانال 668 هزار واحدی قرار گرفت. در این بازار 282 هزار معامله به ارزش 42 هزار میلیارد ریال انجام شد و به این ترتیب نماد‌های فولاد، نوری، فملی و وبملت بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بازار سرمایه داشتند و عامل افت بازار سرمایه شدند.
در مقابل نماد‌های افق و پکرمان بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بازار سهام برجای گذاشتند و شاخص کل فرابورس افت 1.95 درصدی را تجربه و در کانال 22 هزار و 6 ایستاد. این موضوع را هم باید اضافه کرد که فقط همین دیروز نزدیک به هزار میلیارد تومان سهام سرمایه‌گذاران خرد از بازار خارج شد و به بازار‌های موازی رفت.
به نظر می‌رسد وضعیت بازار سرمایه هم متاثر از اخبار سیاسی انتخابات ریاست‌جمهوری قرار گرفته دارد و ممکن است، بورس با ورود هر یک از کاندیدا‌ها (آقایان پزشکیان و جلیلی) واکنش متفاوتی داشته باشد که این مساله را از یکی از کارشناسان بازار سرمایه جویا شدیم.
برنامه مشخصی از سوی کاندیدا‌ها در حوزه بورس ارایه نشد
فرزین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه در واکنش به تغییرات سیاسی در کشور و جو روانی انتخابات ریاست جمهوی و تاثیر آن بر بازار سرمایه، گفت: به هر حال دیدگاه‌هایی که دو نامزد نهایی آقای پزشکیان و آقای جلیلی در حوزه‌های مختلف اقتصادی، بازار سرمایه و بورس دارند حائز اهمیت است. هر چند نکاتی که موجب گله‌مندی اهالی بازار سرمایه و به خصوص بورس شده تا حدودی شنیده شده است، اما هیچ کدام یک برنامه مشخص و عملیاتی برای این حوزه ارایه نکرده‌اند.
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه افزود: حساسیت بازار نسبت به تیم‌های مشاوره و گروهی که با این دو نامزد همکاری می‌کنند هم بالاست، به ظاهر تیم مشاوره آقای دکتر پزشکیان بر حوزه اقتصاد مسلط‌تر هستند و حتی اشراف بیشتری هم بر بازار سرمایه دارند و حضور آقای عبده تبریزی که متخصص حوزه بورس هستند در کنار دکتر پزشکیان نشان‌دهنده توجه ویژه ایشان به این حوزه است که احتمالا با انتخاب آقای دکتر پزشکیان توجه بیشتری نسبت به بازار سرمایه را شاهد باشیم.
مساله اصلی برون رفت از شرایط رکودی بازار سرمایه است
آقابزرگی ادامه داد: اما در یک هفته جاری تردید‌هایی برای اینکه پیروز نهایی در انتخابات چه فردی خواهد بود وجود دارد و موضوع دیگر اینکه آیا واقعا بخشی از این ایده‌ها در عمل به اجرا درخواهد آمد و اصلا قابلیت به اجرا درآمدن دارد یا خیر چرا که آسیب فعلی ما در بازار سرمایه و موضوعی که باعث وضعیت رکودی در بازار سرمایه شده نرخ گذاری دستوری، افزایش نرخ بهره بانکی و انتشار بی حد و حصر اوراق بدهی است.
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: آیا وزیر اقتصاد جدید و مسوول بازار سرمایه جدید توان این را دارد تا از مشکلات به وجود آمده در بورس جلوگیری کند؟ این ابهام و تردید بزرگ امروز وجود دارد که نکات کلیدی بازار بورس که باعث مشکل در بورس شده حل شود و این نگاه جانبدارانه وجود دارد که آیا آقای جلیلی توان این را دارد تا بازار بورس را بهبود ببخشد؟
آقابزرگی خاطرنشان کرد: سوال بعدی این است که آیا در شرایط حال حاضر با مجلس کنونی توان این وجود دارد تا وزرایی را انتخاب و معرفی کنند که اصلاحات اساسی را در بازار سرمایه انجام دهند، بنده برای این موضوع تردید دارم و احتمال موفقیت کمی برای این قضیه می‌بینم.
چهار سال عقب ماندگی بازار باید جبران شود
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: امروز به صورت تکنیکالی یا بنیادی سطح ارزندگی بازار سرمایه با توجه به چهار سال عقب‌ماندگی نسبت به سایر بازار‌ها بالاست و رکودی که در این بازار حاکم بوده و بی‌مهری‌هایی که نسبت به بازار سرمایه و فعالان بازار سرمایه شده این استعداد و این ارزش ذاتی را به وجودآورده است که این بازار به سطحی رسیده است که احتمال کاهش را در آینده در حداقل ممکن می‌بینیم و بالعکس احتمال افزایش و جبران بازدهی‌ها نسبت به سایر بازار‌ها بسیار محتمل است.
آقابزرگی در ادامه افزود: در حال حاضر به نظر می‌رسد سمت و سوی بازار سرمایه بدون توجه به انتخابات نهایی ریاست‌جمهوری می‌بایست به سمت تعادل و رونق پیش برود چرا که ارزش ذاتی بازار این موضوع را حکم می‌کند و این نکته را هم باید توجه داشت که بخشی از تاثیرات مثبت و منفی در بازار سرمایه به کاهش یا افزایش سود شرکت‌ها برمی‌گردد.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: در سال 1399 فاکتور اصلی که باعث خوش‌بینی و نگاه مثبت بر بازار سرمایه می‌شود این مساله را به اثبات رساند که کمترین افزایش سود را در شرکت‌ها مشاهده کردیم، اما بیشترین رشد را شاخص‌ها و سطح عمومی قیمت‌ها داشتند بنابراین این نتیجه را می‌توان گرفت که بخش کمی از تاثیرات منفی و مثبت در بازار سرمایه به سود شرکت‌ها برمی‌گردد هر چند که فاکتور مهمی هم محسوب می‌شود، اما مهم‌تر از آن جو روانی و حرکت نقدینگی و افزایش سطح عمومی به بازار سرمایه است.

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/1168758/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

انتظارات بخش خصوصی از دولت چهاردهم؛ شروط توسعه اقتصاد چیست؟

با پول پژو 207، سوار این شاسی‌بلند پرآپشن و برقی چینی شوید/ عکس

تداوم چشم‌انتظاری برای اعطای سهام عدالت به جاماندگان

دولت سیزدهم رونق تولید و شادی کارگران را به هپکو بازگرداند

رونمایی از آیین‌نامه واردات خودرو‌های کارکرده: سن خودرو‌ها باید بین 3 تا 5 سال باشد/ خودرو‌های وارداتی باید ژاپنی، کره‌جنوبی یا ساخت کشور‌هایی اروپایی باشند

چرا پرداخت حقوق بازنشستگان با تاخیر مواجه شد؟

استاندار مازندران: صادرات غیر نفتی در بندر فریدونکنار 500 درصد رشد یافت

اقتصاد اولویت اول دولت چهاردهم باید باشد

حداقل حقوق اداره کار در سال 1403

مهر ابطال بر مسکن‌ دولتی

تنوع‌بخشی به ابزار‌های مالی با گواهی سپرده نقره بورس کالا

وحشت خریدار و فروشنده بازار خودرو

اس ال آر فاب دیزاین: اوج قدرت و زیبایی در دنیای خودرو/ عکس

هوا گرمتر می‌شود/ وزیر نیرو: مردم صرفه‌جویی برق را جدی بگیرند

نقش آفرینی در تصمیمات و اعتماد به بخش خصوصی مطالبه اساسی فعالان اقتصادی از رئیس جمهور است

تاثیر هدایت هوشمندانه نقدینگی در رشد اقتصادی

افزایش قیمت طلا، یورو و پوند؛ دلار چقدر افت می‌کند؟

جزییات و زمان عرضه ارز اربعین

مصرف بنزین در ایران نسبت به استاندارد دیگر کشورها چقدر است؟

هوا گرمتر می‌شود؛ وزیر نیرو: مردم صرفه‌جویی برق را جدی بگیرند

450 هکتار زمین برای اجرای طرح توسعه شهرک صنعتی مهاباد

سیل فروش رتبه واردات خودرو؛ قیمت‌ها تا 800 میلیون تومان رسید

جزییات طرح جایگزینی خودرو‌های فرسوده

سهم مهم بنادر ویژه اقتصادی – تجاری گیلان در توسعه اقتصاد دریا محور

اقتصاد دریامحور راهگشای بسیاری از مشکلات است

اقتصاد دریا محور راهگشای بسیاری از مشکلات است

بیشترین رشد قیمت مسکن در کدام منطقه تهران است؟

اما و اگرهای آزادی واردات خودروهای کارکرده

شهرهای پایدار اما کمترشناخته شده دنیا

کاهش درآمد کانال سوئز

پرتاب توپ «واردات خودروهای کارکرده» به زمین دولت چهاردهم

دعوت از ایران برای شرکت در مجمع اقتصادی اوراسیا

بررسی عضویت ناظر ایران در دستورکار مجمع اقتصادی اتحادیه اوراسیا

اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری؛ "پردیس ایر" فاقد مجوز است

جزئیات شرایط واردات خودرو با کد ملی از زبان مقام وزارت صمت

مردم با کدملی می‌توانند 1 خودروی شخصی وارد کنند

لامبورگینی 5-95 زاگاتو: فقط 5 دستگاه در جهان/ عکس

هشدار جهانی به اقتصاد ایران؛ رشد اقتصادی سال‌های آینده چنده؟

برق مراکز تولیدی نباید بدون برنامه قطع شود

وزیر ارتباطات در دیدار با پزشکیان: فیلترشکن‌ عامل کاهش سرعت دسترسی به اینترنت است

بازنشستگان متقاضی همسان سازی حقوق بخوانند!

سیگنال‌های بین‌المللی به بازار ارز/ کاهش قیمت دلار ادامه دارد

توسعه گردشگری استان به‌عنوان یکی از پیشران‌های اقتصادی خراسان شمالی موردتوجه قرار گیرد

نماینده مجلس: برق مراکز تولیدی نباید بدون برنامه قطع شود

دفتر مجمع نمایندگان خراسان رضوی در اتاق بازرگانی مستقر شد

آیا قیمت Render در مسیر رسیدن به 11 دلار قرار دارد؟

کاهش قیمت دلار در آخرین روز هفته/ بازار بدون خریدار بسته شد

کشف بیش از 51 هزار لیتر سوخت قاچاق در قصرشیرین

سازمان تأمین‌ اجتماعی: حقوق تیرماه بازنشستگان بدون تأخیر در حال پرداخت است

منظور: سال گذشته حدود 6 درصد رشد اقتصادی را تجربه کردیم

© - www.bazarearya.ir . All Rights Reserved.

چاپ ایرانیان کمپانی