بازار آریا

آخرين مطالب

ارزش دلاری بورس و فرابورس برای سناریوی رشد بازار واکاوی شد‌

رابطه پنهان بورس و دلار اقتصاد ايران

رابطه پنهان بورس و دلار
  بزرگنمايي:

بازار آریا - دنیای‌اقتصاد- محمدفاضل نوربخش : ارتباط نرخ دلار در بازار آزاد و بورس اوراق‌بهادار تهران را می‌توان تا حد زیادی مستقیم متصور شد. به این معنا که افزایش قیمت دلار منجر به رشد بورس و کاهش قیمت دلار نیز منجر به افت بورس یا کاهش رشد بورس می‌شود، اما در این میان نیز دلار تنها عامل تاثیرگذار بر تغییرات و نوسانات بازار سهام نیست، بنابراین تعیین رابطه مستقیم دلار و بورس به‌صورت 100‌درصدی امکان‌پذیر نیست، به‌طوری‌که بررسی روند ارزش بازار و شاخص‌کل از ابتدای سال 1399 تاکنون نشان می‌دهد که دلار به‌عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار بر رشد و ریزش بازار ظاهر شده‌است اما با این وجود در آن سال‌ها نیز دلار تنها عامل ریزش یا افت بورس نبوده‌است. به این ترتیب نیز از عوامل تاثیرگذار بر قیمت سهام به‌جز دلار می‌توان به عوامل کلان اقتصادی و سیاسی، عوامل مربوط به صنایع بورسی و عوامل درون‌شرکتی مانند میزان سودآوری شرکت‌ها اشاره کرد.
گفته‌‌‌‌‌‌های پیرامون رابطه دلار و بورس
به‌طور کلی با پایین‌آمدن نرخ دلار، شرکت‌های صادرات‌محور پذیرفته‌شده بازار سهام که عمدتا جزو نمادهای شاخص‌‌‌‌‌‌ساز و تاثیرگذار بر شاخص‌کل به‌حساب می‌آیند، دچار کاهش درآمد فروش شده و بالطبع قیمت سهام آنها نیز با افت قیمت روبه‌رو می‌شود. به این ترتیب با توجه به موضوع یادشده صرف کاهش نرخ دلار به‌معنای کاهش قیمت سهم نیست، چون عوامل دیگری مانند افزایش تقاضا، افزایش تولید و غیره بر میزان سودآوری شرکت و رشد قیمت سهام آن تاثیرگذار هستند. در مورد تاثیر کاهش دلار بر بازار سهام، بیان کردیم که قیمت سهم‌‌‌‌‌‌ها در بازار بورس معمولا در بازه‌های زمانی طولانی‌مدت با کاهش قیمت ارز در داخل کشور همراه است و روندهای نزولی را در بازار شاهد خواهیم بود.
این موضوع در بازارهای دیگر مانند بازار مسکن و خودرو به این‌صورت نیست، زیرا میزان افت قیمت در این بازارها به هیچ‌وجه مانند بورس اوراق‌بهادار تهران نیست، با این حال در برخی موارد با کاهش قیمت دلار در بازار برخی سهام در بورس با افزایش قیمت همراه می‌شوند، بنابراین با وجود کاهش قیمت ارز در بازار، افزایش قیمت برخی سهام در بورس قابل‌توجه است. برخی سرمایه‌گذاران حرفه‌‌‌‌‌‌ای و افراد باتجربه در معاملات بورس، وقتی روند نزولی قیمت دلار را پیش‌بینی می‌کنند، سرمایه خود را از نمادهای شاخص خارج می‌کنند و به‌جای آن وارد سهام شرکت‌هایی می‌شوند که کمترین تاثیر‌پذیری از نوسانات قیمت ارز را دارند. این امر به‌عنوان یک نکته مهم در معاملات بازار سهام ایران شناخته شده‌است، با این حال باید توجه داشت که تاثیر‌پذیری قیمت سهام به‌صورت مستقیم با نوسانات قیمت ارز و نوسانات بازار مرتبط است و باید با توجه به شرایط بازار، سهام مناسبی برای سرمایه‌گذاری انتخاب شود.
اهمیت ارزش دلاری در بازار سهام
به عقیده برخی از تحلیلگران و کارشناسان بازار سرمایه ارزش دلاری بورس باید به‌عنوان یکی از معیارهای پیش‌بینی‌کننده در کنار روند شاخص‌کل درنظر گرفته شود، به‌عبارتی نیز می‌توان گفت که ارزش روز بازار به‌عنوان یکی از فاکتورهای مهم تحلیلی و تاثیرگذار در تصمیمات سرمایه‌گذاران لحاظ می‌شود.
در واقع سرمایه‌گذاران بر اساس ارزش بازار یک شرکت، متوجه می‌شوند که شرکت تا چه اندازه بزرگ و تاثیرگذار بر روند شاخص و در نهایت هیجان معاملات حقیقی‌‌‌‌‌‌ها است و چه مقدار بر شاخص‌کل بورس تاثیر می‌گذارد. شرکت‌ها از نظر ارزش بازار به سه دسته شرکت‌های کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می‌شوند. در بیشتر مواقع سرمایه‌گذاران تمایل به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بزرگ دارند، زیرا این شرکت‌ها از ارزش بالایی برخوردار هستند و همچنین درجه نقدشوندگی بالاتری نسبت به شرکت‌های کوچک و متوسط دارند. می‌توان اینطور گفت که ریسک سرمایه‌گذاری بر روی شرکت‌های بزرگ کمتر از سایر شرکت‌ها است. برای شناخت اهمیت ارزش دلاری بورس باید با نحوه محاسبه آن آشنا باشیم. در محاسبه ارزش دلاری اولین و مهم‌ترین نقش را نرخ دلار انتخابی ایفا می‌کند. برای محاسبه آن ارزش نرخ دلار در بازار آزاد استفاده می‌شود که با تقسیم ارزش‌ ریالی بازار بر آن می‌توان ارزش دلاری بازار را محاسبه کرد، به‌ همین‌دلیل با افزایش قیمت دلار ارزش دلاری بازار کاهش می‌یابد، اما افزایش قیمت دلار باعث افزایش ارزش سهم‌‌‌‌‌‌های بورس نیز می‌شود.
استفاده اصلی ارزش دلاری بازار سرمایه‌ برای مقایسه آن با بازارهای جهانی است و برای مقایسه عملکرد بازار در سال‌های مختلف نیز تا حدود زیادی مورد‌استفاده تحلیلگران قرار می‌گیرد، از این‌رو بررسی روند ارزش دلاری بورس تهران نشان می‌دهد که در سال‌های 99 تا پایان1401 ارزش دلاری بورس اوراق بهادار تهران بالای خط میانگین ارزش خود معادل 227‌میلیارد دلار است، قرار داشت. حال با توجه به اینکه در این بازه زمانی نرخ دلار آزاد دارای نوسانات صعودی زیادی بود، ارزش بازار بسیاری از سهام نیز تغییر کرد و با رشد شاخص همراهی داشته‌است. براساس تحلیل‌های اقتصادی، با افزایش قیمت دلار، شرکت‌ها و بازار بورس ایران به دلیل محاسبه سود بیشتر در مقایسه با رشد بخش نقدینگی در بازار بورس، به‌صورت بیشتری به سود می‌رسند، بنابراین افزایش قیمت دلار به روند رشد در قیمت سهام در بورس ایران کمک می‌کند.
در زمانی‌که قیمت دلار ثابت است، شرایط برای شرکت‌های بزرگ و کوچک فعال در بازار سهام ممکن است متفاوت باشد. به دلیل عدم‌حضور و تاثیر بالایی که این شرکت‌ها در بازار دارند، تغییراتی که در بازار رخ می‌دهد برای آنها به‌شدت قابل‌احساس است، به ‌همین‌دلیل، در شرایطی که قیمت دلار ثابت است، شرکت‌های کوچک فعال در بازار سهام ممکن است روند روبه‌رشدی را در قیمت سهام خود مشاهده کنند و سرمایه‌گذاران به‌دنبال سودهای قابل‌توجهی هستند، بنابراین می‌توان گفت که در شرایطی که قیمت دلار ثابت است، شرایط برای شرکت‌های بزرگ و کوچک فعال در بورس ممکن است متفاوت باشد و شرکت‌های کوچک می‌توانند در این شرایط سود قابل‌توجهی را کسب کنند. همین امر در موقعیت فعلی بازار سهام نیز تا حدود زیادی صادق است، به‌طوری‌که شاهد ورود پول به بازار فرابورس در کنار افزایش تعداد روزهای مثبت در تغییرات روزانه شاخص‌کل هموزن بازار سهام هستیم که نشان از رشد قیمت نماد شرکت‌های متوسط و کوچک دارد.
بدین‌ترتیب نیز در موقعیت فعلی ارزش دلار بورس تهران در بازه 160 تا 170‌میلیارد دلار قرار دارد؛ این مقدار پایین‌تر از حد متوسط خود از ابتدای سال‌1402 که رقمی معادل 181‌میلیارد دلار است قرار دارد، لذا با این اوصاف می‌توان گفت بازار سهام از ارزندگی بالایی برخوردار است و جا برای رشدهای خوب و شناسایی سودهای مطلوب از بسیاری سهام کوچ و متوسط و حتی شاخصی را دارا است. علاوه‌بر این نیز سناریویی که می‌توان متصور شد این است که بازار در موقعیتی که اکنون قرار دارد، این است که بورس تهران در حال ذخیره انرژی یا تجدید قوا برای صعود است، به‌طوری‌که با رشد قیمت‌‌‌‌‌‌ سهام شرکت‌های کوچک و متوسط سطح شاخص هموزن به سطوح بالاتری هدایت شود و در زمانی‌که بسیار از نمادها سود قابل‌توجهی را شناسایی کردند، کلیت بازار نیز در این نقطه زمانی شروع به رشد همگانی کرده و به رشد تمام نماگرهای بازار و حتی فتح قله‌‌‌‌‌‌ای جدید منجر شود.
--> اخبار مرتبط سناریوهای مختلف پس‌لرزه انقباض اقتصاد آمریکا محرک‌های افزایشی بازار ارز حرکت خلاف مسیر سهام و دلار تغییر رفتار در بازار دلار

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/1107673/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

روایتی از وضعیت شیرخشک در بازار؛ سهمیه بندی شده با افزایش 40 درصدی قیمت

نگاهی به قیمت آپارتمان‌ها در شمال تهران

اجرای تجدید ارزیابی دارایی، حرکتی هوشمندانه به سمت شفافیت

سرنوشت فولاد ازنا در گرو اراده پایتخت‌نشینان

افتتاح مترو پرند گامی در جهت رفاه جامعه کارگری است

جبران عقب‌ماندگی‌ها با ورود 791 واگن به ظرفیت حمل‌ونقل عمومی

کاهش سرفاصله حرکت مترو در ایستگاه شهرآفتاب با افتتاح ایستگاه پرند

شماری از اعضای اوپک‌پلاس روزانه 2.2 میلیون بشکه از تولید خود می‌کاهند

وزیر نفت: قیمت گاز سه پله اول تغییر نمی کند

مشاور عالی اتاق بازرگانی: فقط از 41 درصد ظرفیت تولید کشور استفاده می‌کنیم

کشف محل ذخیره سوخت قاچاق در غرب تهران

ایران بزرگترین قدرت تجارت دریایی خاورمیانه شناخته شد

نیمه پنهان کسری تجاری؛ سخت گیری های داخلی را کمتر کنید

اقتصاد حوصله محور!

خبر جدید درباره افزایش حقوق بازنشستگان/ زمان افزایش حقوق بازنشستگان مشخص شد

تأمین پایدار و تثبیت تولید گاز در میدان‌های زاگرس جنوبی

رایگان شدن قبض گاز و دریافت پاداش به شرط کاهش 10 تا 35 درصدی مصرف

ترمیم خطوط لوله‌ انتقال گاز با استفاده از توان دانش‌بنیان‌ها

خودکفایی صنعت پتروشیمی با توان متخصصان داخلی/ راویان پیشرفت درباره پیشرفت‌های صنعت نفت تحقیق و روشنگری کنند

چری از آیرودینامیک‌ترین خودروی جهان رونمایی کرد

راویان پیشرفت و خدمت صنعت نفت افتخارهای جوانان را روایت می‌کنند

غرق شدن زوج جوان گلستانی‌ در استخر پرورش ماهی

استاندار مازندران تا پایان امسال می‌ماند

توسعه‌ محصولات بازار سرمایه اسلامی/نقش کلیدی بازار‌های سرمایه در ایجاد یکپارچگی و رشد اقتصادی

کدام کشورها بیشترین سرمایه‌گذاری را در اقتصاد ایران داشته‌اند؟

یک هفته با بورس کالا

نشست خبری “همایش و نمایشگاه نهضت تامین مالی شهر” فردا برگزار می‌شود

برترین‌های هفته در بورس کالا را بشناسید

ارفاق مالیاتی دولت به حقوق‌بگیران

چرا موسسه اعتباری نور به بانک ملی منتقل شد؟

نقش آفرینی دولت و مجلس برای حمایت از بازار سرمایه

موسسه کاسپین، هدف بعدی بانک مرکزی برای تعیین تکلیف

رمز موفقیت از نگاه یک کارآفرین؛ تعامل، خودشناسی، عُرضه داشتن

مهارت آموزی ابزاری برای ایجاد سرمایه انسانی و تقویت رشد اقتصادی

توافق اوپک پلاس برای کاهش بیشتر تولید نفت

عرضه نخستین خودرو هفت نفره ایران‌خودرو

ماینرهای غیرمجاز توسط پلیس امنیت اقتصادی کشف شد

یک تولیدکننده بزرگ به اوپک پلاس پیوست

خبرهای خوش اقتصادی داود منظور/ تکانه اقتصادی دیگر نخواهیم داشت/ ‌یارانه سه دهک اول ‌قطع می‌شود‌

پیش‌بینی وضعیت بازار طلا و سکه در هفته آینده

چرا قانون هوای پاک به طور کامل اجرا نشده است؟

چرا قانون هوای پاک اجرا نشده است؟

موانع نوسازی در بافت فرسوده تهران/ امسال چند مورد وام نوسازی پرداخت شده است؟

جزییات خرید اینترنتی لاستیک دولتی اعلام شد

قیمت جهانی نفت امروز 1402/09/10/ برنت 80 دلار و 60 سنت شد

ثتبیت ارز در نگاه کارشناسان؛ بهترین ایده تثبیت دلار چیست؟

هشدار مهم به خریداران رمزارزها/ «پامپ و دامپ» یعنی چه؟

مترو پرند افتتاح شد

زنگ خطر برای بانک‌ و موسسات اعتباری ناتراز به صدا درآمد

اقامتگاه‌های بوم‌گردی بهترین محرک‌ رونق اقتصادی در روستاها هستد

© - www.bazarearya.ir . All Rights Reserved.