بازار آریا

آخرين مطالب

موازنه ظریف عراق با ایران و آمریکا چقدر شکننده است؟

ترس و دلهره در کاخ السودانی اقتصاد ايران

ترس و دلهره در کاخ السودانی
  بزرگنمايي:

بازار آریا - دنیای‌اقتصاد : وال‌استریت ژورنال در گزارشی مدعی شده که رهبران عراقی همزمان با شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران و کسب حمایت عمومی از فلسطین در حال تقلا هستند. تقلایی که در ارتباط با قانون موازنه ظریف بغداد با دو قدرت منطقه‌ای و بین‌المللی یعنی ایران و آمریکا قرار دارد. بلال وهاب از همکاران موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک 19 نوامبر 2023 در تحلیلی در این روزنامه آمریکایی می‌نویسد: آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در اوایل ماه جاری در سفری از پیش اعلام نشده به بغداد رفت و در آنجا با محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق، دیدار کرد. السودانی با وظیفه حساسی روبه‌روست که روابط کشورش را بین آمریکا و ایران متعادل کند و از حمله شبه‌نظامیان وابسته به ایران به نظامیان و پرسنل دیپلماتیک آمریکا در عراق جلوگیری کند.
جنگ در غزه؛ صحنه عراق را شعله‌ور کرده، اما احساسات کنونی بیشتر از آن چیزی است که اختلافات فرقه‌ای در عراق آن را بازتاب می‌دهد. شبه‌‌‌نظامیان شیعه از زمان تهاجم 2003 به رهبری ایالات متحده و مبارزه بعدی آن با داعش، قدرت خود را افزایش داده‌‌‌اند. اگرچه اکثر آنها از ایران حمایت مالی و نظامی دریافت می‌کنند، اما بخشی جدایی‌ناپذیر از دولت السودانی هستند. وال‌استریت ژورنال مدعی است که این شبه‌‌‌نظامیان شیعه عراقی به‌‌‌طور خصوصی از حماس به خاطر خطر درگیری منطقه‌‌‌ای که می‌تواند تسلط این گروه‌ها بر ساختار قدرت در عراق را تهدید کند، خشمگین هستند. در کنار این، رهبران منتخب عراق برای راضی نگه داشتن رای‌دهندگانی که واقعا از تلفات و جنایت‌ها در غزه خشمگین شده‌اند، تلاش می‌کنند و در عین حال روابط دیپلماتیک خود را با ایالات متحده در راستای منافع ملی عراق حفظ می‌کنند. امنیت و بقای اقتصادی عراق به روابط آن با ایالات متحده بستگی دارد.
برخی از شبه‌نظامیان شیعه عراق حملات خود به منافع آمریکا در عراق را تشدید کرده‌اند. آنها مسوولیت یکسری حملات موشکی و پهپادی به تاسیسات نظامی ایالات متحده از زمان آغاز جنگ غزه را بر عهده گرفته‌اند. با این حال، همه این شبه‌نظامیان مشتاق رویارویی تمام‌عیار با واشنگتن نیستند. مقامات و شبه‌‌‌نظامیان همسو با موقعیت السودانی ترجیح می‌دهند از بودجه سالانه 153 میلیارد دلاری عراق استفاده کنند، شبکه‌‌‌های دوستان و حامیان خود را گسترش دهند و قدرت خود را تثبیت کنند.
وال‌استریت ژورنال در ادامه گزارش مدعی است: در واقع این گروه‌ها با آرمان فلسطین که با صدام دیکتاتور سابق عراق مرتبط بود، مخالفان شیعه در داخل کشور را آزار و اذیت می‌‌‌کرد و از خانواده‌‌‌های بمب‌‌‌گذاران انتحاری فلسطینی حمایت می‌‌‌کرد، همدردی چندانی ندارند. از زمان تهاجم سال 2003، تعداد آوارگان فلسطینی در عراق به دلیل وجود چنین جوی از حدود 34هزار نفر به کمتر از 10هزار نفر کاهش یافته است.
السودانی در تنگنا
السودانی که از حمایت بیشتر شبه‌نظامیان برخوردار است، می‌خواهد از استفاده از کشورش به عنوان یک صفحه شطرنج ژئوپلیتیک یا به عنوان مهره‌ای قابل مصرف برای دیگران جلوگیری کند. نخست‌‌‌وزیر عراق به شبه‌‌‌نظامیان شیعه هشدار داده که به پرسنل یا منافع آمریکا حمله نکنند و گفته است که چنین اقداماتی به منافع و حاکمیت ملی عراق آسیب می‌‌‌زند. السودانی پس از دیدار با بلینکن، برای گفت‌وگو با مقامات ایرانی به تهران رفت.
سفر نخست‌وزیر عراق صبح روز دوشنبه 15 آبان انجام شد و در جریان این سفر السودانی با رهبر انقلاب، رئیس‌جمهور و برخی از مقامات امنیتی ایران دیدار و گفت‌وگو داشت. وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به گمانه‌‌‌زنی‌‌‌هایی که درخصوص این سفر و پیش از آن دیدار بلینکن و السودانی مطرح شده بود، گفت که آمریکایی‌‌‌ها در سه روز گذشته از طرفی به ما پیام داده‌‌‌اند که به دنبال آتش‌بس هستند اما در عمل از کشتار جمعی و نسل‌‌‌کشی در غزه حمایت می‌کنند.
مشخص نیست که آیا السودانی می‌تواند این اقدام متعادل‌کننده را حفظ کند و از تشدید اوضاع توسط شبه‌نظامیان جلوگیری کند یا خیر. تعدادی از شبه‌نظامیان که بخشی از دولت عراق نیستند، از 17 اکتبر تاکنون بیش از 40 حمله به اهداف آمریکایی در عراق انجام داده‌اند، اما هیچ یک از آنها منجر به تلفات آمریکایی‌ها نشده است. بغداد گفته که برای خنثی کردن حملات بیشتر بر اساس اطلاعات عمل کرده است. ایالات متحده از اقدام متقابل در خاک عراق خودداری کرده اما هشدار داده است که این حق را برای خود محفوظ می‌داند. ایالات‌متحده در 22 اکتبر تعداد کارکنان سفارت و کنسولگری خود در عراق را کاهش داد و همزمان دفاع هوایی را نیز تقویت کرد.
کابوس عراق
کابوس عراق یک جنگ تمام‌عیار بین ایالات متحده و ایران در خاک آن است که بغداد، ناظر ناتوانی برای آن به شمار می‌رود. این صرفا فرضیه نیست. همین اواخر در سال 2019، زمانی که حمله موشکی شبه‌نظامیان به نیروهای آمریکایی یک پیمانکار ایالات متحده را در عراق کشت، واشنگتن و تهران چرخه‌ای از حملات تلافی‌جویانه را آغاز کردند که به ترور ژنرال ارشد ایران، [شهید] قاسم سلیمانی در بغداد و رگبار موشک‌های ایران به سمت پایگاه‌های آمریکایی در عراق منجر شد. این وضعیت روابط آمریکا و عراق را تا مرز گسست پیش برد که تنها با یک دیپلماسی استثنایی از آن جلوگیری به عمل آمد. یک عنصر غیرقابل پیش‌بینی که به محاسبات عراق اضافه می‌کند، مساله افکار عمومی است. این همدردی اکنون به طور فزاینده‌ای تحت‌تاثیر خشم در مورد تلفات غیرنظامیان فلسطینی قرار گرفته که در همه جا در صفحه‌های تلویزیون و فضای رسانه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای پیدا کرده است. حمایت آمریکا از اسرائیل نیز به نوبه خود فرصت‌های مقاومت‌ناپذیری را برای چهره‌هایی مانند مقتدی صدر فراهم می‌کند تا علیه حضور نیروهای آمریکایی در عراق اعتراض کنند.
سوال بی‌پاسخ آمریکا
با وجود این، رهبران عراقی می‌دانند که ردپای نظامی آمریکا در عراق به جای تضعیف حاکمیت شکننده بغداد، از آن محافظت می‌کند. با این حال، تداوم حملات شبه‌نظامیان می‌تواند به راحتی این تعادل ظریف را از بین ببرد. برای واشنگتن، سوال این است که چگونه می‌توان عمل‌گرایی در حال ظهور عراق را تقویت کرد و در عین حال از درگیر شدن بیشتر شبه‌نظامیان در دولت عراق جلوگیری به‌عمل آورد. شبه‌نظامیان از درگیری مستقیم با نیروهای آمریکایی اجتناب کرده‌اند، اما همچنان تهدیدی برای منافع ایالات متحده در عراق هستند.
برای بازدارندگی ایران و شبه‌‌‌نظامیان عراقی، ایالات متحده باید حوزه‌‌‌های ارتباطی خود را گسترش دهد و پارلمان عراق، دولت اقلیم کردستان و دیگر بازیگران کلیدی را شامل شود. آمریکا همچنین باید در برابر این وسوسه مقاومت کند که بخواهد عراق را به عنوان یک چاقو علیه ایران به کار گیرد. بازی طولانی آمریکا باید مبنی‌بر قدرت بخشیدن به دولت عراق و نهادهای آن و اجتناب از تبدیل عراق به میدان نبرد در یک جنگ منطقه‌ای گسترده‌تر باشد.
--> اخبار مرتبط عراق: اروپایی‌ها نسبت به ایران سختگیرتر شده‌‌‌اند وزیر خارجه عراق: وقت گفت‏‏‌وگوی مستقیم بین ایران و آمریکا فرارسیده است تاکید عراق بر لزوم وجود توازن در روابط بغداد با ایران و آمریکا رصد تنش ایران و آمریکا در عراق مدیریت تنــش‌

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/1107665/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

توسعه ابزارهای مالی، راه حل صحیح ورود نقدینگی به بازار سرمایه

روایتی از وضعیت شیرخشک در بازار؛ سهمیه بندی شده با افزایش 40 درصدی قیمت

نگاهی به قیمت آپارتمان‌ها در شمال تهران

اجرای تجدید ارزیابی دارایی، حرکتی هوشمندانه به سمت شفافیت

سرنوشت فولاد ازنا در گرو اراده پایتخت‌نشینان

افتتاح مترو پرند گامی در جهت رفاه جامعه کارگری است

جبران عقب‌ماندگی‌ها با ورود 791 واگن به ظرفیت حمل‌ونقل عمومی

کاهش سرفاصله حرکت مترو در ایستگاه شهرآفتاب با افتتاح ایستگاه پرند

شماری از اعضای اوپک‌پلاس روزانه 2.2 میلیون بشکه از تولید خود می‌کاهند

وزیر نفت: قیمت گاز سه پله اول تغییر نمی کند

مشاور عالی اتاق بازرگانی: فقط از 41 درصد ظرفیت تولید کشور استفاده می‌کنیم

کشف محل ذخیره سوخت قاچاق در غرب تهران

ایران بزرگترین قدرت تجارت دریایی خاورمیانه شناخته شد

نیمه پنهان کسری تجاری؛ سخت گیری های داخلی را کمتر کنید

اقتصاد حوصله محور!

خبر جدید درباره افزایش حقوق بازنشستگان/ زمان افزایش حقوق بازنشستگان مشخص شد

تأمین پایدار و تثبیت تولید گاز در میدان‌های زاگرس جنوبی

رایگان شدن قبض گاز و دریافت پاداش به شرط کاهش 10 تا 35 درصدی مصرف

ترمیم خطوط لوله‌ انتقال گاز با استفاده از توان دانش‌بنیان‌ها

خودکفایی صنعت پتروشیمی با توان متخصصان داخلی/ راویان پیشرفت درباره پیشرفت‌های صنعت نفت تحقیق و روشنگری کنند

چری از آیرودینامیک‌ترین خودروی جهان رونمایی کرد

راویان پیشرفت و خدمت صنعت نفت افتخارهای جوانان را روایت می‌کنند

غرق شدن زوج جوان گلستانی‌ در استخر پرورش ماهی

استاندار مازندران تا پایان امسال می‌ماند

توسعه‌ محصولات بازار سرمایه اسلامی/نقش کلیدی بازار‌های سرمایه در ایجاد یکپارچگی و رشد اقتصادی

کدام کشورها بیشترین سرمایه‌گذاری را در اقتصاد ایران داشته‌اند؟

یک هفته با بورس کالا

نشست خبری “همایش و نمایشگاه نهضت تامین مالی شهر” فردا برگزار می‌شود

برترین‌های هفته در بورس کالا را بشناسید

ارفاق مالیاتی دولت به حقوق‌بگیران

چرا موسسه اعتباری نور به بانک ملی منتقل شد؟

نقش آفرینی دولت و مجلس برای حمایت از بازار سرمایه

موسسه کاسپین، هدف بعدی بانک مرکزی برای تعیین تکلیف

رمز موفقیت از نگاه یک کارآفرین؛ تعامل، خودشناسی، عُرضه داشتن

مهارت آموزی ابزاری برای ایجاد سرمایه انسانی و تقویت رشد اقتصادی

توافق اوپک پلاس برای کاهش بیشتر تولید نفت

عرضه نخستین خودرو هفت نفره ایران‌خودرو

ماینرهای غیرمجاز توسط پلیس امنیت اقتصادی کشف شد

یک تولیدکننده بزرگ به اوپک پلاس پیوست

خبرهای خوش اقتصادی داود منظور/ تکانه اقتصادی دیگر نخواهیم داشت/ ‌یارانه سه دهک اول ‌قطع می‌شود‌

پیش‌بینی وضعیت بازار طلا و سکه در هفته آینده

چرا قانون هوای پاک اجرا نشده است؟

چرا قانون هوای پاک به طور کامل اجرا نشده است؟

موانع نوسازی در بافت فرسوده تهران/ امسال چند مورد وام نوسازی پرداخت شده است؟

جزییات خرید اینترنتی لاستیک دولتی اعلام شد

قیمت جهانی نفت امروز 1402/09/10/ برنت 80 دلار و 60 سنت شد

ثتبیت ارز در نگاه کارشناسان؛ بهترین ایده تثبیت دلار چیست؟

هشدار مهم به خریداران رمزارزها/ «پامپ و دامپ» یعنی چه؟

مترو پرند افتتاح شد

زنگ خطر برای بانک‌ و موسسات اعتباری ناتراز به صدا درآمد

© - www.bazarearya.ir . All Rights Reserved.