بازار آریا

آخرين مطالب

احساسات ابزارهای قدرتمندی هستند که داده‏‏‌های مهمی درباره محیط پیرامون به ما می‌دهند

10 احساس نادیده گرفته شده در محیط کار اقتصاد ايران

10 احساس نادیده گرفته شده در محیط کار
  بزرگنمايي:

بازار آریا - مترجم: منا اختیاری منبع: HBR فیس‌‌‌بوک عبارت «سریع حرکت کن و چیزهایی را در هم بشکن» را تبدیل به شعار غیررسمی شرکت کرده، اما «فرنسس فری» و «آن موریس»، متخصصان حوزه رهبری سازمانی، می‌‌‌گویند این باور به‌‌‌شدت اشتباه است و مانع رهبران سازمانی می‌شود که بتوانند شرکت فوق‌‌‌العاده‌‌‌ای بنا کنند.
بهترین رهبران سازمانی سریع حرکت می‌کنند و چیزها را درست می‌کنند. آنها مشکلات سخت را حل و همزمان سازمانشان را قوی‌‌‌تر می‌کنند. فری و موریس در کتاب جدیدشان به نام «سریع حرکت کن و چیزها را درست کن» پنج استراتژی عرضه می‌کنند تا به رهبران سازمانی کمک کنند از پس سخت‌‌‌ترین مشکلاتشان بربیایند و به‌‌‌سرعت تغییراتی اعمال کنند:
1- مشکل واقعی را شناسایی کن؛ 2- اعتماد سهامدارانت را جلب کن؛ 3- شرایط همه‌گیری فراهم کن که به تمام اعضای گروهت فرصت رشد و شکوفایی دهد؛ 4- درباره تغییراتی که باید اعمال کنی قصه جذاب و گیرایی تعریف کن؛ 5- برنامه را با احساس ضرورت و فوریت اجرا کن. مطلبی با همین مقدمه در تاریخ 23 مهر با عنوان «پیشرفت شرکت‌ها با درستی، همدلی و منطق: 10 تله‌‌‌ای که اعتماد سازمانی را نابود می‌کنند» در همین صفحه به چاپ رسید. حالا در این نوشتار به طراحی و توسعه روایت مشخص و جذابی درباره تغییراتی که می‌‌‌خواهید در سازمانتان اعمال کنید می‌‌‌پردازیم. تغییرات می‌توانند بسیار منطقی و بجا و درعین‌‌‌حال، برای افرادی که تحت‌تاثیر آن قرار می‌‌‌گیرند ناراحت‌‌‌کننده و مخل باشند. احساسات بخش دیده‌نشده‌‌‌ای از رهبری تغییرات است که مورد بحث و توجه قرار نمی‌گیرد. درست به همان اندازه که اضطراب می‌تواند به‌‌‌شدت واگیردار باشد، خوش‌بینی هم می‌تواند.
در اینجا به 10 احساس قدرتمند می‌‌‌پردازیم که می‌توانید در قصه‌‌‌گویی‌‌‌تان برای سازمان به کار ببندید. ما معتقدیم که به‌‌‌طور کلی احساسات در محیط کار نادیده گرفته می‌‌‌شوند.
اگر خانم پا به سن گذاشته‌‌‌ای باشید (که ما هستیم) پس احتمالا به شما هشدار داده‌‌‌اند که نگذارید چیزی به آشفتگی و درهم‌‌‌ و برهمی یک احساس با شما سر کار بیاید. از سوی دیگر اگر مرد پا به سن گذاشته‌‌‌ای باشید هم احتمالا به خاطر چیزی که فقدان احساس به نظر می‌‌‌رسیده تشویق شده‌‌‌اید.
این سیگنال‌‌‌ها دست ‌‌‌به ‌‌‌دست هم داده‌‌‌اند تا یک فرصت از دست ‌‌‌رفته را ایجاد کنند. احساسات نه‌‌‌تنها ابزارهای قدرتمندی برای متقاعدسازی و نفوذ هستند، بلکه ما را فروتن می‌کنند -که در مواجهه با دیگران کارآمد است- و داده‌‌‌های مهمی درباره محیط پیرامون به ما می‌دهند.
البته فوت ‌‌‌و فنش این است که متوجه احساساتمان باشیم و به‌‌‌گونه‌‌‌ای از آنها بهره ببریم که اجازه ندهیم سیستم کنترل مغزمان را از کار بیندازند. برای روشن کردن این موضوع در ادامه به تعدادی از احساسات محبوبمان می‌‌‌پردازیم که در محیط کار کم‌‌‌ارزش تلقی می‌‌‌شوند.
1- استیصال
«پائول اینگلیش»، کارآفرین سریالی خارق‌‌‌العاده، برای رسیدن به هرکدام از ایده‌‌‌های شگفت‌انگیزش از استیصال استفاده کرده است. راه‌‌‌اندازی ابر‌موتور جست‌‌‌وجویش با نام کایاک (Kayak) از این قاعده مستثنی نیست؛ چون باورش نمی‌‌‌شد چقدر وقتش تلف شده بود که از وب‌سایت یک شرکت هواپیمایی به وب‌سایت شرکت هواپیمایی دیگری برود تا بهترین پرواز را پیدا کند. مواقعی که اینگلیش به‌‌‌عنوان سخنران میهمان برای دانشجویان دانشگاه MBA سخنرانی می‌کند، آنها را به چالش می‌‌‌کشد که با تصویری از چیزی که برایشان آزاردهنده است به کلاس بیایند. خیلی وقت‌‌‌ها ایده درست‌‌‌ودرمان یک کسب و کار، جایی در جریان همان کلاس به وجود می‌‌‌آید.
2- پشیمانی
پشیمانی که گونه‌‌‌ای از استیصال است، معمولا در مرز بین خود و دیگری ظاهر می‌شود. به‌‌‌عنوان نمونه از حرف نسنجیده‌‌‌ای که به همکاری زدیم پشیمان می‌‌‌شویم، یا از این پشیمان می‌‌‌شویم که چرا حرفی را در لحظه‌‌‌ای که اهمیت داشت و تاثیرگذار بود به زبان نیاوردیم.
به‌رغم اینکه تجربه احساس پشیمانی بسیار ناخوشایند است، اغلب به ما نشان می‌دهد که باید دفعه بعد چه کاری را یک‌‌‌جور دیگری انجام دهیم.
همچنین ممکن است به ما کمک کند دریابیم که احتمالا چه چیزهایی را باید حل‌‌‌وفصل کنیم. اگر هنوز از حرفی که سه روز پیش زده‌‌‌اید پشیمانید، پس به احتمال بسیار زیاد باید عذرخواهی کنید.
3- شور و شوق
ممکن است شنیدن این خبر خوانندگان جهانی ما را متعجب کند، اما حتی آمریکایی‌‌‌ها هم یاد می‌‌‌گیرند که در محیط کار بیش ‌‌‌از اندازه شور و شوق نداشته باشند. در واقع، یک‌‌‌بار به یکی از ما توصیه کردند که به‌‌‌عنوان یک زن هرگز از کلمه «هیجان‌‌‌زده» استفاده نکنیم، چون این کلمه به عدم‌کنترلی کاملا زنانه و آشفته اشاره دارد. اگر دلتان می‌‌‌خواهد اسم دیگری رویش بگذارید. اما فراموش نکنید که موثرترین کنترل‌کنندگان تغییرات نسبت به دنیایی که دارند می‌‌‌سازند تعصب دارند و در هر فرصت ممکن شور و شوق خود را نشان می‌دهند.
4- سرسپردگی
انسان‌‌‌ها در بستری با استانداردهای بالا و سرسپردگی عمیق شکوفا می‌‌‌شوند که به‌‌‌عنوان تعهد تمام و کمال و بی‌‌‌پرده به موفقیت شخص دیگری تعریف می‌شود. هرچند ما گاهی به دلیل این باور غلط که سرسپردگی‌‌‌مان به‌‌‌نوعی سد راه آن قسمت استانداردهای بالا می‌شود، تمامش را ابراز نمی‌‌‌کنیم.
اجازه بدهید خلاصه بگوییم، چنین چیزی صحت ندارد. پس لطفا صریح و واضح نشان دهید برایتان چقدر مهم است که همکارتان حسابی گل بکارد.
5- شادمانی
تونی شی که در نوامبر 2020 درگذشت، با بنا کردن امپراتوری کفش زاپوس بر پایه کارمندان شاد، مشتریان شاد و تامین‌‌‌کنندگان شاد، قدرت شادمانی در کار را به همه ما نشان داد. با ‌‌‌وجود این‌، ما همچنان به حد غیرقابل ‌‌‌باوری در محیط کار همدیگر را عذاب می‌‌‌دهیم.
ای‌‌‌کاش بگذاریم میراث شی این باشد که با دقت بیشتری به رسالت او از آمدن به این دنیا گوش دهیم.
6- ناآرامی
این احساسی است که همه ما حداقل بعضی ‌‌‌اوقات آن را با نشانه‌‌‌ای برای متوقف کردن کاری که در حال انجامش هستیم اشتباه می‌‌‌گیریم. سرشت انسان این‌‌‌گونه است که از ناآرامی و هر چیزی که به ناآرامی منجر می‌شود اجتناب کند. اما بسیاری از اتفاقات خوب خارج از حریم امن ما رخ می‌دهند؛ از یادگیری چیزهای تازه گرفته تا مواجهه با مشکلی که هنوز
راه ‌‌‌حلش را نمی‌‌‌دانیم. از «ویرجینیا جینی رامدی»، رئیس و مدیرعامل سابق شرکت IBM، بپذیرید که گفت: «رشد و راحتی در یک اقلیم نمی‌‌‌گنجند.»
7- خشم
بله، ما فکر می‌‌‌کنیم خشم هم جای خود را دارد؛ دست‌‌‌کم به این دلیل که سرکوب کردن آن در نهایت منجر به ایجاد سم درونی می‌شود. خشم به دلایل گوناگونی حساس و گیج‌‌‌کننده است؛ از جمله اینکه همه ما به شکل برابری به آن
دسترسی نداریم.
به‌‌‌عنوان ‌‌‌مثال، احتمال بیشتری وجود دارد که متخصصان سیاه‌پوستی که خشمشان را در محیط کار ابراز می‌کنند بهای این رفتار را بپردازند. خشم اغلب یک احساس ثانویه است؛ پوششی است برای احساسات پیچیده دیگری همچون ناامیدی یا غم. هنگامی‌‌‌که ما روی این حس افراد متمرکز می‌‌‌شویم، اغلب از همین نقطه آغاز می‌‌‌کنیم. اینکه چه چیزی ممکن است در پس آن خشم وجود داشته باشد؟ از این احساس چه چیزی می‌توانیم بیاموزیم؟
8- لذت
لذت یکی از چهار ارزش تیمی اساسی استیو کر، مربی افسانه‌‌‌ای لیگ NBA است (همراه با ذهن‌آگاهی، همدلی و رقابت) که موفقیت فوق‌‌‌العاده تیم گلدن استیت واریرز را به آنها نسبت می‌دهد. این قسمت لذت اغلب مردم را غافلگیر می‌کند، تا اینکه می‌‌‌بینند جنگجویان کر با لذت زمین بازی را تصاحب می‌کنند و به بازی مسلط می‌‌‌شوند. راستی، دسترسی به لذت هم برای همه یکسان نیست و توزیع عادلانه‌‌‌ای ندارد و به همین دلیل است که هنوز برای برخی از ما «نشانه مقاومت» است.
9- رفاقت
اینجا کلمه یگانه و بی‌‌‌نقصی برای نشان دادن منظورمان وجود ندارد و نمی‌توانیم با یک کلمه آن را توصیف کنیم. پس صرفا این را می‌‌‌گوییم که زندگی یک جایی همه ما را به زانو درمی‌‌‌آورد و ما به دیگران احتیاج داریم تا به روش‌های کوچک و بزرگی به ما کمک کنند که دوباره سرپا شویم. به ‌‌‌احتمال‌‌‌ زیاد، با بعضی از این افراد در محیط کار آشنا می‌‌‌شوید.
10- فضل و بزرگی
به عقیده ما این یکی اصل کاری است؛ احساسی که در این برهه که ما در آن زندگی و کار می‌‌‌کنیم بسیار نایاب است. طبق تجربه ما، فضل و بزرگی از درون شروع می‌شود؛ یعنی ما باید اول برای انسانیت کم و کاستی‌دار خودمان فضایی باز کنیم تا بتوانیم پذیرای طبیعت کاستی‌دار دیگران باشیم.
بسته به شرایطتان فضل و بزرگی می‌تواند به‌‌‌عنوان مهربانی، همدلی یا روح بخشنده خود را نشان دهد. فضل و بزرگی می‌تواند به معنای تصمیم به داشتن آن گفت‌‌‌وگوی سخت یا انجام ندادن آن گفت‌‌‌وگوی سخت باشد. فضل و بزرگی در هر شکل و فرمی که ظاهر شود، می‌‌‌طلبد که اول آن را روی خودمان تمرین کنیم و بعد آن را به دیگران عرضه کنیم.
--> اخبار مرتبط پسری را که قبل از شوهرم در زندگی‌ام بوده، چطور فراموش کنم؟ آیا برای مدیریت ریسک با سرعت رسانه‌‌‌های اجتماعی آماده‌‌‌اید؟ 40 سالگی؛ رکورد ویژه پیرمردها تیتر روزنامه عربستانی برای سپاهان اهدای جوایز آسیا و پاسیفیک به ویم وندرس

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/1107663/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

داوود منظور: 28 درصد منابع بودجه امسال محقق نشده است

اهمیت سرمایه گذاری علمی برای درک بهتر اکوسیستم های دریایی

آیت‌الله نوری همدانی: صنعت بیمه از مشاغل خانگی حمایت کند

چرا در یک اقدام عجیب، 43 درصد اعتبارات صداوسیما را افزایش داده اند، درحالیکه برای جبران ناترازی بودجه، از مردم بیشتر مالیات می‌گیرند؟

هشداری درباره تورم در کشور

رشد اقتصادی در نیمه اول امسال 7.5 درصد شد

علائم اقتصادی از رکود خبر می‌دهند نه رشد!

نوشابه قوطی 50 درصد گران شد

تجدید ارزیابی دارایی‌ها به واقعی‌تر شدن صورت‌های مالی کمک می‌کند

وعده‌های رئیس سازمان برنامه و بودجه برای سال آینده / دیگر تکانه اقتصادی نخواهیم داشت

رشد 7.2 درصدی تولید ناخالص داخلی در تابستان سال جاری

وحیدی: باید برای هر روستا برنامه مشخص توسعه داشته باشیم

فولاد ازنا نیازمند عزم و اراده مسئولان ملی است

اظهاراتی درباره افزایش حقوق بازنشستگان

یک پیش‌بینی جدید از قیمت طلا و سکه

توسعه ابزارهای مالی، راه حل صحیح ورود نقدینگی به بازار سرمایه

روایتی از وضعیت شیرخشک در بازار؛ سهمیه بندی شده با افزایش 40 درصدی قیمت

نگاهی به قیمت آپارتمان‌ها در شمال تهران

اجرای تجدید ارزیابی دارایی، حرکتی هوشمندانه به سمت شفافیت

سرنوشت فولاد ازنا در گرو اراده پایتخت‌نشینان

افتتاح مترو پرند گامی در جهت رفاه جامعه کارگری است

جبران عقب‌ماندگی‌ها با ورود 791 واگن به ظرفیت حمل‌ونقل عمومی

کاهش سرفاصله حرکت مترو در ایستگاه شهرآفتاب با افتتاح ایستگاه پرند

شماری از اعضای اوپک‌پلاس روزانه 2.2 میلیون بشکه از تولید خود می‌کاهند

وزیر نفت: قیمت گاز سه پله اول تغییر نمی کند

مشاور عالی اتاق بازرگانی: فقط از 41 درصد ظرفیت تولید کشور استفاده می‌کنیم

کشف محل ذخیره سوخت قاچاق در غرب تهران

ایران بزرگترین قدرت تجارت دریایی خاورمیانه شناخته شد

نیمه پنهان کسری تجاری؛ سخت گیری های داخلی را کمتر کنید

اقتصاد حوصله محور!

خبر جدید درباره افزایش حقوق بازنشستگان/ زمان افزایش حقوق بازنشستگان مشخص شد

تأمین پایدار و تثبیت تولید گاز در میدان‌های زاگرس جنوبی

رایگان شدن قبض گاز و دریافت پاداش به شرط کاهش 10 تا 35 درصدی مصرف

ترمیم خطوط لوله‌ انتقال گاز با استفاده از توان دانش‌بنیان‌ها

خودکفایی صنعت پتروشیمی با توان متخصصان داخلی/ راویان پیشرفت درباره پیشرفت‌های صنعت نفت تحقیق و روشنگری کنند

چری از آیرودینامیک‌ترین خودروی جهان رونمایی کرد

راویان پیشرفت و خدمت صنعت نفت افتخارهای جوانان را روایت می‌کنند

غرق شدن زوج جوان گلستانی‌ در استخر پرورش ماهی

استاندار مازندران تا پایان امسال می‌ماند

توسعه‌ محصولات بازار سرمایه اسلامی/نقش کلیدی بازار‌های سرمایه در ایجاد یکپارچگی و رشد اقتصادی

کدام کشورها بیشترین سرمایه‌گذاری را در اقتصاد ایران داشته‌اند؟

یک هفته با بورس کالا

نشست خبری “همایش و نمایشگاه نهضت تامین مالی شهر” فردا برگزار می‌شود

برترین‌های هفته در بورس کالا را بشناسید

ارفاق مالیاتی دولت به حقوق‌بگیران

چرا موسسه اعتباری نور به بانک ملی منتقل شد؟

نقش آفرینی دولت و مجلس برای حمایت از بازار سرمایه

موسسه کاسپین، هدف بعدی بانک مرکزی برای تعیین تکلیف

رمز موفقیت از نگاه یک کارآفرین؛ تعامل، خودشناسی، عُرضه داشتن

مهارت آموزی ابزاری برای ایجاد سرمایه انسانی و تقویت رشد اقتصادی

© - www.bazarearya.ir . All Rights Reserved.