بازار آریا

آخرين مطالب

تنش‌های منطقه‌ای به مرحله بندبازی خطرناک رسیده است

جنگ سایه‌ها میان تهران و واشنگتن اقتصاد ايران

جنگ سایه‌ها میان تهران و واشنگتن
  بزرگنمايي:

بازار آریا - دنیای‌اقتصاد : وب‌‌‌سایت آمریکایی دیلی بیست در گزارشی تحلیلی به بررسی تنش‌‌‌های اخیر بین نیروهای متحد ایران در منطقه و ایالات متحده آمریکا پرداخته است. در این گزارش نوشته شده که شدت گرفتن حملات و ضدحمله‌‌‌های اخیر بین ایالات متحده و گروه‌‌‌های مرتبط با ایران، تهدیدی برای تبدیل شدن به یک بحران همه‌جانبه است.
گزارشگر امنیت ملی در این رابطه نوشت: «پس از رگبار حملات به اهداف آمریکایی در خاورمیانه طی هفته‌‌‌های اخیر، ایالات متحده به شبه‌‌‌نظامیان نزدیک به ایران پاسخ نظامی داده و نیروهای آمریکایی چند حمله تلافی‌‌‌جویانه را انجام داده‌‌‌اند؛ اتفاقی که ممکن است خطر آغاز یک جنگ گسترده‌‌‌تر را به دنبال داشته باشد.» اگرچه ایالات متحده می‌گوید هدف از این عملیات‌ها جلوگیری از حملات بیشتر علیه نیروهایش در منطقه است، اما حملات تلافی‌جویانه کاملا موفقیت‌‌‌آمیز نبوده است. به گزارش آسوشیتدپرس، روز جمعه گذشته، پایگاه‌‌‌های نظامی ایالات متحده بیشترین تعداد حملات یعنی سه حمله را در عراق و سوریه متحمل شدند.
درگیری‌‌‌های جاری این نگرانی را ایجاد کرده که ایالات متحده ممکن است ناخواسته باعث تشدید تنش گسترده‌‌‌تر شود. این در حالی است که هدف واشنگتن جلوگیری از حملات به نیروها و پایگاه‌‌‌های آمریکایی در منطقه است. همچنین در حالی که ضدحملات ایالات متحده تاکنون بدون واکنش تنش‌‌‌آمیز گسترده از سوی ایران بوده، اما حملات رفت و برگشتی و مداوم علیه نیروهای آمریکایی در منطقه راه را برای حوادث احتمالی و تفسیر نادرست هموار می‌‌‌کند. این موضوع را برایان فینوکان که قبلا در دفتر مشاور حقوقی وزارت امور خارجه کار می‌کرد، بیان کرد؛ جایی که در مورد مسائل حقوقی و سیاسی مربوط به مبارزه با تروریسم و استفاده از نیروی نظامی مشاوره می‌داد.
فینوکان که اکنون مشاور ارشد گروه بین المللی بحران در برنامه ایالات متحده است، به دیلی بیست گفت: «جای زیادی برای محاسبه اشتباه یا شکست در هر دو طرف وجود دارد. اگر نیروهای آمریکایی در یک حمله کشته شوند، ممکن است ایالات متحده احساس کند که باید پاسخ خود را بیشتر کند که این اقدام به طور بالقوه شامل هدف قرار دادن مستقیم نیروهای سپاه پاسداران ایران است. کاخ سفید تاکنون دست به چنین اقدامی نزده است.» یکی از اهداف اعلام شده دولت بایدن از چنین حملاتی به اهداف مرتبط با ایران، جلوگیری از گسترش جنگ اسرائیل علیه حماس در غزه به منطقه است. لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه در بیانیه‌‌‌ای گفت: «رئیس‌‌‌جمهور هیچ اولویتی بالاتر از امنیت پرسنل آمریکایی ندارد و او این اقدامات را برای نشان دادن هدف خود انجام می‌‌‌دهد مبنی بر اینکه ایالات متحده از خود، پرسنل و منافع خود دفاع خواهد کرد.»
مقامات آمریکایی هفته‌هاست که به ایران و گروه‌های نیابتی آن هشدار داده‌اند که از جنگ اسرائیل علیه حماس در غزه دوری کنند. با وجود این‌، نیروهای مرتبط با ایران تقریبا هر روز از اواسط اکتبر حملاتی را علیه نیروهای آمریکایی در سوریه و عراق انجام داده‌‌‌اند. یک کشتی جنگی ایالات متحده مجبور شد چندین موشک و پهپاد را که حوثی‌‌‌های مورد حمایت ایران ماه گذشته از یمن پرتاب کرده بودند، از بین ببرد. روز سه‌‌‌شنبه گذشته نیز، حوثی‌‌‌های یمن گفتند که چندین موشک‌‌‌ بالستیک را به سمت اهداف اسرائیل شلیک کرده‌‌‌اند. از نظر فینوکان، نه ایالات متحده و نه ایران احتمالا به دنبال جنگ گسترده‌‌‌تری نیستند. فینوکان گفت که ایران در حال حاضر با تلاش برای آغاز نکردن یک جنگ‌‌‌ گسترده‌‌‌تر می‌‌‌خواهد علیه حمایت‌‌‌های ایالات متحده از اسرائیل اقدام کند که کار ساده‌ای نیست. فینوکان تاکید کرد: «ایران در اینجا مسیر خوبی را طی می‌‌‌کند، جایی که آنها از یک سو می‌‌‌خواهند بر آمریکا فشار بیاورند، از جمله در پاسخ به حمایت آمریکا از اسرائیل در غزه، اما از سوی دیگر خواهان جنگ منطقه‌‌‌ای نیستند.»
پنتاگون در تلاش است تا این روایت را جا بیندازد که حملات متقابل ایالات متحده علیه نیروهای نزدیک به ایران در روزهای اخیر نشانه‌‌‌ای از کارآمد بودن بازدارندگی ایالات متحده است. سابرینا سینگ، معاون سخنگوی پنتاگون روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: «این رویکرد از آنجایی ناشی می‌‌‌شود که وزارت دفاع ادعا می‌کند این حملات متقابل به جلوگیری از سرایت جنگ اسرائیل و حماس به منطقه کمک کرده است.» سینگ ادامه داد: «این جنگی که ما می‌‌‌خواهیم ببینیم محدود به اسرائیل و داخل غزه است. ما نمی‌خواهیم شاهد یک درگیری منطقه‌ای گسترده‌تر باشیم. تا امروز، این اتفاق نیفتاده است. ما شاهد سرریز این جنگ به دیگر کشورهای همسایه و منطقه نبودیم.»
فینوکان اما معتقد است که این خوش‌بینانه است. بر اساس گزارش‌ Task and Purpose، از زمان روی کار آمدن جو بایدن، تا اواخر ماه مارس، ایران و نیروهای نیابتی آن 83 بار به نیروهای آمریکایی حمله کرده‌‌‌اند. اما تعداد این حملات از 7 اکتبر تاکنون به 60 حمله رسیده است. بر اساس این آمار فینوکان، می‌توان این بحث را مطرح کرد که حملات ایران به نیروهای آمریکایی در منطقه نشان‌دهنده سرریز جنگ اسرائیل و حماس است.
فینوکان می‌‌‌گوید: «این جنگ یک سرریز داشته است. این حملات به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه یک وقفه داشت؛ سپس این آرامش متوقف شد و در بحبوحه این درگیری‌‌‌ها این وقفه نیز پایان یافت و درگیری‌‌‌ها گسترده شده است.» پنتاگون در پاسخ به این پرسش که چرا وزارت دفاع حملات متقابل خود را با توجه به ادامه حملات علیه نیروهای آمریکایی موفق می‌‌‌داند، روز سه‌‌‌شنبه تاکید کرد که ادامه حملات علیه نیروهای آمریکایی «مساله‌‌‌ای جدا» از بازدارندگی ایران است. اما حتی اگر این درست باشد، مقامات آمریکایی اعتراف کرده‌اند که هدف از حملات متقابل، پاسخ به تحریکات ایران است – نه فقط جلوگیری از سرریز شدن بحران. ژنرال مایکل کوریلا، رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده، گفت که این حملات «پاسخی» به «تداوم تحریکات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و گروه‌های وابسته به آنها در عراق و سوریه» است.
ایالات متحده تلاش‌‌‌های بیشتری برای ارسال پیام خود به ایران انجام داده است؛ از جمله اعزام دو ناو هواپیمابر به منطقه و صدور بیانیه‌‌‌های عمومی متعدد برای جلوگیری از حمله ایران. به گزارش رویترز، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته به عراق سفر کرد تا با محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق دیدار کند و خواستار آن شد که گروه‌‌‌های مقاومت عراق علیه نیروهای آمریکایی حملات انجام ندهند. همچنین وی خواهان جلوگیری از تشدید تنش‌‌‌ها در منطقه شد.
فینوکان گفت: «با این حال، برای جلوگیری از قرار گرفتن در موقعیت مارپیچی، بهتر است ایالات متحده به گام‌‌‌های دیگری فراتر از تقویت حضور، دیپلماسی و ضدحمله فکر کند که ممکن است به سردرگمی‌ها ادامه دهد - مانند خروج بی‌سر و صدای نیروها از منطقه.» ایالات متحده باید به فکر ابزارهای دیگری برای کاهش تنش‌‌‌ها باشد تا خطر تشدید جنگ و درگیری‌‌‌های منطقه‌‌‌ای گسترده‌تر را کاهش دهد. اما یک سوال اساسی باقی می‌‌‌ماند مبنی بر اینکه آیا تهران به صراحت به نیروهای نیابتی خود یا نیروهای مقاومت دستور می‌دهد تا نیروهای آمریکایی در منطقه را تعقیب کنند؟ سطح کنترل ایران بر نیروهای نیابتی مورد بحث کاملا مشخص نیست، اما پنتاگون معتقد است که ایران تاحدی بر این گروه‌‌‌ها نفوذ دارد. سینگ می‌گوید: درواقع سپاه پاسداران ایران از این گروه‌ها حمایت می‌کند، آنها را تجهیز می‌‌‌کند، بودجه می‌‌‌دهد و به آنها آموزش می‌‌‌دهد.
بنابراین آنها سطحی از پاسخگویی را نسبت به این گروه‌‌‌ها حفظ می‌‌‌کنند. حملاتی که ما انجام می‌‌‌دهیم برای این است که یک سیگنال بسیار قوی به ایران و گروه‌‌‌های وابسته به آنها ارسال کنیم مبنی بر اینکه حملات علیه مواضع و پایگاه‌‌‌های آمریکا در منطقه را متوقف کنند... من فکر می‌‌‌کنم که ایران قطعا این پیام را می‌‌‌بیند. در حالی که آمریکا می‌‌‌گوید که نیروهای مقاومت در منطقه از ایران دستور می‌‌‌گیرند اما مقام‌‌‌های جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده‌‌‌اند که این نیروها خودشان تصمیم ‌‌‌می‌‌‌گیرند. در این رابطه روز گذشته نیز ناصر کنعانی، سخنگوی دستگاه دیپلماسی در نشست خبری با خبرنگاران گفت که ما بارها اعلام کرده‌‌‌ایم گروه‌‌‌های مقاومت در منطقه نماینده کشورها و ملت‌‌‌های خود هستند و براساس منافع کشورها و ملت‌‌‌های خود تصمیم می‌‌‌گیرند، بررسی می‌‌‌کنند و به صورت خودجوش اقدام می‌‌‌کنند.
--> اخبار مرتبط خشم آمریکا از آزادی آدریان دریا ظریف:تجاوزگری آمریکا علیه ایران با ترامپ آغاز نشده است توافق رسمی تا نوامبر 2024غیر ممکن است نشانه‌‌‌های کاهش تنش ایران و آمریکا چیست؟ تخلیه محموله نفتی ایران زیر فشار کنگره

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/1107660/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

انتظارات بخش خصوصی از دولت چهاردهم؛ شروط توسعه اقتصاد چیست؟

با پول پژو 207، سوار این شاسی‌بلند پرآپشن و برقی چینی شوید/ عکس

تداوم چشم‌انتظاری برای اعطای سهام عدالت به جاماندگان

دولت سیزدهم رونق تولید و شادی کارگران را به هپکو بازگرداند

رونمایی از آیین‌نامه واردات خودرو‌های کارکرده: سن خودرو‌ها باید بین 3 تا 5 سال باشد/ خودرو‌های وارداتی باید ژاپنی، کره‌جنوبی یا ساخت کشور‌هایی اروپایی باشند

چرا پرداخت حقوق بازنشستگان با تاخیر مواجه شد؟

استاندار مازندران: صادرات غیر نفتی در بندر فریدونکنار 500 درصد رشد یافت

اقتصاد اولویت اول دولت چهاردهم باید باشد

حداقل حقوق اداره کار در سال 1403

مهر ابطال بر مسکن‌ دولتی

تنوع‌بخشی به ابزار‌های مالی با گواهی سپرده نقره بورس کالا

وحشت خریدار و فروشنده بازار خودرو

اس ال آر فاب دیزاین: اوج قدرت و زیبایی در دنیای خودرو/ عکس

هوا گرمتر می‌شود/ وزیر نیرو: مردم صرفه‌جویی برق را جدی بگیرند

نقش آفرینی در تصمیمات و اعتماد به بخش خصوصی مطالبه اساسی فعالان اقتصادی از رئیس جمهور است

تاثیر هدایت هوشمندانه نقدینگی در رشد اقتصادی

افزایش قیمت طلا، یورو و پوند؛ دلار چقدر افت می‌کند؟

جزییات و زمان عرضه ارز اربعین

مصرف بنزین در ایران نسبت به استاندارد دیگر کشورها چقدر است؟

هوا گرمتر می‌شود؛ وزیر نیرو: مردم صرفه‌جویی برق را جدی بگیرند

450 هکتار زمین برای اجرای طرح توسعه شهرک صنعتی مهاباد

سیل فروش رتبه واردات خودرو؛ قیمت‌ها تا 800 میلیون تومان رسید

جزییات طرح جایگزینی خودرو‌های فرسوده

سهم مهم بنادر ویژه اقتصادی – تجاری گیلان در توسعه اقتصاد دریا محور

اقتصاد دریامحور راهگشای بسیاری از مشکلات است

اقتصاد دریا محور راهگشای بسیاری از مشکلات است

بیشترین رشد قیمت مسکن در کدام منطقه تهران است؟

اما و اگرهای آزادی واردات خودروهای کارکرده

شهرهای پایدار اما کمترشناخته شده دنیا

کاهش درآمد کانال سوئز

پرتاب توپ «واردات خودروهای کارکرده» به زمین دولت چهاردهم

دعوت از ایران برای شرکت در مجمع اقتصادی اوراسیا

بررسی عضویت ناظر ایران در دستورکار مجمع اقتصادی اتحادیه اوراسیا

اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری؛ "پردیس ایر" فاقد مجوز است

جزئیات شرایط واردات خودرو با کد ملی از زبان مقام وزارت صمت

مردم با کدملی می‌توانند 1 خودروی شخصی وارد کنند

لامبورگینی 5-95 زاگاتو: فقط 5 دستگاه در جهان/ عکس

هشدار جهانی به اقتصاد ایران؛ رشد اقتصادی سال‌های آینده چنده؟

برق مراکز تولیدی نباید بدون برنامه قطع شود

وزیر ارتباطات در دیدار با پزشکیان: فیلترشکن‌ عامل کاهش سرعت دسترسی به اینترنت است

بازنشستگان متقاضی همسان سازی حقوق بخوانند!

سیگنال‌های بین‌المللی به بازار ارز/ کاهش قیمت دلار ادامه دارد

توسعه گردشگری استان به‌عنوان یکی از پیشران‌های اقتصادی خراسان شمالی موردتوجه قرار گیرد

نماینده مجلس: برق مراکز تولیدی نباید بدون برنامه قطع شود

دفتر مجمع نمایندگان خراسان رضوی در اتاق بازرگانی مستقر شد

آیا قیمت Render در مسیر رسیدن به 11 دلار قرار دارد؟

کاهش قیمت دلار در آخرین روز هفته/ بازار بدون خریدار بسته شد

کشف بیش از 51 هزار لیتر سوخت قاچاق در قصرشیرین

سازمان تأمین‌ اجتماعی: حقوق تیرماه بازنشستگان بدون تأخیر در حال پرداخت است

منظور: سال گذشته حدود 6 درصد رشد اقتصادی را تجربه کردیم

© - www.bazarearya.ir . All Rights Reserved.

چاپ ایرانیان کمپانی