بازار آریا

آخرين مطالب

فعالیت‌های اقتصادی که با آلودگی محیط زیست ملازمه پیدا کند ممنوع است اقتصاد ايران

فعالیت‌های اقتصادی که با آلودگی محیط زیست ملازمه پیدا کند ممنوع است
  بزرگنمايي:

بازار آریا - دادستان کل کشورگفت: مطابق قانون اساسی حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل‌های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند وظیفه‌ای عمومی است از این رو فعالیت‌های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقبل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع است.
به گزارش ایسنا، علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور صبح امروز دوشنبه 29 آبان ماه با حجت الاسلام والمسلمین موحدی دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار که عباسی مستشار دادگاه عالی انتظامی قضات و رئیس دفتر دادستان کل و معاونین سازمان حفاظت محیط زیست نیز حضور داشتند حجت الاسلام والمسلمین موحدی با بیان اینکه حفظ محیط زیست یک وظیفه و تکلیف انسانی است گفت: در کنار این وظیفه شخصی، حاکمیت هم یک وظیفه مستمر و دائمی در خصوص حفاظت از محیط زیست دارد.
وی گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) فرموده اند مساله محیط زیست یا حفظ منابع طبیعی مساله تجملاتی و درجه دو نیست، بلکه یک مساله حیاتی بوده و حفظ و رعایت آن یک وظیفه حاکمیتی است و همه ما موظف هستیم با تعامل و همکاری و تلاش بیشتر از این موهبت الهی حفاظت کرده تا ان‌شاءالله شاهد ایرانی آباد و سرسبز باشیم.
دادستان کل کشور با اشاره به اصل 50 قانون اساسی، فعالیتی که موجب آلودگی غیرقابل جبران باشد را ممنوع دانست و گفت: مطابق قانون اساسی حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل‌های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند وظیفه عمومی تلقی می‌گردد. از این رو فعالیت‌های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقبل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع است.
موحدی ادامه داد: این ممنوعیت برای دستگاه قضایی تکلیف ایجاد می‌کند که اجازه ندهیم این موهبت الهی در معرض آسیب قرار گیرد. کما اینکه موضوع محیط زیست یکی از مصادیق حقوق عامه بوده و ما بعنوان مدعی العموم موظف هستیم از حقوق عامه صیانت کرده و از تعدی و تجاوز به آن جلوگیری نماییم.
وی با بیان اینکه یکی از معاونت‌های ما در دادستانی کل ماموریت پیگیری امور حقوق عامه را دارد گفت: حسب ماده 1 دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه که مصوب سال 1397 رئیس محترم قوه قضاییه می‌باشد، حفظ و صیانت از حقوق زیست محیطی افراد یک جامعه از مصادیق بارز حقوق عامه برشمرده شده و دادستان‌های سراسر کشور نیز به موجب مواد 22 و 290 قانون آئین دادرسی کیفری وظیفه پیگیری آن را بر عهده دارند.
موحدی در ادامه به اقدامات انجام شده در دادستانی کل کشور در راستای حفاظت از محیط زیست اشاره کرده و گفت: یکی از کارهای مهم و خوب ما که جزو مطالبات سازمان محیط زیست هم بوده است ایجاد شعب تخصصی می‌باشد. 
دادستان کل کشور ادامه داد: به جهت تسریع در رسیدگی به پرونده‌های مرتبط با جرایم زیست محیطی از جمله جرایم موضوع قانون هوای پاک و قانون حفاظت از خاک، در دادسرا و دادگاه ایجاد شده است.
وی گفت: در دادستانی کل کشور پیگیری و نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات مرتبط با قانون هوای پاک، قانون حفاظت از خاک، قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، قانون مدیریت پسماند و قانون شکار صید در اولویت برنامه‌های اجرایی دادستان‌ها است.
موحدی در ادامه در توصیه‌هایی به رئیس و معاونین سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یکی از رسالت‌های بلندمدت و دائمی خود را به ارتقاء آگاهی‌های عمومی جامعه در حوزه حفاظت از محیط زیست اختصاص دهید. بدانید که بهترین و دلسوزترین افراد برای حفظ و حراست از محیط زیست خود مردم هستند.
دادستان کل کشور با بیان اینکه از موضوعات پیشگیرانه غافل نشوید گفت: باید نسل کودک و نوجوان و حتی جوان ما با دغدغه‌ها و مشکلات شما آشنا شوند. باید موضوع محیط زیست و اهمیت آن برای کودکان تبیین و تشریح شود. لازم است نسل نو آموزش تخصصی ببیند تا در آینده بتواند از منابع طبیعی و امثال آن مراقبت کند. لذا در حوزه اطلاع‌رسانی، آموزش و ارتقاء آگاهی‌های عمومی فعالیت خود را تقویت کنید.
وی در ادامه گفت: یکی از موضوعاتی که باید توسط شما و با کمک رسانه‌ها به آن پرداخته شود بحث خاک است. ضرورت خاک برای انسان مانند هوا و آب است؛ به طوری که کل زندگی بشر به سلامت خاک گره خورده و اگر خاک سالم نباشد کل زنجیره غذایی موجودات به خصوص انسان به خطر می افتد.
موحدی ادامه داد: خاک عنصری ارزشمند و حیاتی برای بشریت می‌باشد و ما نباید به سادگی از چنین موهبتی غافل شویم. اکنون در بسیاری از شهرها به موجب توسعه شهری اراضی مرغوب و حاصلخیز از بین رفته و ممکن است در آینده فرصت چندانی برای احیای این اراضی نداشته باشیم.
دادستان کل کشور گفت: باید همه مردم از مزایای بیشمار موهبت خاک آگاه شوند؛ تأثیر خاک بر عملکرد محصولات و امنیت غذایی، فیلتر مواد مضر، بهترین منبع نگهداری آب، پاک کنندگی، بستر رشد و نمو موجودات متعدد، فواید درمانی و ضد عفونی کنندگی و ... همه از جمله فواید خاک است که باید این مسائل توسط سازمان حفاظت محیط زیست برای جامعه اطلاع رسانی شود.
وی در ادامه به موضوع ضابطان خاص سازمان هم پرداخت و گفت: یکی از وظایف اصلی ما در دادستانی کل نظارت وهمچنین آموزش ضابطان عام و خاص می‌باشد. در این راستا ما آمادگی داریم دوره‌های آموزشی و تخصصی را برای ضابطان سازمان حفاظت محیط زیست برگزار نماییم.
موحدی ادامه داد: با توجه به این که قانون‌هایی مثل هوای پاک، حفاظت از خاک، مدیریت پسماند، شکار و صید و ... وجود دارد بر آموزش ضمن خدمت قضات اعتقاد داریم و لازم است قضات شعب تخصصی به صورت ویژه ای با قوانین و مباحث محیط زیستی آشنا شوند.
دادستان کل کشور در پایان گفت: با توجه به این که مسائل محیط زیستی را از موضوعات حیاتی برای کشور و آینده کشور می‌دانیم از اقدامات و برنامه‌های این سازمان در راستای صیانت از حقوق عامه حمایت خواهیم کرد.
در این نشست ضمن قدردانی از همکاری و تعامل دادستانی کل کشور در کمک به حفظ محیط زیست کشور گفت: دادستانی کل و دادسراهای سراسر کشور در موضوع حفاظت از منابع طبیعی، محیط زیست، حفاظت از دریا و تالاب‌ها، تغییر کاربری اراضی، خلع ید، رفع تصرفات غیرمجاز، صید و شکار با سازمان همکاری و تعاملی خوبی دارند و از اقدامات همکاران شما تقدیر و تشکر می‌نماییم.
در ادامه این دیدار معاونین سازمان حفاظت محیط زیست به ارائه گزارشی از عملکرد این سازمان پرداخته و برنامه‌های پیش رو را تشریح کردند.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/1107419/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

زنجیره فولاد - 1403/03/31

بازار فولاد - 1403/03/31

بازار آتی - 1403/03/31

سیگنال رکود مقاطع فولادی قوی‏‏‌تر از خاموشی بود

اوراق گواهی صرفه‏‏‌جویی اولین گام توسعه بازار بهینه‏‏‌سازی انرژی

وضعیت منابع سازمان هدفمندسازی یارانه‌‌‌‌‌ها

جایزه 5‌درصدی برای مودیان خوش‌‌‌‌‌‌حساب

خروج اقتصاد از وضعیت رکودی

نفت و نخستین قدم‏‏‏‏‏‌های رکود در پرتو شکست‏‏‏‏‏‌های ساختاری

رویای بلندپروازانه ایلان ماسک

رونمایی از فیات برقی

آلپاین برقی در راه است

حمله خودروساز چینی به قلب اروپا

راهکارهای عملی برای برون‌رفت از ناترازی

سیاست‌های ارزی؛ عامل اختلال در صادرات پسته

مدیترانه قربانی می‌گیرد

شکست ماموریت اسکله موقت در غزه

شروع به کار یک دولت استثنایی

200‌هزار مسکن کجا ساخته شد؟

فرود نرم اقتصاد آمریکا در خطر

بازار - 1403/03/31

سایه‌روشن دلارزدایی

سهامداران در انتظار نتیجه انتخابات

ارائه آخرین دستاوردها و هم‌‌‌اندیشی اهالی بازار سرمایه در نمایشگاه کیش

آغاز ورود نرخ اخزا به زیر 30‌درصد

بوی بهبود از اوضاع بورس؟

درقاب سیما - 1403/03/31

تا انتخابات - 1403/03/31

پاسخ دولتی‌ها به نطق تلویزیونی ظریف

قلب اعراب در مشت چین

از نهادگرایی نولیبرال تا آرمان‌گرایی واقع‌بینانه

اجماعی علیه گرم ‏‏‏‌شدن کره ‌زمین

پایان طلسم برگزاری کنسرت در تخت‌جمشید

اجاره‌بها در مناطق جنوبی تهران؛ چند؟

تنگنای ارزی صنعت آب

بازی پرمخاطره در مرز لبنان

سقف و کف قیمت خودرو در بهار

بهار سرخ بورس تهران

«سیل سنگ» با 90 دقیقه باران

انویدیا؛ از فرش تا عرش

روایت متفاوت از رشد 1402

چالش کمپین اصلاح‌طلبان

جهانی که دیگر مسطح نیست

بازخوانی معمای سرمایه خارجی

وام مسکن زنده شد؟

کمپین برای دو‌قطبی غیر‌سیاسی

انتخابات و سرعت اینترنت

راز رفاقت دو رفیق

پاداش پارک پول

پورمحمدی: از کنار تحریم ساده‌انگارانه عبور نکنیم/برخی عوامل تحریم‌کنندگان را تشویق کرد

© - www.bazarearya.ir . All Rights Reserved.

چاپ ایرانیان کمپانی