بازار آریا

آخرين مطالب

فعالیت‌های اقتصادی که با آلودگی محیط زیست ملازمه پیدا کند ممنوع است اقتصاد ايران

فعالیت‌های اقتصادی که با آلودگی محیط زیست ملازمه پیدا کند ممنوع است
  بزرگنمايي:

بازار آریا - دادستان کل کشورگفت: مطابق قانون اساسی حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل‌های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند وظیفه‌ای عمومی است از این رو فعالیت‌های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقبل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع است.
به گزارش ایسنا، علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور صبح امروز دوشنبه 29 آبان ماه با حجت الاسلام والمسلمین موحدی دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار که عباسی مستشار دادگاه عالی انتظامی قضات و رئیس دفتر دادستان کل و معاونین سازمان حفاظت محیط زیست نیز حضور داشتند حجت الاسلام والمسلمین موحدی با بیان اینکه حفظ محیط زیست یک وظیفه و تکلیف انسانی است گفت: در کنار این وظیفه شخصی، حاکمیت هم یک وظیفه مستمر و دائمی در خصوص حفاظت از محیط زیست دارد.
وی گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) فرموده اند مساله محیط زیست یا حفظ منابع طبیعی مساله تجملاتی و درجه دو نیست، بلکه یک مساله حیاتی بوده و حفظ و رعایت آن یک وظیفه حاکمیتی است و همه ما موظف هستیم با تعامل و همکاری و تلاش بیشتر از این موهبت الهی حفاظت کرده تا ان‌شاءالله شاهد ایرانی آباد و سرسبز باشیم.
دادستان کل کشور با اشاره به اصل 50 قانون اساسی، فعالیتی که موجب آلودگی غیرقابل جبران باشد را ممنوع دانست و گفت: مطابق قانون اساسی حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل‌های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند وظیفه عمومی تلقی می‌گردد. از این رو فعالیت‌های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقبل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع است.
موحدی ادامه داد: این ممنوعیت برای دستگاه قضایی تکلیف ایجاد می‌کند که اجازه ندهیم این موهبت الهی در معرض آسیب قرار گیرد. کما اینکه موضوع محیط زیست یکی از مصادیق حقوق عامه بوده و ما بعنوان مدعی العموم موظف هستیم از حقوق عامه صیانت کرده و از تعدی و تجاوز به آن جلوگیری نماییم.
وی با بیان اینکه یکی از معاونت‌های ما در دادستانی کل ماموریت پیگیری امور حقوق عامه را دارد گفت: حسب ماده 1 دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه که مصوب سال 1397 رئیس محترم قوه قضاییه می‌باشد، حفظ و صیانت از حقوق زیست محیطی افراد یک جامعه از مصادیق بارز حقوق عامه برشمرده شده و دادستان‌های سراسر کشور نیز به موجب مواد 22 و 290 قانون آئین دادرسی کیفری وظیفه پیگیری آن را بر عهده دارند.
موحدی در ادامه به اقدامات انجام شده در دادستانی کل کشور در راستای حفاظت از محیط زیست اشاره کرده و گفت: یکی از کارهای مهم و خوب ما که جزو مطالبات سازمان محیط زیست هم بوده است ایجاد شعب تخصصی می‌باشد. 
دادستان کل کشور ادامه داد: به جهت تسریع در رسیدگی به پرونده‌های مرتبط با جرایم زیست محیطی از جمله جرایم موضوع قانون هوای پاک و قانون حفاظت از خاک، در دادسرا و دادگاه ایجاد شده است.
وی گفت: در دادستانی کل کشور پیگیری و نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات مرتبط با قانون هوای پاک، قانون حفاظت از خاک، قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، قانون مدیریت پسماند و قانون شکار صید در اولویت برنامه‌های اجرایی دادستان‌ها است.
موحدی در ادامه در توصیه‌هایی به رئیس و معاونین سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یکی از رسالت‌های بلندمدت و دائمی خود را به ارتقاء آگاهی‌های عمومی جامعه در حوزه حفاظت از محیط زیست اختصاص دهید. بدانید که بهترین و دلسوزترین افراد برای حفظ و حراست از محیط زیست خود مردم هستند.
دادستان کل کشور با بیان اینکه از موضوعات پیشگیرانه غافل نشوید گفت: باید نسل کودک و نوجوان و حتی جوان ما با دغدغه‌ها و مشکلات شما آشنا شوند. باید موضوع محیط زیست و اهمیت آن برای کودکان تبیین و تشریح شود. لازم است نسل نو آموزش تخصصی ببیند تا در آینده بتواند از منابع طبیعی و امثال آن مراقبت کند. لذا در حوزه اطلاع‌رسانی، آموزش و ارتقاء آگاهی‌های عمومی فعالیت خود را تقویت کنید.
وی در ادامه گفت: یکی از موضوعاتی که باید توسط شما و با کمک رسانه‌ها به آن پرداخته شود بحث خاک است. ضرورت خاک برای انسان مانند هوا و آب است؛ به طوری که کل زندگی بشر به سلامت خاک گره خورده و اگر خاک سالم نباشد کل زنجیره غذایی موجودات به خصوص انسان به خطر می افتد.
موحدی ادامه داد: خاک عنصری ارزشمند و حیاتی برای بشریت می‌باشد و ما نباید به سادگی از چنین موهبتی غافل شویم. اکنون در بسیاری از شهرها به موجب توسعه شهری اراضی مرغوب و حاصلخیز از بین رفته و ممکن است در آینده فرصت چندانی برای احیای این اراضی نداشته باشیم.
دادستان کل کشور گفت: باید همه مردم از مزایای بیشمار موهبت خاک آگاه شوند؛ تأثیر خاک بر عملکرد محصولات و امنیت غذایی، فیلتر مواد مضر، بهترین منبع نگهداری آب، پاک کنندگی، بستر رشد و نمو موجودات متعدد، فواید درمانی و ضد عفونی کنندگی و ... همه از جمله فواید خاک است که باید این مسائل توسط سازمان حفاظت محیط زیست برای جامعه اطلاع رسانی شود.
وی در ادامه به موضوع ضابطان خاص سازمان هم پرداخت و گفت: یکی از وظایف اصلی ما در دادستانی کل نظارت وهمچنین آموزش ضابطان عام و خاص می‌باشد. در این راستا ما آمادگی داریم دوره‌های آموزشی و تخصصی را برای ضابطان سازمان حفاظت محیط زیست برگزار نماییم.
موحدی ادامه داد: با توجه به این که قانون‌هایی مثل هوای پاک، حفاظت از خاک، مدیریت پسماند، شکار و صید و ... وجود دارد بر آموزش ضمن خدمت قضات اعتقاد داریم و لازم است قضات شعب تخصصی به صورت ویژه ای با قوانین و مباحث محیط زیستی آشنا شوند.
دادستان کل کشور در پایان گفت: با توجه به این که مسائل محیط زیستی را از موضوعات حیاتی برای کشور و آینده کشور می‌دانیم از اقدامات و برنامه‌های این سازمان در راستای صیانت از حقوق عامه حمایت خواهیم کرد.
در این نشست ضمن قدردانی از همکاری و تعامل دادستانی کل کشور در کمک به حفظ محیط زیست کشور گفت: دادستانی کل و دادسراهای سراسر کشور در موضوع حفاظت از منابع طبیعی، محیط زیست، حفاظت از دریا و تالاب‌ها، تغییر کاربری اراضی، خلع ید، رفع تصرفات غیرمجاز، صید و شکار با سازمان همکاری و تعاملی خوبی دارند و از اقدامات همکاران شما تقدیر و تشکر می‌نماییم.
در ادامه این دیدار معاونین سازمان حفاظت محیط زیست به ارائه گزارشی از عملکرد این سازمان پرداخته و برنامه‌های پیش رو را تشریح کردند.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/1107419/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

رشد اقتصادی در نیمه اول امسال 7.5 درصد شد

علائم اقتصادی از رکود خبر می‌دهند نه رشد!

نوشابه قوطی 50 درصد گران شد

تجدید ارزیابی دارایی‌ها به واقعی‌تر شدن صورت‌های مالی کمک می‌کند

وعده‌های رئیس سازمان برنامه و بودجه برای سال آینده / دیگر تکانه اقتصادی نخواهیم داشت

رشد 7.2 درصدی تولید ناخالص داخلی در تابستان سال جاری

وحیدی: باید برای هر روستا برنامه مشخص توسعه داشته باشیم

فولاد ازنا نیازمند عزم و اراده مسئولان ملی است

اظهاراتی درباره افزایش حقوق بازنشستگان

یک پیش‌بینی جدید از قیمت طلا و سکه

توسعه ابزارهای مالی، راه حل صحیح ورود نقدینگی به بازار سرمایه

روایتی از وضعیت شیرخشک در بازار؛ سهمیه بندی شده با افزایش 40 درصدی قیمت

نگاهی به قیمت آپارتمان‌ها در شمال تهران

اجرای تجدید ارزیابی دارایی، حرکتی هوشمندانه به سمت شفافیت

سرنوشت فولاد ازنا در گرو اراده پایتخت‌نشینان

افتتاح مترو پرند گامی در جهت رفاه جامعه کارگری است

جبران عقب‌ماندگی‌ها با ورود 791 واگن به ظرفیت حمل‌ونقل عمومی

کاهش سرفاصله حرکت مترو در ایستگاه شهرآفتاب با افتتاح ایستگاه پرند

شماری از اعضای اوپک‌پلاس روزانه 2.2 میلیون بشکه از تولید خود می‌کاهند

وزیر نفت: قیمت گاز سه پله اول تغییر نمی کند

مشاور عالی اتاق بازرگانی: فقط از 41 درصد ظرفیت تولید کشور استفاده می‌کنیم

کشف محل ذخیره سوخت قاچاق در غرب تهران

ایران بزرگترین قدرت تجارت دریایی خاورمیانه شناخته شد

نیمه پنهان کسری تجاری؛ سخت گیری های داخلی را کمتر کنید

اقتصاد حوصله محور!

خبر جدید درباره افزایش حقوق بازنشستگان/ زمان افزایش حقوق بازنشستگان مشخص شد

تأمین پایدار و تثبیت تولید گاز در میدان‌های زاگرس جنوبی

رایگان شدن قبض گاز و دریافت پاداش به شرط کاهش 10 تا 35 درصدی مصرف

ترمیم خطوط لوله‌ انتقال گاز با استفاده از توان دانش‌بنیان‌ها

خودکفایی صنعت پتروشیمی با توان متخصصان داخلی/ راویان پیشرفت درباره پیشرفت‌های صنعت نفت تحقیق و روشنگری کنند

چری از آیرودینامیک‌ترین خودروی جهان رونمایی کرد

راویان پیشرفت و خدمت صنعت نفت افتخارهای جوانان را روایت می‌کنند

غرق شدن زوج جوان گلستانی‌ در استخر پرورش ماهی

استاندار مازندران تا پایان امسال می‌ماند

توسعه‌ محصولات بازار سرمایه اسلامی/نقش کلیدی بازار‌های سرمایه در ایجاد یکپارچگی و رشد اقتصادی

کدام کشورها بیشترین سرمایه‌گذاری را در اقتصاد ایران داشته‌اند؟

یک هفته با بورس کالا

نشست خبری “همایش و نمایشگاه نهضت تامین مالی شهر” فردا برگزار می‌شود

برترین‌های هفته در بورس کالا را بشناسید

ارفاق مالیاتی دولت به حقوق‌بگیران

چرا موسسه اعتباری نور به بانک ملی منتقل شد؟

نقش آفرینی دولت و مجلس برای حمایت از بازار سرمایه

موسسه کاسپین، هدف بعدی بانک مرکزی برای تعیین تکلیف

رمز موفقیت از نگاه یک کارآفرین؛ تعامل، خودشناسی، عُرضه داشتن

مهارت آموزی ابزاری برای ایجاد سرمایه انسانی و تقویت رشد اقتصادی

توافق اوپک پلاس برای کاهش بیشتر تولید نفت

عرضه نخستین خودرو هفت نفره ایران‌خودرو

ماینرهای غیرمجاز توسط پلیس امنیت اقتصادی کشف شد

یک تولیدکننده بزرگ به اوپک پلاس پیوست

خبرهای خوش اقتصادی داود منظور/ تکانه اقتصادی دیگر نخواهیم داشت/ ‌یارانه سه دهک اول ‌قطع می‌شود‌

© - www.bazarearya.ir . All Rights Reserved.