بازار آریا

آخرين مطالب

نگاهی به صنعت پالایش کشور گزارش ويژه

نگاهی به  صنعت پالایش کشور
  بزرگنمايي:

بازار آریا - دنیای‌اقتصاد : با نگاهی به نقش و اهمیت صنعت پالایش در چرخه تولید نفت و فرآورده‌های نفتی، به‌نظر می‌رسد مقوله‌‌‌‌‌هایی نظیر طراحی و اجرای پروژه‌های راهبردی در جهت افزایش ظرفیت پالایشی کشور در کنار توسعه پتروپالایشی‌‌‌‌‌ها و ایجاد ارزش‌افزوده، در حوزه برون‌‌‌‌‌مرزی و صدور دانش فنی، از اهمیت بالایی برخوردار باشد.
در این گذر، نوسازی و ارتقای ظرفیت خطوط لوله انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی به‌علاوه بازتعریف زیرساخت‌های توزیع فرآورده در کشور هم‌‌‌‌‌راستا با افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی سوخت نیز از اهمیت بسزایی برخوردار خواهد بود. صنعت پالایش نفت کشور با تعریف و اجرای طرح‌های برون‌‌‌‌‌مرزی برای نخستین‌بار با تکیه بر تجربه به‌‌‌‌‌دست‌‌‌‌‌آمده در طول سال‌ها اجرای پروژه‌های بزرگ پالایشی همچون احداث پالایشگاه ستاره خلیج‌‌‌‌‌فارس و طرح توسعه پالایشگاه امام‌خمینی‌‌(ره) شازند و دیگر طرح‌های مهم توسعه پالایشگاهی در پالایشگاه‌های تهران، تبریز، اصفهان، بندرعباس و...، صدور خدمات فنی و مهندسی در این حوزه را کلید زد و با امضای یک قرارداد 110‌میلیون یورویی با پالایشگاه ال‌پالیتوی ونزوئلا، فرآیند تعمیرات اساسی و توسعه این پالایشگاه را آغاز کرد.
طرحی که به نوشته «ایرنا» علاوه‌بر صدور خدمات مهندسی و فنی، جلوگیری از خام‌‌‌‌‌فروشی و ایجاد ارزش‌افزوده را تحقق بخشید و افزون بر آن با صدور 3‌میلیون قلم کالای ایرانی در قالب این قرارداد، منجر به جنب‌‌‌‌‌وجوش در شرکت‌های داخلی فعال در حوزه تجهیزات و کالاهای مرتبط با صنعت پالایش در داخل کشور شد.
حضور ایران در بازار نفت آمریکای‌جنوبی
ایران و ونزوئلا هم‌‌‌‌‌زمان با سفر رئیس‌‌‌‌‌جمهوری به سه کشور آمریکای‌جنوبی در زمینه توسعه میدان‌‌‌‌‌ها و پایانه‌‌‌‌‌های نفتی و احیای ظرفیت پالایشی و پتروشیمی، چند قرارداد همکاری امضا کردند. تنها بر اساس یکی از تفاهم‌نامه‌‌‌‌‌های امضاشده، شرکت‌های ایرانی دانش‌بنیان عملیات تعمیرات اساسی و راه‌اندازی پالایشگاه‌های ازکارافتاده ونزوئلا را ادامه می‌دهند که علاوه‌بر نصب و راه‌اندازی قطعات تولیدشده توسط یک‌‌‌‌‌هزار و 600 سازنده ایرانی در پالایشگاه‌های ونزوئلا، با ایجاد بستر فرآورش بخشی از نفت‌خام و میعانات گازی ایران در همین پالایشگاه‌ها، بازار مطلوبی برای فروش و صادرات میعانات گازی و نفت‌خام کشور در دوران تحریم‌ها ایجاد شده‌است.
رشد 6‌ درصدی ظرفیت پالایشی کشور
شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با پالایش روزانه 2‌میلیون و 286‌هزار بشکه نفت‌خام و میعانات گازی در 10پالایشگاه مدرن کشور تنها در طول دو سال‌گذشته، با رشد 6‌درصدی پالایش روزانه، تولید 115‌میلیون لیتر بنزین به‌علاوه 112‌میلیون لیتر گازوئیل باکیفیت را برعهده داشت. این آمار کم‌‌‌‌‌سابقه در شرایطی به‌ثبت رسید‌که مصرف بنزین کشور پس از دوره افول دوساله ناشی از شیوع ویروس‌کرونا، با رشد بیش از 12‌درصدی روبه‌رو شد. در همین مدت، شرکت تامین و توزیع انتقال 61‌میلیارد لیتر فرآورده نفتی از طریق بیش از 4‌هزار و 500جایگاه عرضه سوخت و جابه‌‌‌‌‌جایی 135‌میلیارد لیتر فرآورده نفتی در شعاع 500‌کیلومتری توسط ناوگان عظیم جاده‌ای کشور را بر عهده داشته‌است.
شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران همچنین در جهت نوسازی و توسعه زیرساخت‌های توزیع نفت و فرآورده در کشور، فعال‌‌‌‌‌سازی و جابه‌‌‌‌‌جایی بخش ریلی با 2‌هزار دستگاه در شرایط خاص با انتقال روزانه 30 تا 35‌میلیون لیتر فرآورده نفتی در کشور، نوسازی و تقویت ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای و تحویل یک‌هزار دستگاه نفتکش جاده‌‌‌‌‌پیما مجهز به سیستم کهاب به ارزش یک‌هزار و 759‌میلیارد ‌تومان، ارسال نخستین محموله مخزن‌‌‌‌‌دار ریلی نفت سفید از بندرعباس به زاهدان و استمرار در توزیع آن، ‌‌‌‌‌راه‌‌‌‌‌اندازی پروژه تاسیسات تخلیه مخزن‌‌‌‌‌دار ریلی نفت‌گاز در یزد با هدف افزایش سرعت سوخت‌‌‌‌‌رسانی به نیروگاه‌های شمال و شمال‌شرق کشور و صرفه‌‌‌‌‌جویی یک‌هزار و 200‌میلیارد‌تومان در هزینه‌های انتقال فرآورده از طریق زمینی با مسافت روزانه بیش از 700کیلومتر را در مدت دو سال‌گذشته اجرایی کرده‌است.
امضای تفاهم‌نامه با 17شرکت توانمند دانش‌بنیان به ارزش 75‌میلیون دلار، ‌‌‌‌‌رونمایی از دستگاه سولفورزدایی از مازوت، تولید سوخت امولسیونی و دستگاه جداسازی روغن از پساب در جهت کاهش آلایندگی محیط‌زیست و جلوگیری از آلودگی هوا و امضای بیش از 30 تفاهم‌نامه همکاری با شرکت‌های تولیدکننده دانش‌بنیان، از جمله دستاوردهای شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در حوزه همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان و توجه به ساخت داخل بوده‌است. توزیع روزانه 48‌هزار‌تن ال‌پی‌جی در کشور، تامین و توزیع روزانه 24‌میلیون مترمکعب سوخت سی‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌جی برای جلوگیری از ناترازی بنزین و ایجاد تنوع در سبد سوخت خانوار، تبدیل 240‌هزار خودروی عمومی به دوگانه‌‌‌‌‌سوز به‌‌‌‌‌صورت کاملا رایگان با فعالیت 330 کارگاه تبدیل در کشور، اجرای پروژه ملی صادرات دریایی گاز مایع با 9 سکو با قابلیت تخلیه هم‌‌‌‌‌زمان در بندرعباس را نیز می‌توان از دستاوردهای صنعت نفت در حوزه تامین و توزیع سوخت سی‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌جی و ال‌پی‌جی در صنایع پالایشی کشور خواند.
تامین و توزیع روزانه 82‌میلیون لیتر نفت‌گاز در بخش‌های غیرنیروگاهی، تامین، انتقال و توزیع روزانه 50‌میلیون لیتر سوخت مایع در شعاع 1500‌کیلومتری توسط 5‌هزار نفتکش جاده‌‌‌‌‌پیما در نیمه شمالی کشور در فصول سرد سال، تامین و ذخیره‌سازی 550‌میلیون لیتر سوخت، تامین و توزیع روزانه 15‌میلیون لیتر سوخت مایع و تامین 20‌هزار‌تن گاز مایع به صنایع و کارخانه‌‌‌‌‌های سیمان، ارسال روزانه 25‌میلیون لیتر سوخت مایع در بخش‌های صنعت، کشاورزی، راه و شهرسازی، تجاری و استقرار 18 جایگاه سوخت سیار در مرزهای غربی و جنوب‌غربی کشور از جمله اقدام‌های انجام‌شده دولت در طول دو‌ساله گذشته بوده‌است.
اجرای تعمیرات اساسی پالایشگاه‌های فراسرزمینی در کشورهای حوزه کارائیب به میزان قرارداد 110‌میلیون یورویی با هدف جلوگیری از خام‌‌‌‌‌فروشی و ایجاد ارزش‌افزوده، بهره‌‌‌‌‌برداری از فاز‌دوم مرحله نخست پالایشگاه بزرگ آبادان، بهره‌‌‌‌‌برداری از واحد تولید نفت‌گاز یورو 5، به میزان روزانه 16‌میلیون لیتر در پالایشگاه اصفهان، امضای قرارداد توزیع فرآورده‌های نفتی در حوزه شرکت‌های زنجیره‌‌‌‌‌ای توزیع مابین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت پالایش نفت اصفهان را می‌توان جزو اقدام‌های زیرساختی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در جهت توسعه صنعت پالایش نفت قرار داد.
--> اخبار مرتبط اصلاح ادامه دارد شاخص نفتی در نمای بلند‌مدت گام‌های اصلاحی در پالایشی‌ها رتبه پالایشگاه نفت آفتاب، در تولید روغن کاهش تولید پالایشگاه‌های نفت چین

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/1106502/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

روایتی از وضعیت شیرخشک در بازار؛ سهمیه بندی شده با افزایش 40 درصدی قیمت

نگاهی به قیمت آپارتمان‌ها در شمال تهران

اجرای تجدید ارزیابی دارایی، حرکتی هوشمندانه به سمت شفافیت

سرنوشت فولاد ازنا در گرو اراده پایتخت‌نشینان

افتتاح مترو پرند گامی در جهت رفاه جامعه کارگری است

جبران عقب‌ماندگی‌ها با ورود 791 واگن به ظرفیت حمل‌ونقل عمومی

کاهش سرفاصله حرکت مترو در ایستگاه شهرآفتاب با افتتاح ایستگاه پرند

شماری از اعضای اوپک‌پلاس روزانه 2.2 میلیون بشکه از تولید خود می‌کاهند

وزیر نفت: قیمت گاز سه پله اول تغییر نمی کند

مشاور عالی اتاق بازرگانی: فقط از 41 درصد ظرفیت تولید کشور استفاده می‌کنیم

کشف محل ذخیره سوخت قاچاق در غرب تهران

ایران بزرگترین قدرت تجارت دریایی خاورمیانه شناخته شد

نیمه پنهان کسری تجاری؛ سخت گیری های داخلی را کمتر کنید

اقتصاد حوصله محور!

خبر جدید درباره افزایش حقوق بازنشستگان/ زمان افزایش حقوق بازنشستگان مشخص شد

تأمین پایدار و تثبیت تولید گاز در میدان‌های زاگرس جنوبی

رایگان شدن قبض گاز و دریافت پاداش به شرط کاهش 10 تا 35 درصدی مصرف

ترمیم خطوط لوله‌ انتقال گاز با استفاده از توان دانش‌بنیان‌ها

خودکفایی صنعت پتروشیمی با توان متخصصان داخلی/ راویان پیشرفت درباره پیشرفت‌های صنعت نفت تحقیق و روشنگری کنند

چری از آیرودینامیک‌ترین خودروی جهان رونمایی کرد

راویان پیشرفت و خدمت صنعت نفت افتخارهای جوانان را روایت می‌کنند

غرق شدن زوج جوان گلستانی‌ در استخر پرورش ماهی

استاندار مازندران تا پایان امسال می‌ماند

توسعه‌ محصولات بازار سرمایه اسلامی/نقش کلیدی بازار‌های سرمایه در ایجاد یکپارچگی و رشد اقتصادی

کدام کشورها بیشترین سرمایه‌گذاری را در اقتصاد ایران داشته‌اند؟

یک هفته با بورس کالا

نشست خبری “همایش و نمایشگاه نهضت تامین مالی شهر” فردا برگزار می‌شود

برترین‌های هفته در بورس کالا را بشناسید

ارفاق مالیاتی دولت به حقوق‌بگیران

چرا موسسه اعتباری نور به بانک ملی منتقل شد؟

نقش آفرینی دولت و مجلس برای حمایت از بازار سرمایه

موسسه کاسپین، هدف بعدی بانک مرکزی برای تعیین تکلیف

رمز موفقیت از نگاه یک کارآفرین؛ تعامل، خودشناسی، عُرضه داشتن

مهارت آموزی ابزاری برای ایجاد سرمایه انسانی و تقویت رشد اقتصادی

توافق اوپک پلاس برای کاهش بیشتر تولید نفت

عرضه نخستین خودرو هفت نفره ایران‌خودرو

ماینرهای غیرمجاز توسط پلیس امنیت اقتصادی کشف شد

یک تولیدکننده بزرگ به اوپک پلاس پیوست

خبرهای خوش اقتصادی داود منظور/ تکانه اقتصادی دیگر نخواهیم داشت/ ‌یارانه سه دهک اول ‌قطع می‌شود‌

پیش‌بینی وضعیت بازار طلا و سکه در هفته آینده

چرا قانون هوای پاک به طور کامل اجرا نشده است؟

چرا قانون هوای پاک اجرا نشده است؟

موانع نوسازی در بافت فرسوده تهران/ امسال چند مورد وام نوسازی پرداخت شده است؟

جزییات خرید اینترنتی لاستیک دولتی اعلام شد

قیمت جهانی نفت امروز 1402/09/10/ برنت 80 دلار و 60 سنت شد

ثتبیت ارز در نگاه کارشناسان؛ بهترین ایده تثبیت دلار چیست؟

هشدار مهم به خریداران رمزارزها/ «پامپ و دامپ» یعنی چه؟

مترو پرند افتتاح شد

زنگ خطر برای بانک‌ و موسسات اعتباری ناتراز به صدا درآمد

اقامتگاه‌های بوم‌گردی بهترین محرک‌ رونق اقتصادی در روستاها هستد

© - www.bazarearya.ir . All Rights Reserved.