بازار آریا

آخرين مطالب

پیروزی پوپولیست آمریکایی در انتخابات چه معنایی دارد؟

سایه تهدید ترامپ بر جهان مقالات اقتصاد جهاني

سایه تهدید ترامپ بر جهان
  بزرگنمايي:

بازار آریا - دنیای‌اقتصاد- گروه اقتصاد بین‌الملل : نشریه اکونومیست، در شماره این هفته خود «جهان پیش‌رو در 2024» را منتشر کرده است که راهنمای پیش‌بینی سالانه آن برای سال آینده میلادی‌ است. اکونومیست مدعی است که هیچ فردی به اندازه دونالد ترامپ، تجزیه و تحلیل آنها را تحت تاثیر قرار نداده است. این موضوع که پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در نوامبر آینده یک احتمال پنجاه-پنجاه است، به تدریج درک می‌شود.دونالد ترامپ بر انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان تسلط دارد.
نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که او در ایالت‌های چرخشی از بایدن پیشی گرفته است. در یکی از این نظرسنجی‌ها که توسط نیویورک‌تایمز انجام شده است، 59درصد از رای‌دهندگان به ترامپ در زمینه اقتصاد اعتماد داشتند، درحالی‌که این رقم برای بایدن تنها 37درصد بوده است. دعواهای حقوقی و پیگردهای کیفری ترامپ در انتخابات مقدماتی، نه تنها او را تضعیف نکرده‌اند، بلکه به تقویت او کمک کرده‌اند. دموکرات‌ها دهه‌هاست که به حمایت رای‌دهندگان سیاه‌پوست و لاتین‌تبار متکی بوده‌اند؛ اما تعداد قابل‌توجهی از این رای‌دهندگان درحال ترک حزب هستند. در 12ماه آینده، یک لغزش از سوی هر یک از نامزدها می‌تواند نتیجه انتخابات را تعیین کند و جهان را تحت تاثیر قرار دهد.از منظر اکونومیست، بازگشت دونالد ترامپ به دفتر ریاست‌جمهوری اتفاقی مخاطره‌آمیز خواهد بود.
ادعای ترامپ مبنی بر پیروزی در انتخابات سال2020 بیش از یک دروغ بود: این یک شرط‌بندی بدخواهانه بود که او می‌تواند در انتخابات اعمال نفوذ کند و نتیجه هم داده است. از سوی دیگر، آمریکا با خصومت فزاینده در خارج از کشور مواجه است؛ به‌طوری‌که روسیه در اوکراین، ایران و متحدانش در خاورمیانه و چین در تنگه تایوان و دریای چین جنوبی، تهدیدهای جدی محسوب می‌شوند. این سه کشور تلاش‌های خود را به‌صورت نامنظم هماهنگ می‌کنند و چشم‌اندازی از یک نظم بین‌المللی جدید را به اشتراک می‌گذارند که در آن قدرت حق است. ازآنجا‌که جمهوری‌خواهان ماه‌هاست که برای دوره دوم او برنامه‌ریزی کرده‌اند، دوره دوم نسبت به دوره اول سازمان‌دهی‌شده‌تر خواهد بود. طرفداران متعصب ترامپ مهم‌ترین سمت‌ها را اشغال خواهند کرد. به اعتقاد اکونومیست، او در دوره بعد به دنبال انتقام، حمایت‌گرایی اقتصادی و معاملات نمایشی خواهد بود. چشم‌انداز دوره دوم ترامپ پارلمان‌ها و مدیران را ناامید می‌کند.اما بزرگ‌ترین تهدید ترامپ متوجه کشور خود اوست. او در تعقیب دشمنان خود، با هر نهادی که در راه او ایستاده است، از جمله دادگاه‌ها و وزارت دادگستری، جنگ خواهد کرد.
با این‌حال، پیروزی ترامپ در انتخابات سال آینده تاثیر عمیقی نیز در خارج از کشور خواهد داشت. چین و متحدانش از شواهدی مبنی بر ناکارآمدی دموکراسی آمریکا خوشحال خواهند شد. اگر ترامپ در ایالات متحده به پایمال کردن رویه‌های قانونی ادامه دهد، دیپلمات‌های او نمی‌توانند آنها را در خارج از کشور تبلیغ کنند و شک و تردید کشورهای جنوب جهانی مبنی بر اینکه درخواست‌های آمریکا برای انجام کار درست در واقع فقط یک تمرین ریاکاری است، به واقعیت تبدیل می‌شود. در این شرایط، آمریکا به سادگی به یک قدرت بزرگ دیگر تبدیل خواهد شد.در این میان، غریزه حمایت‌گرایانه ترامپ نیز آزاد خواهد شد. در دوره اول ریاست‌جمهوری او، اقتصاد باوجود تعرفه‌های چین رونق گرفت. با این حال، برنامه‌های او برای دوره دوم ریاست جمهوری مخرب‌تر خواهد بود. او و دستیارانش درحال بررسی عوارض گمرکی 10درصدی جهانی بر واردات هستند که بیش از سه‌برابر سطح فعلی است.
حتی اگر سنا او را مهار کند، حمایت‌گرایی ترامپ که با دیدگاه گسترده‌ای از امنیت ملی توجیه می‌شود، قیمت‌ها را برای مردم آمریکا افزایش خواهد داد.ترامپ در دوره اول ریاست‌جمهوری خود، اقتصاد را با کاهش مالیات و پرداخت کمک‌های مالی کووید-19 تقویت کرد. این بار، آمریکا با کسری بودجه در مقیاسی مواجه است که فقط در جنگ دیده می‌شود و هزینه پرداخت بدهی‌ها بیشتر است. در این شرایط، کاهش مالیات باعث افزایش تورم خواهد شد، نه رشد اقتصادی.در خارج از کشور، دولت ترامپ به اوکراین سلاح داد، به دنبال توافق صلح بین اسرائیل، امارات متحده عربی و بحرین بود و کشورهای اروپایی را ترساند تا هزینه‌های دفاعی خود را افزایش دهند. سیاست آمریکا در قبال چین تهاجمی‌تر شد. یک ریاست‌جمهوری معامله‌گر دیگر می‌تواند فوایدی هم داشته باشد. پس از پایان جنگ غزه، ممکن است دولت سعودی مطیع‌تر و روابط با دولت نارندرا مودی در هند تقویت شود.اما دوره دوم متفاوت خواهد بود؛ زیرا جهان تغییر کرده است.
هیچ اشکالی ندارد که کشورها معامله‌گر باشند: آنها موظف هستند که منافع خود را در وهله اول قرار دهند. با این حال ترامپ تهدید کرده است که جنگ اوکراین را در یک روز به پایان برساند و ناتو را نابود کند.در خاورمیانه، ترامپ احتمالا از اسرائیل حمایت می‌کند؛ هرچند که باعث درگیری در منطقه می‌شود. در آسیا، او ممکن است مایل به توافق با رئیس‌جمهور چین، شی‌جین پینگ، برای ترک تایوان باشد؛ زیرا دلیلی نمی‌بیند آمریکا باید برای سود بردن از یک جزیره کوچک با یک ابرقدرت هسته‌ای وارد جنگ شود.با دانستن اینکه آمریکا اروپا را رها خواهد کرد، پوتین انگیزه بیشتری برای ادامه مبارزه در اوکراین و حمله به کشورهای شوروی سابق مانند مولداوی یا کشورهای بالتیک خواهد داشت. بدون فشار آمریکا، بعید به‌نظر می‌رسد که اسرائیل بتواند یک اجماع داخلی برای مذاکرات صلح با فلسطینیان ایجاد کند.
با محاسبه اینکه ترامپ در کنار متحدان خود نمی‌ایستد، ژاپن و کره‌جنوبی ممکن است سلاح‌های هسته‌ای به‌دست آورند. با تاکید بر اینکه آمریکا هیچ مسوولیت جهانی برای کمک به مقابله با تغییرات آب‌وهوایی ندارد، ترامپ تلاش‌ها برای کاهش سرعت آن را سرکوب خواهد کرد. او توسط تندروهایی احاطه شده است که معتقدند رویارویی تنها راه حفظ سلطه آمریکاست. درگیری میان یک رئیس‌جمهور معامله‌گر و مقامات جنگ‌طلبش، باعث می‌شود چین به راحتی درباره تایوان دچار سوءمحاسبه شود که عواقب فاجعه‌باری خواهد داشت.
انتخاباتی که مهم است
دوره دوم ترامپ می‌تواند نقطه عطفی باشد؛ به‌گونه‌ای‌که دوره اول نبود. پیروزی، تاییدی بر غرایز او درباره قدرت خواهد بود. برنامه‌هایش نیز با مقاومت کمتری مواجه خواهد شد و ازآنجاکه آمریکا درحالی به او رأی داده است که بدترین چیزها را می‌دانست، اقتدار اخلاقی آن کاهش خواهد یافت. نتیجه این انتخابات توسط ده‌ها هزار رای‌دهنده در تعداد انگشت‌شماری از ایالت‌ها تعیین خواهد شد و در سال2024 سرنوشت جهان به رای آنها بستگی دارد.
--> اخبار مرتبط ادعای آمریکا برای مقابله با طرح های نفوذ در آستانه انتخابات کنگره کاندیداها در آخرین مناظره چه وعده هایی دادند؟ اولین گفت‌وگوی تلفنی بایدن و پوتین حول چه موضوعاتی گذشت؟ بازارها پس از سه‌شنبه سرنوشت بهبود رشد اقتصادی با پیروزی بایدن

لینک کوتاه:
https://www.bazarearya.ir/Fa/News/1106497/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اهمیت سرمایه گذاری علمی برای درک بهتر اکوسیستم های دریایی

آیت‌الله نوری همدانی: صنعت بیمه از مشاغل خانگی حمایت کند

چرا در یک اقدام عجیب، 43 درصد اعتبارات صداوسیما را افزایش داده اند، درحالیکه برای جبران ناترازی بودجه، از مردم بیشتر مالیات می‌گیرند؟

هشداری درباره تورم در کشور

رشد اقتصادی در نیمه اول امسال 7.5 درصد شد

علائم اقتصادی از رکود خبر می‌دهند نه رشد!

نوشابه قوطی 50 درصد گران شد

تجدید ارزیابی دارایی‌ها به واقعی‌تر شدن صورت‌های مالی کمک می‌کند

وعده‌های رئیس سازمان برنامه و بودجه برای سال آینده / دیگر تکانه اقتصادی نخواهیم داشت

رشد 7.2 درصدی تولید ناخالص داخلی در تابستان سال جاری

وحیدی: باید برای هر روستا برنامه مشخص توسعه داشته باشیم

فولاد ازنا نیازمند عزم و اراده مسئولان ملی است

اظهاراتی درباره افزایش حقوق بازنشستگان

یک پیش‌بینی جدید از قیمت طلا و سکه

توسعه ابزارهای مالی، راه حل صحیح ورود نقدینگی به بازار سرمایه

روایتی از وضعیت شیرخشک در بازار؛ سهمیه بندی شده با افزایش 40 درصدی قیمت

نگاهی به قیمت آپارتمان‌ها در شمال تهران

اجرای تجدید ارزیابی دارایی، حرکتی هوشمندانه به سمت شفافیت

سرنوشت فولاد ازنا در گرو اراده پایتخت‌نشینان

افتتاح مترو پرند گامی در جهت رفاه جامعه کارگری است

جبران عقب‌ماندگی‌ها با ورود 791 واگن به ظرفیت حمل‌ونقل عمومی

کاهش سرفاصله حرکت مترو در ایستگاه شهرآفتاب با افتتاح ایستگاه پرند

شماری از اعضای اوپک‌پلاس روزانه 2.2 میلیون بشکه از تولید خود می‌کاهند

وزیر نفت: قیمت گاز سه پله اول تغییر نمی کند

مشاور عالی اتاق بازرگانی: فقط از 41 درصد ظرفیت تولید کشور استفاده می‌کنیم

کشف محل ذخیره سوخت قاچاق در غرب تهران

ایران بزرگترین قدرت تجارت دریایی خاورمیانه شناخته شد

نیمه پنهان کسری تجاری؛ سخت گیری های داخلی را کمتر کنید

اقتصاد حوصله محور!

خبر جدید درباره افزایش حقوق بازنشستگان/ زمان افزایش حقوق بازنشستگان مشخص شد

تأمین پایدار و تثبیت تولید گاز در میدان‌های زاگرس جنوبی

رایگان شدن قبض گاز و دریافت پاداش به شرط کاهش 10 تا 35 درصدی مصرف

ترمیم خطوط لوله‌ انتقال گاز با استفاده از توان دانش‌بنیان‌ها

خودکفایی صنعت پتروشیمی با توان متخصصان داخلی/ راویان پیشرفت درباره پیشرفت‌های صنعت نفت تحقیق و روشنگری کنند

چری از آیرودینامیک‌ترین خودروی جهان رونمایی کرد

راویان پیشرفت و خدمت صنعت نفت افتخارهای جوانان را روایت می‌کنند

غرق شدن زوج جوان گلستانی‌ در استخر پرورش ماهی

استاندار مازندران تا پایان امسال می‌ماند

توسعه‌ محصولات بازار سرمایه اسلامی/نقش کلیدی بازار‌های سرمایه در ایجاد یکپارچگی و رشد اقتصادی

کدام کشورها بیشترین سرمایه‌گذاری را در اقتصاد ایران داشته‌اند؟

یک هفته با بورس کالا

نشست خبری “همایش و نمایشگاه نهضت تامین مالی شهر” فردا برگزار می‌شود

برترین‌های هفته در بورس کالا را بشناسید

ارفاق مالیاتی دولت به حقوق‌بگیران

چرا موسسه اعتباری نور به بانک ملی منتقل شد؟

نقش آفرینی دولت و مجلس برای حمایت از بازار سرمایه

موسسه کاسپین، هدف بعدی بانک مرکزی برای تعیین تکلیف

رمز موفقیت از نگاه یک کارآفرین؛ تعامل، خودشناسی، عُرضه داشتن

مهارت آموزی ابزاری برای ایجاد سرمایه انسانی و تقویت رشد اقتصادی

توافق اوپک پلاس برای کاهش بیشتر تولید نفت

© - www.bazarearya.ir . All Rights Reserved.